با بیشرفت صنعت، مقدار تولید هوای آلوده نیز بیشتر شده است. از این رو جوامع به دنبال یک راه حل هستند تا مشکل هئای مثیف و الوده را برطرف کنند. در نهایت شروع به تولید سیستم های تهویه مطبوع کردند. بنابراین سیستم های تهویه مطبوع به منظور تصفیه هوای مصرفی افراد و تولید هوای سرد و گرم طراحی و ساخته شدند. یکی از سیستم های تهویه مطبوع فن کویل می باشد. خرید و نصب یک فن کویل با کیفیت می تواند تاثیر بسیار زیادی در بهبود کیفیت زندگی شما داشته باشد. ما در این مقاله قصد داریم شما را با انواع فن کویل آشنا کنیم.

شرکت آرتا نسیم تهویه تولیدکننده انواع سیستم های تهویه مطبوع از جمله فن کویل، داکت اسپلیت، چیلر و غیره در ایران هستند. هدف شرکت آرتا نسیم تولید محصولی ایرانی با استاندارد های جهانی می باشد.

معرفی انواع فن کویلمعرفی انواع فن کویل

فن کویل ها بر اساس ساختار و معماری که دارند، بر اساس محل نصب مورد نظر و بر اساس ظرفیت مورد نیاز مشتری دسته بندی شده و روانه بازار های داخلی و جهانی می شوند. معیار اصلی دسته بندی انواع فن کویل تعداد لوله های خروجی و ورودی آن می باشد؛ که این تعداد را شرکت سازنده با توجه به ظرفیت، ساختار و نیاز مشتری مشخص می کند. به طور فنی، فن کویل ها به دو نوع فن کویل دو لوله ای و چهار لوله ای تقسیم می شوند.

فن کویل دو لوله ای

این نوع از فن کویل ها معمولا به یک مبدل حرارتی تجهیز هستند و توانایی تولید هوای سرد و هوای گرم را دارند. فن کویل دو لوله یعنی یک لوله برای ورود و یک لوله برای خروج آب را دارند؛ که مسیر ورودی و خروجی آب از طریق شیر سه راهی که بر روی آن نصب می گردد تعیین می گردد. در این نوع از فن کویل امکان استفاده همزمان سرمایش و گرمایش وجود ندارد.

فن کویل چهار لوله ای

در برخی محل های بزرگ و مهم مانند بیمارستان ها، هتل ها و غیره نیاز افراد ایجاد می کند که فن کویل به طور همزمان سرمایش و گرمایش را تولید کند. در این حالت بهترین انتخاب، فن کویل چهار لوله می باشد. همانطور که از اسم آن می توان حدس زد، در این نوع فن کویل از دو لوله برای ورودی آب و از دو لوله برای خروجی آب استفاده می کنند. برای فن کویل چهار لوله، دو کویل مجزا از هم طراحی شده است تا در زمان استفاده همزمان اختلالی در عملکرد آنها پیش نیاید.

معرفی انواع فن کویلانواع فن کویل بر اساس کاربرد و کارکرد آنها

فن کویل ها را می توان با توجه به کارکرد و کاربردی که دارند به 5 دسته تقسیم کرد. این دسته ها عبارت اند از:

  • دیواری
  • کاستی
  • سقفی
  • کانالی

فن کویل دیواری

این نوع از فن کویل به دلیل راحتی در نصب، سرویس و نگهداری توانسته با جذب مهندسین و مالکان در حوزه ساختمان سازی، در بدو ورود به بازار محبوبیت بالایی را کسب کند. نصب فن کویل دیواری به صورت روکار بوده و محل زیادی را اشغال نمی کند.

فن کویل کاستی

این نوع فن کویل احتیاجی به کانال کشی ندارد، از این رو هزینه های راه اندازی و نصب آن به مقدار قابل توجهی کم می شود. فن کویل کاستی به صورت چهار لوله و دو لوله توسط شرکت های تولید کننده طراحی و تولید شده اند. همچنین در این نوع از فن کویل، لوله ها به صورت چهار طرفه و یک طرفه تولید می شوند که می تواند هوا را از بالا و پایین منتقل کند و در محیط منتشر کند. نصب آن به زیر سقف کاذب می باشد تا ظاهر و جلوه ای زیباتر به محیط بدهد.

فن کویل سقفی

پیشنهاد آرتا نسیم تهویه برای مطالعه بیشتر: تنظیم و نحوه کار با چیلر

همانطور از نام این فن کویل پیداست، محل نصب آن بر روی فن کویل و زیر سقف کاذب بوده و صرفا ترموستات آن مشخص می باشد. در طراحی این نوع فن کویل یک دریچه بزرگ در پشت آن تعبیه شده که عمل مکش و جذب هوا را به خوبی انجام می دهد. فن کویل های سقفی خود به تنهایی به سه نوع تقسیم می شوند:

  • معرفی انواع فن کویلفن کویل روکار سقفی: این نوع از فن کویل سقفی دارای استحکام بالا و ظاهری زیبا هستند. طراحی آنها را به شکل اقلام دکوری انجام می دهند، که بتوان با هر نوع سلیقه و دکوری تطبیق داد. محل نصب آنها دقیقا زیر سقف کاذب است و تنها چیزی که بعد از نصب نمایان می گردد، دریچه ها آن است. از این نوع فن کویل معمولا در بیمارستان ها، هتل ها و مدارس استفاده می کنند.
  • فن کویل توکار سقفی: یکی از پر مصرف ترین و محبوب ترین نوع فن کویل سقفی، فن کویل توکار سقفی می باشد. همانطور که از نام این فن کویل پیداست، محل نصب آن درون سقف می باشد و اشخاص می توانند با ترموستات اقدام به تغییر سرعت فن و تغییر دما بکنند. در این نوع فن کویل برای فصول گرم از چیلر برای تولید هوای سرد بهره می برند و در فصول سرد، از پکیج و موتورخانه ساختمان برای تولید هوای گرم استفاده می کنند.
  • فن کویل سقفی کانالی: این نوع از فن کویل نیز همانند قبلی درون دیوار نصب می شود و تنها تفاوت آن مسیر عبور و مرور هوا می باشد. در این نوع فن کویل هوا از طریق کانال های تعبیه شده وارد و خارج می گردد. همچنین امکان استفاده از هوای تازه نیز برای افراد مقدور است.

فن کویل کانالی

همانطور که پیشتر به آن اشاره کردیم، تنها تفاوت این فن کویل با سایر محصولات فن کویل، مسیر عبور و مرور هوا می باشد که در واقع یک کانال است. فن کویل های کانالی هم به صورت دو لوله ای و هم به صورت چهار لوله ای طراحی و تولید می شوند. یکی از مزایای این محصول تنوع بالای آن است؛ یعنی شرکت های سازنده مطابق با هر سلیقه و نیازی اقدام به طراحی فن کویل کانالی کرده اند.

کلام آخر

این مقاله توسط تیم تولید محتوای شرکت آرتا نسیم تهویه، تهیه و تولید شده است. همانطور که در این مقاله خواندید ما به معرفی انواع فن کویل پرداختیم. فن کویل ها در دسته سیستم های تهویه مطبوع قرار می گیرند. وظیفه آنها تصفیه هوا و تولید هوای سرد و گرم می باشد. شرکت های سازنده فن کویل بر اساس نیاز افراد، محل مورد نظر، سلیقه اشخاص اقدام به طراحی و تولید انواع فن کویل کرده اند. اگر شما هم قصد دارید از فن کویل به عنوان سیستم تهویه محیط خود استفاده کنید، می توانید به وبسایت شرکت آرتا نسیم تهویه مراجعه کرده و در تب محصولات، فن کویل را انتخاب نمایید.