هواساز آپارتمانی

تغییرات آب و هوا معمولا بسیار شدید است. شما قبل از اینکه متوجه شوید یا خیس عرق گردیده اید یا تا استخوان یخ زده اید. اگر ساختمان شما سیستم تهویه مطبوع مرکزی ندارد یا کولر گازی فعلی آپارتمان شما خراب گردیده است. وقت آن است که به یک هواساز آپارتمانی خوب فکر کنید. ما در این مقاله هر آنچه که نیاز دارید درباره هواساز آپارتمانی بدانید را به شما خواهیم گفت. پس اگر می­خواهید در مورد هواساز آپارتمانی بیشتر بدانید حتما تا آخر این مقاله با تولیدکننده بهترین داکت اسپلیت آرتانسیم همراه باشید.

هواساز آپارتمانی چیست؟

هواساز آپارتمانی یک سیستم تهویه مطبوع است که در آپارتمان­ها، ادارات و… نصب می­شود و سرمایش یا گرمایش محیط را فراهم می­کند. طرز کار هواساز آپارتمانی به این صورت است که هوای گرم یا سرد محیط به داخل سیستم کشیده می­ شود. پس از افزایش یا کاهش دما و فیلتر شدن مجددا به محیط برگردانده می­ شود. تفاوتی که هواساز آپارتمانی با هواساز صنعتی دارد این است که این قابلیت را دارد که باتوجه به نوع معماری فضا و ابعاد آن در ظرفیت­های مختلف تولید گردد.

هواساز آپارتمانی چیست؟

اجزای هواساز آپارتمانی

یک هواساز آپارتمانی از چند جزء مهم تشکیل گردیده است که شامل ترموستات، فن، فیلتر، کویل اواپراتور، رطوبت گیر می­ شود. در ادامه در مورد کارایی و نحوه عملکرد هر کدام از این اجزا بیشتر توضیح خواهیم داد.

ترموستات

بدون ترموستات، سیستم شما حتی روشن هم نمی‌شود. به همین دلیل بسیار مهم است که ترموستاتی داشته باشید که به روز باشد و با سیستم شما کار کند. برای گرمایش یا سرمایش یک محیط باید ابتدا ترموستات را روشن کنید. با انجام این کار به سیستم تهویه مطبوع می­گویید که آیا می­خواهید خانه خود را گرم کنید یا خنک کنید و چه دمایی را می­خواهید.

فن

یکی از اجزای مهم هواساز آپارتمانی فن است. کار آن کشیدن هوای محیط به داخل سیستم و سپس دمیدن و بازگرداندن هوای مطبوع به محیط است. فن­هایی که در هواساز­های آپارتمانی استفاده می ­شوند در دو جهت رو به جلو و رو به عقب کار می­کنند و از نوع سانتریفیوژ هستند.

فیلتر

901680864132.jpg

وظیفه فیلترها، تصفیه هوای ورودی و خروجی هواساز است. یک هواساز می­تواند سه نوع فیلتر داشته باشد که شامل فیلتر روغنی، خشک و کیسه ای است. هواساز در صورتی که هر سه نوع فیلتر را داشته باشد، هوا را به طور کامل تصفیه می­کند؛ چراکه هر کدام از این فیلترها کار مخصوص به خود را انجام می­دهند. به عنوان مثال فیلتر روغنی از یک لایه روغن تشکیل گردیده است که همانند چسب عمل می­کند و ذرات و گرد و غبار­ها به آن می­چسبند و هوا تصفیه می­شود. فیلتر کیسه ای نیز ذرات معلق را در محفظه ­های کیسه ای خود نگه می­دارد.

کویل اواپراتور

هوای محیط به داخل سیستم کشیده می­ شود. از روی کویل اواپراتور عبور می­ کند تا دمای آن افزایش یا کاهش یابد و دوباره به محیط بازگردانده شود. کویل اواپراتور با توجه به آب و هوا و نیاز به گرمایش یا سرمایش به یک منبع گرم یا سرد متصل می­ شود. به این صورت که در واحد سرمایش هواساز، جریان هوا از روی کویل سرد عبور می­کند و گرمای آن جذب می­­شود و هوای خنک گردیده به محیط بازمی ­گردد. در واحد گرمایش هواساز نیز جریان هوا از روی کویل گرم که به یک منبع مثل شوفاژ دیواری متصل است عبور می­کند و دمای آن افزایش می­یابد و سپس هوای گرم به محیط دمیده می­شود.

رطوبت گیر

اگرچه رطوبت گیر بیشتر در سیستم­های صنعتی تعبیه می­شود. اما باتوجه به نیاز مشتریان در هواسازهای آپارتمانی نیز قابلیت نصب دارد و رطوبت اضافی محیط شما را از بین می­برد.

ویژگی هواساز آپارتمانی

از مهم­ترین ویژگی­های هواساز آپارتمانی می­توان به موارد زیر اشاره کرد:

صدای کمی دارند.

مصرف انرژی آن­ها پایین است و بازدهی بالایی دارند.

این امکان وجود دارد که متناسب با فضای ساختمان و در ابعاد مختلف ساخته شود.

برای هر آپارتمان می­تواند به صورت مستقل و مجزا نصب و راه اندازی شود.

از اتلاف انرژی جلوگیری می­کند.

قابلیت تصفیه هوا را دارد.

ویژگی هواساز آپارتمانی

7 نکته مهم برای خرید هواساز آپارتمانی

خرید هواسازآپارتمانی تنها در صورتی به نفع شما خواهد بود که آن را متناسب با فضای خود تهیه کرده باشید. در ادامه به چند نکته اشاره می­کنیم که باید برای اطمینان از انتخاب بهترین هواساز برای آپارتمان خود در نظر بگیرید.

فوت مربع از اتاق شما

اولین چیزی که باید محاسبه کنید، متراژ فضای آپارتمان شما برای به دست آوردن اندازه کامل هواساز است. این کار به سادگی با استفاده از فرمول زیر قابل انجام است.

برای مناطق مربع یا مستطیل: مساحت = طول × عرض

ظرفیت خنک کننده واحد شما

قدرت یک تهویه مطبوع با واحد حرارتی بریتانیا (BTU) اندازه گیری می شود. این واحد برای تعیین توان سرمایش یا گرمایش یک هواساز استفاده می شود. هر چه BTU بالاتر باشد، یک هواساز قدرتمندتر است و می تواند فضای بزرگتری را گرم یا سرد کند.

قاعده کلی این است که برای هر فوت مربع آپارتمان خود به 20 BTU نیاز دارید. به عنوان مثال، برای یک آپارتمان 200 فوت مربعی، به یک هواساز 4000 BTU نیاز دارید و برای یک آپارتمان 500 فوت مربعی، یک واحد 10000 BTU بهترین کارایی را دارد.

اندازه هواساز

اگر می‌خواهید یک هواساز برای یک آپارتمان کوچک تهیه کنید، ممکن است وسوسه شوید که قوی‌ترین کولر گازی موجود در بازار را بخرید؛ اما یک تهویه مطبوع که برای آپارتمان یا فضای شما بسیار بزرگ باشد، هیچ سودی برای شما نخواهد داشت و فقط فضای اضافی را اشغال می کند و انرژی بیشتری مصرف می کند.

از طرف دیگر، اگر یک تهویه مطبوع برای آپارتمان شما خیلی کوچک باشد، درجه حرارت و رطوبت مورد نظر شما را فراهم نمی­کند؛ بنابراین، مطمئن شوید کولر یا هواسازی که می‌گیرید برای آپارتمان شما مناسب است. همچنین شما می توانید مقاله محاسبه ظرفیت داکت اسپلیت را از سری مقالات تخصصی آرتانسیم مطالعه کنید.

چیدمان اتاق

انتخاب و نصب هواساز به چیدمان اتاق و فضای شما بستگی دارد. به عنوان مثال برای نصب یک هواساز پرتابل یا پنجره ای به یک پنجره نیاز دارید. اگر آپارتمانی بدون پنجره دارید، باید یک مینی اسپلیت را در نظر بگیرید.

721680864132.jpg

مقرون به صرفه بودن

نمی­توان انکار کرد که بودجه شما تعیین می­کند که چه چیزی می توانید بخرید. بهتر است کولر گازی یا هواسازی را انتخاب کنید که به اندازه کافی قدرتمند باشد تا تهویه مطبوع آپارتمان شما را فراهم کند؛ اما به ضرر شما نباشد.

هواسازهای پنجره­ای ارزان هستند. مینی اسپلیت ها کمی گران تر هستند، اما راندمان بالای انرژی آنها به شما کمک می کند تا مقدار زیادی در مصرف انرژی صرفه جویی کنید؛ بنابراین، سرمایه گذاری بر روی یک تهویه مطبوع مطمئن همیشه انتخاب مناسبی است.

بهره وری انرژی

بهره وری انرژی در دو واحد اندازه گیری می شود.

SEER: نسبت بهره وری انرژی فصلی

هر چه SEER بالاتر باشد، یک هواساز بازده انرژی بیشتری دارد. به عنوان مثال، حداقل SEER، 15 است. اما سیستم های تهویه مطبوع با SEER حدود 20 یا بیشتر بسیار کارآمد در نظر گرفته می شوند.

HSPF: تابع عملکرد فصلی گرمایش

HSPF تعیین می کند که یک تهویه مطبوع به عنوان یک پمپ حرارتی چقدر کارآمد عمل می کند. حداقل مقدار 7 است. اما مقدار HSPF، 8 یا بالاتر خوب در نظر گرفته می شود.

معیارهای HSPF و SEER مهم هستند زیرا مستقیما بر مصرف انرژی تأثیر می‌گذارند. هرچه رتبه بالاتر باشد، سیستم تهویه مطبوع شما کارآمدتر خواهد بود.

ما در این مقاله به‌طور کامل به این‌که هواساز آپارتمانی چیست؟ چه ویژگی­هایی دارد؟ اجزای آن چیست؟ عملکرد هواساز آپارتمانی به چه صورت است؟ و نکاتی که به هنگام خرید هواساز آپارتمانی باید در نظر بگیرید پرداختیم. اگر سوالی در این زمینه دارید می­توانید در بخش نظرات با ما مطرح کنید تا در اسرع وقت به آن پاسخ دهیم.