زنت

هواساز خانگی زنت

هواساز زنت خانگی وظیفه تهویه هوا و تولید هوای سالم در محیط داخلی را بر عهده دارد. این دستگاه به دلیل عملکرد و قابلیت‌هایش می‌تواند در چهار فصل سال استفاده شود. در حال حاضر در دو نوع سقفی و ایستاده به بازار عرضه گردیده است که با توجه به ویژگی‌ها و کاربردهایش انتخاب می‌شود. هوساز زنت خانگی عملکرد بسیار بهتری نسبت به سایر سیستم‌های سرمایشی و گرمایشی دارد. طراحی هواساز زنت خانگی طوری انجام گردیده  است که می‌توان برای محیط‌های ادارای و آپارتمان‌های خانگی به راحتی از آن استفاده کرد.

زنت از حروف ابتدایی سه کلمه زمستان، نیمه و تابستان است. ساختار این سیستم از دو بخش مجزا سرمایشی و گرمایشی تشکیل گردیده و طراحی بسیار ساده‌ای دارد. در ادامه این مطلب درباره دستگاه زنت و عملکرد آن توضیحات بیشتری خواهیم داد. با آرتانسیم تولیدکننده انواع داکت اسپلیت، چیلر و فن کویل همراه باشید.

دستگاه هواساز زنت چیست؟

زنت خانگی یکی از دستگاه‌های چهارفصل HVAC محسوب می‌شود. همانطور که در ابتدا گفتیم، هواساز خانگی زنت وظیفه سرمایش و گرمایش محیط را به عهده دارد. بدین ترتیب می‌تواند منجر به تهویه هوا و تامین‌کننده رطوبت موجود در هوا شود.

این سیستم را می‌توان با تنظیم و برنامه‌ریزی سیستم هوای مطبوع استفاده کرد. هواساز خانگی زنتدر دو دسته خانگی و صنعتی تولید می‌شود و نوع خانگی آن در سه مدل ایستاده، افقی و سقفی وارد بازار شده است.

قیمت زنت آپارتمانی

دستگاه زنت ویژگی‌ها و قابلیت‌هایی دارد که باعث گردیده تا در مقایسه با سایر سیستم‌های تهویه متقاضی بیشتری داشته باشد. از ویژگی‌های هواساز زنت خانگی می‌توان به موارد زیر اشاره کرد:

 • درجه حرارت هواساز زنت خانگی قابل تنظیم است.
 • زنت خانگی به صورت افقی و عمودی قابل نصب است.
 • برای کنترل هوای مطبوع در اتاق‌ها از سیستم‌های کنترلی به روز استفاده می‌شود.
 • زنت خانگی دارای ظاهر و ابعاد استاندارد است و همین موضوع باعث گردیده تا به راحتی برای فضاهای خانگی از آن استفاده شود.

اجزای دستگاه زنت

دستگاه هواساز خانگی زنت از اجزای مختلفی ساخته گردیده است که عملکرد آن‌ها در کنار یکدیگر می‌تواند منجر به خروجی نهایی شود. از اجزای سازنده این دستگاه می‌توان به مواردی مثل کویل گرمایشی، فن دمنده، پدهای سلولزی، نازل آب، فیلتر و الکتروموتور و… اشاره کرد.

 • فن دمنده: این فن یک هواکش بسیار قوی است که می‌تواند هوا را به محیط دیگری هدایت کند.
 • الکتروموتور: وظیفه این بخش تبدیل انرژی الکتریکی به انرژی مکانیکی است تا دستگاه بتواند فعالیت خود را انجام دهد.
 • نازل آب: این نازل می‌تواند آب مورد نیاز را به سمت پدهای سلولزی هدایت کند.
 • پمپ سیرکولاسیون: این پمپ وظیفه دارد تا آب درون دستگاه هواساز زنت را به گردش درآورد.
 • پدهای سلولزی: این پدهای به هم بافته گردیده وظیفه جذب آب را به عهده دارند، معمولا در قسمت زیر نازل یا در مقابل نازل قرار دارد.

پیشنهاد آرتانسیم برای مطالعه بیشتر : بهترین شرکت تولید کننده سردخانه صنعتی

عملکرد دستگاه زنت در حالت سرمایشی و گرمایشی

همانطور می‌دانید دستگاه زنت برای سرمایش و گرمایش عملکرد متفاوتی دارد. در ادامه با نحوه فعالیت سیستم سرمایشی و گرمایشی آن بیشتر آشنا خواهید شد.

عملکرد هواساز زنت خانگی در حالت گرمایش

حالت گرمایش هواساز زنت خانگی به کویل آب گرم نیاز دارد. کویل وسیله‌ای است که آب گرم را از خود عبور داده و موجب گرم شدن هوای داخل محیط می‌شود. این پروسه آب گرم مورد نیاز زنت از طریق موتورخانه یا پکیج تامین می‌شود، اتصال پکیج به کویل از طریق لوله‌ها و اتصالات مخصوص انجام می‌شود.

سیستم گرمایشی هواساز خانگی زنت نیازی به افزایش دور فن نیست و با کمترین سرعت فن محیط داخلی گرم می‌شود. در پروسه گرمایشی هواساز خانگی زنت، دریچه هوایی که در فصل تابستان هوا را از محیط خارجی وارد دستگاه می‌کند بسته خواهد شد.

 

زنت خانگی

در مقابل دریچه‌ای که هوای داخل دستگاه را به محیط داخلی هدایت می‌کند باز می‌شود، در اصطلاح به این فرآیند سیرکوله می‌گویند. بدین ترتیب هوای محیط داخلی توسط دستگاه جذب می‌شود و بعد از گرم شدن مجددا به محیط بازمی‌گردد.

عملکرد هواساز زنت خانگی در حالت سرمایش

سیستم سرمایش زنت خانگی به صورت تبخیری کار می‌کند، عملکرد این دستگاه در زمان سرمایش بسیار مشابه کولر آبی است. زنت خانگی همزمان با سرمایش میزان رطوبت محیط را افزایش می‌دهد به همین دلیل برای محیط‌های مرطوب گزینه‌ی مناسبی نخواهد بود.

دستگاه زنت در زمان سرمایش هوای محیط بیرون را وارد دستگاه می‌کند سپس دستگاه آب را روی پدهای سلولزی پمپاژ کرده و این پدها را غرق در آب می‌کند. هوای موجود در دستگاه با عبور از پدهای سلولزی موجب خنک شدن محیط خواهد شد.

هوا با عبور از پدهای سلولزی به دلیل آنتی باکتریال بودن پدها پاکسازی می‌شود و سپس به دلیل برخورد با آب با دمای کمتر از خودش، تبادل گرما بین آب و هوا انجام می‌شود. با این کار عملیات تبخیر و سپس کاهش دمای هوا صورت می‌گیرد، هوای خنک به کمک فن از طریق کانال‌ها وارد محیط می‌شود.

پیشنهاد می کنیم برای مطالعه بیشتر مقاله ” نحوه هواگیری داکت اسپلیت” را از سری مقالات تخصصی آرتانسیم تولیدکننده انواع داکت اسپلیت، چیلر و فن کویل آشنا شوید.

قیمت دستگاه زنت

دستگاه‌های هواساز زنت خانگی توسط کارشناسان طراحی و مطابق با استانداردهای روز دنیا ساخته گردیده اند. در تعیین قیمت هواساز زنت خانگی پارامترهای مهمی نقش دارند که می‌توانند قیمت نهایی آن را تحت تاثیر قرار دهند.

ظرفیت گرمایشی دستگاه، ظرفیت سرمایشی دستگاه، نوع کاربری، مدل دستگاه هواساز خانگی زنت، نوع شرکت و برند تولید کننده زنت، آپشن‌هایی که به سفارش مشتری روی زنت قرار می‌گیرد، میزان قدرت و ظرفیت هوادهی دستگاه  هواساز زنت خانگی ،همه از پارامترهایی هستند که می‌توانند قیمت هواساز زنت خانگی را تحت تاثیر قرار دهند.

خرید دستگاه هواساز زنت خانگی

دستگاه هواساز زنت خانگی مزایایی دارد که نشان می‌دهد در مقایسه با سایر سیستم‌های تهویه، انتخاب بهتری است. از مزایای این دستگاه می‌توان به قابلیت رطوبت‌زنی در فصل سرما، مصرف انرژی کمتر نسبت به سایر سیستم‌های تهویه، حذف لوله‌کشی، تامین هوای تازه، توزیع هوای سرد و گرم به صورت یکنواخت، دو منظوره بودن سیستم، وزن و ابعاد کوچکتر، نصب و راه‌اندازی آسان، قیمت ارزان نسبت به سایر سیستم‌ها و موارد این چنینی اشاره کرد. این موارد از مزایایی است که باعث گردیده  تا خرید هواساز زنت خانگی متقاضی بیشتری داشته باشد.

قیمت دستگاه زنت

برای آشنایی با تجهیزات سردخانه پیشنهاد می کنیم مقاله “تجهیزات سردخانه شامل چه مواردی است؟” را از سری مقالات تخصصی آرتانسیم تولیدکننده انواع داکت اسپلیت، چیلر و فن کویل مطالعه کنید.

نکات خرید دستگاه هواساز زنت

اما در زمان خرید آن بهتر است به راهنمای خرید هواساز زنت خانگی توجه کنید. با در نظر گرفتن این نکات می‌توانید یک زنت مناسب را انتخاب کنید.

 • قسمت سرمایش هواساز زنت خانگی دقیقا مشابه با کولر آبی کار می‌کند. نیازی به پمپ قوی و نازل‌های آب ندارد، بدین ترتیب انرژی بسیار کمی نیاز دارد مقرون به صرفه است.
 • حتما در زمان خرید اجزای زنت را بررسی کنید.
 • برای خرید زنت خانگی حتما ابعاد محیط مورد نظر را اندازه‌گیری کنید و با توجه به آن زنت خانگی را انتخاب کنید.
 • زنت خانگی را در محلی نصب کنید که پنجره وجود داشته باشد تا رطوبت مورد نیاز و هوای تازه برای فعالیت زنت تامین شود.
 • در زمان خرید دستگاه هوساز زنت خانگی به گارانتی دستگاه توجه کنید.
 • میزان بودجه خرید خود را مشخص کنید تا با توجه به بودجه‌ای که دارید یکی از دستگاه‌های زنت خانگی را انتخاب کنید.

کلام آخر

در این مطلب سعی کردیم تا اطلاعات جامع و کاملی در رابطه با دستگاه هواساز زنت در اختیارتان قرار دهیم. دستگاه زنت با آب و هوای اکثر نقاط کشور ایران سازگاری دارد. از طرفی؛ استفاده از این دستگاه با حذف لوله‌کشی‌های عمودی و لوله کشی رادیات، موجب کاهش هزینه‌های نصب و هزینه‌های اولیه گردیده است.

استفاده از پدهای سلولزی و بدنه عایق از جنس گالوانیزه رنگ گردیده از دیگر دلایلی است که نشان می‌دهد زنت خانگی یک انتخاب درست است. زنت خانگی با حالت سرمایشی و گرمایشی که دارد برای استفاده در آپارتمان‌های مسکونی و اداری می‌تواند یک گزینه مناسب باشد.

دیدگاه‌ خود را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

Scroll to Top
اسکرول به بالا