تنظیم داکت اسپلیت برای زمستان

تنظیم داکت اسپلیت برای زمستان

آیا با نحوه راه اندازی داکت اسپلیت و شیوه تنظیم داکت اسپلیت برای زمستان و تابستان آن آشنا هستید؟  یکی از سیستم‌های تهویه مطبوع که به دلیل بازده و راندمان بالایی که دارد استفاده از آن رایج شده، داکت اسپلیت است. از داکت اسپلیت می‌توان هم برای فصول سرد سال و هم برای فصول گرم سال استفاده کرد. داکت اسپلیت نوعی از سیستم تهویه مطبوع است، در فصل های مختلف سال تنظیمات مختلفی را باید انجام داد.  داکت اسپلیت عملکردی مشابه کولرگازی دارد و یونیت داخلی آن درون سقف کاذب نصب می‌شود. در این دستگاه یونیت داخلی و خارجی توسط لوله‌های مسی به یکدیگر متصل می‌شوند تا عملکرد مثبتی داشته باشند. در ادامه این مطلب با آرتانسیم تولیدکننده داکت اسپلیت، چیلر و فن کویل همراه باشید تا با تنظیم داکت اسپلیت برای زمستان و تابستان، سرمایش و گرمایش داکت اسپلیت، تجهیزات داکت اسپلیت و… بیشتر آشنا شوید.

گرمایش داکت اسپلیت با پکیج

آموزش داکت اسپلیت

داکت اسپلیت‌ها یکی از رایج‌ترین و مرسوم‌ترین سیستم‌های تهویه مطبوع در بازار هستند که در حال حاضر در بخش‌های اداری، تجاری، مسکونی و… از آن‌ها استفاده می‌شود. این سیستم تهویه مطبوع در صورتی که به درستی و اصولی نصب نشود، می‌تواند عملکرد و بازده منفی داشته باشد.

تجهیزات داکت اسپلیت

تجهیزات داکت اسپلیت در زمان تنظیم داکت اسپلیت با توجه به نوع دستگاه و ظرفیت آن متفاوت هستند. این تجهیزات باید در زمان نصب داکت اسپلیت به منظور عملکرد اصولی و مناسب، به درستی نصب شوند. این تجهیزات عبارتنداز:

  • ترموستات: ترموستات علاوه بر تنظیم دمای محیط برای کنترل داکت اسپلیت هم از آن استفاده می‌کنند. برای تنظیم داکت اسپلیت حتما باید از ترموستات خود دستگاه استفاده کنید.
  • رابط کویل آبگرم: بین کویل آبگرم و لوله آبگرم حدود یک متر فاصله وجود دارد. بدین ترتیب باید برای اتصال لوله و کویل از یک رابط استفاده کرد.
  • رابط لوله درین: آب چگالیده شده باید از دستگاه به درون چاه مخصوصی تخلیه شود. رابط لوله درین در واقع رابط بین خروجی دستگاه و لوله درین است.
  • برزنت: بین یونیت داخلی دستگاه و کانال هوا برزنتی قرار دارد که جریان هوا را هدایت می‌کند. این برزنت از انتقال ارتعاشات دستگاه به کانال هوا جلوگیری می‌کند. در واقع صدای ناشی از لرزش دستگاه را به محیط داخلی منتقل نمی‌کند.
  • گاز فریون: گاز فریون در واقع همان مبرد یا سیالی است که در هنگام نصب، برای عملکرد بهتر باید آن را شارژ کنید. بدین ترتیب لوله‌ها، کندانسور از مبرد پر می‌شود و بازده و راندمان دستگاه بیشتر خواهد شد.

تنظیم داکت اسپلیت ال جی برای زمستان

تنظیم انواع داکت اسپلیت

همانطور که می‌دانید هر برندی برای ساخت انواع داکت اسپلیت طرح و برنامه متفاوتی دارد. در واقع هر برند و تولید کننده‌ای از برنامه و قطعات متفاوتی برای ساخت محصولات خود استفاده می‌کند. اما آنچه بیش از هر موضوع دیگری اهمیت دارد، تنظیم داکت اسپلیت است. در زمان تنظیم داکت اسپلیت لازم است که به چند نکته مهم توجه داشته باشید:

  • قبل از شروع دستگاه را از برق خارج کنید تا دچار برق گرفتگی نشوید.
  • در زمان سرویس دستگاه به هیچ عنوان کمپرسور و دیگر قطعات را در تماس با آب قرار ندهید.
  • اطراف کندانسور همیشه باید خالی باشد.
  • در زمان روشن کردن دستگاه تمام دریچه‌های آن باید به صورت باز یا نیمه باز باشد. در اینصورت جریان هوا ادامه پیدا می‌کند.

 

تنظیمات اسپلیت ال جی

برای تنظیم داکت اسپلیت در بخش سرمایشی و گرمایشی ابتدا باید تمامی راه‌های خروجی هوا را چک کنید. بعد از اطمینان خاطر برای استفاده از سیستم گرمایشی دستگاه، با فشردن دکمه MODE بخش HEAT را انتخاب کنید. با انتخاب این گزینه دستگاه با خروج هوای گرم، موجب گرم شدن محیط داخلی می‌شود.

در برخی از داکت اسپلیت‌های ال جی بخشی به نام FAN وجود دارد که تنظیم دمای آن توسط ترموستات انجام نمی‌شود، بدین ترتیب تنها برای تهویه هوای محیط مناسب است. بخش سرمایش دستگاه هم مانند بخش گرمایشی آن است. بعد از فشردن دکمه MODE باید گزینه COOL را انتخاب کنید که عکس دانه‌های برف را نشان می‌دهد.

نحوه تنظیم گرمایش داکت اسپلیت

تنظیمات داکت اسپلیت گرین

یکی از داکت اسپلیت‌های محبوب و معروف در بازار، داکت اسپلیت گرین است. تنظیم داکت اسپلیت در هر برندی با توجه به کیفیت قطعات، برند تولید کننده و… متفاوت است.

برای تنظیم داکت اسپلیت در فصل زمستان برای اولین به کارگیری گرمایش باید به مدت 8 ساعت برق دستگاه تامین شود. تامین برق موجب گرم شدن کارتر خواهد شد. سپس به منظور تست عملکرد باید به مدت دو نیم ساعت بعد از قطع برق، دستگاه مجدد روشن باشد.
دستگاه را باید روی حالت سرمایش قرار دهید تا کار کند. در این مدت باید محافظ کمپرسور را چک کنید که آیا هوای خنک از دستگاه خارج می‌شود؟ آیا دستگاه نویز غیرعادی دارد؟
سپس دستگاه را روی حالت فن قرار دهید تا مشخص شود که آیا هوا از دستگاه خارج می‌شود یا خیر؟

به منظور اطمینان خاطر از فعالیت دستگاه، حالت چرخش و سایر دکمه‌های دستگاه را چک کنید که آیا به درستی کار می‌کنند یا نه.
برای تنظیم داکت اسپلیت در حالت سرمایش و گرمایش، برای یک ساعت آن را روی حالت سرمایش قرار دهید سپس تنظیم داکت اسپلیت را روی گرمایش بگذارید تا از خروج هوای گرم و سرد درون دستگاه اطمینان حاصل کنید.
برای آشنایی بیشتر با بهترین داکت اسپلیت مقاله معرفی و مقایسه بهترین داکت اسپلیت را از سری مقالات تخصصی آرتانسیم تولیدکننده انواع داکت اسپلیت چیلر و فن کویل مطالعه کنید.

گرمایش داکت اسپلیت

برای راه اندازی و روشن کردن داکت اسپلیت در فصول سرد سال ابتدا باید یونیت داخلی و خارجی دستگاه را تمیز کنید. تمیز کردن یونیت در راندمان و بازده دستگاه تاثیر بسیار زیادی دارد. شست‌وشوی یونیت می‌تواند تمام گرد و غبار و آلودگی روی سطح را از بین ببرد.
برای این کار باید فیلتر درون یونیت داخلی را خارج کرده و بعد از شست و شو و خشک کردن در سر جای خود قرار دهید.
شبکه پشت یونیت خارجی را باید مانند رادیاتور خودرو، بدون اینکه آب و مواد مایع به درون موتور نفوذ کند تمیز کرده و شست و شو دهید.

بعد از شست و شوی کامل یونیت داخلی و خارجی، دستگاه به کویل آبگرم متصل می‌شود. گرمایش دستگاه از راه انتقال آب گرم از درون موتورخانه یا پکیج به درون کویل آبگرم صورت می‌گیرد. بدین ترتیب باید شیرفلکه ورودی و خروجی آب گرم اتصال داده شده به کویل دستگاه را باز کنید. تنظیم داکت اسپلیت در بخش گرمایشی باید کنترل دستگاه را به حالت HOT تغییر دهید. سپس دما را متناسب با محیط تنظیم کنید.
بهتر است برای افزایش بازده و راندمان دستگاه، در هر تغییر فصلی برای تنظیم داکت اسپلیت آن را سرویس کنید.

علت گرم نکردن داکت اسپلیت

سرمایش داکت اسپلیت

برای تنظیم داکت اسپلیت در بخش سرمایشی باید ابتدا هم مانند تنظیم داکت اسپلیت در بخش گرمایشی باید فیلتر یونیت داخلی و شبکه پشت یونیت خارجی را شست و شو داده و بعد از خشک کردن آن را سر جای خود قرار دهید. برای شست و شوی این بخش می‌توانید از آب و مواد شوینده استفاده کنید.
سپس گاز مبرد دستگاه را چک کنید تا در صورت لزوم آن را شارژ کنید. در صورت شارژ بودن گاز مبرد دستگاه می‌تواند عملکرد خوبی داشته باشد. بعد از انجام این مراحل باید درب و پنجره‌ها را ببندید و کنترل دستگاه را روی حالت COOL قرار دهید. برای تنظیم داکت اسپلیت در بخش سرمایش بهتر است توسط کارشناس سرویس شود.

پیشنهاد آرتانسیم تولیدکننده انواع داکت اسپلیت، فن کویل و چیلر برای مطالعه بیشتر : دلایل یخ زدگی داکت اسپلیت

سخن پایانی

انتخاب سیستم تهویه در عملکرد سرمایشی و گرمایشی آن بسیار تاثیرگذار است. انتخاب یک برند خوب و یک داکت اسپلیت با کیفیت قطعا می‌تواند نشان دهنده عملکرد بالای آن باشد. در زمان خرید داکت اسپلیت به دو نکته مهم بیش از هر موضوع دیگری توجه کنید، سایز و ابعاد داکت اسپلیت و برند داکت اسپلیت. این دو نکته از مهم‌ترین نکاتی هستند که در زمان خرید داکت اسپلیت باید آن‌ها را مد نظر قرار داد.

تنظیم داکت اسپلیت از موارد مهمی است که قبل از نصب و راه اندازی باید با آن آشنا شوید. هر داکت اسپلیتی با توجه به قطعات و طراحی و ساختی که دارد، تنظیمات متفاوتی دارند. تنظیم داکت اسپلیت اگر به درستی انجام نشود، موجب عملکرد منفی و راندمان پایین دستگاه خواهد شد.

دیدگاه‌ خود را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

Scroll to Top
اسکرول به بالا