چیلر چیست

چیلر چیست؟

اکثر ما کولر گازی را می شناسیم و با نحوه عملکرد این دستگاه آشنایی داریم. دستگاهی که فضای خانه را خنک تر می کند و تابستان را برایمان قابل تحمل تر می کند. با این حال، بسیاری از مردم با چیلر (Chiller) و نحوه عملکرد آن آشنایی ندارند. چیلر نیز همانند کولر های گازی فضا را خنک می کند، اما با روش های کمی متفاوت تر. هر دو این دستگاه های واحد های خنک کننده ای هستند و هر کدام در جایگاه خود کارایی دارند. اما دانستن این موضوع اهمیت دارد که چرا چیلر ها در بیشتر ساختمان ها استفاده می شوند.

سیستم های تهویه مطبوع در ساختمان های بزرگ به عنوان دستگاهی برای ایجاد اثرات خنک کننده مورد استفاده قرار می گیرند. عوامل خارجی شامل نور خورشید، باد و دمای گرم بیرون، و عوامل داخلی نظیر گرما و رطوبت افراد، سیستم های روشنایی و تجهیزات الکترونیکی در افزایش دمای ساختمان ها تاثیر گذار اند. هدف استفاده از چیلر ها خنثی کردن گرمای ساختمان است.

چیلر

انواع چیلر

چیلر ها را می توان به دو دسته عمده چیلر های تراکمی و چیلر های جذبی تقسیم بندی کرد. چیلر های تراکمی به کمک انرژی الکتریکی اقدام به تولید سرما می کنند. در عوض، چیلر های جذبی با استفاده از انرژی حرارتی عمل سرمایش را انجام می دهند.

چیلر ها معمولاً انرژی بیشتری نسبت به سایر تجهیزات در ساختمان های بزرگ مصرف می کنند. اما با این حال، در صورت نگهداری صحیح و بهره برداری هوشمندانه از چیلر می توانید در مصرف انرژی صرفه جویی قابل توجهی داشته باشد. برای آشنایی با مزایای چیلر ها، در ابتدا باید نحوه عملکرد آنها را برسی کنیم.

پیشنهاد آرتانسیم (تولید کننده انواع داکت اسپلیت و چیلر) جهت مطالعه بیشتر “داکت اسپلیت چیست

چیلر خانگی

چیلر تراکمی چیست؟ اجزاء تشکیل دهنده چیلر های تراکمی

برای درک بهتر تفاوت چیلر تراکمی با دیگر مدل های چیلر، کافیست تا بدانید که وجه تمایز آنها حضور کمپرسور است؛ زیرا وجود اواپراتور، کندانسور، شیر انبساط در همه چیلرها یکسان است. از چیلر های تراکمی برای کنترل دما، و رساندن دما به حد مطبوع و حفظ آن، ایجاد جریانات هوایی، پاکسازی هوای محیط وکنترل رطوبت استفاده می گردد.

برای درک بهتر عملکرد چیلر ها، باید با اصطلاحات سرمایشی و بخش های تشکیل دهنده سیستم های برودتی آشنا شوید.

 مبرد (Refrigerant) ماده ای است که از مواد دیگر گرما را جذب کرده و به عنوان یک سرد کننده عمل می کند. در یک سیستم خنک کننده مکانیکی استاندارد، عمل جذب گرما با تبخیر اواپراتور (Evaporator) و پس دادن دما در کندانسور (Condenser) صورت می گیرد. حاصل این فرایند تغییر ماده مبرد از حالت بخار به حالت مایع است. سیالاتی که می توانند به راحتی از مایع به بخار و بر عکس تبدیل شوند، به عنوان واسطه انتقال گرما استفاده می گردند. این تغییرات حالات باعث انتقال حرارت شده و به این سیالات مبرد می گویند.

انواع چیلر از نظر مدار

سیستم های چیلر آبی دارای دو مدار اصلی هستند: مدارتبرید (سرد کننده) و مدار سیال.

مدارتبرید: از چهار جزء کمپرسور، کندانسور، شیر انبساط و اوپراتور تشکیل شده است. مدار تبرید گرما را از سیال در حال گردش خارج می کند.

مدارسیال: معمولاً از یک مخزل سیال، یک پمپ، فیلتر ها و یک مبدل حرارتی تشکیل می شود. مدار سیال مبرد را در اطراف جسم در حال خنک شدن به گردش در میاورد.

مدار تبرید

 فنی ترین بخش فرایند عملکرئ چیلر به شمار می رود. سیکل تبرید از اصول ترمودینامیک برای انتقال گرما از یک منطقه به منطقه دیگر استفاده می کند. در یک چیلر، حرارت از مبرد در حال سرد شدن گرفته شده و فضای پیرامون انتقال داده می شود. در طول چرخه تراکم، مبرد از چهار جزء اصلی در چیلر عبور می کند: اواپراتور، کمپرسور، کندانسور و یک دستگاه اندازه گیری جریان مانند یک شیر انبساط. اواپراتور سمت دمای پایین (خنک کننده) سیستم و کندانسور سمت دمای بالا (دفع حرارت) سیستم قرار دارد.

مدار چیلر

مدار سیال

مدار یا چرخه سیال، مبرد فرآوری شده را در معرض وسیله ای که قرار است خنک شود قرار می دهد و مستقیماً دمای آن را کاهش می دهد.

  • پمپ: سیستم پمپاژ آب خنک یا محلول آب و گلیکول را از چیلر خارج کرده و در فرایندی که قرار است خنک شود به گردش در می آورد.
پمپ چیلر
  • فیلتر: این فیلتر برای جذب آلایندگی ها، کثیفی ها و ذرات وارد شده به سیال چیلر طراحی شده است. فیلتر ها همچنین بخشی از سیستم ورودی هوا هستند.
فیلتر چیلر

نحوه عملکرد چیلر های تراکمی

  • مرحله اول: چرخه تبرید با فعالیت کمپرسور شروع می شود. کمپرسور مبرد کم فشار و دمای پایین را به صورت گاز دریافت می کند. حال آن را به شکل گاز فشار بالا و داغ فشرده سازی می کند.
  • محله دوم: سپس این گاز داغ از درون سیم پیچ های کندانسور جریان می یابد. هنگامی که مبرد درون کنداسور است، هوا یا آب روی کویل ها جریان می یابد و گرما را از مبرد خارج می کند. درحالی که مبرد گرما از دست می دهد، شروع به متراکم شدن می کند تا زمانی که از حالت گاز به حالت مایع تبدیل شود.
کندانسور چیلر
  • مرحله سوم: پس از خروج مبرد از کندانسور، مایع از شیر انبساط عبور می کند. وظیفه ی شیر انبساط، محدود کردن جریان مبرد و افزایش فشار آن است.
ترموستات چیلر
  • مرحله چهارم : هنگامی که مبرد پر فشار از شیر انبساط عبور کرد، وارد اواپراتور می شود. اواپراتور جایی است که مبرد شروع به تبخیر مجدد می کند و به گاز تبدیل می شود. مبرد برای تبخیر شدن، گرمای زیادی را جذب می کند و سرد می شود. اواپراتور قسمتی است که ماده سیال (هوا یا آب) در مجاورت مبرد سرد قرار می گیرد. حرارت از سیال خارج شده و به مبرد منتقل می شوذ. سپس مبرد به کمپرسور باز می گردد و چرخه برودت دوباره تکرار می شود.
اواپراتور

چیلر ها معمولا در کجا استفاده می شوند؟

تا اینجای مقاله متوجه گردیده اید که چیلر ها جزء کلیدی سیستم های تهویه مطبوع در ساختمان های بزرگ هستند. در سال های متمادی، اکثر صنایع به دنبال راهکار هایی جهت تامین سرمایش مورد نیاز برای انواع فرایند های تولید بودند. اگرچه سیستم تهویه مطبوع هوا اولیه از ابتدای قرن بیستم وجود داشتند، اما به نظر نمی رسید که قادر به ارائه خنک کنندگی کافی برای فضا های بزرگ و کارخانه ها بوده باشند. محققان در پایان قرن بیستم تجهیزات خنک کننده ای را اختراع کردند که قادر به ایجاد دما مورد نیاز اکثر صنایع هستند. آنها آب سرد تولید می کنند تا گرما را از هوای ساختمان ها خارج کنند. همچنین از چیلر ها برای خنک کردن اتاق های سرور و شبکه، ماشین آلات صنعتی، تجهیزات، مواد غذایی، ماینر ها و سیستم های بزرگ تصویربرداری پزشکی استفاده می کنند.

به شما پیشنهاد می کنیم مقاله “تهویه مطبوع چیست” از مقالات آرتاسیستم تولید کننده انواع سیستم های تهویه مطبوع مطالعه کنید.

مینی چیلر

مصارف خانگی

 با پیشرفت تکنولوژی در سال های اخیر برای ایجاد برودت یا گرمایش درخانه ها و ساختمان های مسکونی، روش های متنوعی رایج گردیده است. یکی از بهترین انتخاب ها، چیلر خانگی است. این دسته از چیلر ها از لحاظ فناوری تقریباً مانند چیلر های هوا خنک هستند و از همان پروسه برای خنک کردن محیط خانه و ایجاد گرمایش استفاده می کنند. مینی چیلر ها برای سرمایش خانه ها بسیار قدرتمند و عالی کار می کنند. چیلر های خانگی بسته به ظرفیت دستگاه خریداری شده، استفاده از یک چیلر خانگی جهت تامین برودت محیط های بالاتر از 150 متر مربع بسیار مناسب است.

صنایع لبنی

از آنجایی که سردسازی ویژگی منحصر به فردی است که چیلر ها به خوبی از پس آن بر می آیند. در بسیاری از کارخانه های مواد غذایی و لبنی برای پیشگیری از فساد محصولات قبل از پک کردن و ارسال به انبار، از چیلرهای صنعتی استفاده می کنند. در صنایع لبنی می توان به کمک چیلر ها بر روی فرایند ساخت خمیر کنترل دقیق داشت و مخمر ها را در دمای مناسب نگهداری کرد. استفاده از چیلر در کارخانه های لبنیات سبب خنک نگهداشتن شیر، ماست، پنیر و بستنی می شود و همچنین برای کاهش دما و رطوبت در تونل های خنک کننده کاربرد دارند.

 در تمامی کارخانه های تزریق پلاستیک، یکی از مواردی که همواره باصنایع دایکاست، تزریق پلاستیک و آبکاریید به آن توجه داشت، خنک نگهداشتن روغن دستگاه ها و قالب ها است. دما یکی از مهم ترین عواملی است که بر روی کیفیت محصولات و قطعات پلاستیکی تاثیر می گذارد؛ به طوری که حفظ دمای ایده آل در زمان تولید محصولات پلاستیکی، باعث افزایش راندمان تولید در کارخانه ها می شود. همچنین استفاده از چیلر در این دسته صنایع باعث کاهش زمان تولید، افزایش کیفیت محصولات و در نهایت کاهش افزایش درآمد می شود. چیلرها می توانند فضای کارخانه ها را بین 6 الی 35 درجه سانتیگراد خنک نگه دارند.

چیلر آرتانسیم

خرید چیلر و مینی چیلر

همان طور که در این مقاله مطالعه کردید. چیلرها انواع مختلفی دارند. چیلرهای صنعتی و چیلرهای خانگی هر کدام برای استفاده خاص خود طراحی شده اند. برای خرید چیلر حتما از مشاوره قبل از خرید بهره مند شوید. شما می توانید برای خرید انواع چیلر با ما تماس بگیرید.

دیدگاه‌ خود را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

Scroll to Top
اسکرول به بالا