دلایل بروز یخ زدگی لوله داکت اسپلیت چیست؟ آیا روشی برای رفع یخ زدگی لوله داکت اسپلیت وجود دارد؟ داکت اسپلیت یکی از سیستم های تهویه مطبوع است که به دلیل داشتن مزایای بیشتر نسبت به روش های قدیمی سرمایش مانند کولر آبی، از محبوبیت بیشتری برخوردار است. می توان گفت امروزه اکثر مراکز اداری، تجاری، بهداشتی و غیره از داکت اسپلیت به منظور سرمایش در فصول گرم و گرمایش در فصول سرد بهره می برند.

داکت اسپلیت نیز همانند سایر محصولات صنعتی اگر به خوبی سرویس و نگهداری نشود، باعث خرابی و ایجاد مشکل در عملکرد آن می گردد. یکی از این مشکلات یخ زدگی لوله آن است. ما در این مقاله به دلایل بروز یخ زدگی لوله های داکت اسپلیت و روش های رفع آن را خواهیم پرداخت. شرکت آرتا نسیم تولید کننده انواع سیستم های تهویه مطبوع اعم از داکت اسپلیت، چیلر، فن کویل و غیره با چندین سال سابقه درخشان هستند.

معرفی داکت اسپلیت

دلایل یخ زدگی لوله داکت اسپلیتبه جرات می توان گفت یکی از محبوب ترین و پر استفاده ترین سیستم تهویه مطبوع داکت اسپلیت می باشد. داکت اسپلیت به منظور تولید سرما در فصول گرم و گرما در فصول سرد تولید شده است. داکت اسپلیت را می توان در مراکز اداری، تجاری، بهداشتی، منازل شخصی و غیره استفاده کرد. داکت اسپلیت نیز همانند سایر محصولات صنعتی متشکل از قطعات مختلفی است و در صورت بروز خرابی در هریک از این قطعات می تواند سبب ایجاد مشکل در عملکرد آن گردد.

تنوع داکت اسپلیت

به طور کلی تمامی داکت اسپلیت ها به دو نوع معمولی و اینورتر دار تقسیم بندی می شوند. در نوع ثابت آن دور موتور ثابت بوده و سرعت آن تا زمانی که شما تمایل نداشته باشید افزایش یا کاهش پیدا نمی کند. در نوع اینورتر دار آن، موتور دارای متغیر است و می تواند سرعت را خودش تنظیم کند. همین امر سبب صرفه جویی در مصرف برق داکت اسپلیت خواهد شد. اگر داکت اسپلیت شما مصرف برق زیادی دارند پیشنهاد می شود مقاله 0 تا 100 راهنمای کاهش مصرف برق داکت اسپلیت را بخوانید.

نحوه عملکرد داکت اسپلیت چگونه است؟

داکت اسپلیت از دو قطعه اصلی به نام کندانسور و هواساز تولید شده است که این دو به کمک لوله ای مسی به یکدیگر متصل می شوند. لوله های مسی هوای تازه را از کندانسور گرفته، آن را فیلتر می کند و به هواساز منتقل می کند. سپس هواساز هوای فیلتر شده را در محیط پخش می کند. همانطور که دیدید داکت اسپلیت عملکردی کاملا مشابه با اسپلیت کولر گازی دارد.

شاید خواندن این مقاله برای شما جذاب باشد: تنظیم داکت اسپلیت برای تابستان

دلایل اصلی بروز یخ زدگی لوله داکت اسپلیت

به طور کلی سه دلیل می تواند این مشکل را به وجود بیاورد. در ادامه به معرفی و توضیح کاملی در مورد نحوه بروز این مشکلات خواهیم پرداخت.

دلایل یخ زدگی لوله داکت اسپلیتزمانی که هوا در کویل اوپراتور دستگاه وجود نداشته باشد

یکی از دلایل یخ زدگی لوله داکت اسپلیت می تواند عدم وجود هوا در لوله های مسی آن باشد. مکانیزم طراحی داکت اسپلیت بدینگونه است که با دریافت گرما و کاهش دمای محیط عمل خنک کردن محیط را انجام می دهد. حال اگر شرایطی پیش بیاید که سیستم تهویه داکت اسپلیت نتواند به درستی این تبادل دما و گرما را انتقال دهد، گاز فریون قادر نخواهد بود تا گرمای محیط را خارج کند. بدین ترتیب با گذشت زمان دمای هوا کاهش پیدا می کند و لوله های داکت اسپلیت دچار یخ زدگی خواهند شد.

بروز اختلال در عملکرد فن بلوور

از فن بلوور به عنوان یکی از اصلی ترین قطعات داکت اسپلیت یاد می کنند. وظیفه این قطعه خارج کردن گرمای محیط و تبدیل آن به هوای سرد، سپس باز گرداندن آن به داخل محیط است. حال اگر زمانی عملکرد فن بلوور دچار اختلال شود و نتواند به خوبی گرمای محیط را به بیرون منتقل کند، سبب بروز بخ زدگی لوله داکت اسپلیت می گردد. اما صرفا نمی توان به خراب بودن فن بلوور بسنده کرد و بلکه باید سایر دلایل نظیر خرابی و یا سوختگی موتور فن،  کثیف بودن فیلتر ها و جایگذاری داکت اسپلیت در محلی نامناسب برسی کرد.

نبود گاز به اندازه کافی

یکی دیگر از دلایل یخ زدگی لوله داکت اسپلیت می تواند عدم وجود گاز کافی در داکت اسپلیت باشد. دلایلی همچون نشی گاز، جا به جایی دستگاه و شکستگی می تواند سبب بروز این مشکل گردد. زمانی که این مشکل بروز می دهد، می تواند سیکل سرمایش داکت اسپلیت را دچار اختلال کند که در نهایت منجر به یخ زدگی لوله داکت اسپلیت گردد. شارژ مجدد دستگاه می تواند این مشکل را برطرف کند.

دلایل فرعی بروز یخ زدگی لوله داکت اسپلیت

در قسمت قبل با دلایل اصلی بروز یخ زدگی لوله های داکت اسپلیت پرداختیم. در این قسمت می خواهیم دلایل فرعی یا ثانویه بروز این مشکل بپردازیم، به دلیل کم اهمیت بودن این موارد به آنها دلایل ثانویه یا فرعی می گویند. این دلایل عبارت اند از:

  • خرابی یک قطعه: زمانی که قطعه ای خراب می شود، می تواند به تنهایی سبب بروز یخ زدگی لوله داکت اسپلیت گردد. بنابراین در صورت بروز خرابی، از استفاده دستگاه خودداری کنید و در اصرع وقت برای تعویض و یا تعمیر قطعه خراب شده با نمایندگی تماس بگیرید.
  • استفاده بیش از حد در حالت سرمایش: برخی از سیستم های تهویه مطبوع طوری طراحی شده اند که در یک بازه زمانی مشخص روشن باشند. همچنین اگر فضای بیرون سرد باشد ممکن است داکت اسپلیت دچار خرابی و یخ زدگی لوله ها بکند.
  • عدم سرویس به موقعه: سرویس و نگهداری سیستم های تهویه مطبوع دارای اهمیت بسیار بالایی است. چرا که افزایش بازده، راندمان و طول عمر دستگاه به انجام آن بستگی دارد. می توان گفت عدم سرویس به موقعه داکت اسپلیت می تواند دلیل بروز مشکلات بسیاری از جمله یخ زدگی لوله ها باشد.

نحوه حل مشکل یخ زدگی لوله داکت اسپلیت

در ابتدا باید بدانید که اگر به اندازه کافی دانشی نسبت به داکت اسپلیت ندارید، باید با نمایندگی تماس بگیرید تا فردی متخصص و با تجهیزات را برای حل مشکل شما ارسال کند. چرا که داکت اسپلیت سیستم تقریبا پیچیده ای دارد و به راحتی با چند ضربه و یا دستکاری های کوچک نمی توان مشکلات جدی را برطرف کرد. حال در ادامه به معرفی برخی روش هایی که می توان برای رفع مشکل یخ زدگی لوله داکت اسپلیت کرد اشاره می کنیم:

  1. دلایل یخ زدگی لوله داکت اسپلیتاقدام به تمیز کردن کویل اوپراتور و بررسی مداوم آن
  2. تعویض و یا تعمیر کویل اوپراتور در صورت نیاز
  3. مطمئن شدن از باز بودن تمام لوله های داکت اسپلیت و بررسی جریان هوای داخل دستگاه
  4. بررسی و در صورت نیاز تعویض قطعه فن بلوور دستگاه
  5. عوض کردن فیلتر هوای دستگاه

فرجام

همانطور که در مقالات دیگر ما و یا همین مقاله خوانده اید، می توان گفت داکت اسپلیت به دلیل کارایی بهتر و مقرون به صرفه بودن توانسته محبوبیت بالایی نسبت به سایر تجهیزات تهویه مطبوع بدست بیاورد. شایان ذکر است در صورتی که این دستگاه به درستی استفاده نشود و یا سرویس های دوره ای آن انجام نگردد می تواند مشکلات زیادی را ایجاد کند و فرد را درگیر هزینه های هنگفت و سنگینی کند.

اگر قصد تهیه هر یک از سیستم های تهویه مطبوع از جمله داکت اسپلیت، چیلر، فن کویل، روف تاپ پکیج و غیره دارید؛ کافی است به وبسایت شرکت آرتا نسیم مراجعه کرده و تب محصولات، سیستم تهویه مورد نظر خود را انتخاب کنید. همچنین اگر سوالاتی در رابطه با خرید و یا نحوه عملکرد سیستم های تهویه مطبوع دارید، می توانید از طریق صفحه ارتباط با ما با کارشناسان مجرب شرکت آرتا نسیم مشورت کنید.