روف تاپ پکیج

روف تاپ پکیج

روف‌تاپ‌پکیج چیست؟

یکی از انواع سیستم­های تهویه مطبوع روف تاپ پکیج میباشد که به منظور گرمایش و سرمایش در منازل، دفاتر، ساختمانها و یا سالن­ها از آن استفاده میشود.

شاید برای شما هم جالب است که بدانید علت نام گذاری این سیستم چه بوده است. علت این نامگذاری این بوده که روف‌تاپ‌پکیج­ها در پشت بام­ها نصب میشوند و کلیه اجزای تهویه آنها مانند فن، کویل اواپراتور، کمپرسور و کندانسور هوایی به شکل واحد در فضای یک کابین جمع میشوند که به آن یونیت‌پکیج هم گفته میشود.

این سیستم تهویه مطبوع عملکردی مشابه سیستم‌های اسپیلیت و داکت اسپلیت دارد با این تفاوت که سیستمهای نام برده شده دارای دو قسمت جدا می‌باشند و در دو محل جداگانه نصب می‌شوند.

قسمت­های اصلی روف‌تاپ‌پکیج کدامند

در حالت کلی روف‌تاپ‌پکیج تشکیل شده از یک بدنه اصلی و داکت­های متصل به آن میباشد که بدنه اصلی پکیج­های پشت بامی نیز متناسب با عملکردشان از چند بخش تشکیل میشوند.

هر کدام از این بخش­ها نیز از اجزای مخصوص به خود تشکیل شده­اند که بعضی از آنها مانند فن نیز به علت تولید جریان هوا در قسمت­های متفاوتی هم میتوانند وجود داشته باشند.

از جمله اجزای اصلی روف تاپ پکیج­ها میتوان به موارد زیر اشاره کرد:

استراکچر و کابین

تنظیم کننده جریان هوا در بخش ورودی و دمپر

کویل­ها در بخش سرمایش و گرمایش

واحد کندانسینگ

الکتروموتور و فن

فیلتر­ها

وظایف بخش­های مختلف روف تاپ پکیج

دریچه­های ورودی و خروجی هوا:

این دریچه­ها در قسمت بدنه پکیج وجود دارند. در قسمت بالای دریچه ورودی مربوط به هوای تازه یک قاب پوششی تعبیه شده است که در جهت حفظ محیط داخل پکیج از وضعیت ناخوشایند و نامناسب اطراف به کار میرود.

صفحات فیلتر­ها:

این قسمت برای جلوگیری از ورود آلودگی­ها و ذرات موجود در هوای ورودی و برگشتی به داخل پکیج مورد استفاده قرار می­گیرد.

دمپر­های هوا:

دمپر­های هوا در داخل روف تاپ پکیج تعبیه شده­اند و وظیفه آنها کنترل کردن جریان هوا در بخش ورودی و برگشتی به داخل کابین میباشد.

کویل­های سرمایش و گرمایش:

کویل گرمایشی بوسیله لوله­هایی به موتورخانه مرکزی و یا پکیج گرمایشی وصل هستند اما در بخش کویل سرمایشی مطابق با چرخه ترمودینامیکی بوسیله لوله­های مسی با کمپرسور در ارتباط اند.

الکتروموتور و فن:

به جریان انداختن هوای تهویه شده در محیط و فضای ساختمان وظیفه اصلی و مهم فن و الکتروموتور است.

اواپراتور و کویل گرمایشی:

انتقال دما ( سرما و گرما ) به هوای در حال گردش توسط این قسمتها انجام میگیرد.

دمپر­ها، کانال­ها، دریچه­ها و ترموستات:

این اجزا خارج از محفظه روف تاپ پکیج میباشند و در قسمت بیرونی آن قرار دارند. وظیفه آنها انتقال و کنترل کردن هوای ما بین دستگاه تهویه مطبوع و قسمت داخلی محیط ساختمان است.

تمامی قسمتهایی که در بالا به آنها اشاره شد دارای ساختمان و بخش­های مجزا هستند و در تمامی روف تاپ پکیج­ها وجود دارند.

از جمله قسمتهایی که در برخی از روف تاپ پکیج­ها وجود دارند میتوان به چرخ دمایی و رطوبت زن نام برد.

از رطوبت زن برای بالا بردن کیفیت هوا و افزایش رطوبت آن استفاده میشود و از بخش چرخ دما به عنوان مبدل حرارتی استفاده میشود.