در سیستم های تهویه مطبوع که هم کار سرمایش و هم کار گرمایش را انجام می دهند؛ باید از وسیله ای به نام ترموستات برای تنظیم دمای آن استفاده کرد. کاربرد ترموستات در صنایع مختلف متفاوت است؛ که هر کدام ویژگی خاص خودش را دارد و با توجه به آن ویژگی در قسمت های مختلف از آنها استفاده می گردد. در ادامه مقاله با ترموستات، انواع و کاربرد های آن آشنا خواهید شد. بنابراین اگر قصد دارید دانش خود را در این حوزه افزایش دهید؛ تا انتهای مقاله با شرکت آرتا نسیم تولید کننده داکت اسپلیت، چیلر، فن کویل و سایر تجهیزات تهویه مطبوع همراه باشید.

معرفی و کاربرد ترموستات برای تهویه مطبوعترموستات چیست؟

نام دیگر ترموستات، دماپا است؛ در واقع ترموستات یک کنترل کننده دما برای محیط های بسته مانند منازل مسکونی، دفاتر اداری، هتل ها، رستوران ها و غیره است که به صورت الکتریکی کار می کند. ترموستات از ترکیب دو واژه ترمو و ستات تشکیل شده است. ترمو به معنی گرما و ستات به معناس ساکن یا سکون است.

وظیفه این قطعه متعادل نگه داشتن دما در فصول سرد و گرم سال است و محل نصب آن داخل دستگاه می باشد. اگر دمای محیط افزایش یا کاهش یابد، ترموستات جریان برق دستگاه تهویه را قطع کرده تا دمای محیط مجدد به تعادل برسد و زمانی که از تعادل خارج شود مجدد دستگاه تهویه را روشن می کند. نقش این قطعه کوچک را باید جدی گرفت.

بررسی انواع ترموستات

این قطعه با توچه به ویژگی ها، کاربرد، ساختار و غیره به دسته بندی های مختلفی تقسیم می شوند. تفاوت اصلی آنها در ویژگی و کاربرد ترموستات است، در ادامه موارد استفاده از این قطعه را بیان خواهیم کرد.

از لحاظ کاربردی

  • اتومبیل: یکی از موارد استفاده این قطعه کوچک در صنعت خودرو سازی است. این قطعه با قرار گفتن در ماشین آلات وظیفه گرمایش و سرمایش کابین خود را و سیستم خونکی موتور را بر عهده دارد. بدین گونه که، وقتی موتور سرد است، قطعه کار نخواهد کرد و با گذشت زمان وقتی که موتور گرم می شود این قطعه شروع به کار می کند تا دمای موتور و مایع خنک کننده ثابت بماند.

معرفی و کاربرد ترموستات برای تهویه مطبوع

  • تنظیم کننده دما: یکی از متداول ترین موارد استفاده این قطعه تنظیم کردن دما است. در آبگرمکن های خانگی این قطعه استفاده می شود بدین صورت که وقتی آب در مخزن آبگرمکن قرار دارد، با چه شعله شروع به گرم کردن آب کند.
  • حرارت را تنظیم می کند: دیگ بخار و کوره از موارد دیگه استفاده ترموستات است که به کمک آن دمای محیط را متعادل می کند. وقتی که این قطعه نیازمند حرارت بالایی باشد، یک سیگنال الکتریکی به سیستم کوره یا دیگ بخار با محتوای اینکه دمای محیط کمتر از حالت مطلوب است؛ ارسال می کند. سپس رله تنظیم دمای دیگ بخار فعال شده و شروع به افزایش دما می کند. بعد از آن، گرما به کمک رادیاتور و جریان هوا به محیط تزریق می گردد. این فرایند تا زمانی که دما به تعادل برسد ادامه پیدا می کند، در حالت برعکس یعنی سرمایش نیز به همین صورت است.

پیشنهاد برای مطاله بیشتر: لیست قیمت چیلر خانگی و چیلر صنعتی

از لحاظ طراحی

  • پنوماتیکی: این نوع می تواند میزان فشاری که خارج می گردد را کنترل کند و به دو عملکرد مستقیم و معکوس تقسیم می شوند. عملکرد معکوس آن فشار خروجی را کم می کند و از طرفی دمای محیط را افزایش می دهد. نوع عملکرد مستقیم آن هم دمای محیط و هم فشار خروجی را افزایش می دهد.
  • دو سیم: این نوع به نوع بی متال هم شناخته می شود و در آن دو سیم به صورت نواری از جنس های مس و آهن قرار دارد، ضریب انبساط این دو نوع فلز باهم متفاوت است. زمانی که دمای محیط افزایش پیدا می کند مدار ترموستات بسته می شود. و زمانی که دمای محیط افزایش پیدا کند، دو نوار خم شده که سبب باز شدن مدار و خاموش شدن ترموستات می شوند.
  • کنترل از راه دور: نام دیگر آنها سنجش کنترل دور یا حبابی کنترل از دور است. سنسور آن در محلی دور از دستگاه تهویه نصب شده و اطلاعات حاوی دما از طریق ارتباط رادیویی به ترموستات ارسال می گردد.

کاربرد ترموستات در صنایع مختلف

این قطعات کوچک با توجه به کاربرد هایی که دارند می توان در محیط های صنعتی، خانگی و ادرای از آنها استفاده کرد. موارد استفاده آنها به ترتیب:

  1. لوازم خانگی: در لوازمی مانند سرخ کن، ماشین ظرفشویی، آبگرمکن های برقی، سماور برقی، یخچال و غیره کاربرد دارند.
  2. ساختمان های مسکونی: در قسمت تاسیسات ساختمان مانند شوفاژ خانه های مرکزی، سیستم های هواساز، چیلر، فن کویل و غیره کاربرد دارد.
  3. صنعتی: در تجهیزات انواع کوره ها، اتو کلاو ها، گلخانه ها، دیگ های بخار و غیره کاربرد دارند.

معرفی و کاربرد ترموستات برای تهویه مطبوع

سخن پایانی

در این مقاله ما با انواع و کاربرد های قطعه ای کوچک اما مهم در تجهیزات تهویه مطبوع آشنا شدیم، نام این قطعه چیزی نیست جز ترموستات؛ یاد گرفتیم که وظیفه این قطعه تنظیم و متعادل کردن دمای محیط است. همچنین دانستیم که تقریبا در تمامی موارد صنعتی و خانگی و از آن استفاده می کنند.

شرکت آرتا نسیم تولید کننده انواع سیستم های تهویه مطبوع از جمله داکت اسپلیت، چیلر، روف تاپ پکیج و غیره در ایران است. اگر قصد خرید هریک از تجهیزات تهویه مطبوع را دارید می توانید به وبسایت شرکت آرتا نسیم مراجعه کرده و در منو محصولات، سیستم تهویه مطبوع مورد نظر خود را انتخاب کرده و اقدام به خرید و ثبت سفارش کنید.