در میان سیستم های تهویه مطبوع که به منظور سرمایش و گرمایش منازل مسکونی به کار می رود؛ نام چیلر خانگی نیز به گوش می رسد. همانطور که از نام این محصول مشخص است، موارد استفاده آن محدود به منازل مسکونی، هتل، دفاتر اداری، آپارتمان ها و ویلا می شود. به طور کلی این محصول ظرفیت سرمایشی بین 3 الی 30 کیلو وات دارد.

ما در این مقاله به معرفی چیلر خانگی و نحوه کارکرد آن می پردازیم. اگر قصد خرید چیلر خانگی و یا چیلر صنعتی را دارید؛ پیشنهاد می شود مقاله دیگر ما با عنوان “لیست قیمت چیلر خانگی و چیلر صنعتی” را مطالعه بفرمایید.

نحوه کارکرد چیلر خانگی چگونه است؟

چیلر خانگینحوه کارکرد اکثر سیستم های سرمایشی مانند هم است که چیلر خانگی یا به عبارت دیگر مینی چیلر نیز از این قاعده مستثنا نیست. گاز های استفاده شده در ماده مبرد چیلر های تراکمی از نوع R134A، R404A و غیره هستند. کمپرسور ماده مبرد را متراکم می کند و به سمت کندانسور می فرستد. مبردی به محض وارد شدن به کندانسور، فشار زیادی را دارد. در مرحله بعد این گاز ها توسط فن های دمنده و مجموعه فعالیت های تقطیر به مایع تبدیل می گردد. سپس وارد شیر انبساط شده و فشار و دمای آن به مقدار قابل توجهی افت می کند.

مرحله آخر تولید آب سرد است. در این مرحله آبی که از فن کویل باز می گردد درون اوپراتور دائما در حال گردش است. این گردش سبب می شود تا آب گرمای خود را از دست بدهد و مجدد به فن کویل ها فرستاده می شود تا سرمایش محیط را تامین کند. زمانی که مبرد گرمای آب را جذب می کند به گاز تبدیل شده و به کمپرسور باز می گردد. این چرخه اصلی دائما تکرار می شود؛ در واقع کمپرسور قلب تپنده چیلر است.

افراد در منازل مسکونی نیازمند محیطی آرام و ساکت برای استراحت و آرامش هستند؛ از این رو در چیلر های خانگی از کمپرسور های اسکرو و اسکرال که سر و صدای کمتری دارند استفاده می شود که برای منازل مسکونی مناسب است. همچنین به دلیل توانایی بالا این نوع کمپرسور ها کمتر دچار خرابی می شوند در نتیجه هزینه نگهداری و تعمیر آنها بسیار کم است.

متراژ مناسب چیلر های خانگی چقدر است؟

چیلر خانگیاگر متراژ محیط شما کوچک باشد، گزینه های زیادی برای خرید چیلر دارید؛ با بررسی ویژگی هر یک می توانید مناسب ترین خرید را انجام دهید. اگر متزاژ محیط شما بین 140 الی 300 متر است می توانید زا چیلر خانگی استفاده کنید و اما اگر متراژ شما از 300 متر بیشتر باشد باید از چیلر مرکزی استفاده کنید.

یکی از مزیت های مهمی که نصب چیلر خانگی نسبت به داکت اسپلیت دارد این است که چندین فن کویل به یک چیلر وصل هستند و می توان سرمای هر واحد یا اتاق را مجزا کنترل کرد؛ اما داکت اسپلیت به دلیل کانال کشی سراسری که دارد، این امکان را به ما نمی دهد و به تمامی واحد یا اتاق ها حجم هوای سرد یکسانی را منتقل می کند.

در متراژ پایین تر یعنی بین 90 الی 160 متر یک رقیب اصلی برای چیلر وجود دارد و آن هم داکت اسپلیت است؛ اما در متراژ های بالاتر همانطور که گفتیم چیلر خانگی رقیبی ندارد و به تنهایی در این بازار جولان می دهد.

چیلر های خانگی چند نوع هستند

به طور کلی دو نوع چیلر خانگی داریم:   1- چیلر یکپارچه یا تک فاز 2- چیلر دو پارچه

در چیلر های یکپارچه تمامی تجهیزات چیلر اعم از کمپرسور، کندانسور، شیر انبساط و پمپ درون یک محفظه یا محیطی مناسب قرار می گیرند؛ و تمامی این تجهیزات به صورت یکپارچه در پشت بام، تراس،حیاط و یا هر محیط باز دیگری نصب می شوند.

در چیلر های دو پارچه اوپراتور به همراه پمپ درون محفظه ای به نام Pump Box قرار گرفته و جدا از سایر اجزا نصب می شوند. یکی از مزیت های مهم چیلر های دو پارچه این است که به ما امکان نصب Pump Box را داخل ساختمان می دهد تا از زنگ زدگی لوله ها در فصل سرما جلوگیری گردد. اما در صورت انجام این کار باید هزینه های اضافه و زیادی را بابت لوله کشی بین کندانسور و Pump Box را متحمل شوید.

سخن پایانی

چیلر خانگییکی دیگر از تجهیزات سرمایشی برای تهویه مطبوع منازل مسکونی، هتل ها، ادارات و غیره چیلر های خانگی یا مینی چیلر است. این دستگار وظیفه تامین سرمایش محیط را به عهده دارد و همانند اکثر دستگاه های سرمایشی از سیکل تبرید تراکمی هوا استفاده می کند. در صورت استفاده از این دستگاه نیاز شما را از استفاده همزمان چندین وسیله سرمایشی مانند کولر آبی، کولر گازی، پنکه و غیره را بر طرف می کند.

اگر قصد تجهیز کردن محیط خانه، محیط کار و غیره خود را دارید می توانید با مراجعه به وبسایت شرکت آرتا نسیم، در برگه ارتباط با ما فرم تماس را تکمیل کنید تا در اصرع وقت مشاوران زبده و با تجربه شرکت آرتا نسیم تمامی سوال های شما را پاسخ داده و شک های شما را بر طرف کنند. همچنین اگر قصد خرید چیلر های خانگی شرکت آرتا نسیم را دارید می توانید با کلیک رو کلمه چیلر وارد صفحه محصولات این شرکت شوید.