داکت اسپلیت دو پروانه

داکت اسپلیت چگونه کار می کند؟آشنایی با عملکرد داکت اسپلیت

in دسته‌بندی نشده on جولای 3, 2020

داکت اسپلیت چیست؟ داکت اسپلیت نوعی خاص از کولرهای گازی محسوب می‌شود که تو کار نصب شده و اصلا بر روی دکوارسیون داخلی خانه یا به صورت کلی فضای شما تاثیر نمی‌گذاره. از طرف دیگه هم باید گفت که داکت اسپلیت اصلا فضایی اشغال نمی‌کنه و هیچ سیمی ازش آویزون نیست! به خاطر همین بهترین گزینه برای کسانی محسوب میشه که دنبال زیبایی کار هستن. داکت اسپلیت رو توی سقف کاذب نصب می‌کنن اما این بدان معنا نیست که همه چیزش داخل خونه هست. بلکه مثل کولرهای گازی دیگه، داکت اسپلیت‌ها هم نیاز به یونیت خارجی یا همون کندانسور دارن که باید بیرون خونه قرار داده بشه. خوب اگه قصد خرید داکت اسپلیت رو دارید و می‌خواید بدونین کارکرد داکت اسپلیت چطوریه، پس با ما همراه بشین تا توی این مقاله کارایی داکت اسپلیت و همچنین کاربرد داکحت اسپلیت رو برای شما بررسی کنیم.

داکت اسپلیت از چه اجزایی ساخته شده است؟

خب پیش از هر چیز بهتره که یکم در مورد اجزای مختلف داکت اسپلیت صحبت کنیم. داکت اسپلیت رو باید به صورت کلی به دو بخش داخلی و خارجی تقسیم کنیم. یونیت داخلی همون چیزی که سرما یا گرما رو از خودش بیرون میده و توی سقف کاذب قرار می‌گیره. یونیت خارجی یا همون کندانسور هم بیرون ساختمون قرار می‌گیره و کمپرسور اصلی داکت اسپلیت هم توی همین قطعه قرار داره. علاوه بر اینا، یه سری لوله مسی توی داکت اسپلیت‌ها وجود داره که گاز مبرد رو از یونیت خارجی به یونیت داخلی یا همان اپراتور انتقال می‌ده که باعث خنک شدن هوا خواهد شد. برای اینکه هوا رو به جاهای دیگه هم بفرستید، نیاز به کانال کشی دارید. البته بعضی از افراد داکت اسپلیت‌های کاستی و بعضی دیگه داکت اسپلیت‌های کانالی رو انتخاب می‌کنن. البته کاربرد داکت اسپلیت کانالی و کاستی با هم فرق نداره اما از نظر کارایی شاید یکم با هم فرق داشته باشن.

داکت اسپلیت ایرانی
آرتانسیم تهویه یک شرکت فعال در حوزه تولید داکت اسپلیت،فن کویل،مینی چیلر وکندانسور می باشد.

آشنایی با کارایی داکت اسپلیت

 

به صورت کلی همه ما از داکت اسپلیت توقف سرمایش و گرمایش داریم. از این رو به صورت کاملا جداگانه می‌خوایم سیستم عملکرد داکت اسپلیت رو توی حالت سرمایش و گرمایش برای شما بررسی کنیم تا ببینید که این دستگاه چطوری کار می‌کنه و اصلا کاربردی توی تهویه هوای داخل خونه چیه.

سرمایش

سرمایش یکی از مهم‌ترین بخش‌های کارایی داکت اسپلیت محسوب می‌شه. چون در اکثر موقعق به خاطر کاهش مصرف برق، در زمستان بیشتر از رادیاتور برای گرمایش فضا استفاده می‌کنند. در زمینه سیستم سرمایش باید بگیم که اول هوا وارد از همه کمپرسور داخل یونیت خارجی دست به کار شده و اقدام به فشرده سازی گاز مبرد می‌کنه. وقتی که گاز مبرد فشرده بشه، شدیدا سرد میشه. این گاز به وسیله لوله مسیی وارد یونیت داخلی یا همون اپراتور میشه. توی اپراتور یه چیزی به نام کویل وجود داره که همون لوله‌های مسی پره دار هست. کویل هست که کار تبادل حرارتی رو انجام میشه و به اصطلاح هوا رو خنک می‌کنه. بعد یه دمنده توی اپراتور وجود داره که هوا به این کویل باد می‌زنه. باد وقتی از لای پره‌های کویل رد می‌شه، تبادل گرمایی صورت می‌گیره و خنک میشه و باد خنک از دستگاه بیرون میزنه. از طرف دیگر بخار آب هم به این کویل میچسبه و تقطیر صورت می‌گیره. به خاطر همینم هست که کارکرد داکت اسپلیت ، کاهش رطوبت فضا هم هست. بعد اگه بخواید هوای سرد رو به جاهای بیشتری بفرستید، می‌تونید از کانال کشی استفاده کنید تا دقیقا مثل کانال کولر آبی، هوا رو به جاهای متفاوت خونه بفرستید.

گرمایش

جالبه بدونین که کارکرد داکت اسپلیت در حال گرمایش به صورت کلی با کولرهای گازی دیگه تفاوت داره و با برق انجام نمیشه. در اصل برای اینکه یه تصور خوب در مورد کارکرد داکت اسپلیت توی حال گرمایشی داشته باشید، باید بخاری معمولی ماشین‌ها رو برای شما مثال بزنیم. کارکرد داکت اسپلیت در حال گرمایشی دقیقا مشابه بخاری ماشین هست. آب گرم توی یک سری لوله مسی جریان پیدا می‌کنه و میاد جلوی دمنده. وقتی دمنده هوای معمولی رو به این کویل میزنه، هوا گرم میشه و وارد فضا خواهد شد. به همین خاطر هست که دقیقا اونو باید مشابه بخاری ماشین بدونیم. جالبه بدونین که برای استفاده از گرمایش داکت اسپلیت باید اونو به یک پکیج گازی یا بویر موتور خانه وصل کنین و توی زمستان یونیت خارجی داکت اسپلیت کاملا خاموش میشه و اصلا کارایی ندراه! پس توی زمستان کارایی داکت اسپلیت محدود به یونیت داخلی یا همان اپراتور به علاوه دمنده داخل اون میشه!

دمپر برقی، کنترل دما درخانه

یکی از مهم‌ترین بخش‌های کارایی داکت اسپلیت رو باید کنترل دمای بخش‌های مختلف خونه دانست. جالبه بدونین که با نصب کردن دمپر برقی توی کانال‌ کشی داکت اسپلیت خودتون، می‌تونین دمای قسمت‌های مختلف خونه یا محل کارتون رو به صورت کاملا مجزا کنترل کنین. همونطور اشاره کردیم برای این نیاز به یه دمپر برقی دارین. اما دمپر برقی چیه و چطوری کار می‌کنه؟ دمپر برقی در اصل شبیه به یک شیر آب هست که جلوی ورود و خروج هوا رو می‌گیره. روی این دمپر که شبیه شیر هست، یه قطعه قرار داره که مخصوص کنترل و بررسی دما هست. این یعنی دما رو در هر لحظه با دمایی که شما تنظیم کردید بررسی می‌کنه. مثلا توی حالت سرمایش، وقتی دمای محیط شما از چیزی که تنظیم کردید افزایش پیدا کنه، دریچه رو باز می‌کنه تا باز هوای سرد به فضا وارد شه اما تا وقتی که به دمای مورد رسید، دوباره این دریچه رو می‌بنده.

منتظرتان هستیم...

2019 collection

نوزدهمین نمایشگاه بین المللی تاسیسات وسیستم های سرمایشی وگرمایشی با حضور شرکت آرتانسیم تهویه

30مهر الی 3 آبان 1399

به راهنمایی نیاز دارید؟ ارتباط با کارشناسان ما