تفاوت فن کویل وداکت اسپلیت در چیست؟

in مقالات on جولای 7, 2020

فن کویل وداکت اسپلیت :مهمترین تفاوت این دو در این است که داکت اسپلیت از گاز برای تولید گرما و سرما استفاده کرده اما فن کویل برای این کار از آب استفاده می کند.

فن کویل و داکت اسپلیت دو نوع مختلف از خنک کننده ها هستند که در سراسر جهان اقبال داشته و در تعداد بالا تولید و به فروش می رسند. این دو دستگاه خنک کننده مختلف از لحاظ ساختاری با همدیگر متفاوت بوده و هر کدام از آنها از نوعی تکنولوژی خاص متفاوت با دیگری استفاده می کند.

از آنجا که این دو تکنولوژی با هم متفاوت هستند و ظرفیت های مختلفی دارند باید توجه کنیم که برای انتخاب سرمایش به نوع سازه و نیاز موجود توجه کنیم. از جمله مواردی که باید به آن دقت ویژه ای داشت هزینه مورد نیاز برای این کار است.

دومین نکته مهم این است که ظرفیت سرمای تولید شده ای که مد نظر داریم چه قدر است. هر کدام از این دو نوع خنک کننده نسبت به یکدیگر معایب و مزایایی دارد که باید در انتخاب دستگاه مورد توجه قرار بگیرد.

فن کویل کانالی

فن کویل چیست؟

در صنعت ساختمان تجهیزات حرارتی و برودتی مختلفی وجود دارند که با توجه به سیستم برق کشی ساختمان و نوع استفاده می توان از هر کدام از آنها استفاده کرد. فن کویل مبدلی چند منظوره است که برای تولید سرما و گرمای مورد نیاز ساختمان مورد استفاده قرار می گیرد.

فن کویل از چه اجزایی تشکیل شده است:

  1. فن که وظیفه تولید باد را دارد
  2. کویل های سرمایش و گرمایش که از مس یا ورقه های آلومینیوم ساخته می شوند
  3. در این دستگاه فیلتری نیز برای هوا در نظر گرفته شده است که این فیلتر قابل جداسازی و شست و شو است
  4. شیر فلکه که برای قطع و وصل کردن جریان آب مورد استفاده قرار می گیرد
  5. شیر هواگیری
  6. ترموستات برای کنترل دمای خروجی مورد استفاده است
  7. هیومیدستات: از هیومیدستات نیز برای کنترل رطوبت استفاده می شود

فن کویل ها از جنبه های مختلف می توانند تقسیم بندی شوند که یکی از این دسته بندی ها از نظر نصب دستگاه است.

شاید این مقاله را هم بپسندید: مزایا ومعایب فن کویل را بشناسیم.

فن کویل های زمینی

این دستگاه ظرفیتی بین ۲۰۰ الی ۱۰۰۰ فوت مکعب دارند و بصورت روبرو زن یا بالازن کار می کنند.

فن کویل های سقفی

ای سیستم نیز دستگاه هایی دو منظوره هستند که در سقف یا سقف کاذب نصب می شوند و در دید قرار دارند یا به اصطلاح روکار هستند. ظرفیت این فن کویل ها نیز مانند مورد قبلی است و به دو صورت کابینت دار و بی کابینت نصب شده مورد بهره برداری قرار می گیرند.

این دستگاه هاطرفداران زیادی دارد هزینه آن پایین است و تقریبا هیچ سروصدایی از آن خارج نمی شود. معمولا خانواده ها به شدت طرفدار این نوع فن کویل ها هستند. تنظیمات فن کویل در هر اتاق و محلی باید با توجه به حجم آن فضا در نظر گرفته شود تا بتواند بالاترین کارایی را داشته باشد.

فن کویل کانالی

این دستگاه مناسب برای توزیع یکنواخت هوا در محل زندگی است. این فن کویل ها از ۶۰۰ تا ۲۰۰۰ فوت مکعب ظرفیت دارند و به صورت توکار، روکار و کانال دیواری روکار هستند.

این سیستم  نسبت به سیستم حرارت مرکزی، هواسازها و سیستم های کانالی هزینه کمتری دارد. ظرفیت این سیستم را باید بر اساس فضای محیط انتخاب کنیم. در مورد سیستم هوادهی دستگاه نیز حالت روبرو زن و بالازن که گفته شد وجود دارند.

فن کویل کانالی پر فشار

این دستگاه ها بسیار قدرتمند بوده و سر و صدای زیادی ایجاد می کنند بنابراین برای ساختمان های مسکونی مناسب نیستند. حجم هوادهی بالاتری دارند و قدرت پرتاب شان نیز بیشتر ازنوع خانگی است.

بیشتر در فروشگاه ها و مکان هایی که نیاز به تولید حجم بالایی از هوای گرم یا سرد وجود دارد مورد استفاده قرار می گیرند.

منتظرتان هستیم...

2019 collection

نوزدهمین نمایشگاه بین المللی تاسیسات وسیستم های سرمایشی وگرمایشی با حضور شرکت آرتانسیم تهویه

30مهر الی 3 آبان 1399

به راهنمایی نیاز دارید؟ ارتباط با کارشناسان ما