تلفن دفتر مرکزی: 02122099802

فن کویل

فن کویل

فن کویل یکی از اجزای سیستم های تهویه مطبوع می باشد که برای سرمایش و گرمایش ساختمان های مسکونی، تجاری، اداری، صنعتی، بیمارستان ها، کارخانجات، و غیره استفاده می شود و وظیفه انتقال حرارت و تهویه مطبوع در ساختمان را بر عهده دارد.

شما می توانید برای آشنایی با انواع سیستم های تهویه مطبوع از جمله چیلر و چیلر خانگی همچنین کاربرد چیلر در تاسیسات ساختمان مقاله های تخصصی آرتانسیم (تولیدکننده انواع داکت اسپلیت و فن کویل) را مطالعه کنید. همچنین جهت مشاوره و خرید چیلر با آرتانسیم از طریق یکی از شبکه های اجتماعی ارتباط بر قرار کنید.

فن کوئل ANTF2
ناموجود
برای اطلاع از قیمت تماس بگیرید.

امروزه فن کویل عضو جدایی ناپذیری از خانواده سیستم های تهویه هوای مطبوع به شمار می رود و در بسیاری از منازل، آپارتمان های مسکونی و مجتمع های تجاری و اداری استفاده می شود. دستگاه فن کویل، از دو بخش فن (پروانه دمنده) و کویل (مبدل حرارتی)، یک مدار کنترل کننده و یک فیلتر تشکیل می شود. در این بخش از فروشگاه آرتانسیم (تولید کننده انواع داکت اسپلیت، چیلر و فن کویل)قصد داریم تا شما را با فن کویل و ویژگی­ های آن بیشتر آشنا کنیم. این دستگاه یک سیستم تهویه مطبوع است که میتواند گرمایش و سرمایش ساختمان­ ها را به راحتی فراهم کند.

فن کویل چیست؟

فن کویل نوعی تبدیل کننده ی حرارت است که در می تواند در فصل های مختلف سال، دمای مطبوع منازل و ادارات را فراهم کند. نحوه عملکرد کویل در تابستان ها به این صورت است که در ابتدا آب سردی که در چیلر یا مینی چیلر تولید می شود، درون لوله های کویل شروع به گردش می کند. از سوی دیگر، هوای داخلی اتاق توسط چندین الکتروفن به درون یونیت کشیده می شود و پس از عبور از فیلتر ها، دچار تغییر دما می شود. در آخر این جریان هوای مطبوع به دست آمده از طریق کانال ها و یا به طور مستقیم، به فضای مورد نظر دمیده می شود.

فن کویل در زمستان ها ابتدا آب گرمی که درون دیگ موتور خانه یا پکیج تولید می شود را از طریق لوله ها به داخل انتقال می دهد. باقی مراحل عیناً نظیر عملکرد کویل در فصل تابستان است.

مراکز تجاری، ساختمان­های مسکونی، اداری، صنعتی، تجاری، کارخانجات، بیمارستان­ها و..... میتوانند از سیستم فن کویل استفاده کنند، و تهویه مناسب را در کنار انتقال صحیح حرارت در محیط مورد نظر خود داشته باشند.

همانطور که از نام این وسیله برمیاید، فن کویل شامل دو بخش اصلی فن و کویل می باشد. آب گرم در زمستان و همچنین آب سرد در تابستان از طریق کویل­های مسی و یا آلومینیومی آن عبور میکند.

بوسیله یک فن، هوا از روی کویل ها عبور داده و پس از تغییر دما از طریق دریچه فن کویل به داخل واحد پرتاب می شود.

با تزریق هوا از طریق فن‌ کویل هوای محیط به دمای دلخواه می رسد . پس از رسیدن به دمای دلخواه شرایط آرامش بخشی را ایجاد می‌نماید.

مکان های استفاده

امروزه فن­‌کویل‌ها طرفداران بسیاری را به خود جلب کرده و افراد میتوانند بسته به محیط و نوع مصرف خود و همچنین شرایط ساختمان مورد نظرشان، از مدل­های مختلف فن‌کویل استفاده کنند.

ساختما­ن­هایی که زون یا تعداد بخش بالایی دارند واجد شرایط برای استفاده از این دستگاهها هستند و از این جمله میتوان به ساختمان­های اداری، مسکونی و تجاری اشاره کرد.

نکته مهم این است که محیط­های صنعتی برای استفاده از فن‌کویل مناسب نیستند، به دلیل ارتفاع بالا و تک قسمت بودن محیطهای صنعتی ( سوله‌ها ) استفاده از این سیستم به هیچ عنوان توصیه نمیشود.

استخر­ها، باشگاه­های ورزشی و تالار­ها هم که سقف آنها ارتفاع زیادی را به خود اختصاص داده­اند و دارای مساحت بالایی نیز هستند برای استفاده از فن کوئل مناسب نخواهند بود.

فن کویل چگونه کار می کند؟

در تصویر زیر قسمت های تشکیل دهنده نوعی سیستم فن کویل دو لوله ای را مشاهده می کنید. هنگام روشن شدن، جریان هوا از طریق دریچه برگشتی به سمت داخل هدایت می شود. این جریان با عبور از فیلتر و تبدیل کننده حرارتی، به دمای مطبوع مورد نیاز کاربر رسیده و سپس از طریق دریچه های رفت، به درون ساختمان دمیده می شود. این فرایند تا زمانی که دستگاه روشن باشد ادامه پیدا می کند.

انواع فن کویل (دیواری، کانالی، توکار)

مهم ترین معیار در دسته بندی انواع فن کویل، تعداد مسیر های ورود و خروج آب است. بنابراین بر این اساس به صورت سیستم های دو لوله ای و یا چار لوله ای طراحی می شوند.

فن کویل

فن کویل دو لوله ای

فن کویل دو لوله ای در شرایط عادی تنها یک مبدل حرارتی است که به طور مشترک می تواند به عنوان کویل گرمایشی و یا سرمایشی به کار گرفته شود. این دسته از فن ها دارای یک لوله ورودی آب و یک لوله خروجی هستند، به همین دلیل آنها را دو لوله ای می نامند. شریان ورودی به کویل (آب گرم دیگ یا آب سرد چیلر) و همچنین شریان خروجی (آب برگشتی به دیگ یا چیلر) به کمک شیر سه راهی تنظیم می شود.

انواع فن کویل

فن کویل چهار لوله ای

با توجه به نیاز کاربران و یا نوع کاربری ساختمان ها،  گاهی به طور هم زمان نیاز به سرمایش و گرمایش احساس می شود. در این گونه شرایط مناسب ترین گزینه فن کویل چهار لوله ای است؛ زیرا این سیستم تهویه مطبوع دارای دو لوله ورودی و دو لوله خروجی هستند و از یک جفت کویل مستقل ( به طور جداگانه، یکی از کویل ها برای سرمایش و کویل دیگری جهت گرمایش ) استفاده می کنند. به همین خاطر فن چهار لوله ای طبق نیاز کاربران می تواند بخشی از ساختمان را گرم کند و در فضای دیگر سرمایش ایجاد کند.

فن چهار لوله ای گزینه ی بسیار مناسبی برای ساختمان هایی است که از نمای شیشه استفاده می کنند.

فن کویل سرمایشی و گرمایشی

تغییر دسته بندی فن ها

کویل ها را براساس نوع طراحی نیز دسته بندی می کند. عوامل زیر در طراحی فن و دسته بندی آنها تاثیر دارد. معماری ساختمان؛ کاربری ساختمان، خریدار

براساس پارمترهای بالا کویل را به زمینی، دیواری؛ سقفی کاستی، سقفی توکار؛ سقفی کانالی پر فشار دسته بندی می کنند.

فن کویل سقفی چیست

فن کویل زمینی

این سیستم تهویه مطبوع؛ یکی از مرسوم ترین فن کویل از گذشته تا کنون بوده است. با دمش عمودی هوا ار می کند. این سیستم تهویه مطبوع با نصب آسان و راحت و سرویس ارزان قیمت مزایای بالایی دارد. یکی ازمعایب این نوع کویل اشغال کردن فضای واحد یا ساختمان است.

فن کویل دیواری

کویل دیواری؛ نوع روکار است و تقریبا شبیه به کولر گازی است. ماننده فن زمینی فضایی را اشغال نمی کند. نصب راحت و آسانی دارد. سرویس کردن این سیستم تهویه مطبوع ارزان است. از معایب این سیستم نسبت به کولر گازی گران قیمت است.

کویل سقفی کاستی

نوعی دیگر از سیستم های تهویه مطبوع فن کویل است که در ظرفیت های بالا تولید و استفاده می گردند. مزایای سقفی کاستی اشغال فضای کمتر داشتن زیبایی است. از جمله معایب فن سقفی کاستی سرویس کردن گران قیمت و پایین بودن کیفیت فبلتر هوا است.

کویل سقفی توکار

سیستم تهویه مطبوع فن کویل سقفی توکار یکی از پرفروش ترین و رایج ترین سیستم ها در بازار ایران است. کویل سقفی تو کار به واسطه قیمت پایین و تعبیه شدن در سقف کاذب یکی از محبوب ترین تهویه مطبوع است.با توجه به کانال کشی در این سیستم تهویه مطبوع می توان توزیع هوای تازه و خوبی در واحد ساختمان ایجاد کرد.

کویل سقفی کانالی پر فشار

از جمله فن کویل های توکار؛ کویل سقفی کانالی پر فشار است. در این سیستم تهویه مطبوع مسیر ورودی و خروجی هوا کانالی بوده است. به سبب ایجاد فشار زیاد هوا به اسم فن سقفی کانالی پر فشار شناخته می گردد. از جمله ویژگی های متمایز کننده این سیستم هوادهی بسیار سنگین از هوای تازه است.

درپایان معرفی کویل ها جدول زیر را برای شما آماده کردیم در این جدول شما انواع فن ها را می توانید با ظرفیت هوادهی، سرمایشی و گرمایشی و از همه مهم تر صدا با یکدیگر مقایسه کنید.

ردیف

کویل

ظرفیت هوادهی

سرمایش

گرمایش

میزان سر صدا

1

زمینی

150 - 900

0.9 – 7.9

1.9 – 18.2

24 - 48

2

دیواری

250 - 600

1.7 – 4.5

2.2 – 6.3

20 - 40

3

سقفی کاستی

300 - 1500

2.2 – 12.9

3.1 – 17.6

28 - 50

4

سقفی توکار

200 - 2000

1.5 – 18

2.4 – 23.4

29 - 53

5

کانالی پرفشار

800 - 2200

6.1 – 19.9

7.2 – 30

35 - 61

 

اجزا و قطعات

دستگاه تهویه مطبوع فن کویل، از سیستم بسیار پیچیده ای تشکیل نشده است. دارای اجزا بسیار ساده زیر است.

طوق خروجی، پنل بالایی، کویل، الکتروموتور، فن، جعبه پلنوم، پنل انتهایی چپ، ترمینال اتصال برق، سینی تخلیه، تخلیه آب، مبدل حرارتی، فیلتر، ترموستات اتاقی، شیر تعدیل و شیر برقی

 • کویل

این قسمت ترکیبی از لوله های مسی و ورقهای آلومینیومی بنام فین تشکیل گردیده است. تبادل حرارتی توسط لوله ها و فینها انجام گرفته و هوای عبوری از روی کویل سرد و یا گرم می‌شود.

 • بلاور

بلاور در واقع همان بادزن است که وظیفه دارد جریان هوا را ایجاد و انتقال حرارت را جابجا نماید.

فن کویل قیمت

 • الکتروموتور

چرخاندن بلاور یا بادزن وظیفه این قسمت است که در دورهای مختلف عمل می‌نماید.

 

 • شیر هواگیری

هوا گیری مایع موجود در سیستم (آب) از این طریق صورت می­ گیرد.

اجزای فن کویل

 • فیلتر هوا

هوا قبل از ورودش به فن‌کویل توسط این قسمت فیلتر گردیده است. ذرات گرد و غبار و یا عوامل آلودگی محیطی بنا به نوع فیلتر را جذب کرده و مانع ورود آنها به محیط می شود.

فیلتر فن کویل

 • تر­موستات

تنظیم درجه حرارت محیط از طریق این قطعه انجام می‌شود که با خاموش و روشن کردن فن‌کویل این عمل اتفاق می‌افتد.

 • کلید سلکتوری

برای تغییر سرعت موتور در فن‌کویلهای زمینی سه دور کند، متوسط و سریع یا تند از کلید سلکتوری استفاده می­ شود.

فن کویل خانگی

مزایا و معایب فن کویل

استفاده از سیستم های تهویه مطبوع نوین در ساختمان های متفاوت در حال افزایش است. برای انتخاب بهترین سیستم تهویه مطبوع باید از مزایا و معایب آن نسبت به سیستم های مشابه داکت اسپلیت، کولر گازی  و روف تاپ پکیج مطلع بود. ما در این قیمت از معرفی کویل به مزایا و معایب آن پرداختیم.

مزایا

فن کویل به صورت کلی دارای مزایای بسیار زیادی است و علت رایج بودن و محبوبیت آن نیز در ساختمانها و در بین مهندسان تاسیسات و کارفرمایان هم به دلیل همین ویژگیهای مناسب و منحصر به فرد است. فن کوئل و انواع آن به دلیل پوشش دهی طیف گستره ای از کاربرد ها و همینطور مزایای برجستهای که دارد توانسته از محبوبیت ویژهای برخوردار شود. در ادامه به بررسی این مزایا خواهیم پرداخت.

توزیع دمای مناسب در فن کویل

یکی از ویژگیهای بسیار مهم در فن کویل این است که با توجه به اینکه فن کویل ها از نوع اجباری می باشد. همچنین برای توزیع دما نیز از فن استفاده میشود. به کمک ایجاد کردن جریان باد، هوا به تمام نقاط توزیع می گردد. پس به سرعت کنترل دما در بخشهای مختلف محیط یا اتاق توسط فن کوئل کنترل می شود. در هنگام طراحی فن کوئل با توجه به نوع کاربری ساختمان مورد نظر میتوان محل قرار گرفتن پنجره ها، درها و کلا نقشه ساختمان را به شکلی طراحی کرده و در نظر داشت تا محل فن کوئل در قسمتهایی باشد که بهترین توزیع دما به وجود بیاید.

تفکیک جدا و مستقل بخش ها در فن کویل

از بارزترین مزایای فن کویل در برابر سیستم هواساز و کولرهای آبی و حتی ایرواشرها، ویژگی کنترل  آن در بخش یا زون میباشد. با توجه به زون بخشی موجود در ساختمان مورد نظر میتوان دمای هر بخش را به صورت جداگانه کنترل کرد. فن کوئل ها از سیستمهای کنترلی برخوردار هستند که از طریق آن میتوان تنظیم دمای هوا را انجام داد و دمای اتاق هم توسط ترموستات اندازه گیری شود و دستور قطع و وصل را هم به دستگاه داد. دو موتور هم میتوان به شکل جداگانه کنترل کرد.

جلوگیری از اشغال فضای زیاد در زیر سقف و اجرای ساده تر

 برای استفاده و قرار دادن فن کویل کافیست تا دو لوله آب به صورت رفت و برگشتی برای فن لوله کشی شود. فن کوئل بر عکس داکت اسپلیت و سیستمهای داکت نیازی به کانال کشی هم ندارد و به همین علت هم فضای کمتری را به خود اختصاص میدهد. افرادی که وظیفه انجام سیستمهای تاسیساتی ساختمان را دارند میتواند از این طریق کار خود را هم راحت تر کرده و از کانال کشی زیر سقف اجتناب کرده و لوله کشی زیر سقف را جایگزین نمایند.

سرمایشی و گرمایشی بودن

فن کویلها دارای این مزیت و ویژگی بسیار مهم هستند که هم در زمستان و هم در تابستان میتوان از آنها استفاده کرد. در زمستانها آب گرم از طریق بویلر موتورخانه وارد کویلها میشود و فن را به باد گرم مجهز میکند که دمای واحد را بالا میبرد. آب سرد در فصل تابستان هم از راه چیلر ها به کویل وارد میشود و مانند فرایند مرحله قبلی باد خنک ایجاد میشود. با استفاده از فن کوئل در دنیای امروزی می توان هوای مطبوع و مناسب را با توجه به شرایط جوی و آب و هوایی ایجاد کرد و از تهویه مناسب هوا هم بهره مند شد.

به صورت خلاصه مزایای این سیستم تهویه مطبوع عبارت اند از :

 • الف – مهمترین مزیت فن کویل نسبت به داکت اسپلیت کنترل دمای مستقل هر اتاق ساختمان است. می توان با توجه به سلیقه هر فرد تفاوت های دمایی در ساختمان ایجاد کرد.
 • ب – برای ساختمان های با فضای بالا می توان از فن کویل های بیشتری با دو چیلر مرکزی استفاده کرد. در صورتی که در داکت اسپلیت یا کولر گازی چنین کاری غیر ممکن است.
 • ج – تنوع مدل ها نسبت به سایر سیستم های تهویه مطبوع
 • د – فن کویل ها برای تامین گزمایش از سیستم آب گرم با استفاده از دیگ داغ استفاده می کنند در صورتی که سایر سیستم های تهویه مطبوع با استفاده از هیت پمپ استفاده می کنند و سبب بالا رفتن مصرف برق به میزان قابل توجهی هستند.

معایب

 • الف – فن کویل ها به سبب استفاده از آب گرم و سرد تولید گردیده در سیستم مرکزی چیلر و دیگ؛ امکان تفکیک انرژی مصرف شده برای واحد های ساختمان وجود ندارد.
 • ب – برای ساختمان ها و ادارات با متراژ پایین هزینه بسیار بالایی دارد.

خرید فن کویل

برای خرید فن کویل لازم است ابتدای امر همه جوانب ساختمان، معماری ساختمان، نصب و قیمت خرید بررسی و انتخاب شود. بعد از انتخاب نوع بر اساس ظرفیت های اعلام شده در جدول بالا می توان برآورد هزینه کرد.

آرتانسیم تولیدکننده انواع سیستم های تهویه مطبوع با کیفیت ایرانی آماده ارائه انواع سیستم های تهویه مطبوع از جمله فن کویل ها در ظرفیت های متفاوت می باشد.

شما می توانید برای مشاوره خرید و کسب اطلاعات بیشتر درباره ی سیستم های تهویه مطبوع با کارشناسان مجرب این مجموعه تماس بگیرید.