داکت اسپلیت و کولر گازی هر دو به منظور تهیه هوای محیط طراحی و تولیده شده اند. در گذشته استفاده از کولر گازی یا اسپلیت محبوبیت بسیار داشت، اما امروزه می توان گفت داکت اسپلیت توانسته این عنوان را از کولر گازی بگیرد. شایان ذکر است که  هر دو این محصولات به خوبی وظیفه خود را انجام می دهند؛ این بستگی به شرایط شما و نیازتان دارد که با بررسی ویژگی های هرکدام بهترین گزینه را به منظور تهویه هوای محیط خود انتخاب کنید. ما در این مقاله قصد داریم به مقابسه و تفاوت داکت اسپلیت و کولر گازی بپردازیم. بهترین روش مقایسه این سیستم های تهویه مطبوع، معرفی و بیان مزایا و معایب آنها است.

در ادامه با شرکت آرتا نسیم برترین تولید کننده سیستم های تهویه مطبوع از جمله داکت اسپلیت، چیلر، روف تاپ پکیج، فن کویل و غیره در ایران، همراه باشید؛ تا آگاهی خود را نسبت به این دو محصول افزایش دهید.

معرفی کولر گازی یا اسپلیت

مقایسه و تفاوت داکت اسپلیت و کولر گازیکولر گازی یک سیستم تهویه مطبوع است که محبوبیت بالایی در میان اقشار مختلف جامعه بدست آورده است. کولر گازی از روش سیکل تبرید تراکمی یا گرماگیر استفاده می کند؛ بدین صورت که مکانیزم آن گرفتن گرما و انتقال هوای سرد به محیط است. سیستم یخچال های خانگی هم تا حدودی شبیه به سیستم کولر گازی است؛ هر دو این محصولات صنعتی هوای گرم را گرفته و با انتقال آن به سیال گرماگیر آن را تبدیل به هوای سرد می کند.

نحوه عملکرد کولر گازی

اگر بخواهیم به طور مختصر و مفید بیان کنیم؛ زمانی که کمپرسور فشار مبرد را زیاد می کند و آن را به کندانسور منتقل می کند، سبب متراکم شدن مبرد می گردد؛ و طبق قوانین فیزیک و شیمی افزایش تراکم مبرد مساوی است با کاهش دمای آن. محیط مبرد بزرگتر می شود زمانی که به اوپراتور وارد می شود، این محیط بزرگتر سبب کاهش تراکم و افزایش دما می گردد. اوپراتور دارای گرماگیر بنابراین زمانی که هوای گرم در مجاورت گرماگیر قرار می گیرد مجذوب آن می شود و سپس به سرعت هوای سرد به واسطه فنی که درون دستگاه وجود دارد وارد محیط می گردد.

پیشنهاد آرتا نسیم برای مطالعه بیشتر: تنظیم و نحوه کار با چیلر

مزایا و معایب کولر گازی

مقایسه و تفاوت داکت اسپلیت و کولر گازیاز مزایای آن می توان به موارد زیر اشاره کرد:

 • کم بودن صدای آن در زمان روشن بودن
 • آسانی در نصب و اجرا
 • در سریع ترین زمان ممکن محیط را خنک می کند.
 • هوا را تصفیه می کند.

از معایب آن می توان به موارد زیر اشاره کرد:

 • مصرف بیش از حد انرژی برق
 • قیمت بالای آن
 • تولید برخی گاز های مضر

معرفی داکت اسپلیت

داکت اسپلیت هم مانند کولر گازی از روش سیکل تبرید تراکمی استفاده می کند، یعنی دارای گرماگیر است. اما موضوعی که داکت اسپلیت را از کولر گازی جدا می کند، این است که داکت اسپلیت علاوه بر گرماگیر، سرماگیر نیز دارد. به عبارت دیگر شما می تواند هم در زمستان و هم در تابستان از این محصول استفاده کنید. نحوه عملکرد در زمان سرمایش مانند کولر گازی است، حال می خواهیم نحوه عملکرد داکت اسپلیت در زمان تولید گرما را بررسی کنیم.

نحوه عملکرد داکت اسپلیت در زمان انتشار هوای گرم

اکثر افراد که یک دانش نسبی در مورد داکت اسپلیت دارند، تفکر می کنند که داکت اسپلیت از یک المنت درونی برای تولید گرما استفاده می کند که این کاملا اشتباه است. چرا که داکت اسپلیت برای تولید گرما به برخی قطعات از جمله یک شیر چهار طرفه نیاز دارد. کمپرسور، مبردی را که حاوی گرما است به جای هدایت به سمت بیرون، آن را به کمک یک شیر معکوس کنند به اوپراتور می فرستد. سپس بخشی از هوای سرد محیط با برخورد به لوله های داغ اوپراتور، گرم می شود و بعد به کمک فن موجود در دستگاه، هوای گرم وارد محیط می گردد.

مقایسه و تفاوت داکت اسپلیت و کولر گازیانواع داکت اسپلیت

شرکت های فعال در زمینه تولیدات داکت اسپلیت با توجه به شرایط مختلف و نیاز مشتریان، تنوع بالایی از محصولات خود را عرض کرده اند. به عنوان مثال اگر در منزل یا محیط کاری خوود سقف کاذب ندارید نمی توانید از داکت اسپلیت سقفی استفاده کنید، چرا که ظاهر بدی به محیط می دهد.

بنابراین قبل از خرید با فردی متخصص مشورت بگیرید تا از پرداخت هزینه های اضافی جلوگیر شود. شما می توانید با مراجعه به صفحه تماس با ما، از طریق راه های ارتباطی با مشاوران خبره شرکت آرتا نسیم تماس بگیرد و علاوه بر دریافت مشاوره، پاسخ تمامی سوالات خود را پیدا کنید.

انواع داکت اسپلیت به شرح زیر می باشد:

 • داکت اسپلیت سقفی یا کاستی: این نوع داکت اسپلیت مناسب محیط های اداری است که دارای سقفی بلند هستند و می توان هوای مطبوع را به هر چهار طرف منتقل کند.
 • داکت اسپلیت سقفی دیواری: این نوع داکت اسپلیت از نامش مشخص است که یونولیت داخلی آن روی دیوار نصب می شود.
 • داکت اسپلیت سقفی و زمینی: اگر احتمال می دهید و یا برنامه دارید که روزی کاربری سقفی اسپلیت، زمینی شود. این نوع داکت اسپلیت انتخاب مناسبی است.
 • داکت اسپلیت ایستاده: اگر محیطی که دارید بزرگ است، مناسب ترین گزینه داکت اسپلیت ایستاده است. ساز و کار آن کاملا شبیه به سایر مدل های داکت اسپلیت است با این تفاوت که به دلیل بزرگت بودن سیستم قوی تری دارد.

مزایا و معایب داکت اسپلیت

مقایسه و تفاوت داکت اسپلیت و کولر گازیاز مزایا آن می توان به موارد زیر اشاره کرد:

 • داکت اسپلیت مناسب منطقه ای است که دارای آب و هوای خشک و گرم است چرا که باد خشک را تولید می کند.
 • اگر قصد دارید هر قسمت محیط شدت دمای متفاوتی داشته باشد، می توانید با کنترل دریجه داکت اسپلیت این موضوع را حل کنید.
 • قابلیت استفاده بدون نیاز به آب

از معایب آن می توان به موارد زیر اشاره کرد:

 • داکت اسپلیت به دلیل استفاده از گاز های مضر، می تواند به محیط زیست آسیب برساند.
 • مصرف برق آن نسبت به کولر گازی کمتر است اما با این حال مصرف برق بالایی دارد.
 • اگر مقابل باد مستقیم داکت اسپلیت قرار بگیرید، ممکن است دچار آلرژی یا حساسیت فصلی شوید.

تفاوت داکت اسپلیت و کولر گازی

حال به موضوع اصلی این مقاله یعنی بیان تفاوت داکت اسپلیت و کولر گازی رسیدیم، می خواهم در قالب 4 مورد تفاوت این دو را بیان کنم.

 1. زمانی که از داکت اسپلیت استفاده می کنید، نمی توانید دمای هر قسمت از خانه را به صورت مجزا کنترل کنید. این امر به سبب این است که تمامی یونولیت های داخلی از هوای ورودی یک یونولیت خارجی استفاده می کنند. این در حالی است که با نصب کولر گازی می توان دمای هر قسمت از خانه را به صورت مجزا کنترل کرد. در داکت اسپلیت اگر از سیستم VAV استفاده کنید می توانید دمای ورودی را مدیریت کنید؛ اما استفاده از این نوع سیستم ها خیلی مقرون به صرفه نیست.
 2. در کولر گازی به دلیل عدم استفاده از هوای تازه، نمی توان شرایط را برای تهویه هوا محیط و ساختمان ایجاد کرد؛ این درحالی است که داکت اسپلیت همواره از هوای تازه استفاده می کند.
 3. زمانی که متراژ محیط افزایش پیدا می کند، نصب یک الی دو عدد کولر گازی نمی تواند پاسخ سرمایش محیط را بدهد. بنابراین باید یونولیت داخلی نصب کنید که نیازمند یونولیت داخلی استفاده از یونولیت خارجی است. افزایش متراژ و تعداد یونولیت ها می تواند عملکرد کولر گازی را تحت تاثیر قرار دهید. یکی از دلایل پدید آمدن داکت اسپلیت عدم عملکرد صحیح کولر گازی در متراژ های بالا است.
 4. صدای تولید داکت اسپلیت به مراتب خیلی بیشتر از کولر گازی می باشد. علت این است که داکت اسپلیت حجم هوای بیشتری را منتقل می کند لذا فن هایی که درون آن قرار گرفته به مراتب بزرگتر هستند.

کلام آخر

این مقاله توسط تیم تولید محتوای شرکت آرتا نسیم تهیه شده است، ما در این مقاله سعی کردیم با بیان مزایا و معایب سیستم های تهویه مطبوع، به تفاوت داکت اسپلیت و کولر گازی بپردازیم. هر دو این محصولات ویژگی های منحصر به فردی دارند که باید در جایگاه خودشان از آن ها استفاده شود تا عملکرد مناسب و راندمان بالایی داشته باشند. هر دو این محصولات از لحاظ مصرف برق و نحوه عملکرد تفاوت چندانی ندارند اما برای متراژ های بالاتر بهتر است از داکت اسپلیت استفاده گردد و برای متراژ های پایین از کولر گازی.

اگر قصد خرید هر یک از این سیستم های تهویه مطبوع را دارید، می توانید به وبسایت شرکت آرتا نسیم مراجعه کرده و در تب محصولات، داکت اسپلیت را انتخاب نمایید.