نصب داکت اسپلیت

آشنایی با نحوه نصب داکت اسپلیت صفر تا صد

در حال حاضر کولر، پنکه، کولرگازی و… کم کم جای خود را به داکت اسپیلت‌ها می‌دهند. اما آیا نصب داکت اسپیلت‌ ها همانند دیگر وسایل سرمایشی یا گرمایشی آسان است؟ آیا افراد می‌توانند بدون تخصص نصب داکت اسپلیت را انجام دهند؟ در ادامه این مطلب با ما باشید تا با نصب داکت اسپلیت از صفر تا صد بیشتر آشنا شوید. البته که این نکته را لازم است بدانید؛ شما با خواندن مقاله “آشنایی با نحوه نصب داکت اسپلیت صفر تا صد + فیلم” متخصص نصب داکت اسپلیت نخواهید شد. برای نصب و مشاوره در خصوص خرید داکت اسپلیت از مشاورین آرتانسیم تولیدکننده انواع داکت اسپلیت، چیلر  فن کویل کمک بگیرید.

نصب داکت اسپلیت در تهران

داکت اسپلیت چیست؟

بارها در مقالات آرتا نسیم تعریف داکت اسپلیت را نوشته ایم؛ مجددا مرور می کنیم داکت اسپلیت در واقع همان کولر گازی است اما با این تفاوت که به صورت توکار نصب می‌شود. داکت اسپلیت به صورت توکار و مخفی نصب می‌شود و به وسیله‌ی لوله‌های مسی به اتاق‌های مختلف ساختمان راه پیدا می‌کند. قدرت سرمایش و گرمایش داکت اسپلیت در مقایسه با کولر گازی بسیار بیشتر است، از این رو بازده بسیار بالاتری خواهد داشت. داکت اسپلیت دارای دو یونیت است که یکی داخل ساختمان و به صورت توکار و دیگری خارج از ساختمان نصب خواهد شد.

هزینه نصب داکت اسپلیت

اجزای سازنده داکت اسپلیت

داکت اسپلیت هم مانند هر دستگاه دیگری از اجزای خاصی ساخته شده است، فعالیت هماهنگ این اجزا می‌تواند منجر به روشن شدن و کار کردن داکت اسپلیت باشد. در ادامه با اجزای اصلی سازنده داکت اسپلیت آشنا خواهید شد:

 • لوله مسی: یونیت داخلی و خارجی توسط این لوله به یکدیگر متصل می‌شوند. در واقع این لوله وظیفه گازرسانی به یونیت داخلی را به عهده دارد.
 • یونیت داخلی: این یونیت با نام هواساز هم شناخته می‌شود. در واقع یونتی داخلی درون سقف کاذب و داخل ساختمان قرار می‌گیرد. هوای داخلی یونیت داخلی با فرآیند تبادل حرارتی خنک می‌شود.
 • دریچه: این دریچه‌ها می‌توانند هوای سرد و گرم را به محیط منتقل کنند.
 • ترموستات: این وسیله که در داکت اسپلیت به صورت دیواری نصب شده است وظیفه تنظیم دما، سرعت کارکرد فن و… را به عهده دارد.
 • کانال‌ها: کانال‌های داکت اسپلیت که یونیت داخلی را به دریچه‌ها متصل می‌کنند به صورت گرد یا چهارگوش هستند.
 • یونیت خارجی: این یونیت در محیط خارجی و بیرون از ساختمان نصب می‌شود، در فرآیند سرمایشی این یونیت به کمک کمپرسور خنک می‌شود.
داکت اسپلیت فوجیستو

پیشنهاد آرتانسیم تولیدکننده انواع داکت اسپلیت، چیلر و فن کویل برای مطالعه بیشتر: “تفاوت‌ های چیلر و داکت اسپلیت

آیا داکت اسپلیت با کولر گازی تفاوتی دارد؟

نوع عملکرد کولر گازی و داکت اسپلیت بسیار مشابه یکدیگر هستند. در واقع داکت اسپلیت هم مانند کولر گازی دارای دو بخش سرمایشی و گرمایشی می‌باشد. کولر گازی در فصل زمستان می‌تواند مصرف بالایی داشته باشد. به طور کلی سیستم گرمایشی آن در برابر سیستم سرمایشی آن می‌تواند مصرف برق بسیار بیشتری داشته باشد. تنها دلیل آن هم به خاطر شیر برقی است که منجر به تعویض گاز کولر می‌شود.
در مقابل داکت اسپلیت مصرف برق بسیار کمتری دارد و تنها دلیل آن هم می‌تواند وجود کویل آبگرم باشد. بعد از نصب کویل آبگرم لوله‌های کویل به پکیج یا موتورخانه متصل می‌شوند و به دنبال چرخشی که دارند، آبگرم تولید می‌شود. به این ترتیب طول عمر کمپرسور هم افزایش پیدا خواهد کرد.

داکت اسپلیت در مقایسه با کولر گازی بازده بسیار بیشتری دارد. برای مثال شما برای گرم کردن دو اتاق و یک سالن می‌توانید از یک داکت اسپلیت استفاده کنید، در حالی که اگر قصد خرید کولر گازی داشته باشید باید برای هر اتاقی یک کولر گازی جدا تعبیه کنید. به هین دلیل است که بیشتر افراد ترجیح می‌دهند به جای خرید کولر گازی به دنبال خرید داکت اسپلیت باشد. از این رو نمایندگی داکت اسپلیت آرتانسیم می‌تواند بهترین جا برای خرید داکت اسپلیت باشد.

داکت اسپلیت ایرانی

برای آشنایی با برندهای داکت اسپلیت؛ مقاله معرفی برندهای داکت اسپلیت را از سری مقالات تخصصی آرتانسیم را مطالعه کنید.

مراحل نصب و راه اندازی داکت اسپلیت

نصب داکت اسپلیت نیاز به مهارت و تخصص خاص خود دارد، از این رو برای نصب آن باید از یک نصاب کمک بگیرید. نصب این دستگاه به صورت توکار و مخفی می‌باشد، در ادامه با مراحل نصب داکت اسپلیت و نکات مهم نصب آن بیشتر آشنا خواهید شد:

محل نصب داکت اسپلیت

 • در ابتدا باید ابعاد دستگاه و ظرفیت آن را مورد بررسی قرار دهید. سپس محل قرار گرفتن یونیت داخلی، یونیت خارجی و مقدار لوله‌ها مشخص شود. این اقدامات اولیه و ابتدایی نصب داکت اسپلیت است، پس از بررسی این نکات می‌توانید نسبت به خرید داکت اسپلیت اقدام کنید.
 • بعد از خرید داکت اسپلیت باید یک مکان مناسب برای نصب آن انتخاب کنید. معمولا یونیت داخلی صدای زیادی دارد از این رو سرویس بهداشتی، اتاق نشیمن، اتاق خواب و.. قطعا نمی‌توانند مکان مناسبی برای نصب این یونیت باشند. بهترین مکان برای نصب این یونیت سقف‌های کاذب است. البته در کنار این موضوع باید ابعاد یونیت داخلی را هم در نظر بگیرید.
محل نصب داکت اسپلیت

نصب کندانسور

 • نصب کندانسور یکی از مهم‌ترین بخش‌های نصب داکت اسپلیت است. از این رو باید یک مکان مناسب و استاندارد را برای نصب کندانسور در نظر بگیرید. به هیچ عنوان نباید مکانی که در معرض تابش نور خورشید است را انتخاب کنید، تابش نور خورشید می‌تواند مانع فعالیت کندانسور شود و طول عمر آن را کاهش دهد. گاهی اوقات تابش نور خورشید به قدری داغ است که باعث سوخته شدن کندانسور خواهد شد.
  در برخی از پروژه‌ها باید چند کندانسور در کنار یکدیگر نصب شوند، از این رو باید علاوه بر جای مناسب فاصله استاندارد بین آن‌ها را رعایت کنید.

سیم کشی و کانال کشی داکت

 • با توجه به نوع دستگاه، ارتفاع و طول مجاز باید لوله مسی را از یونیت داخلی به یونیت خارجی وصل کنید.
 • مرحله برق کشی داکت اسپلیت بسیار مهم است، بعد از انجام این مرحله بهتر است از وصل بودن برق آن اطمینان حاصل کنید.
 • کانال کشی یکی از مهم‌ترین بخش‌های نصب داکت اسپلیت است، اگر کانال کشی به درستی انجام نشود قطعا مکش، دهش و کشش دریچه‌ها هم به درستی انجام نمی‌شود. باید از سایز استاندارد برای کانال کشی استفاده شود، بهترین سایز 100 در 70 است. بازده داکت اسپلیت به اندازه و سایز کانال بستگی دارد.
 • در این مرحله که می‌خواهید یونیت داخلی و کندانسور را نصب کنید، باید از نصب مراحل قبل اطمینان حاصل کنید. در اینصورت می‌توانید عملکرد صحیح دستگاه را ببینید.
سیم کشی داکت اسپلیت

می توانید برای آشنایی با معایب و مزایای داکت اسپلیت ها یا سایر سیستم های تهویه مطبوع مقاله”بررسی مزایا و معایب داکت اسپلیت” را از سری مقالات تخصصی آرتانسیم تولید کننده انواع داکت اسپلیت، چیلر و فن کویل مطالعه کنید.

هزینه نصب داکت اسپلیت

افرادی که به صورت مستقیم از نمایندگی، داکت اسپلیت را خریداری می‌کنند نباید نگران هزینه نصب آن باشند. نمایندگی به صورت کاملا رایگان نصب این دستگاه را انجام می‌دهد. اما در صورتی که برای دفعات بعدی بخواهید داکت اسپلیت را نصب کنید باید هزینه جداگانه بپردازید. هزینه نصب داکت اسپلیت با توجه به شرایط مختلف مانند نوع داکت اسپلیت، شرایط خانه، برند تولید کننده داکت اسپلیت و… متفاوت است. نمی‌توان مبلغ مشخصی را برای آن عنوان کرد. در بسیاری از مواقع در میزان نصب مجدد ممکن است که داکت اسپلیت نیاز به سرویس داشته باشد در این حالت هزینه سرویس هم به آن اضافه خواهد شد.

چه زمانی باید داکت اسپلیت را تعمیر یا سرویس کرد؟

معمولا هر شش ماه یکبار دمای هوا تغییر کرده و افراد با توجه به این تغییر دما از سیستم سرمایشی و گرمایشی استفاده می‌کنند. بهترین زمان برای سرویس داکت اسپلیت هر شش ماه یکبار است که نوع فعالیت آن تغییر می‌کند. در واقع زمان استفاده از سیستم سرمایشی و زمان استفاده از سیستم گرمایشی می‌تواند بهترین زمان برای سرویس این دستگاه باشد.

علاوه بر این موضوع اگر با مشکلاتی همچون آبریزی، کار نکردن سیستم، کم شدن باد داکت، سر و صدای ناهنجار، ارور دستگاه، روشن نشدن و… مواجه شدید باید با نمایندگی تماس گرفته و نسبت به سرویس داکت اسپلیت اقدام کنید.

کانال کشی داکت اسپلیت

سخن پایانی

در حال حاضر استفاده از داکت اسپلیت در مقایسه با کولر گازی بسیار رایج شده است. به دلیل مزایای بسیاری که دارد افراد بسیاری ترجیح می‌دهند تا از این دستگاه استفاده کنند. داکت اسپلیت را می‌توان برای بخش سرمایشی و گرمایشی استفاده کرد، البته به دلیل مصرف برق کمی که دارد در مقایسه با دیگر دستگاه‌ها طرفدار بسیاری پیدا کرده است. اما فراموش نکنید که نصب و راه اندازی این دستگاه کار هرکسی نیست و بهتر است برای نصب آن از یک متخصص کمک بگیرید. در این بخش سعی کردیم تا شما را با مراحل نصب و راه اندازی داکت اسپلیت آشنا کنیم.

دیدگاه‌ خود را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

Scroll to Top
اسکرول به بالا