فن کویل

فن کویل

فن کویل چیست

در این مقاله قصد داریم تا شما را با فن کویل و ویژگی­های آن بیشتر آشنا کنیم. این دستگاه یک سیستم تهویه مطبوع است که میتواند گرمایش و سرمایش ساختمان­ها را به راحتی فراهم کند.

مراکز تجاری، ساختمان­های مسکونی، اداری، صنعتی، تجاری، کارخانجات، بیمارستان­ها و..... میتوانند از سیستم فن کویل استفاده کنند، و تهویه مناسب را در کنار انتقال صحیح حرارت در محیط مورد نظر خود داشته باشند.

همانطور که از نام این وسیله برمیاید، فن کویل شامل دو بخش اصلی فن و کویل میباشد و آب گرم در زمستان و همچنین آب سرد در تابستان از طریق کویل­های مسی و یا آلومینیومی آن عبور میکند.

بوسیله یک فن، هوا از روی کویلها عبور داده شده و پس از تغییر دما از طریق دیچه فن کویل به داخل واحد پرتاب میشود.

با تزریق هوا از طریق فن‌کویل هوای محیط به دمای دلخواه رسیده و شرایط آرامش بخشی را ایجاد می‌نماید.

اجزای فن کویل کدامند

به شکل کلی اجزای فن کویل شامل موارد زیر می­باشند:  

کویل: این قسمت ترکیبی از لوله های مسی و ورقهای آلومینیومی بنام فین تشکیل شده است. تبادل حرارتی توسط لوله ها و فینها انجام گرفته و هوای عبوری از روی کویل سرد و یا گرم می‌شود.

بلاور: بلاور در واقع همان بادزن است که وظیفه دارد جریان هوا را ایجاد و انتقال حرارت را جابجا نماید.

الکتروموتور: چرخاندن بلاور یا بادزن وظیفه این قسمت است که در دورهای مختلف عمل می‌نماید.

شیر هواگیری: هوا گیری مایع موجود در سیستم ( آب ) از این طریق صورت می­گیرد.

فیلتر هوا: هوا قبل از ورودش به فن‌کویل توسط این قسمت فیلتر شده و ذرات گرد و غبار و یا عوامل آلودگی محیطی بنا به نوع فیلتر را جذب کرده و مانع ورود آنها به محیط میشود.

تر­موستات:  تنظیم درجه حرارت محیط از طریق این قطعه انجام می‌شود که با خاموش و روشن کردن فن‌کویل این عمل اتفاق می‌افتد.

کلید سلکتوری: برای تغییر سرعت موتور در فن‌کویلهای زمینی سه دور کند، متوسط و سریع یا تند از کلید سلکتوری استفاده می­شود.

انواع فن کویل کدامند

انواع فن کویل به صورت کلی عبارتند از:

فن کویل دیواری: این فن کویل قابل نصب بر روی دیوار است ( مانند کولر گازی ) و ظاهر آن شبیه اسپلیت­ها میباشد اما در ساختار تفاوت زیادی بین این دو وجود دارد.

فن کویل زمینی ( دکوراتیو ): این مدل روی زمین قابل نصب است و بخشی از فضای محیط و ساختمان را اشغال میکند.

فن کویل سقفی ( تو کار ): رایجترین مدل در ساختمانها، فن کویل سقفی توکار است و مزیت آن این است که هیچ گونه فضایی را در ساختمان به خودش اختصاص نمی­دهد.

فن کویل کاستی ( رو کار ): قسمتی از این فن کویل بر روی سقف قابل مشاهده می‌باشد و الباقی آن در سقف کاذب پنهان می‌شود و به دلیل قیمت بالای آن بسیار کمتر مورد استفاده قرار می‌گیرد.

امروزه فن­‌کویل‌ها طرفداران بسیاری را به خود جلب کرده و افراد میتوانند بسته به محیط و نوع مصرف خود و همچنین شرایط ساختمان مورد نظرشان، از مدل­های مختلف فن‌کویل استفاده کنند.

ساختما­ن­هایی که زون یا تعداد بخش بالایی دارند واجد شرایط برای استفاده از این دستگاهها هستند و از این جمله میتوان به ساختمان­های اداری، مسکونی و تجاری اشاره کرد.

نکته مهم این است که محیط­های صنعتی برای استفاده از فن‌کویل مناسب نیستند، به دلیل ارتفاع بالا و تک قسمت بودن محیطهای صنعتی ( سوله‌ها ) استفاده از این سیستم به هیچ عنوان توصیه نمیشود.

استخر­ها، باشگاه­های ورزشی و تالار­ها هم که سقف آنها ارتفاع زیادی را به خود اختصاص داده­اند و دارای مساحت بالایی نیز هستند برای استفاده از فن کویل مناسب نخواهند بود.

فن کویل کانالی

فن کویل کانالی

فن کوئل، دستگاهی است که از طریق پرتاب باد بوسیله بلوور و عبور آن از کوئل آبگرم و آب سرد سرمایش و گرمایش محیط را تامین می کند. مدار لوله کشی فن کوئل جهت انتقال آب سرد و گرم می باشد که آب سرد در این سیستم از یک دستگاه مرکزی (چیلر) تامین شده و آب گرم میتواند از موتور خانه مرکزی و یا دستگاه های مستقل مانند پکیج گرمایشی تامین شود.

اطلاعات بیشتر