تلفن دفتر مرکزی: 02122099802

چهار مورد از مهمترین معایب در داکت اسپلیت­ ها کدامند

  • صفحه اصلی
  • چهار مورد از مهمترین معایب در داکت اسپلیت­ ها کدامند
چهار مورد از مهمترین معایب در داکت اسپلیت­ ها کدامند

به سبد خرید افزوده شد!

داکت اسپلیت که در اصل همان اسپلیت و یا کولر گازی است، دارای تفاوتی با کولر گازی هم هست. در کولر گازی یونیت داخلی به شکل سقفی روکار و یا دیواری نصب می­گردد. اما هواساز یا همان یونیت داخلی داکت اسپلیت به صورت توکار و در داخل سقف کاذب نصب می گردد. درنهایت بعد از آن از راه کانال کشی کردن به اتاق ­ها و یا قسمت­ های مختلف و مورد نظر، هوای تازه و مطلوب پس از فیلتر شدن و تنظیم دما در محیط جریان پبدا می­کند. این سیستم تهویه مطبوع یعنی داکت اسپلیت معایب مهمی دارد.

اما در ادامه این مقاله قصد داریم تا شما خوانندگان را با چهار مورد از اصلی­ ترین موارد نقص و معایب در داکت اسپلیت ­ها بیشتر آشنا کنیم. با آرتانسیم تولیدکننده داکت اسپلیت، چیلر و فن کویل همراه باشید.

اهمیت داکت اسپلیت

از رایج ­ترین سیستم­های تهویه مطبوع در تمام دنیا همین داکت اسپلیت می­ باشد. این سیستم در مقایسه با سیستم­های مرکزی دارای استقلال کامل است و در قیاس با رادیاتور­ها هم دارای راندمان بالایی از گرمایش است.

در ضمن لوله کشی گرمایشی در داکت اسپلیت از سقف می ­باشد و حجم لوله­کشی آب گرم با استفاده از این دستگاه کمتر می ­شود. هزینه نهایی راه­ اندازی داکت اسپلیت با کویل هم حدودا مساوی است با نصف هزینه سیستم­ های چیلر.

لازم است بدانیم که داکت اسپلیت ­ها تنها در سیکل سرمایشی مانند کولر­های گازی عمل می­ کنند. همچنین در سیکل گرمایش عملکردی کاملا متفاوت را در اسپلیت شاهد هستیم. یونیت داخلی داکت کویل آب گرم موجود است. در فصل زمستان آب گرمی که بوسیله موتورخانه و یا پکیج ایجاد می­ شود درون کویل­ ها جریان می یابد. آب گرم  با چرخش فن یونیت داخلی و همچنین در اثر برخورد هوا با سطح گرم کویل هوا گرم می گردد. دراین حالت دیگر مانند کولر گازی از انرژی برق و کمپرسور و یا سیکل تبرید تراکمی در گرمایش استفاده نمی­ شود. پس در نتیجه عملا یونیت خارجی داکت اسپلیت ­ها در زمستان خاموش می­ گردد.

در فصل زمستان و در کولر­های گازی می­توان از دستگاه گرما هم گرفت. اما به دلیل مصرف برق بالا و هزینه بسیار بالای آن این کار به ندرت انجام می­ گیرد.

در دستگاه اسپلیت اما دیگر احتیاجی نیست که کمپرسور جهت گرمایش روشن گردد و فعال شود. بلکه تنها کافیست تا آب گرم موتورخانه و یا پکیج را به آن متصل کرد. این از مزایای این دستگاه یعنی اسپلیت می ­باشد. حال که با اهمیت این سیستم تهویه مطبوع آشنا شدید؛ در ادامه معایب داکت اسپلیت ها را برای شما بر خواهیم شمرد.

 

مصرف بالای برق در داکت اسپلیت

در این سیستم، کلیه فضای داخل با یکدیگر و به یک میزان تهویه می گردد. در داکت اسپلیت؛ اگر برای مثال فقط یک نفر در اتاق و فضای خود به تهویه نیاز داشته باشد. کلیه سالن­ها و اتاق­های دیگر که به سیستم متصل هستند، تهویه می ­شوند. قاعدتا تهویه کلیه سالن ها و اتاق ها، انرژی بسیار زیادی از بین رفته و برق مصرفی سیستم به شدت بالا خواهد رفت.

در این حالت هزینه ­های جاری در اثر استفاده از این چنین سیستمی ایجاد مشکل خواهد کرد. می­توان این مورد یعنی مصرف برق بالا را در دسته معایب داکت اسپلیت­ ها قرار داد.

عدم وجود منطقه ­بندی در داکت اسپلیت

یکی دیگر از معایب داکت اسپلیت ها؛ منظور از منطقه­ بندی کردن در اینجا کنترل کردن دمای سالن ­ها، اتاق­ها و فضاهای مشخص شده به شکلی جداگانه و مستقل می­باشد. چندین اتاق متصل به یک عدد داکت ­اسپلیت قادر نیستند تا دمایی جداگانه داشته باشند. بنابراین همه آن­ها دارای دمایی یکسان خواهند بود. در این حالت همه سالن ها به شکل هم زمان گرم و یا سرد می­ شوند.

در هر نوع از ساختمانی که به مدیریت و کنترل جداگانه و مستقل دما در سالن ­ها و یا اتاق­های آن نیاز است. سیستم ­هایی چون فن کویل و مینی چیلر توصیه می­ شود.

فضای قابل پوشش تهویه

اگر بخواهید از چنین سیستمی در ساختمان­های چند طبقه استفاده کنید و حجم بسیار زیادی جهت تهویه وجود داشته باشد. باید مانند اسپلیت از چند دستگاه استفاده کنید. همچنین چندین سری لوله ­کشی در بین یونیت های داخلی در داخل ساختمان و همینطور خارجی در خارج از ساختمان مورد نظر، استفاده کنید. همانطور که خواندید این مشکل نیز یکی از معایب داکت اسپلیت ها است.

به علاوه به دلیل اینکه در بین یونیت ­های خارجی و داخلی نوع لوله­ کشی از جنس مسی می­ باشد. گاز مبرد یا فریون ما بین یونیت­ها در گردش و جریان است. در این حالت نمی ­توان یونیت خارج از ساختمان را نسبت به یونیت داخلی ساختمان از متراژی مشخص دورتر نصب کرد. این موضوع به این دلیل است که گاز مبرد در لوله­ های طویل دچار افت فشار بسیار زیادی می گردد. همین افت فشار در لوله ها سبب می گردد، راندمان سیستم را با افت رو به ­رو می­ کند.

به همین دلیل در حالت معمول یونیت خارج از ساختمان را مانند کولر گازی در جایی مثل تراس نصب می­ کنند. در معرض دید قرار گرفتن دستگاه هم ممکن است ظاهر ساختمان را نا زیبا جلوه دهد.

صدای داکت اسپلیت

یکی دیگر از معایب داکت اسپلیت صدای آن است که به هیچ عنوان برای فضاها و سالن­های کوچک و مکان ­هایی که به سکوت و آرامش نیاز است، مانند مراکز درمانی و پزشکی پیشنهاد نمی ­شود. درست است که داکت اسپیلت ­ها یکی از رایج ترین سیستم ­های تهویه مطبوع محسوب می­شود. اما صدای ناشی از الکتروموتور فن داکت­ ها به دلیل قرارگیری در سقف کاذب، می­تواند موجب سلب آسایش هم بشود. یکی از مزایای خوب داکت اسپلیت های آرتانسیم کم صدا بودن این دستگاه نسبت به سایر برندها است.

به دلیل اینکه یونیت داخلی، در سقف کاذب جداسازی شده است. از یک فن بزرگ برای انتقال هوا به همه اتاق­ ها و سالن­ ها استفاده می گردد. و از سوی دیگر هم، هوا از کانال­های متعددی عبور می­ کند. بنابراین صدای کارکرد فن یونیت داخلی به فضای داخل هم منتقل می­ شود.

نداشتن کنترل زوم

از جمله موارد دیگر نقص داکت این است که در این دستگاه امکان کنترل زوم وجود ندارد. این یعنی با روشن کردن این دستگاه کلیه فضا ها اعم از تمام سالن­ ها، اتاق­ ها، راهرو ­ها و غیره با یکدیگر هم دما می­ شوند. این مشکل یعنی نداشتن کنترل زوم یکی از معایب مهم داکت اسپلیت ها است.

آن جایی که دمای هوا بوسیله یک ترموستات که در بزرگ ترین بخش خانه هم قرار می ­گیرد، اندازه­گیری می­شود. همین امر سبب بروز بزرگ ترین مسئله در داکت اسپلیت می­ گردد که آن، هم دما کردن تمامی بخش­های یک واحد ساختمانی است.

از سوی دیگر این دستگاه نسبت به چیلر و مینی چیلر برق بیشتری مصرف می کند. اما مصرف برق داکت اسپلیت در مقایسه با اسپلیت­ های دیواری کمتر است.

قیمت داکت اسپلیت

لازم به ذکر است که داکت اسپلیت‌ها جزو دستگاه‌های تأمین سرمایش و گرمایش گران‌قیمت محسوب می‌شوند. درنتیجه برای همه افراد امکان تهیه آن وجود ندارد. البته لازم به ذکر است تمامی سیستم های تهویه مطبوع آرتانسیم داکت اسپلیت، چیلر و فن کویل ها پایین ترین قیمت را نسبت به سایر برندها دارد. قیمت نیز یکی از معایب داکت اسپلیت ها محسوب می گردد.

مورد دیگر از معایب داکت هم این است که این دستگاه باید در اتاقک ­های مخصوص و یا سقف ­های کاذب نصب یا تعبیه گردد. در نهایت اسپلیت ها به کانال ­کشی هم نیاز دارند.