کاهش صدای داکت اسپلیت

راه‌های کاهش صدای داکت اسپلیت

یکی از سیستم‌های تهویه مطبوع که امروزه در ساختمان‌های مسکونی و ادارای بسیاری مورد استفاده قرار می‌گیرد، داکت اسپلیت است. مزایای داکت اسپلیت باعث شده تا در ساخت آپارتمان‌ها و مجتمع‌ها مورد توجه پیمانکاران و سازندگان قرار بگیرد. اما سر و صدای داکت اسپلی های نامرغوب یا به اصطلاح تقلبی فیک سبب سلب آسایش شده اند. این داکت‌ها درون سقف کاذب نصب می‌شوند و به دلیل مخفی بودن آن‌ها عملا مورد توجه بسیاری از پیمانکاران قرار گرفته است. از دیگر مزایای این سیستم تهویه مطبوع می‌توان به کانال کشی، دارای سیستم سرمایشی و گرمایشی و…اشاره کرد.

کم صدا ترین داکت اسپلیت

اما صدای این سیستم تهویه در زمان فعالیت یکی از معایب بزرگ آن می‌باشد. شاید این سوال برایتان مطرح شود که آیا این صدا کاهش پیدا می‌کند؟ آیا راهی برای کاهش این صدا وجود دارد؟ راه‌کارهایی وجود دارد که می‌توان با توجه و به کارگیری آن‌ها، صدای داکت اسپلیت در زمان فعالیت را کاهش داد.

علت ایجاد صدای داکت اسپلیت

داکت اسپلیت‌ها در زمان فعالیت و روشن بودن صدای زیادی تولید می‌کنند، عوامل بسیاری هم وجود دارد که می‌تواند به این سر و صدا دامن بزند. بهتر است با دلایلی که موجب سر و صدای زیاد داکت اسپلیت می‌شود آشنا شوید.

گیر کردن جسم خارجی در کندانسور، عدم روغن کاری به موقع، شل بودن مهره‌ها و پیچ‌های دستگاه، استفاده از کانال‌های گالوانیزه، بهم خوردن ریگلاژ بلوور، لق بودن پایه‌های کندانسور، تاب برداشتن شفت، شکستن و تاب برداشتن پره‌های بلوور، کانال کشی نامناسب، نصب در مکان نامناسب و… همه از دلایل سر و صدای داکت اسپلیت می‌باشند.

صدای داکت اسپلیت

کاهش صدای داکت اسپلیت

اغلب افراد از صدای زیاد داکت اسپلیت ناراضی هستند و دلیل آن را هم نمی‌دانند. این صر و صدا در زمان فعالیت موجب سلب آرامش از ساکنین خانه یا ادرات می‌شود. از این رو بهتر است نسبت به رفع سر و صدیا داکت اسپلیت در زمان فعالیت اقدام کنید.

بسیاری از افراد تصور می‌کنند که خاموش کردن داکت اسپلیت راه مناسبی برای رفع صدای آن است، در صورتی که این راه دائمی نبوده و دوباره با روشن شدن آن صدای داکت موجب آزار و اذیت اطرافیان خواهد شد. در ادامه این بخش قصد داریم تا در رابطه با راه‌های رفع سر و صدای داکت اسپلیت اطلاعات کاملی را در اختیارتان قرار دهیم.

داکت اسپلیت بدون صدا

پیشنهاد آرتانیسم تولیدکننده انواع داکت اسپلیت، چیلر و فن کویل برای مطالعه بیشتر در خصوص داکت اسپلیت ها “راهکارهای کاهش مصرف برق داکت اسپلیت” است.

نصب نامناسب کندانسور

یکی از مواردی که توجه به آن‌ها در زمان نصب ضروری می‌باشد، کندانسور است. عدم تراز بودن کندانسور می‌تواند موجب صدای زیاد در زمان روشن بودن آن شود. کندانسور باید در فضایی خارج از ساختمان نصب شود.

داکت اسپلیت بی صدا

نصب نامناسب یونیت داخلی

این یونیت معمولا درون سقف کاذب یا راه پله نصب می‌شود. این یونیت به طور معمول در زمان کار کردن داکت اسپلیت صدا تولید می‌کند و این موضوع می‌تواند بسیار آزار دهنده باشد.

بهترین راه کار آن است که یونیت داخلی را در محلی نصب کنید که دور از دسترس باشد. از نصب این یونیت درون اتاق، پذیرایی و… خودداری کنید. بهتر است در زمان نصب به تراز بودن یونیت داخلی توجه فرمایید.

نصب نامناسب کویل

کویل‌های داکت اسپلیت دارای یک بیس فلزی هستند که برای تراز قرار گرفتن آن‌ها باید این بیس در مکان مناسب و صافی قرار گرفته باشد. در اینصورت صدای اضافی تولید نمی‌کند، اما اگر کویل‌ها تراز نباشند سر و صدای بسیاری در زمان روشن بودن خواهند داشت.

کانال کشی نامناسب

این موضوع بسیار مهم است که ابعاد و سایز کانال با داکت اسپلیت یکسان باشد. در واقع در داکت اسپلیت هوا از طریق دریچه‌ها به درون واحدهای مسکونی منتقل می‌شود و در صورتی که ابعاد کانال مطابق با داکت اسپلیت نباشد در زمان روشن شدن صدای گوش خراشی تولید خواهد کرد.

برای مطالعه بیشتر در خصوص داکت اسپلیت ها و یخ زدگی لوله های آن پیشنهاد می کنیم مقاله “دلایل یخ زدگی لوله داکت اسپلیت” از سری مقالات تخصصی آرتانسیم تولیدکننده انواع داکت اسپلیت، چیلر و فن کویل را مطالعه کنید.

دقت در خرید داکت اسپلیت

برای این که یک خرید درست و انتخابی مناسب داشته باشید، لازم است که در زمان خرید داکت اسپلیت نکات مهم آن را مد نظر قرار دهید. شما در زمان خرید داکت اسپلیت کدام موارد را بررسی می‌کنید؟

انواع داکت اسپلیت
بهتر است در زمان خرید داکت اسپلیت ویژگی‌های مهمی ازجمله نوع داکت اسپلیت، ظرفیت، محل نصب، راندمان و بازده و نوع مبرد را در نظر داشته باشید.

مشاوره خرید داکت اسپلیت

بهتر است در زمان خرید داکت اسپلیت با کارشناسان فروش داکت اسپلیت، چیلر و خرید فن کویل مشاوره کنید. کارشناسان می‌توانند اطلاعات جامع و کاملی در رابطه با خرید داکت اسپلیت و انتخاب یک داکت اسپلیت مناسب در اختیار شما قرار دهند.

دیدگاه‌ خود را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

Scroll to Top
اسکرول به بالا