علت روشن نشدن داکت اسپلیت | راهنمایی فنی

in مقالات on آوریل 4, 2020

داکت اسپلیت سیستم سرمایشی گرمایشی مناسبی است که امروزه بسیار پرطرفدار است. برخی موارد داکت اسپلیت را روشن می‌کنید ولی راه اندازی نمی‌شود و این سوال برای شما مطرح خواهد شد که چرا داکت اسپلیت روشن نمی‌شود؟ در این بخش می‌خواهیم شما را با علت روشن نشدن داکت اسپلیت آشنا کنیم با ما همرا باشید. از مجموع علت روشن نشدن داکت اسپلیت قطعی و اتصالی سیم‌ها و … می‌باشد.

علت روشن نشدن داکت اسپلیت و را حل رفع آن

داکت اسپلیت‌ها نوعی سیستم سرمایشی گرمایشی اند که هم در فصل زمستان به کار می‌روند و هم در فصل تابستان.
همچنین باید بدانید که از یک داکت اسپلیت می‌توان برای محیط‌های بزرگ از جمله کارخانه‌ها، تالار‌ها، بیمارستان‌ها، ادارات، منازل مسکونی و … استفاده کرد.
در برخی موارد برای داکت اسپلیت شما مشکلی به وجود می‌آید که نمی‌تواند روشن شود و این سوال برای شما مطرح می‌شود که چرا داکت اسپلیت روشن نمی‌شود؟ که باید جویای علت روشن نشدن داکت اسپلیت شوید تا بتوانید آن را تعمیر کنید.

داکت اسپلیت

چرا داکت اسپلیت روشن نمی‌شود؟

 

در ادامه می‌خواهیم شما را با چند مورد از علت روشن نشدن داکت اسپلیت آشنا کنیم با زرین سرویس همراه باشید.

· قطع بودن برق پریز

در برخی موارد ممکن است شما داکت اسپلیت را روشن کنید و متوجه شوید که داکت اسپلیت کار نمی‌کند که این مشکل معمولا همان لحظه نصب معلوم می‌شود.
یکی از علت روشن نشدن داکت اسپلیت قطع بودن برق پریز است، زمانی که داکت اسپلیت را روشن کردید و متوجه شدید که کار نمی‌کند نگران نباشید و ابتدا پریز برق را بررسی کنید.
راه حل رفع این علت روشن نشدن داکت اسپلیت این است که با استفاده از فازمتر پریز برق را چک کنید و در صورتی که برق نداشت از سلامت داکت اسپلیت مطمئن خواهید شد و در صورتی که برق داشته باشد باید قسمت‌های دیگر داکت اسپلیت را چک کنید که در ادامه با آن‌ها آشنا خواهید شد.

· قطع بودن سیم‌های رابط

در این مرحله علت روشن نشدن داکت اسپلیت قطع بودن سیم‌های رابط داکت اسپلیت می‌باشد.
سیم‌های رابط را چک کرده و در صورت قطع بودن آن‌ها باید سیم‌ها را تعویض کنید و از سیم‌های نو استفاده کنید همچنین باید اتصالات بین کلید فن و موتور و ترموستات هم بررسی شوند.

· خراب بودن کلید‌های اصلی

از دیگر علت روشن نشدن داکت اسپلیت خراب بودن کلید‌های اصلی داکت اسپلیت می‌باشند.
در این مرحله که پریز و اتصالات درونی داکت اسپلیت را بررسی کردید و ایراد از آن‌ها نبود می‌توانید کلید‌های اصلی را بررسی کنید چرا که با زدن کلید متوجه می‌شوید که دستگاه هیچگونه عملکردی ندارد.
پس در این مرحله برای رفع علت روشن نشدن داکت اسپلیت می‌توانید با استفاده از یک ولت متر پس از خارج کردن داکت اسپلیت از برق، کلید‌ها را بررسی کنید تا از سالم بودن و یا خرابی آن‌ها مطمئن شوید.

· سوختن موتور و فن

در برخی موارد پاسخ سوال چرا داکت اسپلیت کار نمی‌کند می‌تواند سوختن موتور و یا فن باشد.
موتور یکی از قطعات بسیار مهم در داکت اسپلیت است که در صورت خراب شدن و یا سوختن به طور کلی داکت اسپلیت را از کار می‌اندازد.
در صورت نیم سوز شدن موتور می‌توانید آن را تعمیر کنید ولی زمانی که موتور بسوزد دیگر نمی‌توان آن را تعمیر کرد و باید آن را تعویض کنید.

سوختن کمپرسور

یکی از قطعات گران قیمت در داکت اسپلیت کمپرسور است که در صورت خراب شدن و یا سوختن هزینه سنگینی به بار می‌آورد.
از علت روشن نشدن داکت اسپلیت خرابی و یا سوختن داکت اسپلیت است که باید تعویض و یا تعمیر شود.
در صورتی که داکت اسپلیت شما روشن نشد و مشکل آن از کمپرسور بود بهتر است که تعمیر آن را به دست نیروهای کار بلد و حرفه ای بسپارید چرا که در صورت ناشی بودن اگر کمپرسور شما مشکل کوچکی داشته باشد ممکن است آن را با مشکل بزرگی رو به رو کنند و دیگر قابل تعمیر هم نباشد.

علت روشن نشدن

در بعضی موارد داکت اسپلیت روشن می‌شود ولی به درستی محیط را خنک نمی‌کند که در این حالت باید علت خنک نکردن داکت اسپلیت پیدا شود و تعمیر شود.

از مجموع علت خنک نکردن داکت اسپلیت می‌توان به مواردی از جمله کثیف بودن فیلترها، قرار گرفتن کندانسور داکت اسپلیت در مقابل نور مستقیم آفتاب، قرار نگرفتن داکت اسپلیت روی حالت کول و … اشاره کرد.

منتظرتان هستیم...

2019 collection

نوزدهمین نمایشگاه بین المللی تاسیسات وسیستم های سرمایشی وگرمایشی با حضور شرکت آرتانسیم تهویه

30مهر الی 3 آبان 1399

به راهنمایی نیاز دارید؟ ارتباط با کارشناسان ما