داکت اسپلیت یکی از سیستم های تهویه مطبوعی است که تقریبا تمامی پیمانکاران و صنعتگران برای یکبارهم که شده نام او را شنیده و یا از آن استفاده کرده اند. می توان گفت امروزه اکثر محیط ها و مراکز مانند بیمارستان، هتل، داروخانه، محیط های مسکونی و اداری، سردخانه ها و سایر موارد از داکت اسپلیت استفاده می کنند. به دلیل کاربرد های فراوان و موارد استفاده بالا، داکت اسپلیت های فیک هم توسط کلاه برداران و سود جویان روانه بازار شده است. صدای داکت اسپلیت های فیک بعد از مدتی بسیار زیاد می گردد؛ صدای زیاد سبب کاهش آرامش و آسایش افراد در محیط می شود.

ما در این مقاله به علت صدای داکت اسپلیت خواهیم پرداخت، بعد از اینکه علت های آن را فهیمدم روش های کاهش صدای داکت اسپلیت هم بیان خواهیم کرد. از این رو تا انتهای این مقاله با شرکت آرتا نسیم تولید کننده انواع سیستم های تهویه مطبوع از جمله چیلر، داکت اسپلیت، روف تاپ پیکج و غیره همراه باشید.

علت صدای داکت اسپلیت شامل چه مواردی می شود؟

داکت اسپلیت یک محصول صنعتی است بنابراین در زمانی که روشن بوده و عمل سرمایش را انجام می دهد، صدای کمی را تولید می کند. حال یک سری از موارد هستند که بر زیاد شدن این صدا تاثیر مستقیم دارند؛ حال اگر شما این موارد را بدانید تا مقدار بسیار زیادی از بروز این مشکل می توانید پیشگیری کنید. این موارد شامل:

  • 0 تا 100 راهنمای کاهش صدای داکت اسپلیتپیچ و مهره های داکت اسپلیت شل هستند.
  • پایه های کندانسور ممکن است لقی داشته باشند.
  • نامناسب بودن کانال کشی
  • ممکن است یک جسم یا شی خارجی در کندانسور گیر کرده باشد.
  • شفت دستگاه تاب برداشته است.
  • روغن کاری داکت اسپلیت در زمان معین انجام نشده است.

و سایر موارد، همه اینها علت های بروز صدای زیاد و اذیت کننده داکت اسپلیت هستند.

روش های کاهش صدای داکت اسپلیت کدام است؟

هانطور که در قسمت قبل اشاره کردیم، صدای زیاد داکت اسپلیت همواره می تواند افرادی که در محیط مشغول آرامش هستند را مورد آزار قرار بدهد. اکثر افراد علت های بروز این سرو صدا را نمی دانند و تفکر بر اینکه اگر داکت اسپلیت را خاموش کنیم این صدا هم قطع می شود، دچار اشتباه می شوند. چرا که خاموش کردن داکت اسپلیت هیچگاه نمی تواند روشی دائمی برای حل این مشکل باشد. در ادامه به معرفی و تشریح روش های کاهش صدای داکت اسپلیت خواهیم پرداخت.

یونولیت داخلی به صورت نامناسب نصب شده است

در مقالات قبلی اشاره کردیم که محل نصب یونولیت داخلی درون سقف کاذب است. یونولیت داخلی به طور طبیعی صدایی را تولید می کند بنابراین محتمل ترین راه حل پیدا کردن محل مناسب نصب آن است. شما باید یونولیت داخلی را در محلی نصب کنید که دور از دسترس باشید. همچنین بهتر است یونولیت داخلی را در سالن های پذیرایی، اتاق ها و غیره نصب نکنیم. دقت کنید که در هنگاه نصب یونولیت تراز باشد.

پیشنهاد برای مطالعه بیشتر: تنظیم و نحوه کار با چیلر

0 تا 100 راهنمای کاهش صدای داکت اسپلیتنامناسب بودن کانال کشی

کانال ها نقش مهمی را در فرایند سرمایش داکت اسپلیت اجرا می کنند. می دانید که داکت اسپلیت عمل سرمایش، گردش و انتقال هوا به محیط را ازطریق دریچه ها و کانال ها انجام می دهد. شما باید سایز و ابعاد کانالی که انتخاب می کنید دقیقا متناسب با داکت اسپلیت مورد استفاده خود باشد. اگر اشتباه این ابعاد انتخاب شود صدای به مراتب به گوش خراش تری را در محیط تولید می کند.

ممکن است که کندانسور داکت اسپلیت به صورت نامناسب نصب شده باشد

کندانسور داکت اسپلیت در خارج از خانه با رعایت تمام اصول و نکات راه اندازی باید نصب و پیاده سازی گردد. نکاتی که در هنگام نصب باید رعایت کرد شامل عدم قرار دادن کندانسور زیر نور خورشید، جلوگیری از بروز لقی در پایه های کندانسور، تراز بودن آن و سایر موارد می شود.

فن کویل به درستی نصب نشده است

تمامی فن کویل های داکت اسپلیت دارای قسمتی به نام بیس فلزی هستند. به منظور تراز قرار گرفتن آنها باید این بیس فلزی در جای درست مناسبی نصب گردد. اگر این بیس فلزی به درستی و تراز شده نصب نگردد، موجب بروز صدایی بسیار زیاد خواهد شد.

فرجام مقاله

0 تا 100 راهنمای کاهش صدای داکت اسپلیتما در این مقاله آموختیم که چگونه می توان صدای داکت اسپلیت را کاهش داد. افزون بر این با دلایل بروز صدا های ناهنجار این سیستم تهوه مطبوع نیز آشنا شدیم. در هنگاه خرید داکت اسپلیت خیلی باید مراقب بود تا محصول فیک و تقلبی به ما نفروشند. چرا که به طور کلی تمامی محصولات فیک بعد از گذشت مدتی به ایجاد صدا منجر می شوند و این صدا دلیل بر بی کیفیت بودن مواد اولیه ساخت آنها است.

این مقاله توسط تیم تولید محتوای شرکت آرتا نسیم تهیه شده است. شرکت آرتا نسیم تولید کننده انواع سیستم های تهویه مطبوع در ایران است. محصولات این شرکت شامل داکت اسپلیت، چیلر، فن کویل و سایر موارد است. اگر قصد خرید داکت اسپلیت را دارید کافی است به وبسایت شرکت آرتا نسیم مراجعه کنید و در تب محصولات، داکت اسپلیت را انتخاب کنید.