توسعه خنک کننده های مکانیکی(قسمت دوم)

in مقالات on آگوست 11, 2019

 

تهویه مطبوع مدرن از ابتدا تا الان

قسمت دوم

قسمت اول مقاله را از این قسمت بخوانید

کولر آبی

در آب و هوای بسیار خشک ، کولرهای آبی ، که گاهی به آنها به عنوان کولرهای باتلاق یا کولرهای بیابانی نیز گفته می شود ، برای داشتن یک  هوای خنک در هوای گرم محبوب هستند. کولر آبی وسیله ای است که هوا را از طریق یک پد مرطوب مانند یک اسفنج بزرگ خیس شده با آب بیرون می کشد. دمای هوا را کاهش می دهد ، اما همچنان مرطوب است ، بنابراین کل گرما (گرمای معقول به همراه گرمای نهان) بدون تغییر است. مقداری از دمای هوای ورودی با تبخیر آب در لنت های کولر مرطوب به گرمای نهان تبدیل می شود. اگر هوای ورودی به اندازه کافی خشک باشد ، نتایج می تواند کاملاً مهم باشد.

کولرهای آبی  در مواقعی که رطوبت زیاد است به خوبی  کار نمی کنند ،بر خلاف انواع دیگر سیستم های تهویه هوا ، کولرهای آبی به هوای بیرون متکی هستند تا از طریق پوشال های خنک کننده که هوا را خنک می کنند قبل از رسیدن به داخل خانه از طریق سیستم مجاری هوایی خود ، هدایت شوند. کولرهای آبی هزینه کمتری دارند و از لحاظ مکانیکی برای درک و نگهداری ساده هستند.
رطوبت گیر
دستگاه رطوبت گیر قابل حمل معمولی

تهویه مطبوع تخصصی که فقط برای رطوبت زدایی استفاده می شود ، رطوبت ساز نام دارد. این دستگاه از چرخه تبرید استفاده می کند ، اما با یک سیستم تهویه مطبوع استاندارد متفاوت است به این دلیل که هم اواپراتور و هم کندانسور در یک مسیر هوایی یکسان قرار گرفته اند. یک کولر گازی استاندارد انرژی گرما را از خارج از اتاق منتقل می کند زیرا سیم پیچ کندانسور گرما را به بیرون منتقل می کند. با این حال ، از آنجا که تمام اجزای دستگاه رطوبت گیر در یک اتاق هستند ، هیچ انرژی گرما از بین نمی رود. در عوض ، انرژی الکتریکی مصرف شده توسط دستگاه رطوبت گیر در اتاق مانند گرما باقی می ماند ، بنابراین اتاق در واقع گرم می شود ، دقیقاً مانند یک بخاری برقی که همان مقدار نیرو را به خود جلب می کند.

علاوه بر این ، اگررطوبت  در اتاق متراکم شود ، مقدار گرمایی که قبلاً برای تبخیر آن لازم بود مجدداً در اتاق آزاد می شود. فرآیند رطوبت زدایی برعکس اضافه کردن آب به اتاق با کولر آبی عمل می کند و در عوض گرما را آزاد می کند. بنابراین ، یک دستگاه مرطوب کننده داخل اتاق همیشه اتاق را گرم می کند و رطوبت نسبی را بطور غیر مستقیم کاهش می دهد ، همچنین رطوبت را به طور مستقیم با تراکم و از بین بردن آب کاهش می دهد.

در داخل واحد ابتدا هوا از سیم پیچ تبخیر کننده عبور می کند و خنک و کمبود هوا می شود. هوای سرد و رطوبت شده در حال حاضر از روی سیم پیچ خازن عبور می کند که در آن دوباره گرم می شود. سپس هوا دوباره به داخل اتاق آزاد می شود. این واحد هوای گرم و کمبود هوا تولید می کند و معمولاً می تواند آزادانه در محیط (اتاق) قرار گیرد که شرط آن تهویه شود.

این سیستم برای جلوگیری از رطوبت هوا در داخل خانه بویژه در زیرزمینها  ومعمولاً در آب و هوای مرطوب استفاده می شود. آنها همچنین برای محافظت از تجهیزات حساس از اثرات منفی رطوبت بیش از حد در کشورهای گرمسیری استفاده می شوند.

کولر گازی

در سال ۱۹۷۱ ، جنرال الکتریک یک کولر گازی پرتابل قابل حمل در پنجره را که برای راحتی و قابلیت حمل طراحی شده بود ، معرفی کرد

سیستم های تهویه مطبوع ترمینال بسته بندی شده (PTAC) به عنوان سیستم های تهویه هوا با دیواره شکاف شناخته می شوند. آنها سیستم های ductless هستند. PTAC ها که اغلب در هتل ها مورد استفاده قرار می گیرند ، دارای دو قسمت جداگانه ی  واحد تبخیر کننده در قسمت داخلی و واحد کندانسور در قسمت بیرونی است که  اکثر مواقع از دیوار عبور می کند و آنها را به هم وصل می کند. این باعث می شود ردپای سیستم داخلی به حداقل برسد و اجازه می دهد هر اتاق به طور مستقل تنظیم شود. کولر گازی معمولاً گران تر از تهویه مطبوع مرکزی است.داکت اسپلیت

نخستین واحد کولر گازی نیمه قابل حمل عملی توسط مهندسان Chrysler Motors اختراع شد و از سال ۱۹۳۵ شروع به فروش کرد.
سیستم های تقسیم بندی شده

سیستم های تهویه مطبوع اسپلیت به دو شکل مجهز به سیستم های کوچک و مرکزی هستند. در هر دو نوع ، مبدل حرارتی داخل محیط (تبخیر) با فاصله ای از محیط خارج (واحد تراکم) مبدل حرارتی جدا می شود.
سیستم های مینی اسپلیت به طور معمول ۹۰۰۰ تا ۳۶،۰۰۰ Btu (9،۵۰۰-۳۸،۰۰۰ kJ) در هر ساعت هوای خنک تولید می کنند. سیستم های چند زون ظرفیت خنک کنندگی و گرمایشی طولانی تا ۶۰،۰۰۰ Btu را فراهم می کنند. سیستم های بزرگ به عنوان سیستم های VRF (متغیر جریان مبرد متغیر) شناخته می شوند. سیستم های اسپلیت کوچک و اسپلیت توسط داوین در سال ۱۹۷۳ اختراع شد ، و سیستم های VRF نیز توسط دایکین در سال ۱۹۸۲ اختراع شد

مزایای استفاده از سیستم داکت اسپلیت شامل اندازه و انعطاف پذیری کوچکتر برای منطقه بندی یا گرم کردن و سرمایش اتاق های مجزاست است. درداکت اسپلیت کمپرسور و مبدل حرارتی را می توان دورتر از فضای داخل قرار داد ، نه اینکه فقط در آن طرف همان واحد مانند یک PTAC یا تهویه هوا پنجره باشد. شیلنگهای خارجی قابل انعطاف از واحد بیرونی به قسمت داخلی منتهی می شوند. اینها غالباً با فلز محصور شده اند تا شبیه لوله های تخلیه معمولی از پشت بام شوند. علاوه بر این ، سیستم های داکت اسپلیت راندمان بالاتری دارند و به بالای ۳۰ SEER می رسند.

منتظرتان هستیم...

2019 collection

نوزدهمین نمایشگاه بین المللی تاسیسات وسیستم های سرمایشی وگرمایشی با حضور شرکت آرتانسیم تهویه

30مهر الی 3 آبان 1399

به راهنمایی نیاز دارید؟ ارتباط با کارشناسان ما