تلفن دفتر مرکزی: 02122099802

انواع چیلر

انواع چیلر

انواع چیلر

چیلر نوعی از تکنولوژی است که بوسیله سیکل تبرید تراکمی و یا سیکل تبرید جذبی و یا بخار، حرارت را از مایعی که معمولا هم آب است گرفته و بدین شکل قادر است با انجام عملیات و یا فرایندی دما را کاهش دهد و سپس از این مایع سرد شده تهویه و یا خنک کردن هوا در دستگاه­های هواساز و فن کویل استفاده کن

به سبد خرید افزوده شد!

چیلر چیست و انواع آن کدامند

چیلر نوعی از تکنولوژی است که بوسیله سیکل تبرید تراکمی و یا سیکل تبرید جذبی و یا بخار، حرارت را از مایعی که معمولا هم آب است گرفته و بدین شکل قادر است با انجام عملیات و یا فرایندی دما را کاهش دهد و سپس از این مایع سرد شده تهویه و یا خنک کردن هوا در دستگاه­های هواساز و فن کویل استفاده کند.

از سوی دیگر از گرمای گرفته شده از آب نیز می­توان در کاربرد­های گرمایشی استفاده کرد. همچنین گاز موجود در مبرد کندانسور با سه ترفند تبخیر دمای کاهش یافته، آب و هوای خنک کاهش درون یک مبدل حرارتی جریان پیدا کرده و بر اساس همین نیز، از چنین سیستم­هایی در ساختمان­های بزرگ و یا برج­ها در جهت تولید سرما استفاده می­شود.

نکته مهم این است که استفاده صحیح از چیلر می­تواند باعث صرفه­جویی در مصرف انرژی و همینطور افزایش بازده وسایل سرمایشی و هواساز گردد.

در این مقاله به این موضوع میپردازیم که اساسا چیلر چه دستگاهی است و کارکرد آن به چه شکل می­باشد و انواع چیلر چه کاربرد و کارایی دارند.

کارایی چیلر چگونه است

برای بررسی این نوع از سیستم­های سرمایشی و تهویه مطبوع بهتر است در ابتدا با نشانه­های فنی دستگاه و عملکرد آن بیشتر آشنا شویم.

این ابزار بسیار پیشرفته سرمایشی به شکل کلی به دو دسته تقسیم می­شوند که شامل دسته تراکمی و دسته جذبی می­باشند.البته بعضی از آن­ها با توجه به نوع خنک کنندگی ماده مبرد به سه دسته تبخیری، هوا خنک و آب خنک هم دسته­بندی می­شوند.

در نوع تراکمی دستگاه چیلر بر اساس انرژی الکتریکی و نوع جذب بوسیله انرژی حرارتی، سرما بوجود میاید. همچنین در چیلر­های تراکمی کمپرسور نقش تراکم گاز را در ابتدای راه­اندازی ایفا می­کند و در ادامه روند نیز، این گاز بعد از ورود به کندانسور با استفاده از هوا و یا آب، خنک و در نهایت هم به مایع مبدل می­گردد.

در نهایت مایع تولیدی با گذشتن و عبور از لوله و یا شیر انبساط وارد خنک کننده می­شود و در اثر فشار کم تبخیر می­گردد. در ادامه مایع سرد کننده که از محیط سرد حرارت نهان تبخیر خود را دریافت کرده چیلر و کارکرد آن را مشخص می­سازد در واقع این یعنی باعث ایجاد برودت شده و سپس این گاز ناشی از تبخیر را به کمپرسور انتقال می­دهد.

کاربرد انواع چیلر کدامند

دو نوع تراکمی و همینطور جذبی چیلر­ها به لحاظ کاربرد در دو دسته تهویه صنعتی و و مطبوع تقسیم بندی می­شوند.

چیلر صنعتی

نمونه­ای دیگر از تجهیزات سرمایشی نوع صنعتی آن است که بیشتر در بخش صنایع و همینطورکارخانه­ها از جمله صنایع شیمیایی، صنایع پلاستیک، غذایی و دارویی و همچنین کارگاه­های پلاستیک سازی، ریخته گری و قالب سازی استفاه می­شود و به همین وسیله می­تواند از قابلیتی برخوردار گردد که باعث خنک کردن محصولات و ماشین آلات شود و در نهایت هم مورد استفاده صنایع قرار گیرد.

چیلر تهویه مطبوع

در چیلر تهویه مطبوع از آب سرد شده در مبدل حرارتی و یا کویل هواساز و با هدف سرد کردن و همینطور گرفتن رطوبت از هوا استفاده می­گردد. این آب استفاده شده بعد از تبادل دما دوباره به سیستم برمی­گردد و این چرخه تکرار می­شود.

این نوع از سیستم در واحد­ها و ساختمان­های تجاری عظیم و بزرگ، صنعتی و اداری بسیار استفاده می­شود و دارای قدرتی بین 15 تا 2000 تن می­باشد که قادر است آب سرد بین 2 تا 7 درجه سلسیوس را بسته به نیاز تولید کند و در واقع به همین دلایل است که چیلر تهویه مطبوع، بازدهی بالا و مناسبی را نمایش داده است.