سیستم تهویه هوای مطبوع فن کویل (به انگلیسی Fan Coil Unit و به شکل مخفف FCU) مانند داکت اسپلیت ها قادر به تولید هوای گرم و هوای خنک هستند.

این دستگاه ها ساز و کار بسیار ساده ای دارند، اما یکی از اصلی ترین سیستم های تهویه هوای مطبوع به شمار می روند و در بسیاری از منازل مسکونی، ساختمان های تجاری و واحد های اداره استفاده می شوند.

عملکرد این سیستم در فصل تابستان به این صورت است که با گردش هوا از میان آب سرد (که توسط واحد چیلر تامین می شود) و عبور از کویل های سرمایشی، هوای خنک تولید می شود.

در فصول سرد و زمستان، عملکرد عمومی این سیستم به این صورت است که آب گرم ( که توسط واحد موتور خانه  و یا پکیج تامین می شود) درون کویل های گرمایشی جریان می یابد؛ دمای هوا با عبور از این کویل ها افزایش می یابد و به این شکل هوای گرم مورد نیاز برای گرمایش اتاق فراهم می شود.

دمیدن هوا در سیستم های فن کویل با توجه به مدل های مختلف این دستگاه متفاوت است. این دستگاه می تواند هوا را به سمت فوقانی و یا به سمت جلو انتقال دهد.

همچنین سیستم های تهویه هوای فن کویل، بر طبق موقعیت قرار گیری، شکل ظاهری، ظرفیت هوا دهی و طرز نصب لول هایشان به مدل های مختلفی تقسیم بندی می شوند. برای شناخت بیشتر فن کویل ها به معرفی انواع آن می پردازیم:

انواع فن کویل

  1. زمینی: این دسته از سیستم های تهویه هوای مطبوع هنگامی بکار برده می شوند که فضای مناسب برای نصب در گوشه ای از اتاق ها و سالن ها وجود داشته باشد. این نوع فن کویل معمولاً در بانک ها، ادارات، مراکز آموزشی و مدارس، بیمارستان ها و … استفاده می شوند.
  2. سقفی یا توکار : فن کویل های توکار درون سقف کاذب ساختمان ها نصب می شوند. فن کویل های سقفی (توکار) یکی از محبوب ترین مدل های سیستم های تهویه هوای مطبوع به شمار می روند؛ زیرا فیلتر هوای قابل شستشو دارند و تعمیر و نگهداری از آنها آسان است.
  3.  کانالی :سیستم های کانالی انتخابی عالی برای پخش یکسان هوای مطبوع در محیط های گوناگون می باشد. به کمک فن کویل کانالی می توانید بخش های مختلفی از منزل را با استفاده از کانال کشی تحت پوشش قرار دهید.

فن کویل

فن کویل ها در تهویه مطبوع چگونه عمل می کنند؟

نام این دستگاه، بیانگر بخش های اصلی سازنده ی آن است؛ فن و یک کویل (سیم پیچ) که در مقابل آن قرار دارد. هر کویل به دو عدد لوله مجزا متصل می شود؛ یکی از لوله ها محل ورود آب گرم از موتور خانه یا پکیج است (در زمستان ها) یا محل ورود آب سرد از چیلر (در تابستان) و لوله ی دیگر جهت تخلیه و خروج آب به موتور خانه مرکزی است.

اجزا تشکیل دهنده

  1. کویل : قسمتی متشکل از لوله های مسی و ورقه های آلومینیومی است و وظیفه ی آن تبادل حرارتی بین لوله ها و جریان هوا است.
  2. بلاور : بخشی است که وظیفه ی ایجاد جریان هوا را برعهده دارد و موجب انتقال حرارت می شود.
  3. الکتروموتور : الکتروموتور بلاور را می چرخاند و در دوره های مختلفی این کار را انجام می دهد.
  4. شیر هواگیری : هواگیری آب موجود در سیستم به کمک شیر هواگیری انجام می شود.
  5. فیلتر هوا : جریان هوا قبل از ورود به دستگاه حاوی آلودگی ها و ذرات گرد و غبار است. فیلتر هوا این عوامل منفی را جذب می کند و مانع ورود آنها به فضای اتاق می شود.
  6. ترموستات : با خاموش و روشن کردن سیستم، باعث تنظیم درجه دمای محیط می شود.

اگر به شخصی سازی قسمت های مختلف منزل خود نیاز دارید و یا مایل هستید که دمای هر فضا از ساختمان به صورت جداگانه تنظیم شود، استفاده از فن کویل های شرکت آرتا نسیم را به شما پیشنهاد می کنیم. فن کویل بهترین گزینه برای شماست!