با فرا رسیدن فصول گرم سال یکی از چالش های که تمامی افراد را با خود درگیر می کند؛ انتخاب بهترین سیستم تهویه مطبوع است. این سیستم ها با توجه به محیط، متراژ، نوع کاربری و ویژگی های منحصر به فردی که دارند به دسته های مختلف تقسیم می شوند. دو نوع از سیستم های پر کاربرد در فصل گرما می توان به داکت اسپلیت و چیلر اشاره کرد. ما در این مقاله به بیان 5 مورد از مهم ترین تفاوت های چیلر با داکت اسپلیت خواهیم پرداخت؛ و این دو را از تمامی جهات بررسی خواهیم کرد.

شرکت آرتا نسیم برترین تولید کننده انواع سیستم های تهویه مطبوع در ایران است. اگر قصد تهیه تجهیزات تهویه مطبوع را دارید، حتما به وبسایت شرکت آرتا نسیم مراجعه کنید.

معرفی 5 مورد از تفاوت های چیلر با داکت اسپلیت

5 مورد از تفاوت های چیلر با داکت اسپلیتتفاوت های چیلر با داکت اسپلیت از لحاظ قیمتی

از آنجایی که بسیاری از شرکت ها تصمیم گرفته اند در این حوضه فعالیت بکنند، سبب شده که تنوع در برند و نوع سیستم های تهویه مطبوع به وجود بیاید. حال قیمت تمام شده برای هر دو محصول چیلر و داکت اسپلیت را می توان برابر دانست به شرطی که شما در کنار چیلر، فن کویل هم تهیه بفرمایید.

اگر قصد تهیه هر یک از محصولات سیستم های تهویه مطبوع را دارید، می توانید از طریق صفحه تماس با ما در ساعات اداری با کارشناسان شرکت آرتا نسیم تماس بگیرید.

برخورد داری از سیستم گرمایش و سرمایش

از دیگر تفاوت های چیلر با داکت اسپلیت می توان به توانایی تولید گرما و سرما با یک سیستم تهویه مطبوع اشاره کرد. هر دو این سیستم ها توانایی تولید گرما و سرما را دارند اما نیاز است که برخی تجهیزات مکمل روی آن ها نصب شود. داکت اسپلیت به کمک آب گرم موتور خانه یا پکیج و چیلر با کمک فن کویل می توانند عمل گرمایش را انجام دهند.

اگر بخواهیم از چیلر گرمایش بگیریم، شایان ذکر است که، نیازی نیست از کویل آب گرم برای فن کویل استفاده کنیم. چرا که کافی است لوله های ورودی آب سرد به فن کویل را به لوله های آب گرم تغییر بدهیم؛ در این حالت می توان از چیلر گرمایش گرفت.

اما در داکت اسپلیت به همین راحتی نمی توان گرمایش گرفت، اگر بخواهیم از آن گرمایش بگیرم لازم است که، برای هر دستگاه یک کویل آب گرم مجزا در نظر بگیرم و اقدام به تهیه آن بکنیم. در این حالت است که می توان از گرمایش آن استفاده کرد.

خواندن این مقاله می تواند برای شما جذاب باشد: تنظیم و نحوه کار با چیلر

5 مورد از تفاوت های چیلر با داکت اسپلیتتوانایی تنظیم کردن رطوبت

کاهش یا افزایش رطوبت محیط یکی از مباحث مهم است که هر سیستم تهویه مطبوعی باید بتواند این کار را انجام دهد. چیلر با متصل شدن به دستگاه هواساز توانایی تنظیم رطوبت در فصل گرم و سرد سال را دارد. بدین صورت که اگر ما به هواساز آن تجهیزات رطوبت گیری و رطوبت زنی را اضافه کنیم می توانیم عمل تنظیم رطوبت را از چیلر بخواهیم.

اما در داکت اسپلیت اوضاع متفاوت است، در این سیستم زمانی که مبرد در داخل اپراتور های آن در فصول گرما و در زمان سرمایش داکت اسپلیت بوده امکان پذیر است. فقط در این حالت می تواند رطوبت را در فصل گرما کاهش دهد و عملا در فصول سرما که نیاز به بالا بردن رطوبت است، عاجز می ماند.

میزان مصرف انرژی برق

با توجه به اینکه در فصول گرم سال کل کشور از وسایل سرمایش استفاده می کنند؛ هزینه های مصرف برق بسیار سرسام آور است. بنابراین یکی از فاکتور ها در خرید سیستم های تهویه مطبوع میزان مصرف انرژی برق آنهاست. هر دو محصول چیلر و داکت اسپلیت انواع و برند های مختلفی دارند که در مصرف انرژی با هم متفاوت هستند؛ اما در شرایط یکسان مصرف انرزی داکت اسپلیت به اندازه 30 الی 40 درصد کمتر است.

حداکثر توان تولیدی

پنجمین و آخرین مورد از لیست تفاوت های چیلر با داکت اسپلیت را اختصاص می دهیم به حداکثر توانی که این محصولات می توانند تولید کنند. شما با توجه به متراژ محیط، کاربری محیط و سایر موارد باید بهترین سیستم تهویه مطبوع خود را استفاده کنید. این سیستم ها با توجه به ظرفیت، حجم و مساحتی که پوشش می دهند دسته بندی می شوند. به طور کلی حجم تبریدی که داکت اسپلیت می تواند حمل کند، حداکثر 5 تن است. این درحالی است که حداقل حجم تبرید چیلر 10 تن است و می تواند برای متراژ های بالاتر به صورت سفارشی تا 1000 تن هم افزایش پیدا کند.

پیشنهاد آرتا نسیم این است که در متراژ های پایین تر از سیستم تهویه مطبوع داکت اسپلیت و در متراژ های بالاتر از سیستم تهویه مطبوع چیلر استفاده کنید، تا بهترین نتیجه را از هر دو آنها دریافت کنید.

5 مورد از تفاوت های چیلر با داکت اسپلیتکلام آخر

هدف از تهیه این مقاله، بیان تفاوت های چیلر و داکت اسپلیت بوده تا شما عزیزان با دانش بیشتری اقدام به تهیه سیستم تهویه مورد نظر خود بکنید. ما در این مقاله این دو محصول را از بابت قیمت، برق مصرفی، توانایی تنظیم رطوبت، برخورداری از سیستم سرمایش و گرمایش و حداکثر توان تولیدی بررسی کردیم. همچنین با عمده ترین و مهم ترین تفاوت های آن آشنا شدیم.

اگر قصد تهیه هر یک از سیستم های تهویه مطبوع مانند روف تاپ پیکچ، فن کویل، داکت اسپلیت، چیلر و سایر موارد را دارید، کافی است به وبسایت شرکت آرتا نسیم برترین تولید کننده سیستم های تهویه مطبوع مراجعه کنید و در تب محصولات، محصول مورد نظر خود را انتخاب کنید.