ترموستات چیست

ترموستات داکت اسپلیت

in مقالات on آوریل 29, 2020

 ترموستات داکت اسپلیت :

داکت اسپلیت در اصل نوعی کولر گازی است که علاوه بر سرمایش ، گرمایش را نیز انجام می دهد. البته تفاوت دیگر آن عدم قرار گیری داخل واحد ها ( معمولا” در سقف کاذب ) است. هوای تهویه شده توسط داکت ، به سایر یونیت ها منتقل شده و همزمان چندین واحد را خنک / گرم می کند.

وظیفه ترموستات داکت اسپلیت

ترموستات داکت اسپلیت وظیفه کنترل دمای واحد ها را دارد و این امر معمولا” توسط خاموش یا روشن کردن فن هواساز صورت می گیرد، هرچند برخی از ترموستات ها قابلیت فرمان به شیر برقی را نیز دارا می باشند.

آنچه در خصوص ترموستات داکت اسپلیت اهیمت دارد ، کیفیت محصول و طول عمر ، سرعت فن ، دو فصل بودن و سایر آپشن ها مانند قابلیت برنامه ریزی ، ریموت و … است.

در مجموع می توان گفت داکت اسپلیت از بسیاری جهات شبیه ترکیبی از فن کویل و کولر گازی است و معمولا” در خانه های جدید به جای استفاده از دستگاه های هواساز مانند چیلر یا قرار دادن موتوخانه ، از داکت اسپلیت استفاده می شود، هرچند باید اعتراف کرد که از نظر مصرف انرژی واقعا” صرفه اقتصادی بالایی ندارد و تنها به دلیل هزینه کم تر انرژی در ایران است که این سیستم ها به شکل وسیع مورد استفاده قرار می گیرند.

از آنجا که یونیت داخلی دستگاه های داکت اسپلیت در سقف کاذب تعبیه می شود و به طبع آن نقطه از سقف دارای اختلاف دما با محیط داخلی اتاق می باشد، بنابراین چندان معقول به نظر نمی رسد که بخواهیم یونیت داخلی داکت اسپلیت ها را نیز مانند اسپلیت های دیواری مجهز به سنسور دمایی کنیم. بنابراین نیاز هست تا جهت کنترل اسپلیت های کانالی از یک ترموستات محیطی مخصوص استفاده کنیم. این ترموستات همچنین می تواند با اتصال به کویل آبگرم، در فصول سرد نیز هواساز را تنظیم و کنترل نماید.

ترموستات ها جز رایج ترین ابزار کنترلی مورد استفاده برای تاسیسات سرمایشی – گرمایشی ساختمان و سیستم های تهویه مطبوع می باشند. استفاده از ترموستات ها این امکان را برای ما میسر می سازد که بازه دمایی دلخواه را در محیط داخلی ساختمان ایجاد نماییم و علاوه بر آن، با جلوگیری از کارکرد بیهوده سیستم های سرمایشی و گرمایشی ساختمان، در مصرف انرژی نیز صرفه جویی نماییم. ترموستات ها دارای تنوع گسترده ای بوده و به شیوه های مختلف می توان آن ها را دسته بندی کرد. ترموستات ها بر اساس مکانیسم کارکرد در دو گروه دیجیتال (الکترونیکی) و آنالوگ (مکانیکی) قرار می گیرند. همچنین می توان ترموستات ها را بر اساس کارایی در گروه های مختلفی قرار داد

Categories: مقالات

Tags:

منتظرتان هستیم...

2019 collection

نوزدهمین نمایشگاه بین المللی تاسیسات وسیستم های سرمایشی وگرمایشی با حضور شرکت آرتانسیم تهویه

30مهر الی 3 آبان 1399

به راهنمایی نیاز دارید؟ ارتباط با کارشناسان ما