کرونا وبازار شب عید

توصیه هایی برای بازار در روزهای کرونایی

in مقالات on فوریه 28, 2020

پس از اعلام ورود کرونا ویروس به ایران  وتائید آن توسط وزارت بهداشت؛ کشور وارد فاز جدیدی از واکنش ها شد در وهله اول این اتفاق رنگ جدی را در فضای مجازی به خود دید که به طور کلی مخلوطی از آمارهای متناقض و توصیه های بهداشتی بود.در تاریخ ۳۰ بهمن اولین موارد از کرونای جدید در شهر قم از طریق روابط عمومی وزارت بهداشت گزارش شد. رئیس مرکز اطلاع‌رسانی و روابط عمومی وزارت بهداشت اعلام کرد که نتایج آزمایش اولیه ۲ مورد از موارد مشکوک از نظر ابتلا به کروناویروس، مثبت گزارش شده‌است.

بیمارستان کامکار-عرب‌نیا قم نیز بعنوان محل قرنطینه و مراجعه بیماران و موارد مشکوک به کرونا مشخص شد.در همین روز، رئیس دانشگاه علوم پزشکی قم اعلام کرد که در چهار روز گذشته شاهد گسترش بیماری‌های تنفسی در قم بودیم و طی این مدت ۲ نفر در یکی از بیمارستان‌های قم بر اثر بیماری تنفسی فوت کردند که امروز تست اولیه این دو فرد در مورد بیماری کرونا مثبت اعلام شد. به دنبال این وقایع، مسعود مردانی، عضو کمیته کشوری بیماری‌های عفونی وزارت بهداشت، افزایش تعداد مبتلایان به این بیماری را قطعی دانست.

باگسترش آمار مبتلایان به کرونا نوعی از ترس واضطراب دربین مردم به جریان افتاد که بصورت واکنش هیجانی و جدی به سمت داروخانه ها کشیده شد اخبار های اعلامی مبتلایان به کروناوصد البته هیجانات ایجاد شده توسط فضای مجازی مردم را به همان رویه همیشگی سوق داد تا باخرید وذخیره مایحتاج والبته لوازم بهداشتی ودارو دست محتکران ودلالان فرصت طلب  رابرای بالابردن این اقلام وسواستفاده های دیگر باز بگذارد.

خوشبختانه با ورود سازمانهای مرتبط همچون تعزیرات و قوه قضاییه از شتاب این برخوردها کاسته شد اما با این وجود حجم نگرانی مردم از گسترش وسرایت بیماری باعث گردید نوعی رکود در بازار پیش روی سال نو به وجود آید به نحوی که بسیاری از مشاغل که خود را برای فروش شب عید آماده می کردند با نوعی شوک روبرو شدند. فارغ از تبعات گسترش بیماری وهمچنین توصیه های برحق وزارت های مرتبط باسلامتی به جاست نسبت به این معضل که دامان بسیاری از مشاغل را گرفته است  فکری اندیشید.

در کنار انتظارات وتوصیه های بهداشتی برای جلوگیری از شیوع این ویروس ناشناخته این روزها بازار وضعیت مناسبی ندارد و نگرانی های ازجمله پرداخت حقوق کارکنان،فرا رسیدن موعد چک های فی مابین و عدم فروش مناسب دغدغه بسیاری از کسبه گردیده است جا دارد در کنار این نگرانی ها نکاتی هرجند مهم را فراموش نکنیم:

  1. قطعا این ویروس کنترل خواهد شد و این باعث خواهد شد بازار به حالت عادی خود برگردد پس جا دارد به دور از هیجان افسار کسب وکار خود را به پیش بینی های غیر فنی نسپاریم وبرنامه استراتژی خوبی را تدوین نمائیم.
  2. با تخلیه شدن هیجانات از جامعه وکنترل بیماری مردم به سرعت به بازار برگشته ونیازهای خود را تهیه خواهند نمود توجه داشته باشیم اگر کسی این روزها به بازار شما سرنزده قطعاخرید خود را هنوز انجام نداده است!
  3. تجربه نشان داده وقتی محیط روانی در بازار ایران دخیل شود هیجانات آن نیز پربار خواهد بود مطمئن باشید با برگشت آن روی سکه کسب وکار شما نیز رونق زیادی خواهد دید.
  4. قطعا نهادهای اداری و قضایی درک درستی از وضعیت بوجود آمده خواهند داشت واین به این معنی است که باید آستانه تحمل بنکداران و اشخاصی که اجناس ومواد اولیه خود را از آنها تهیه می نمایید  بالا رود واز وضع فعلی  شما حمایت نمایند.
  5. باتوجه به اینکه احتمال افزایش این وضعیت می تواند لطمات زیادی به کسب وکار شما بزند بهتر است در این مدت برنامه ریزی درستی برای کار خود داشته باشیم
  6. از ظرفیت فضای مجازی وهمخچنین وب سایت های اینترنتی برای فروش وارائه خدمات قابل عرضه در آن محیط ها استفاده نمائید.
  7. به یاد داشته باشیم این موضوع برای همه یکسان می باشد پس بهتر است نسبت به کنترل خود از بار روانی آن اشراف داشته باشیم.

 

Categories: مقالات

Tags:

منتظرتان هستیم...

2019 collection

نوزدهمین نمایشگاه بین المللی تاسیسات وسیستم های سرمایشی وگرمایشی با حضور شرکت آرتانسیم تهویه

30مهر الی 3 آبان 1399

به راهنمایی نیاز دارید؟ ارتباط با کارشناسان ما