فن کویل آب گرم چیست؟ سوالی که ممکن است برای هر یک از ما به وجود بیاید. ما در این مقاله قصد داریم در ابتدا، توضیحی مختصر و مفید درباره فن کویل و اجزای تشکیل دهنده آن بدهیم و سپس به معرفی فن کویل آب گرم و نحوه ارتباط آن با بویلر و چیلر به منظور تامین آب سرد و گرم بپردازیم. اگر درباره فن کویل آب گرم سوالاتی دارید و یا قصد تهیه کردن آن را دارید؛ تا انتهای این مقاله با شرکت آرتا نسیم تهویه تولید کننده انواع سیستم تهویه مطبوع از جمله داکت اسپلیت، چیلر، روف تاپ پکیج، فن کویل و غیره در ایران هستند.

معرفی فن کویل

معرفی فن کویل آب گرمامروزه با افزایش گرما، فعالیت کارخانجات و ماشین آلات صنعتی هوای کلان شهر ها به شدت آلوده شده و نفس کشیدن را برای افراد چالش برانگیز کرده است. از این رو استفاده از یک سیستم تهویه مطبوع خیلی بیشتر از قبل مهم شده است. فن کویل یک سیستم تهویه مطبوع است که در واقع به چندین منظور ساخته شده است و توانایی تولید هوای گرم و سرد را دارد. شرکت های سازنده، با توجه به هر نوع شرایط آب و هوایی، انواع محل های نصب و کاربری ساختمان انواع متنوعی از فن کویل ها را طراحی و تولید کرده اند.

شرکت آرتا نسیم تهویه با بهره مندی از بروز ترین تکنولوژی مدرن و روز دنیا همچنین با رعایت استاندارد های جهانی، اقدام به طراحی و تولید فن کویل می کند. امروزه فن کویل های ساخته شده در ایران و جهان دارای مکانیزم های برودتی و حرارتی جدیدی هستند که به راحتی قادر بوده تمامی نیاز محیط های تجاری، مسکونی و اداری را از لحاظ تامین هوای گرم و سرد برطرف نماید.

اجزا و قطعات تشکیل دهنده فن کویل

همانند سایر محصولات صنعتی، فن کویل ها نیز با قرارگرفتن چندین قطعه کوچک در کنار هم تشکیل سیستمی بزرگ و صنعتی را می دهند. در ادامه به تشریح و معرفی این قطعات خواهیم پرداخت.

  • معرفی فن کویل آب گرمترموستات: ترموستات وظیفه تنظیم، کنترل و مدیریت هوای خروجی از فن کویل ها را بر عهده دارد. شما می توانید برای جلوگیری از اتلاف انرژی و کاهش هزینه های اقتصادی، دمای هوای خروجی از فن کویل را با توجه به شرایط محیط تنظیم کنید.
  • تشتک تخلیه: برای جلوگیری از ریزش آب حاصل از کندانس بر روی قطعات حیاتی دستگاه و آسیب رسیدن به آنها، از تشتک تخلیه استفاده می کنند. این قطعه از سر ریز شدن آب جلوگیری می کند.
  • الکتروموتور: الکتروموتور بر روی این دستگاه تعبیه شده تا فن دستگاه را راه اندازی کند. به طور معمول الکتروموتور ها در سه سطح تولید می گردند. شما می توانید با افزایش سطح موتور، مقدار سرعت و شدت هوای خروجی از فن کویل را تنظیم کنید.
  • کویل: به جرات می توان گفت فن کویل شما چه سرمایشی باشد چه گرمایشی، کویل مهم ترین قطعه آن می باشد. در تولید کویل از فین های آلومینیومی و لوله های مسی استفاده می کنند. این قطعه بر اساس شرایط، نوع و مدل در دو الی سه ردیف طراحی می شوند.
  • فن: فن ها در جهت راستگرد و چپگرد طراحی و تولید می شوند و وظیفه پخش هوای خروجی در محیط را دارند.
  • شیر هواگیری: این قطعه وظیفه هواگیری و تخلیه هوا در لوله های مسی فن کویل را بر عهده دارد و در فن کویل های گرمایشی و سرمایشی به صورت اتوماتیک و دستی طراحی و تولید می گردند.
  • فیلتر تصویه هوا: یکی دیگر از قطعات مهم استفاده شده در فن کویل فیلتر تصویه هوا می باشد. وظیفه این فیلتر جلوگیری از ورود آلودگی های خارج به محیط داخل می باشد.

بررسی انواع فن کویل آب گرم و سرد از لحاظ محل نصب

پیشنهاد شرکت آرتا نسیم تهویه برای مطالعه بیشتر: طرز کار هواساز خانگی

فن کویل آب گرم و سرد همواره متناسب با فضای دسترسی، کاربرد، نحو نصب و لوله کشی های ساختمان طراحی و تولید می شوند. در ادامه متداول ترین نوع فن کویل ها را معرفی خواهیم کرد.

  1. فن کویل آب گرم دیواری: یکی از مدرن ترین فن کویل های موجود در بازار، فن کویل دیواری می باشد. ظاهری مشابه به اسپلیت دارد و در بسیاری از موارد به هیچ عنوان قابل تشخیص نیستند.
  2. فن کویل آب گرم سقفی: این نوع فن کویل ها زیر سقف و روی سقف نصب می شوند و از لحاظ ظرفیت تنوع بالایی دارند. شما می توانید فن کویل سقفی را در سه مدل روکار، توکار و کانالی خریداری کنید.
  3. فن کویل آب گرم زمینی: این فن کویل هوا را به صورت عمودی خارج می کند و یکی از محبوب ترین مدل ها در میان اقشار جامعه است. از مزایا آن می توان به هزینه پایین و نصب ساده آن اشاره کرد و از معایب آن می توان به گرفتن بخشی از مساحت ساختمان اشاره کرد.

نحوه کار کردن فن کویل آب گرم با منابع تامین آب

معرفی فن کویل آب گرمهمانطور که مباحث قبلی خواندید، فن کویل یک نوع سیستم تولید کننده هوای سرد و گرم می باشد. برای تولید هوای سرد و خنک نیاز است که پمپ آب، آبی سردی را که چیلر تولید کرده به سمت فن کویل روانه کند تا عملیات خنک سازی هوای محیط انجام گردد. برای تولید هوای گرم نیز کاملا برعکس این موضوع است؛ یعنی آب گرمی که در پکیج یا موتورخانه وجود دارد باید به سمت فن کویل فرستاده شود تا عملیات گرم کردن محیط را انجام گردد.

فن کویل ها در دو مدل، دو لوله ای و چهار لوله ای تولید می شوند. اگر بخواهید از سیستم های سرمایش و گرمایش به صورت جدا گونه استفاده کنید می توانید دو لوله تهیه کنید. منظور دو لوله بودن یعنی اینکه از یک لوله برای ورود آب و از یک لوله برای خروج  اب استفاده می کنند. اما اگر تمایل دارید از هر دو صورت سرمایش و گرمایش به صورت همزمان استفاده کنید؛ پیشنهاد می گردد از فن کویل چهار لوله استفاده کنید؛ در مدل چهار لوله، دو لوله برای ورود آب های سرد و گرم و دو لوله برای خروج آب های گرم و سرد استفاده می کنند.

فرجام سخن

این مقاله توسط تیم تولید محتوای شرکت آرتا نسیم تهویه، تهیه و تولید شده است. ما در این مقاله سعی کردیم علاوه بر معرفی اجمالی از فن کویل و تجهیزات و قطعات تشکیل دهنده آن، انواع فن کویل های آب گرم را نیز خدمت شما معرفی بکنیم. همچنین با نحوه کارکرد و تعامل فن کویل با منابعی که آب سرد و گرم را به منظور خنک سازی و یا گرم کردن محیط تامین می کنند، آشنا شدید. اگر قصد تهیه فن کویل آب گرم را دارید و یا همچنان سوالاتی بی پاسخ برایتان باقی مانده می توانید به وبسایت شرکت آرتا نسیم تهویه مراجعه کنید.

پس از ورود به وبسایت، در تب ارتباط با ما می توانید با کارشناسان و مشاوران ما ارتباط بگیرید و سوالات خود را بپرسید. همچنین اگر قصد تهیه فن کویل را دارید در تب موجود در وبسایت، گزینه محصولات-فن کویل را انتخاب کرده تا تمامی محصولات فن کویل شرکت آرتا نسیم تهویه را مشاهده کنید.