تلفن دفتر مرکزی: 02122099802

عملکرد کندانسور در داکت اسپلیت چگونه است

  • صفحه اصلی
  • عملکرد کندانسور در داکت اسپلیت چگونه است
عملکرد کندانسور در داکت اسپلیت چگونه است

به سبد خرید افزوده شد!

اغلب تصور می­کنند که کندانسور مانند یک مسیر و یا جاده پر از پیچ و خم است؛ مقدار تعیین شده و مشخصی از مبرد باید این مسیر را طی کند و به مایع تبدیل شود. مبرد می­ تواند به سادگی و فقط از یک ورودی وارد مسیر گردیده و تنها از یک خروجی هم خارج شود. طراحان کندانسور­، به دلایل فنی و به جهت دریافت نتیجه مطلوب­ تر، این مسیر موجود را به چند مسیر متفاوت تقسیم بندی کرده­ اند. در پایان از طریق هدر­ها، مسیر­ها را به هم مربوط و متصل نموده ­اند.

کندانسور داکت اسپلیت چیست؟

داکت اسپلیت از دو بخش اصلی و داخلی تشکیل شده است که در داخل محیطی که به تهویه مطبوع هوا نیاز دارد، نصب می­شود. یونیت خارجی نیزبخشی از داکت اسپیلیت است که در بخش محیط خارج از واحد تعبیه و نصب می­شود، و مهمترین بخش آن سیکل سرمایش است. موتور یا کمپرس دستگاه، که قلب سیستم تصویه به شمار می­رود نیزدر این بخش قرار دارد.

در بخش یونیت خارجی، کندانسور داکت اسپلیت قرار دارد. در این مقاله و در ادامه با این قطعه از داکت اسپلیت (یکی از سیستم های تهویه مطبوع) بیشتر آشنا خواهید شد. پس با آرتانسیم تولیدکننده انواع داکت اسپلیت، چیلر و فن کویل تا انتهای این مقاله همراه باشید.

وظیفه کندانسور در داکت اسپلیت چیست؟

در لغت کلمه کندانسور (به انگلیسی: Condenser) به معنای متراکم کننده است. (چگالنده یا کُندانسور) و گاز مبرد پر فشار بعد از خارج شدن از کمپرسور، وارد مسیر­های لوله مسی گردیده و از طریق فین های کندانسور از حالت گاز به مایع تبدیل می ­شود.

از سوی دیگر مبرد به شکل گاز وارد کندانسور می­شود و به حالت مایع از آن خارج می­شود. بالا رفتن فشار در مبرد، از شرایط داخلی کندانسور ناشی می­گردد و به تغییر فاز آن از حالت گاز به حالت مایع منجر می­ شود.

در مرحله بعدی مایعی که خارج می­ شود به سمت اوپراتور می رود. در نهایت بعد از دریافت گرمای محیط، مجددا فاز را تغییر می دهد و به صورت گاز وارد کمپرسور می­ شود. این چرخه ادامه می ­یابد. نتیجه گیری که در اینجا می­توان داشت این است که کندانسور در سیستم داکت اسپلیت نقش بسیار مهم و ویژه­ ای دارد.

ویژگی­های یک کندانسور کدامند

  • قطر هدر ورودی و خروجی
  • طول و ارتفاع فین دار
  • قطر لوله­های بخش داخلی
  • جنس فین­ های استفاده گردیده در کندانسور
  • شکل کندانسور
  • نوع و شکل مدار بندی

عوامل تعیین کننده­ای به عنوان پارامتر­های یک کندانسور وجود دارند.از جمله این عوامل می­توان به سطح دستگاه، ظرفیت برودتی، منطقه مورد استفاده، نوع و مدل کمپرسور و بازده­ی مورد انتظار اشاره کرد.

نحوه نگهداری

همانطور که حتما تا اینجا مطلع شدید، کندانسور در فضایی خارجی و بیرونی نصب می­شود و این امر به در معرض آلودگی بیشتر بودن آن منجر می­شود، بخصوص در شهر­های بزرگ که ریز گرد­ها و آلودگی­های بیشتری هم وجود دارند.

ممکن است گرد و غبار موجود در فضای باز و آشغال­ های ریز در بین فین­ ها بماند و گیر کند. همچنین در اثر اختلال عبور هوا نیز، عملکرد و تبادل حرارتی فین­ها مختل گردد. درنهایت هوای مناسب و مطلوب در فضای مورد نظر جریان پیدا نخواهد کرد و یا کیفیت آن پایین آورده شود.

بنابراین شستشوی منظم کندانسور، بسیار مهم است. برای شستشو کندانسور باید به آن توجه داشت تا عمر و کارایی دستگاه را هم افزایش داد. جریان تهویه هوا را به شکل استاندارد و مناسب در چهار فصل سال، در محیط داشت.