روف تاپ پکیج در بین سیستم های تهویه مطبوع از آن دستگاه های مستقلی است که از لحاظ انرژی راندمان بالایی دارد همچنین  از المان های تشکیل دهنده روف تاپ پکیج میتوان به فن اپراتور، شیر انبساط و چیلر اشاره کرد. روف تاپ پکیج دقیقا همان چیزی است که نیاز شما را برای یک تهویه مطبوع مناسب بر طرف میکند.

در ابتدا نام های زیادی برای این سیستم تهویه مطبوع گذاشته شد اما در نهایت به علت اینکه محل نصب آن روی پشت بام است نام آن را روف تاپ به معنی “بالای سقف” گذاشتند و طبق استاندارد هایی تعیین شده باید نصب بشوند. مانند اکثر سیستم های تهویه مطبوع اساس و بیس کاری روف تاپ پکیج تامین کردن هوای خنک برای محیط های مختلف از جمله رستوران ها و سالن های ورزشی است.

سیستم تهویه مطبوع روف تاپ پکیج یا پکیج پشت بامی

پکیج پشت بامی ها توانایی این را دارند که به طور مستقل و بدون نیاز به هر دستگاه ثانوی دیگری سرمایش مورد نیاز محیط را تامین کند همچنین یکی از رایج ترین و متداول ترین سیستم های تهویه مطبوع بشمار می آیند و ظرفیت این سیستم های تهویه مطبوع بین 3 الی 120 تن است.

این سیستم در واقع ترکیبی از چیلر و هواساز است همچنین این محصول از دو کویل در فصول گرما و سرما استفاده میکند بدین صورت که در فصول سرما از کویل آب گرم بهره میبرد که آب گرم آن توسط موتور خانه تامین میشود همچنین در فصول گرما نیز از کویل سرمایشی DX بهره میبرد به طوریکه مبرد مستقیم درون کویل جریان دارد.روف تاپ پکیج

نحوه عملکرد روف تاپ پکیج در تهویه مطبوع چگونه است؟

اساس کار این سیستم طبق سیکل تبرید تراکمی بخار است این سیکل برودتی 4 جز اصلی دارد که میتوان به شیر انبساط، کندانسور، اپراتور هوایی و کمپرسور اشاره کرد. فرایند عملکرد بدین صورت است که در ابتدا بخار مبرد پس از متراکم شدن درون کمپرسور افزایش پیدا میکند و وارد کندانسور میشود سپس با خنک شدن حرارت خود را از دست میدهد و مایع مبرد بدست آمده به قسمت هواساز وارد میشود و از شیر انبساط عبور میکند.

سپس با کاهش فشار و دما رو به رو میشود و بلافاصله وارد کویل سرمایشی میشود با احتساب این موارد با عبور کردن جریان هوا از داخل کویل و خنک شدن هوای مبرد به واسطه دریافت کردن گرمای هوای تبخیر شده میتواند بار دگر وارد کمپرسور بشود. معمولا از کمپرسور های اسکرال استفاده میشود چراکه با نظر به نحوه عملکرد ظریت برودتی بین 10 الی 30 تن است.

اجزای اصلی روف تاپ پکیج

کندانسور: در این سیستم یک دستگاه کندانسور هوایی یا هوا خنک وجود دارد. این کندانسور از فین آلومینیومی با لوله های مسی تشکیل شده است بنابراین تغییر فاز مبرد از گاز به مایع آسان میشود.

شیر انبساط: در تمامی سیکل های برید شیر انبساط از اصلی ترین مولفه ها بشمار میرود جنس این شیر میتواند الکترونیکی و یا مکانیکی باشد.

کویل DX: این کویل تا حدودی مشابه داکت اسپلیت است با یک تفاوت کوچک که در آن بجای آب، مبرد جریان دارد که با عبور هوا از این قسمت خنک شده و سمت کانال های نصب شده حرکت میکند.

کمپرسور: به طوردر روف تاپ ها دو کمپرسور تعبیه میشود که به دلیل تناسب حجم هوای خروجی و ظرفیت برودتی به کمپرسور اسکرال معروف است.

فیلتراسیون: استفاده از فیلتر برای حفظ سلامتی افراد و تامین کردن شرایط ضروری جهت فعالیت های حساس از اهمیت بالایی برخور دار هستند. فیلترهای استفاده شده در این سیستم به کاربرد و محیط آن بستگی دارد به عنوان مثال فیلتری که جهت تصفیه هوای یک سالن ورزشی استفاده میشود با فیلتری که در یک آزمایشگاه یا بیمارستان قرار دارد متفاوت است.

مزایا و معایب استفاده از روف تاپ پکیج

همانند تمام تجهیزات صنعتی و سیستم های تهویه مطبوع، سیستم روف تاپ پکیج هم دارای مزایا و معایب خود است که اگر شما عزیزان قصد تهیه و خرید آن را دارد بهتر است با این مزایا و معایب آشنا بشوید تا خریدی مطمئن را تجربه کنید همچنین میتوانید از طریق صفحه ارتباط با ما از مجرب ترین کارشناسان ما مشاوره رایگان دریافت کنید.

معایب

  • تک وزن بودنروف تاپ پکیج
  • وزن زیاد پکیج
  • کانال کشی افعی روی پشت بام

مزایا

  • قابلیت کنترل به واسطه ترموستات
  • آسانی و سهولت در نگهداری و تعمیر
  • قابلیت نصب و راه اندازی انواع مختلف سیستم های PLC
  • هزینه نصب کمتر
  • آلودگی صوتی کمتر
  • به صرفه بودن از بابت فضای اشغالی و ایمن بودن در برابر سرقت و دزدی
  • توانایی استفاده از هوای محیطی اطراف

چه محیط هایی برای نصب روف تاپ پکیج مناسب است؟

این سیستم تهویه مطبوع به دلیل حجم هوای بسیار بالایی که دارد نیاز به یک کانال کشی در ابعاد بزرگ نیز دارد به همین سبب در محیط هایی مانند فضا های اداری یا محیط های کوچک و غیره دچار محدودیت هایی میشود از این رو پیشنهاد میشود در محیط های بزرگ مثل سالن مراسمات و عروسی، سالن های ورزشی، مساجد، رستوران ها و غیره استفاده بشود.