تلفن دفتر مرکزی: 02122099802

داکت اسپلیت

داکت اسپلیت

داکت اسپلیت (تهویه مطبوع کانالی) یکی از محبوب ترین و رایج ترین سیستم تهویه مطبوع در دنیا است. از این سیستم تهویه مطبوع برای سرمایش و گرمایش استفاده می کنند. در حقیقت این تهویه مطبوع مانند اسپلیت دیواری (کولرگازی) از یک واحد داخلی (یونیت داخلی یا اسپلیت) و یک واحد خارجی (یونیت خارجی یا کندانسور) ساخته گردیده است. در ادامه به نحوه تولید داکت اسپلیت ها می پردازیم. اما به طور خلاصه این تهویه مطبوع توسط لوله های مسی موازی شده به یکدیگر متصل می گردند. اسپلیتها با استفاده از هوای برگشت جهت بالا بردن راندمان کاری دستگاه و مصرف سوخت کمتر کار می کند. این تهویه مطبوع با تولید هوای تازه، نیاز مبرم هر واحد آپارتمانی را برطرف می کند. چه در تابستان و چه در زمستان اکسیژن کافی جهت سلامت جسمی افراد را تأمین نماید از مزایای دیگر این سیستم تهویه مطبوع می باشد.

شما می توانید برای آشنایی با انواع سیستم های تهویه مطبوع از جمله فن کویل ها همچنین کاربرد فن کویل در تاسیسات ساختمان مقاله های تخصصی آرتانسیم (تولیدکننده انواع داکت اسپلیت و فن کویل) را مطالعه کنید.

همچنین جهت مشاوره و خرید فن کویل، خرید، نصب، قیمت داکت اسپلیت و تعمیر محصولات با آرتانسیم  تولید کننده سیستم های تهویه مطبوع از طریق یکی از شبکه های اجتماعی ارتباط بر قرار کنید.

۲۳,۸۰۰,۰۰۰ تومان
برای دریافت قیمت روز تماس بگیرید.
۲۸,۸۰۰,۰۰۰ تومان
برای دریافت قیمت روز تماس بگیرید.
۳۴,۱۰۰,۰۰۰ تومان
برای دریافت قیمت روز تماس بگیرید.
۳۶,۰۰۰,۰۰۰ تومان
برای دریافت قیمت روز تماس بگیرید.
۳۸,۸۰۰,۰۰۰ تومان
برای دریافت قیمت روز تماس بگیرید.
۴۲,۶۰۰,۰۰۰ تومان
برای دریافت قیمت روز تماس بگیرید.
۴۷,۶۰۰,۰۰۰ تومان
برای دریافت قیمت روز تماس بگیرید.

داکت اسپلیت چیست؟

عبارت داکت اسپلیت ( در زبان انگلیسی Ducted split) برای توصیف اسپلیت های نیازمند کانال کشی استفاده می شود. این سیستم تهویه مطبوع می تواند در فصل های تابستان و زمستان دمای هوا را در حد مطلوب تنظیم گردیده توسط ترموستات نگه دارد. به همین خاطر است که این سیستم تهویه مطبوع یکی از محبوب ترین سیستم های سرمایش و گرمایش در خانه ها، ساختمان های تجاری و ادارات به شمار می رود.

داکت اسپلیت چیست

برای آشنایی با نحوه عملکرد این سیستم تهویه مطبوع در تابستان ها و زمستان، قسمت های مختلف این سیستم تهویه و نکات مربوط به خرید داکت اسپلیت ها تا آخر این مطلب همراه ما باشید.

داکت اسپلیت نوعی از سیستم های تهویه مطبوع در سطح جهان است. این تهویه مطبوع، همانند اسپلیت دیواری(کولر گازی) از یک واحد داخلی (هواساز) و یک واحد خارجی (کندانسور) تشکیل شده است. سیستم تهویه مطبوع داکت اسپلیت توسط لوله های مسی به یکدیگر متصل می گردند. این سیستم تهویه مطبوع مزایای بسیاری در همه فصول سال دارد.

اجزای داکت اسپلیت

سیستم تهویه مطبوع داکت اسپلیت از دو بخش واحد داخلی (یونیت هوا ساز) و واحد خارجی (یونیت کندانسور) ساخته شده است. بر خلاف کولر های گازی که واحد داخلی به شکل روکار بر روی سقف یا دیوار قرار می گیرد، در داکت ها یونیت هواساز به شکل توکار اجرا می شود.

لازم است بدانید که واحد داخلی داکت اسپلیتها شامل فن و کویل می باشد و بخاطر نحوه عملکرد آنها، همانطور که گفتیم به هواساز معروف هستند. در انواع مختلف داکت اسپلیتها، واحد های داخلی و خارجی (یونیت و کندانسور های) متفاوتی وجود دارد.

اجزای داکت اسپلیت

به عنوان نمونه، نحوه قرار گیری فن، تعداد فن ها و یا ظرفیت کندانسور ها به شکل های گوناگون و متفاوتی در  داکت اسپلیت ها تعبیه می شوند. همچنین سازوکار تولید گرمایش یا سرمایش در داکت اسپیلیت با یکدیگر تفاوت های اساسی دارند که در ادامه مطلب به شرح هرکدام از آنها می پردازیم..

کندانسور

این قطعه از سیستم تهویه مطبوع یعنی کندانسور قسمتی از داکت اسپلیت است. وظیفه متراکم کردن هوا را بر عهده دارد و از لوله های مسی با فین آلومینیومی یا فین طلایی ساخته می شود.

سیستم تهویه مطبوع

کندانسور ها هوا را متراکم کرده و به شکل مایع در می آورند. نحوه کار کندانسور به این صورت است که در ابتدا گاز مبرد از کمپرسور وارد لوله های مسی می شود. تحت تاثیر فشار داخلی کندانسور به مایع تبدیل گردیده و به واحد داخلی انتقال داده می شود.

در واحد داخلی داکت ، مایع سرد گرما را از هوای اطراف می گیرد و دوباره به شگل گاز در می آید. سپس دوباره به کندانسور باز گردانده می شود.

 

کندانسور آرتانسیم

 

کمپرسور

کمپرسور یکی از اصلی ترین قسمت های تشکیل دهنده کولر گازی و داکت اسپلیت ها می باشد. کمپرسورها را با توجه به نحوه عملکرد آنها می توان به انواع کمپرسور دیافراگمی، کمپرسور گریز از مرکز، کمپرسور دندانه ای، کمپرسور پیستون دار، کمپرسور پره ای، کمپرسور روتاری و کمپرسور اسکرال (حلزونی) تقسیم بندی کرد.

 

کمپرسور

در میان مدل های مختلف کمپرسور ها، دو کمپرسور روتاری و کمپرسور اسکرال محبوبیت بالاتری نسبت به الباقی مدل ها دارند.

ترموستات

در داکت اسپلیت ترموستات نقش تنظیم دمای محیط از طریق چک کردن مداوم دما را دارد. ترموستات ها در دو دسته بندی آنالوگ و دیجیتالی تقسیم می گردند. نحوه عملکرد ترموستات به این صورت است، هنگامی که دما بیشتر از دمای تنظیم گردیده باشد یا بالعکس کمتر از دمای تنظیم گردیده است. به داکت فرمان روشن شدن یا خاموش کردن می دهد.

 

انواع ترموستات

چگونگی عملکرد دستگاه

  • سازوکار سرمایش

داکت اسپلیتها برای ایجاد یا تولید برودت و سرما، در ابتدا گاز مبرد را در کندانسور خنک می کند. بعد از خنک سازی به کمک لوله های مخصوصی که دو واحد داخلی و خارجی را به یکدیگر متصل می کند، مبرد سرد را به شیر انبساط و در آخر به کویل منتقل می کند.

از آن سو هوای گرم محیط به بخش هواساز وارد می شود. سپس گاز مبرد درون کویل دلیل دمای پایین خود، گرمای هوا را جذب می کند. هوا در این مرحله خنک و مطبوع می گردد سپس با کمک فن ها و کانال های کشیده شده به محیط بر می گردد. این فرآیند سبب کاهش دمای محیط می گردد. اندازه خنکی و هوای سرد به ترموستات تنظیم شده بستگی دارد.

یونیت

 

در طول این عملیات، ماده مبرد که گرمای محیط را جذب کرده و داغ گردیده است دوباره به کندانسور بازگردانده و سرد می شود. این چرخه تا زمانی تکرار می شود که دمای هوای محیط به دمای مطلوب ترموستات برسد.

نحوه عملکرد داکت اسپلیت

 

به هنگام خنک شدن هوای محیط، کندانسور فعالیت خود را متوقف کرده و با توجه به تنظیمات بکار برده توسط کاربر، فن های دستگاه به کار خود ادامه می دهند یا از حرکت باز می ایستند.

سازوکار گرمایش

داکت اسپلیتها معمولاً برای گرم کردن محیط از دو روش استفاده می کنند؛ معکوس کردن چرخه تولید سرما و یا بکار بردن کویل آب گرم. در اولین روش، ماده مبرد در کندانسور داغ می شود و همانند چرخه تولید سرمایش، به کمک لوله های مسی به کویل قرار گرفته در واحد داخلی انتقال می یابد. هوایی که با لوله های داغ برخورد می کند گرم می شود و توسط فن از طریق کانال های هوایی وارد محیط می شود.

 

تهویه گرمایشی

 

روش دوم که باعث کاهش در مصرف انرژی می شود، در زمستان ها عملکرد بسیار مناسبی از خود نشان می دهد. بدین شکل که در مقابل واحد داخلی و در مسیر کانال، یک کویل آب گرم قرار داده و داکت اسپلیت صرفاً نقش یک پنکه را ایفا می کند.

 

تهویه مطبوع

 

در زمستان ها آب گرم از پکیج ها و یا موتورخانه ساختمان به درون کویل جریان یافته و آن را گرم می کند. سپس هوای دمیده گردیده به درون واحد داخلی با برخورد به سطح کویل گرم می شود و با کمک فن ها به درون محیط جریان می یابد.

 

کندانسور

 

انواع داکت اسپلیت

شاید این نکته مهمترین نکته باشد. داکت اسپلیتها در مدل های مختلف، با توجه به نیاز های مشتریان طراحی و تولید می شوند. اماً به طور کلی می توان دو دسته بندی کلی برای اسپلیت در نظر گرفت. داکت معمولی ( دور موتور ثابت ) و داکت اینورتر ( دور موتور متغیر )

 

اینورتر دار

در این دسته از داکت اسپلیتها، برد اینورتر (دور موتور قابل تغییر) بر روی موتور نصب گردیده و باعث می شود تا بتوان دور موتور را مطابق میل مصرف کننده بالا یا پایین آورد. این مزیت به شما این امکان را می دهد تا زمانی که به توان حداکثری نیازی ندارید، دور موتور اسپلیت را کاهش دهید تا در مصرف انرژی الکتریکی صرفه جویی به عمل آورید.

انواع داکت اسپلیت

معمولی یا دور ثابت

ابتدایی ترین مدل های داکت اسپلیت، از این دسته موتور ها بهره مند بودند و قابلیت تغییر سرعت موتور در آنها وجود ندارد. با پیشرفت فناوری و نیاز بشر به صرفه جویی در مصرف انرژی و نگرانی ها مربوط به گرمایش زمین، باعث شد تا فناوری موتور اینورتر به درون داکت ها راه پیدا کند.

ماده مبرد مورد استفاده در داکت های معمولی، گاز مبردR410 است؛ البته برخی از اسپلیتهای معمولی تروپیکال که در مناطق استوایی و گرمسیری تولید می شوند از گاز مبرد R22 بهره می برند.

یونیت داخلی

 

محاسبه ظرفیت

داکت اسپلیتها در ظرفیت های متفاوتی تولید و عرضه می گردند. ظرفیت هر داکت تعیین کننده ظرفیت سرمایش می باشد. برای اینکه بدانیم چه ظرفیت اسپلیتی برای محیط مورد استفاده ما مناسب است. همچنین برای بررسی دقیق تر می توانید مقاله نحوه محاسبه ظرفیت داکت اسپلیت را مطالعه کنید.

کافی است در آب و هوای معمولی متراژ فضای مورد نظر را در عدد 400 یا 600 ضرب کرده تا ظرفیت مورد نیاز به صورت تقریبی محاسبه گردد. لازم به ذکر است این نوع محاسبه برای آب و هوای معمولی و ارتفاع محیط نرمال است.

 

تهویه مطبوع ایرانی

 

اگر آب و هوا معمولی، گرم و خشک باشد عدد به 800 و 1000 تغییر می کند همچنین ارتفاع. این نکته را در نظر داشته باشید هر چه ظرفیت داکت بیشتر شود قیمت و هزینه خرید آن نیز بیشتر می گردد.

جدول محاسبه ظرفیت داکت اسپلیت
ردیف ظرفیت   واحدهای میانی واحد زیر بام
1 ant-18 از 0 تا 40 متر مربع از 0 تا 35 متر مربع
2 ant-24  از 41 تا 70 متر مربع از 36 تا 60 متر مربع
3 ant-30 از 71 تا 90 متر مربع از 61 تا 80 متر مربع
4 ant-36 از 91 تا 120 متر مربع از 81 تا 95 متر مربع
5 ant-42 از 121 تا 135 متر مربع از 96 تا 110 متر مربع
6 ant-48 از 136 تا 150 متر مربع از 111 تا 135 متر مربع

مزایای خرید اینترنتی

بهترین قیمت داکت اسپلیت در مقایسه با برندهای مشابه و خارجی

تامین تهویه مطبوع مناسب

نیاز نداشتن به فضای زیاد و کانال های بزرگ

عدم نیاز به لوله کشی آب  سرد و گرم

تهویه مطبوع جداگانه برای هر واحد

قابلیت نصب در همه محیط ها اعم از مسکونی، تجاری ، اداری، تفریحی و غیره

راندمان کاری مناسب  و بالا

حفظ زیبایی محیط با پنهان شدن داکت در سقف کاذب

قابل برنامه ریزی هفتگی و ماهانه

حذف کانال کشی های اضافه در ساختمان و استفاده بهینه از زیر بنای ساختمان

 

نظرات در مورد داکت اسپلیت

 

معایب این تهویه مطبوع

همانطور که به مزایای داکت اسپلیت پرداختیم نوبت به بررسی معایب داکت اسپلیتها است. در زیر مهم ترین معایب داکت اسپلیت را بیان می کنیم. نداشتن کنترل صحیح بر روی دمای هر اتاق؛ این اتفاق به این دلیل می افتد که اسپلیت ها سیستم تهویه مطبوع یکپارچه ای دارند.

سر و صدای زیاد دستگاه ؛ به این دلیل که اسپلیت ها از یک فن بسیاز بزرگ استفاده می کنند. لازم بذکر است داکت اسپلیتهای آرتانسیم از همه نمونه های موجود در بازار کم صدا تر است. برای نصب داکت و انتقال هوا نیاز به کانال کشی از محل نصب دارد. برای خروج هوا و مکش دستگاه باید دریچه خروج نصب گردد.

معایب داکت اسپلیت

یکی دیگر از معایب این تهویه مطبوع مصرف برق آن است. نکته ی مهمی که باید به آن اهمییت بدهید میزان مصرف آمپر برق دستگاه تهویه مطبوع شماست. این میزان مصرف آمپر می بایست با کنتور ساختمان متناسب باشد. به طور مثال : کنتور منزل یا ساختمان 15 آمپر است. پس شما نمی توانید تهویه مطبوع 18 آمپری تهیه کنید.

نصب داکت اسپلیت

برای نصب داکت اسپلیت اولین کار، انتخاب محل نصب یونیت خارجی یا کندانسور است. محل نصب باید ارتفاع مناسبی از سطح زمین داشته باشد و از تابش مستقیم نور خورشید دور باشد.

مرحله بعدی انتخاب محل نصب یونیت داخلی در سقف کاذب است. این محل نیز دارای شرایطی باید باشد مهمترین شرط در نظر گرفتن سر و صدای داکت است. در ادامه نصب اسپلیت لوله های مسی و سیم های برق از یونیت داخلی تا خارجی است. این توضیحات مختصری که در مورد نصب دادیم فقط جهت آگاهی و اطلاع کلی از نصب است.

 

ترموستات

 

چرا که نصب باید از طریق افراد متخصص انجام شود و درصورتی که اشتباه انجام شود ممکن است خسارات جدی برای دستگاه خود به وجود آورید.

سرویس و تعمیر نگهداری

برای سرویس داکت اسپلیتها نیاز است، هرشش ماه در ابتدای فصل گرم و سرد؛ سرویس این تهویه مطبوع شامل فیلتر، روغن کاری یا شستشوی فیلتر ها انجام گردد.

بهترین داکت اسپلیت

در بازار ایران داکت اسپلیتها در دو دسته بندی ایرانی و خارجی یا وارداتی عرضه و توزیع می گردند. با توجه به تحریم های ظالمانه آمریکا علیه ایران اکثر داکت های موجود در بازار ساخت کشور چین ، کره و ژاپن و مالزی هستند. شناخته ترین برندهای خارجی اسپلیت؛ ال جی، سامسونگ، هایسنس، گرین، کریر، کلایوت، لنزو، میتسوبیشی، گری، مدیا  و غیره می باشد. از بهترین برندهای داکت اسپلیت ایرانی با کیفیت به آرتانسیم اشاره کرد.

 

نصب ترموستات

 

لیست قیمت

 باتوجه به مطالب گفته در مورد برندهای داکت اسپلیت، روشن گردید که محصولات آرتانسیم نسبت به نوع وارداتی هم قیمت مناسب تری دارند. هم مزایای بیشتری از جمله اینکه سر و صدای کمتری نسبت به مشابه ایرانی و خارجی خود دارند. به صورت کلی بر اساس ظرفیت، نوع کندانسور، برند، سر و صدا و اجزای آن دارای قیمت مختلفی است. اگر به دنبال اسپلیت با کیفیت و قیمت مناسب هستید بهترین گزینه برای شما آرتانسیم است. ما به صورت کلی جدول قیمت داکت اسپلیت زیر را برای شما تهیه کردیم. 

 

ردیف ظرفیت دستگاه قیمت (میلیون تومان)
1 ant-18 25 الی 35
2 ant-24 36 الی 40
3 ant-30 40 الی 50
4 ant-36 50 الی 60
5 ant-42 60 الی 70
6 ant-48 70 الی 100
7 ant-70 100 الی 120

 

یونیت داخلی

 

خرید داکت اسپلیت

 برای خرید داکت اسپلیت باید به نکات مهمی توجه داشت؛ از جمله نکاتی که برای خرید باید به آن توجه داشت. مشخصات فنی، کیفیت، میزان مصرف برق است. قبل از خرید باید به این نکات توجه داشت. داکت های زیادی توسط شرکت های زیادی ایرانی و خارجی تولید و توزیع می گردد. شناخت این برندها به محصولات انتخاب و اسپلیت کمک می کند. برای بهترین خرید داکت اسپلیتها با کارشناسان فروش آرتانسیم تماس بگیرد. تا انتخابی مطمئن و آگاهانه داشته باشید.

سوالات متداول

اگر بخواهیم به شکل صادقانه به این سوال پاسخ بدهیم باید بگوییم هيچکدام، بله واقعا هیچ برند ایرانی در حال حاضر نتوانسته به طور کامل و شایسته نیازهای مردم ایران و سرزمین ایران را برطرف کند. آنهم به چند دلیل است. یکی از مهم ترین دلایل این است. مواد اوليه با کيفيت پايين که به دلیل تحریم ها وارد کشور می گردند. مانند: بلاور،الکتروموتور، کمپرسور، ترموستات و غیره
کشورهای زیادی هستند که در صنعت تهویه مطبوع در حال فعالیت هستند. از جمله کشورهای فعال می توان به چین، آمریکا، هند، کره جنوبی و چند کشور اروپایی اشاره کرد. اما اگر بخواهیم بهترین داکت اسپلیت خارجی را انتخاب کنیم مطمئنا برند يورک آمريکا است.
همانطور که اشاره شد در ایران برندهای بسیار زیادی در حال فعالیت بر روی صنعت تهویه مطبوع هستند. اما مهترین برندها که از نظر کیفیت و تکنولوژي قابل تایید باشند برندهای آرتا نسيم، ايران رادياتور، کن، تهويه گستر ايزد، تهويه آسمان، پارس نسيم صحرا  میتوان نام برد.
در جدول اشاره شده در متن گفته ایم مناسب ترین مدل  36000 يا 3 تن برودت است که میتوانید از آرتانسیم تهیه کنید. همچنین برای محاسبه سایر ظرفیت ها می توانید به مقاله با همین عنوان از مقاله های تخصصی آرتانسیم مراجعه کنید.
شاید یکی از مهم ترین معایب این سیستم تهویه مطبوع سر و صدای بالای آن باشد. یکی از مهم ترین دلایل خریدن تهویه مطبوع بی کیفیت از برندهای متفرقه در بازار است. اما مهمترین دلایل بالانس نبودن بلاور، کيفيت ااکترموتور، ضعف بدنه، کانال کشي است.
کم صدا ترین داکت اسپلیت بازار ایران داکت هاي داراي فشار استاتيک پايين يا low static هستند. مانند برندهای آکس و گرين می باشد.
اجزا این سیستم تهویه مطبوع از دو جز یونیت داخلی و و یونیت خارجی تشکیل شده است. بهترین محل نصب یونیت داخلی درب ورودي داخل واحد است. همچنین بهترین محل نصب یونیت خارجی پشت بام است. برای آشنایی بیشتر با نصب این سیستم تهویه مطبوع مقاله ای با همین عنوان را از سری مقالات تخصصی تهویه مطبوع آرتانسیم مطالعه کنید.
داکت اسپلیت نسبت به سایر سیستم های تهویه مطبوع معایبی دارد. از جمله مهم ترین معایب این سیستم تهویه مطبوع عدم کنترل دمايي در هر قسمت واحد، وابستگي تمام اجزا مانند لوله هاي مسي و کانال کشي و محل ترموستات و محل نصب دستگاه وبه یکدیگر است.
به صورت کلی نظر همه مصرف کنندگان مثبت است. البته کسانی نیز هستند که ممکن است نظر منفی در خصوص این تهویه مطبوع داشته باشند که به دلایل نداشتن زیر ساخت مناسب هست. نداشتن زیر ساخت مناسب سبب اختلال در سرمایش یا گرمایش این تهویه مطبوع است.
هزینه نصب این تهویه مطبوع به عوامل مختلفی بستگی دارد که نرخ را تغییر می دهد. اما به طور کلی و تخمینی هزینه نصب از 2 ميليون تا 4 ميليون است.