تلفن دفتر مرکزی: 02122099802

یونیت داخلی داکت اسپلیت

یونیت داخلی داکت اسپلیت

داکت اسپلیت از اجزای مختلف تشکیل شده است، یکی از این اجزا هواساز «یونیت داخلی» می باشد. یونیت داخلی دستگاه داکت اسپلیت، درواقع همان هواساز است که در محیط تهویه شونده (اتاق) نصب می‌شود و در میان سرویس کاران به پنل نیز معروف است. یونیت داخلی دستگاه VRF  در این مقاله مورد بررسی قرار گرفته  و شما می­توانید با مطالعه آن اطلاعات مفیدی را دریافت کنید. در ادامه با آرتانسیم تولیدکننده انواع داکت اسپلیت، چیلر و فن کویل همراه باشید.

 

یونیت داخلی یا VRF

سیستم­های VRF برای اولین بار توسط یک شرکت ژاپنی به عموم معرفی شد و برند­های این دستگاه در ایران هم تماما وارداتی هستند.

این سیستم شامل یک یونیت خارجی ( کندانسینگ یونیت تشکیل گردیده از کندانسور، کمپرسور و برد الکترونیکی ) است. یونیت داخلی در محیط باز و آزاد و در خارج ساختمان و فضای پوشیده نصب می ­گردد.

چندین یونیت داخلی هم در بخش داخلی ساختمان و در فضاهای گوناگون تعبیه و نصب می­ شوند. یونیت داخلی در این دستگاه در واقع معادل هواساز می­باشد که در محیط مورد نظر نصب می­شود و در بین کاربران، این قسمت به نام پنل هم معروف است.

شاید ندانید که بخش یونیت داخلی دستگاه VRF، به شکل­های مختلفی نصب و راه اندازی شده و حتی در زیر سقف کاذب هم نصب می­گردد.

جهت توزیع هوا از کانال گالوانیزه عایق گردیده بوسیله داکت اسپلیت ،از لوله­ های فلکسی عایق دار و همینطور کانال­های پلی­ اورتان استفاده می­ شود. همچنین، در واقع وظیفه این کانال ­ها در برابر دستگاه نصب گردیده این است که، جریان هوا را به محیط­ هایی که به تهویه نیاز دارند می­ فرستد.

اجزای نصب داکت اسپلیت

یونیت داخلی و یونیت خارجی هستند که نام دیگر یونیت خارجی کندانسور و نام دیگر یونیت داخلی نیز هواساز می باشد. درواقع یونیت خارجی،  همان کندانسور است، در محیطی خارج از ساختمان نصب می شود. یونیت داخلی یا هواساز در داخل فضای محیط مورد نظر، ساختمان و در سقف تعبیه می شود.

جدای از این بخشها که به آنها اشاره شد، قسمتها و اجزای دیگری نیز برای نصب داکت اسپلیت وجود دارند. برای مثال لوله های مسی که قادرند یونیت ها را به هم متصل کنند.

یونیت داخلی

یونیت داخلی و یا همان هواساز داکت اسپیلیت، از بخشهای خاص خودش تشکیل گردیده است. برای ساخت یونیت داخلی اغلب از گالوانیزه جهت ساخت بدنه استفاده می شود.

دارای نوعی از کویل اواپراتور هم هست. فن و الکتروموتور از جمله سایر بخش های یونیت داخلی هستند. به محض شروع به کار این دو قسمت، بوسیله کانال ها دمای ایجاد گردیده، به سمت دریچه های قسمت خروجی هوا هدایت می شود.

یونیت داخلی داکت اسپلیت، به علت وجود سرمای بالای کویل، بخار آب و رطوبت موجود در هوا را تبخیر می نماید. سپس توسط سینی درین از دستگاه خارج می کند. در اصل، این سینی درین است که از چکه کردن رطوبت جمع شده در سقف جلوگیری می کند.

اجزای یونیت داخلی

اجزای تشکیل دهنده یونیت­های داخلی به شرح زیر هستند:

 • فیلتر هوا
 • شیر انبساط الکترونیکی
 • برد دستگاه
 • حوضچه درین
 • باکس دستگاه
 • مبدل اواپراتور
 • فن اواپراتور
 • بلوور فن اواپراتور

فیلتر

فیلتر، یکی دیگر از اجزای یونیت داخلی است که بسیار مهم است. این بخش یا همان فیلتر پیش از اینکه هوا را به محیط مورد نظر منتقل کند آن را فیلتر می نماید. فیبتراسیون داکت اسپلیت ها به ایجاد هوای سالم، مطلوب و تمیز می انجامد.

در پایان لازم است بدانیم که قیمت داکت اسپلیت ها در حال حاضر نسبت به کارایی آن، بسیار مناسب است. در مقایسه با سایر سیستم های تهویه مطبوع موجود در بازار، مزیت های بیشتری هم دارد. با استفاده از این تکنولوژی دمای اتاق و فضای مورد استفاده شما، همیشه مطلوب و در تعادل خواهد بود. به وسیله این دستگاه در چهار فصل سال هوای محیط شما سالم و مناسب است.

 

نکات نصب یونیت داخلی

شیب لازم و مناسب برای دستگاه جهت خروج آب درین ایجاد شود

فاصله مناسب و حداقل در اطراف دستگاه جهت سرویس و نصب لحاظ شود

 تهیه یک چاه مجزا برای خروج آبی که در قسمت درین دستگاه داکت اسپلیت وجود دارد. این آب مطلقا نباید به چاه فاضلاب ورود کند

یونیت داخلی باید تا جای ممکن در فاصله مناسب و دور از اتاق­های خواب نصب گردد

محل نصب دستگاه در صورتی که کانال برگشت تعبیه نشده باشد باید هوابند شود تا هوای زیر سقف بوسیله دستگاه مکیده شود

فضای لازم برای سرویس دستگاه بوسیله اجرای مناسب پروفیل دریچه بازدید فراهم شود.

نکات تکمیلی نصب

 • حداقل فاصله موردنیاز در اطراف دستگاه جهت نصب و سرویس، درنظر گرفته شود.
 • حدالامکان، یونیت داخلی را در نزدیکی اتاق‌های خواب نصب نکنید.
 • فاصله مناسب (حداقل فاصله پیشنهادی ۱/۵ متر می باشد) بین دهانه خروجی دستگاه و اولین تیک آف رعایت گردد.
 • فضای لازم جهت نصب کویل آبگرم و برزنت بین خروجی دستگاه و دهانه ورودی کانال درنظر گرفته شود.
 • پروفیل دریچه بازدید به‌گونه‌ای اجرا گردد که فضای لازم جهت سرویس دستگاه فراهم باشد.
 • در صورتی که کانال برگشت تعبیه نشده باشد، حتما محل نصب دستگاه را هوابند نموده تا هوای زیر سقف، توسط دستگاه مکیده نشود.
 • جهت خروج آب درین، شیب لازم دستگاه درنظر گرفته شود.
 • آب درین دستگاه داکت اسپلیت نباید به چاه فاضلاب منتقل گردد، باید یک چاه مجزا برای آن تعبیه شود.

ارتباط یونیت داخلی و خارجی

لوله ­های مسی رابط بین این دو، و همچنین کابل فرمان، ارتباط بین دو یونیت داخلی و خارجی را ایجاد می­ کنند. بخش مبرد دستگاه، بوسیله لوله ­های مسی رابط بین دو بخش یونیت داخلی و خارجی به گردش در می­ آیند.

استفاده از کولر گازی اسپلیت در کشور ایران به حدودا بیست و پنج سال می­رسد. طرفداران استفاده ازسیستم های تهویه مطبوع از جمله داکت اسپلیت روز به روز بیشتر می ­شوند.

در اغلب ساختمان­ های در حال ساخت اداری تجاری و مسکونی لوله­ های مسی به صورت تو کار و یا رو کار نصب می­ شوند.

اجزای سازنده یونیت داخلی

یکی از پر طرفدارترین سیستم های گرمایشی و سرمایشی (تهویه مطبوع) در حال حاضر، داکت اسپلیت ها هستند. داکت اسپلیت ها قادرند در فصول گرم و سرد سال، دمای محیط مورد نظر افراد را متعادل و مطلوب سازند.

از این سیستم تهویه مطبوع، میتوان در ساختمان های مدرن مسکونی و غیر مسکونی مانند اداره جات، دفاتر و غیره استفاده کرد. افراد می توانند با استفاده از سیستم های تهویه مطبوع در چهار فصل سال از هوای مناسب و سالم در فضای خود بهره ببرند.

اما در صورت بروز مشکل در بخش های کندانسور و هواساز، در داکت اسپلیت ها، عملکرد خود داکت اسپلیت هم با مشکل روبه رو می شود. مثلا، قسمت کندانسور از الکتروموتور، پروانه، کمپرسور و قطعات برقی تشکیل گردیده است. این در حالی است که قسمت هواساز شامل الکتروموتور، فیلتر، کویل، بلاور یا فن، سینی وغیره می باشد. بروز اختلال در هر کدام از این قسمت ها در عملکرد کلی داکت اسپلیت اثر منفی خواهد گذاشت. 

جهت استفاده صحیح از داکت اسپلیت ها، باید کانال کشی آن به شکلی استاندارد و مناسب در ساختمان صورت گیرد. قسمت هواساز هم در سقف و به شکل اصولی جاسازی و تعبیه گردد. برای گرم کردن فضای مورد نظرمان در فصول سرد سال، باید در داخل سیستم گرمایشی آب گرم جریان پیدا کند. همچنین بر عکس آن هم در فصول گرم سال ایجاد شود.