هواساز خانگی

راهنمای خرید عمده هواساز خانگی

سیستم های تهویه مطبوع در انواع گوناگون همگی وظایف مشترکی بر عهده دارند. در همگی این سیستم ها که به آنها HVAC نیز اطلاق می شود، تهویه، تغییر وضعیت هوا و گرمایش مشترک است. یکی از اصلی ترین بخش های این سیستم، هواساز است. در این مقاله نقش هواساز و کارایی آن می پردازیم. در ادامه نیز درباره هواسازهای خانگی و مزایای آن توضیح می دهیم. نهایت مقاله را با نکاتی در حوزه نحوه قیمت گذاری هواساز خانگی به پایان می رسانیم. پس تا پایان این مطلب همراه آرتانسیم تولیدکننده انواع داکت اسپلیت، چیلر و فن کویل باشید.

قیمت هواساز خانگی

هواساز چیست؟

هواساز یا Air Handing Unit یکی از اجزای سیستم تهویه مطبوع است. سیستم تهویه مطبوع هواساز در انواع صنعتی و خانگی به صورت توامان قابلیت تولید سرما، گرما و فیلتراسیون هوا را دارد. این دستگاه علاوه بر مواردی که ذکر کردیم، امکان تنظیم رطوبت، دما، کنترل سرعت و… را نیز داراست.

از این دستگاه در ساختمان های مسکونی و کارخانجات صنعتی می توان استفاده کرد. اولین و مهمترین موضوع قابل اشاره در حوزه هواساز این است که این دستگاه به همراه دستگاه های سرمایشی و گرمایشی کارایی دارد. مثلا لازم است به همراه هواساز چیلر، بویلر، VRF و … مورد استفاده قرار گیرد. هواساز صرفاً به عنوان یک دستگاه توزیع کننده جریان هوای سرد یا گرم یا مطبوع در سیستم تهویه مطبوع عمل می کند.

در هواساز خانگی یا صنعتی، آب یا سیال در چیلر یا بویلر، سرد یا گرم می شود. سپس آب تغییر دما یافته به سمت کویل ها هدایت می شود. سپس هوا به لوله های کویل دمیده می شود و پس از رسیدن هوا به دمای مورد نظر، به داخل فضای مورد استفاده هدایت می شود.

البته جهت جلوگیری از رسوب قطعات و همچنین ورود هوای آلوده به محیط داخلی، عملیات فیلتراسیون قبل از دمیده شدن انجام می گیرد.  اساس استفاده از سیستم های عظیم تهویه مطبوع نظیر هواساز، برای کارخانه ها، سوله ها و مراکز صنعتی است. دلیل این موضوع نیز عظمت قابل توجه دستگاه های مورد استفاده در این سیستم است.

پیشنهاد آرتانسیم جهت مطالعه بیشتر : “برترین شرکت های تولیدکننده هواساز ایران

نصب هواساز خانگی

انواع هواساز

برای دسته بندی دستگاه هواساز، حداقل 6 دسته بندی را می توان نام برد. هواساز بر اساس کاربرد، نوع کنترل جریان هوا، زون بندی، شکل قرار گرفتن فن، جهت خروجی هوا و شکل یونیت از جمله دسته بندی های هواساز محسوب می شود. که ذیل هر کدام از این دسته بندی ها، می توان دستگاه مورد نظر برای واحد مسکونی یا فضای صنعتی را تهیه کرد.

مثلا وقتی هواساز را بر اساس زون بندی دسته بندی می کنیم در دو شاخه قابل تعریف است. هواساز تک منطقه ای که از یک خروجی هوا بهره می برد و هواساز چند منطقه ای که می تواند چندین خروجی هوا با خروجی دما و رطوبت مستقل داشته باشد.

برای اینکه بدانید کارایی و کاربرد هواساز ها در سیستم های تهویه مطبوع ساختمان ها چیست. مقاله “کاربرد و کارایی های هواساز چیست؟” را از سری مقالات تخصصی آرتانسیم تولید کننده انواع سیستم های تهویه مطبوع داکت اسپلیت، چیلر و فن کویل مطالعه کنید.

انواع هواساز خانگی

هواساز خانگی چیست؟

همانطور که عنوان شد، اساساً دستگاه هواساز بسیار بزرگ و جاگیر است و بهتر است در فضای صنعتی استفاده شود. اما از آنجا که انواع مختلف عملیات تهویه توسط هواساز به خوبی انجام می گیرد، به همین دلیل نمونه خانگی آن نیز ساخته گردیده است. از هواسازهای در مقیاس کوچکتر می توان در فضای مسکونی، اداری، آموزشی و … بهره برد.

البته از لحاظ شکل کار کردن تفاوت بزرگی میان دستگاه صنعتی و خانگی وجود ندارد. اما برخی از امتیازات در دستگاه های خانگی برای مدیریت بهتر فضا قابل کم و اضافه شدن است.

از جمله بخش هایی که در هواساز خانگی ممکن است دچار تغییر شود می توان به بخش تنظیم رطوبت هوا اشاره کرد. البته همین موضوع نیز، باتوجه به نیاز مشتری قابل افزوده شدن به دستگاه است.

باید در فرآیند خرید هواساز خانگی توجه داشت که آب گرم این مدل عموما توسط پکیج تامین می شود. درباره آب سرد نیز مینی چیلر این وظیفه را بر عهده دارد.

برای آگاهی از انواع قیمت هواساز ها پیشنهاد می کنیم مقاله”قیمت هواساز خانگی” را از سری مقالات تخصصی آرتانسیم تولیدکننده انواع سیستم های تهویه مطبوع داکت اسپلیت، چیلر و فن کویل مطالعه کنید.

هواساز آپارتمانی

مزایای دستگاه هواساز خانگی

طبیعتاً هر دستگاهی که ساخته دست بشر است، مزایا و معایبی را به همراه دارد. دستگاه هواساز خانگی نیز از این قاعده مستثنا نیست. هواسازها راندمان بالایی دارند. این به آن معنی است که با توجه به انرژی مصرفی، خروجی آنها رضایت بخش است. علاوه بر این سرمایش و گرمایش مطبوعی را نیز ایجاد می کنند.

هواساز ها در مدل های خانگی و صنعتی امکان درج برنامه و تعیین دمای مورد نظر را دارا هستند. در هواساز خانگی از چندین فیلتر برای بهبود کیفیت هوا می توان استفاده کرد. به دلیل نصب شدن هواساز در پشت بام، فضای تراس یا محوطه ساختمان نیز اشغال نمی شود.

از جمله دیگر مزایای مهم این دستگاه که باید بسیار مورد توجه نیز قرار گیرد، نصب، تعمیر و نگهداری آسان آن نسبت به سایر دستگاه های تهویه مطبوع است. البته همیشه توصیه ما در این حوزه، استفاده از متخصصان امر است.

هواساز خانگی قیمت

معایب دستگاه هواساز خانگی

در کنار مواردی ذکر کردیم به عنوان مزایای استفاده و خرید هواساز خانگی، به چند مورد از معایب این دستگاه نیز اشاره می کنیم. اولین و مهمترین نکته ای که چند نوبت در متن نیز به آن اشاره شد، وابستگی این دستگاه به سیستم های سرد و گرم کننده سیال است.

یعنی هواساز خانگی و صنعتی به تنهایی نمی تواند کارایی مناسبی ارائه کند. موضوع دیگر، نیازمندی این دستگاه به کشیده شدن کانال است. البته باید گفت که این قیاس با دستگاهی مانند فن کویل صدق می کند. وگرنه داکت اسپلیت و برخی دیگر از دستگاه های تهویه مطبوع نیز کانال کشی نیاز دارند. آخرین نکته قابل اشاره در این حوزه هم، عدم بهره وری بالای این دستگاه در مناطقی با رطوبت بسیار بالاست.

 

قیمت عمده هواساز خانگی

نحوه قیمت گذاری برای خرید دستگاه هواساز خانگی متفاوت است. مهمترین عامل اثرگذار در قیمت این محصول را می توان دبی حجمی بر واحد فوت بر متر مکعب عنوان کرد. در این خصوص متراژ فضای مورد نظر و همچنین کاربری نوع هواساز نیز بسیار تاثیرگذار است.

البته عوامل دیگری نیز روی قیمت نهایی خرید تکی و عمده هواساز اثرگذار خواهد بود. مواد اولیه مورد استفاده در مراحل ساخت، فیلتراسیون مورد استفاده، نوع و برند فن هواساز، کویل ها، مجهز بودن به سیستم تنظیم رطوبت، قابل استفاده در مراکز بهداشتی بودن(هایژنیک) و… از جمله دیگر موارد اثرگذار در قیمت این دستگاه است.

خرید هواساز خانگی

خرید هواساز خانگی

همان گونه که مطالعه کردید، عوامل موثری در قیمت گذاری هواساز خانگی و صنعتی موثر هستند. به همین دلیل اکیداً توصیه می کنیم پیش از خرید هواساز این دستگاه، حتما از مشاوره رایگان متخصصین این حوزه در شرکت آرتانسیم استفاده کنید.

آرتانیسم از جمله بزرگترین تولیدکنندگان و تامین کنندگان سیستم تهویه مطبوع در کشور است. نیروهای مجرب و مهندسین کارکشته این شرکت، شما در انتخاب بهترین سیستم تهویه مطبوع برای واحد مسکونی یا فضای صنعتی یاری خواهند کرد.

دیدگاه‌ خود را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

Scroll to Top
اسکرول به بالا