تلفن دفتر مرکزی: 02122099802

روف تاپ پکیج و کارکرد آن

روف تاپ پکیج و کارکرد آن

به سبد خرید افزوده شد!

روف تاپ پکیج و کارکرد آن

روف تاپ پکیج و یا پکیج یونیت پشت بامی، دستگاهیست مجزا و دارای راندمان انرژی بالا که در بین سیستمهای تهویه مطبوع هوا قرار گرفته و مورد استفاده در ساختمانهای مسکونی، مراکز تجاری، ادارت و غیره می باشد.

ساختار روف تاپ پکیج ترکیبی است از چیلر بدون اواپراتور، شیر انبساط و هواسازی با کویل سرمایش. این دستگاه دارای تمامی اجزای مورد نیاز در جهت تولید هوای مطبوع میباشد.

یک روف تاپ پکیج در حالت معمول خود دارای یک کمپرسور در انتهای یک کابین است و کویلهای کندانسور در نزدیکی آن قرار دارند.

مبرد سرد و کم فشار به صورت گاز وارد قسمت کمپرسور میشود و آن را به شکل یک گاز فشار بالا و گرم به صورت فشرده درآورده و به سمت کندانسور هوایی جریان می یابد.

ماده مبرد در قسمت کندانسور حرارت را از دست داده و فن های فلزی موجود بر روی کویلهای کندانسور باعث میشوند تا انتقال حرارت در بین هوا و مبرد به شکل بهتری صورت بگیرد.

فن کندانسور با تولید و به جریان انداختن هوای اجباری باعث میشود انتقال حرارت به شکل پیوسته صورت گیرد و هوای گرم شده نیز از واحد خارج گردد.

مایع مبرد در روف تاپ پکیج ها بعد از خارج شدن از کندانسور از شیر انبساط گذر میکند و به کویلهای اواپراتور وارد میشود.

در قسمت اواپراتور به دلیل سرد بودن مایع مبرد هوای وارد شده به پکیج گرما میگیرد و هوا را خنک میکند و تغییر فاز از حالت مایع به گاز در بخش مبرد اتفاق میافتد.

پس از این مرحله ماده مبرد در جهت افزایش فشار مجدد، وارد کمپرسور میشود و این سیکل یا چرخه به شکل مداوم تکرار میشود تا دما در زونهای مد نظر به دمای مناسب برای تنظیم ترموستات برسد.

برخی از روف تاپ پکیج ها در کنار تامین بار سرمایشی بخش گرمایشی ساختمان را هم تامین میکنند. چنین پکیجهای پشت بامی، که برای سرمایش و گرمایش مورد استفاده قرار میگیرند قادر هستند بار گرمایشی را از طریق موتورخانه مرکزی به وسیله یک مبدل حرارتی و یا یک هیتر برقی تامین کنند.

نصب و تعمیر روف تاپ پکیج ها و نکات آن

انتخاب مکان مناسب برای نصب روف تاپ پکیج ها از اهمیت بسیار زیادی برخوردار است. بعد از انتخاب این مکان زون بندی و کانال کشی مربوط به این دستگاه انجام میشود. نکته مهم در این بخش آن است که سعی شود تا جایی که ممکن است محل نصب پکیج پشت بامی یا روف تاپ پکیج با زون بندیهای موجود متقارن باشد.

سیستم تهویه مطبوع شما در صورت بروز مشکلاتی مانند موارد زیر نیاز به بررسی و یا تعمیر دارد:

 • وجود بوی بد تولید شده از سیستم 

 • تولید صداهای عجیب

 • عدم گردش کافی و مناسب هوا در فضا و ساختمان

 • خاموش و روشن شدن دستگاه به شکل مکرر قبل از خنک شدن محیط

 • پایین بودن بهره وری انرژی و کارایی سیستم

مزایای روف تاپ پکیج

 • آلودگی صوتی کم

 • هزینه بسیار پایین برای نصب این دستگاه

 • صرفه جویی در فضای محیط مورد نظر

 • آسان بودن نگهداری و یا تعمیر این دستگاه

 • بالا بردن عملکرد مناسب هوای داخلی

 • داشتن قابلیت هوا سازی

 • پایین بودن احتمال خرابی و خسارت

 • نبود خطر سرقت و بالا بودن امنیت

امروزه استفاده از روف تاپ پکیجها در بین مردم رواج زیادی پیدا کرده است و اغلب به دلیل وجود مزایای این دستگاه و ایمنی آن از این سیستم در اماکن مختلف مسکونی ؛ اداری و تجاری استفاده میکنند.

 

سوالات متداول

آیا روفتاپ پکیج ها مصرف برق خیلی زیادی دارند؟

مصرف برق این دستگاه تقریبا مثل چیلر و هواساز است. در واقع این دستگاه از به هم پیوستن چیلر و هواساز در یک مجموعه واحد به وجود آمده و حتی اندکی مصرف برق آن نسبت به چیلر و هواساز کمتر نیز هست. علاوه بر این راندمان کاری آن به خاطر حذف پمپ آب و نیز حذف تبادل حرارت بین آب و مبرد، اندکی بیشتر شده است.

بهترین موارد کاربر روف تاپ پکیج چیست؟

در کاربردهایی که در آن به تامین هوای تازه و توزیع هوا از طریق کانال نیاز باشد روف تاپ پکیج یکی از گزینه های قابل بررسی می باشد. هر جایی که سیستم چیلر و هواساز کاربرد داشته باشد، این دستگاه هم کاربرد دارد که بیشتر شامل سالن های با متراژ بالا می شود که با قرار دادن یک روفتاپ بر روی بام و کانال کشی می توان هوای مطبوعی با دما و رطوبت کنترل شده را در ساختمان توزیع نمود.