تلفن دفتر مرکزی: 02122099802

روف تاپ پکیج

روف تاپ پکیج

روفتاپ پکیج یا پکیج یونیت پشت بامی را می­ توان دستگاهی مستقل و با راندمان انرژی بالا در بین سیستم­ های تهویه مطبوع معرفی نمود که ساختار آن ترکیبی از چیلر بدون اواپراتور و شیر انبساط و هواسازی با کویل سرمایش DX می­ باشد. روفتاپ پکیج تمامی مولفه ­ها و اجزای لازم جهت تولید هوای مطبوع را در بر دارد.

روف تاپ پکیج MR-CC40-8.3
ناموجود
برای اطلاع از قیمت تماس بگیرید.
روف تاپ پکیج MR-CC40-13
ناموجود
برای اطلاع از قیمت تماس بگیرید.
روف تاپ پکیج MR-CC40-17
ناموجود
برای اطلاع از قیمت تماس بگیرید.
روف تاپ پکیج MR-CC40-21
ناموجود
برای اطلاع از قیمت تماس بگیرید.
روف تاپ پکیج MR-CC40-25
ناموجود
برای اطلاع از قیمت تماس بگیرید.
روف تاپ پکیج MR-CC40-32
ناموجود
برای اطلاع از قیمت تماس بگیرید.
روف تاپ پکیج MR-CC40-40
ناموجود
برای اطلاع از قیمت تماس بگیرید.
روف تاپ پکیج MR-CC40-51
ناموجود
برای اطلاع از قیمت تماس بگیرید.

روف‌تاپ‌پکیج چیست؟

یکی از انواع سیستم­های تهویه مطبوع روف تاپ پکیج میباشد که به منظور گرمایش و سرمایش در منازل، دفاتر، ساختمانها و یا سالن­ها از آن استفاده میشود. برای آشنایی با انواع روف تاپ پکیج، قیمت انواع روف تاپ پکیج و کاربرد و نحوه کارکرد هر کدام از روف تاپ پکیج با آرتانسیم (تولیدکننده انواع داکت اسپلیت، چیلر و فن کویل) همراه باشید.

شاید برای شما هم جالب است که بدانید علت نام گذاری این سیستم چه بوده است. علت این نامگذاری این بوده که روف‌تاپ‌پکیج­ها در پشت بام­ها نصب میشوند و کلیه اجزای تهویه آنها مانند فن، کویل اواپراتور، کمپرسور و کندانسور هوایی به شکل واحد در فضای یک کابین جمع میشوند که به آن یونیت‌پکیج هم گفته میشود.

این سیستم تهویه مطبوع عملکردی مشابه سیستم‌های اسپیلیت و داکت اسپلیت دارد با این تفاوت که سیستمهای نام برده شده دارای دو قسمت جدا می‌باشند و در دو محل جداگانه نصب می‌شوند.

قسمت­های اصلی روف‌تاپ‌پکیج کدامند

در حالت کلی روف‌تاپ‌پکیج تشکیل شده از یک بدنه اصلی و داکت­های متصل به آن میباشد که بدنه اصلی پکیج­های پشت بامی نیز متناسب با عملکردشان از چند بخش تشکیل میشوند.

هر کدام از این بخش­ها نیز از اجزای مخصوص به خود تشکیل شده­اند که بعضی از آنها مانند فن نیز به علت تولید جریان هوا در قسمت­های متفاوتی هم میتوانند وجود داشته باشند.

از جمله اجزای اصلی روف تاپ پکیج­ها میتوان به موارد زیر اشاره کرد:

  • استراکچر و کابین
  • تنظیم کننده جریان هوا در بخش ورودی و دمپر
  • کویل­ها در بخش سرمایش و گرمایش
  • واحد کندانسینگ
  • الکتروموتور و فن
  • فیلتر­ها

وظایف بخش­های مختلف روف تاپ پکیج

دریچه ­های ورودی و خروجی هوا:

این دریچه­ ها در قسمت بدنه پکیج وجود دارند. در قسمت بالای دریچه ورودی مربوط به هوای تازه یک قاب پوششی تعبیه شده است که در جهت حفظ محیط داخل پکیج از وضعیت ناخوشایند و نامناسب اطراف به کار میرود.

صفحات فیلتر­ها:

این قسمت برای جلوگیری از ورود آلودگی­ها و ذرات موجود در هوای ورودی و برگشتی به داخل پکیج مورد استفاده قرار می­گیرد.

دمپر­های هوا:

دمپر­های هوا در داخل روف تاپ پکیج تعبیه شده­اند و وظیفه آنها کنترل کردن جریان هوا در بخش ورودی و برگشتی به داخل کابین میباشد.

کویل­های سرمایش و گرمایش:

کویل گرمایشی بوسیله لوله­هایی به موتورخانه مرکزی و یا پکیج گرمایشی وصل هستند اما در بخش کویل سرمایشی مطابق با چرخه ترمودینامیکی بوسیله لوله­های مسی با کمپرسور در ارتباط اند.

الکتروموتور و فن:

به جریان انداختن هوای تهویه شده در محیط و فضای ساختمان وظیفه اصلی و مهم فن و الکتروموتور است.

اواپراتور و کویل گرمایشی:

انتقال دما ( سرما و گرما ) به هوای در حال گردش توسط این قسمتها انجام میگیرد.

دمپر­ها، کانال­ها، دریچه­ها و ترموستات:

این اجزا خارج از محفظه روف تاپ پکیج میباشند و در قسمت بیرونی آن قرار دارند. وظیفه آنها انتقال و کنترل کردن هوای ما بین دستگاه تهویه مطبوع و قسمت داخلی محیط ساختمان است.

تمامی قسمتهایی که در بالا به آنها اشاره شد دارای ساختمان و بخش­های مجزا هستند و در تمامی روف تاپ پکیج­ها وجود دارند.

از جمله قسمتهایی که در برخی از روف تاپ پکیج­ها وجود دارند میتوان به چرخ دمایی و رطوبت زن نام برد.

از رطوبت زن برای بالا بردن کیفیت هوا و افزایش رطوبت آن استفاده میشود و از بخش چرخ دما به عنوان مبدل حرارتی استفاده میشود.

روفتاپ پکیج چگونه کار می کند

در روفتاپ پکیج های معمولی، کمپرسور در انتهای کابین قرار می گیرد و کویل های کندانسور در اطراف آن یا در نزدیکی آن قرار میگیرند می شوند. مبرد کم فشار و سرد به شکل گاز وارد کمپرسور می شود که کمپرسور آن را به شکل یک گاز گرم و فشار بالا، فشرده می کند و سپس مبرد به سمت کندانسور هوایی جریان می یابد. ماده مبرد در کندانسور حرارت را از دست می دهد و فین های فلزی روی کویل های کندانسور باعث می شوند که انتقال حرارت بین مبرد و هوا بهتر صورت گیرد که البته فن کندانسور با ایجاد جریان هوای اجباری باعث می شود انتقال حرارت پیوسته صورت گیرد و همچنین هوای گرم شده از واحد خارج شود.

در روفتاپ پکیج ها، مایع مبرد پس از خروج از کندانسور از شیر انبساط گذر کرده و فشار آن کاهش می یابد و وارد کویل های اواپراتور می شود. در اواپراتور، مبرد مایع به دلیل سرد بودن از هوای وارد شده به پکیج، از آن گرما می گیرد و هوا  را خنک کرده و تغییر فاز از مایع به گاز در مبرد اتفاق می افتد. سپس ماده مبرد جهت افزایش فشار دوباره وارد کمپرسور می شود و این چرخه به طور مداوم تکرار می شود تا دمای زون های مورد نظر به دمای تنظیم ترموستات برسد.

در برخی از روفتاپ پکیج ها علاوه بر تامین بار سرمایشی، وظیفه گرمایشی ساختمان را نیز تامین برعهده دارند. این پکیج های پشت بامی که هم برای گرمایش و هم برای سرمایش استفاده می شوند، می توانند بار گرمایشی را توسط موتورخانه مرکزی به همراه یک مبدل حرارتی ، یا یک پکیج حرارتی مستقل و یا یک هیتر برقی تامین کنند. در این حالت هوای ورودی به پکیج پشت بامی گرم شده و به وسیله فن به ساختمان انتقال می یابد.