راهکارهای کاهش مصرف برق داکت اسپلیت

راهکارهای کاهش مصرف برق داکت اسپلیت

بهره‌وری از گذشته تا کنون جزء جدایی‌ناپذیر زندگی بشر بوده است. چرا که کارایی بیشتر نسبت به سایرین با مبلغ ثابت و یا کارایی ثابت نسبت به دیگران با مبلغ کمتر به عنوان یک اصل برای زندگی اقتصادی مردم پذیرفته شده است. ما در این مقاله راهکارهای کاهش مصرف برق داکت اسپلیت را مورد بررسی قرار می دهیم.

از جمله مهم‌ترین مواردی که بهره‌وری آن بسیار زیاد مهم است و اگر به آن دقت نکنیم خیلی زود از اشتباه خود مطلع می‌شویم. حساسیت نسبت به بهره‌وری در دستگاه‌های تهویه مطبوع است. بهره‌وری در سیستم‌های تهویه مطبوع به معنای تولید هوای گرم یا سرد در بیشترین درجه با کمترین مصرف انرژی است. برای آشنایی با راهکارهای کاهش مصرف برق داکت اسپلیت تا انتها با آرتانیسم تولیدکننده انواع داکت اسپلیت، چیلر و فن کویل همراه باشید.

کاهش مصرف برق داکت اسپلیت

چطور خرید بهینه ای داشته باشیم؟

برای پاسخ به این سوال اول باید دانست نیاز ما دقیقا چیست؟ یعنی اینکه مثلا برای خرید دستگاه داکت اسپلیت ما به چه مقدار هوادهی سرد یا گرم احتیاج داریم و یا حداکثر میزان صدای یونیت داخلی چند دسی‌بل باید باشد؟

دانستن تمامی این نیازمندی ها به شدت در انتخاب اولیه به مشتری این اجازه را می‌دهد تا رضایتمندی نهایی بالاتری داشته باشد.

شرکت آرتانسیم تولیدکننده انواع سیستم های تهویه مطبوع در ایران این امکان را به وجود آورده است تا مشتریان از مشخصات دقیق و فنی هرکدام از دستگاه های تهویه مطبوع  مطلع گردند. یعنی اینکه شما به عنوان مشتری فقط کافی است نیازمندی دقیق خود را بدانید و با توجه به این نیازها هر نوع سیستم تهویه مطبوع مد نظر خود را انتخاب کنید.

پس اولین گام شناخت دقیق نیازمندی خودتان است. درحقیقت  می‌توان گفت یک انتخاب بهینه یک سه ضلعی هست که تشکیل گردیده است از قیمت، نیاز و مشخصات فنی. انتخاب خوب یعنی برقراری تعادل بین این سه ضلع.

اگر هنوز با داکت اسپلیت آشنایی ندارید پیشنهاد می کنیم مقاله “داکت اسپلیت چیست؟” را از سری مقالات تخصصی آرتانسیم تولیدکننده انواع داکت اسپلیت، چیلر و فن کویل مطالعه کنید.

آمپر مصرفی داکت اسپلیت

بهره‌وری بیشتر یک داکت اسپلیت

در گام دوم بعد از یک انتخاب صحیح باید برویم سراغ یک نصب صحیح که به کمک گزینه‌های زیر به دست می‌آید:

انتخاب مکان مناسب برای یونیت خارجی

از جمله مواردی که رعایت نکردن آن موجب افزایش مصرف برق دستگاه تهویه مطبوع می گردد، بودن کندانسور زیر نور مستقیم آفتاب است.

علت این افزایش مصرف نیز این است که کندانسور به علت ورود مبرد گرم همیشه گرم است و فن آن طراحی گردیده است. درجه حرارت مشخصی را به کمک دمیدن از مبرد بزداید و وقتی یونیت خارجی زیر نور مستقیم آفتاب قرار می‌گیرد درجه حرارت کل دستگاه افزایش می‌یابد. در نتیجه مبرد گرم‌تر می‌شود و برای سرد کردن مجدد آن انرژی بیشتری مصرف می‌گردد.

آرتانسیم تولید کننده انواع داکت اسپلیت، چیلر و فن کویل پیشنهاد می کند جهت مطالعه بیشتر مقاله” کپیلاری تیوب یا لوله مویین چیست؟” را از سری مقالات تخصصی مطالعه کنید.

نظرات مصرف کنندگان داکت اسپلیت

تراز نصب کردن یونیت داخلی و خارجی

در کندانسور و اواپراتور دو فن وجود دارد که کارایی حداکثر آن‌ها منوط به تراز بودنشان است و در صورت تراز نبودن یونیت داخلی و خارجی به علت خارج از مدار کار کردن فن انرژی بیشتری تلف می‌شود و حتی عمر مفید فن را نیز کاهش می‌دهد.

اثر نصب صحیح کانال‌ها در کاهش مصرف برق داکت اسپلیت

در نصب کانال داکت اسپلیت موارد زیر باید مورد توجه جدی قرار گیرد:

‌عایق‌بندی ۱۰۰ درصدی کانال ها اعم از محل‌های اتصال دو کانال به یکدیگر و دور کانال ها طبق استانداردهای لازم

‌نصب یونیت داخلی جایی تقریبا میانه فضای مدنظر برای بهره‌مندی مهندسی گردیده همه کانال‌ها از هوای تولید گردیده

اثر نصب دمپر برقی و ترموستات هوشمند در کاهش مصرف برق داکت اسپلیت

در محیط‌هایی که به صورت جداگانه کانال کشی شده‌اند وجود دمپر برقی و ترموستات هوشمند امری حتمی است. چرا که دمای محیط دائم به کمک ترموستات دیجیتالی می‌بایست اندازه‌گیری شود و در صورتی که متفاوت از دمای مدنظر بود، داکت اسپلیت خاموش یا روشن می‌شود.

کاربرد دمپر برقی نیز علاوه بر اینکه در کمک به ترموستات برای باز یا بسته کردن مسیر کانال محیط مدنظر است می‌تواند در صورتی که محیطی بدون استفاده می‌باشد هم به صورت دستی مانع ورود هوای مطبوع به محیط شود.

برای آشنایی بیشتر مقاله ی “معرفی ترموستات و انواع آن” را از سری مقالات تخصصی آرتانسیم تولیدکننده انواع داکت اسپلیت، چیلر و فن کویل مطالعه کنید.

کاهش مصرف داکت اسپلیت

نکات فنی ضروری در حین استفاده کردن از داکت اسپلیت

تا الان متوجه شدیم که عوامل موثر در انتخاب یک داکت اسپلیت چیست؟ و همچنین نکات ضروری نصب و راه‌اندازی داکت اسپلیت چه مواردی هستند؟

در گام سوم باید به این نکته توجه کنیم که نگهداری یک داکت اسپلیت چگونه است؟ چراکه در بسیاری از موارد دو گزینه اول به طور کامل رعایت می‌شوند ولی به دلیل ضعف در نگهداری، هزینه‌های زیادی متوجه مصرف‌کنندگان می‌شود.

نصب کویل آب گرم روی داکت اسپلیت

یکی از عواملی که می‌تواند مصرف انرژی را در هنگام استفاده از سیستم گرمایی آن به شدت کاهش دهد. اتصال داکت اسپلیت به موتورخانه مرکزی و یا پکیج ساختمان است که به کمک دستگاه کویل آب گرم امکان‌پذیر می‌شود.

این مسئله کمک می‌کند تا کندانسور که مصرف اصلی یک اسپلیت را انجام می‌دهد از چرخه تولید هوای گرم خارج و جایگزین آن سیستم آب گرم ساختمان می‌شود.

اثر سرویس کردن دوره‌ای دستگاه در کاهش مصرف برق داکت اسپلیت

شاید این بخش برای برخی استفاده کنندگان از دستگاه‌های تهویه مطبوع زیاد اهمیتی نداشته باشد. ولی باید به این موضوع دقت کرد، مثلا اگر به صورت دوره‌های منظم فن کندانسور تمیز نشود امکان دارد در اثر وجود گرد و خاک فراوان و همچنین وجود فضولات پرندگان چرخش فن با کندی مواجه می‌کند و این مسئله بازدهی فن را کاهش و در نتیجه مصرف را افزایش می‌دهد.

شستشو باعث می‌شود تا گرد و غبار مانع از حرکت استاندارد دستگاه نشود.

همچنین سرویس کردن دوره ای دستگاه داکت اسپلیت باعث جلوگیری از یخ زدگی داکت اسپلیت می گردد. برای آشنایی بیشتر مقاله “دلایل یخ زدگی لوله داکت اسپلیت” را از سری مقالات تخصصی آرتا نسیم تولیدکننده داکت اسپلیت، چیلر و فن کویل مطالعه کنید.

مصرف برق داکت اسپلیت بیشتر است یا کولر گازی

رفتار مصرف‌کننده در قبال دستگاه تهویه مطبوع

در سه گام ابتدایی شرایط دستگاه تهویه مطبوع را توضیح دادیم و در گام چهارم به دنبال رفتار مصرف‌کننده در قبال دستگاه تهویه مطبوع هستیم. رعایت کردن موارد ذیل باعث می‌شود هوای مطبوع ماندگارتر و استانداردتر داشته باشیم و البته بازدهی حداکثری را نیز تجربه کنیم:

‌انتخاب دمای مناسب برای محیط یکی از موارد اثرگذار در این حوزه است. زیرا انتخاب دمای نامناسب می تواند بازدهی دستگاه را تا حدقابل توجهی کاهش دهد.

انتخاب پرده مناسب برای بازشوها مثل پنجره‌ها نیز می تواند مورد موثر دیگری باشد. انتخاب پرده مناسب عمر دستگاه تهویه مطبوع و کیفیت هوای خروجی آن را مشخص می‌کند.

از جمله دیگر عوامل نیز می توان به ‌تنظیم دستگاه براساس زمان خواب و بیداری اشاره کرد که این مهم از دید بسیاری مغفول می ماند. مورد بعدی ‌استفاده از فن یونیت داخلی در زمان‌هایی که دما مناسب است.  فقط نیاز به گردش هوا است که باید بدان توجه کرد. ‌

بسته بودن پنجره های بازشو در زمان روشن بودن دستگاه تهویه مطبوع موضوع ساده ای است که جزو رفتار صحیح مصرف کنندگان دسته بندی می شود.

علاوه بر این ‌کاهش دادن وسایل گرمازا نیز می تواند به عنوان یک رفتار مناسب در قبال وسایل تهویه مطبوع قلمداد شود. یکی از رفتارهای غلط ایرانیان که در مورد دستگاه های تهویه مطبوع نیز صدق می کند، استفاده از دستگاه نیمه سالم است. یعنی دستگاه در حالتی میان سلامت کامل و خرابی مشغول به کار است. این در حالی است که اقدام درست، ‌تعمیر دستگاهی که خرابی از خود بروز داده است. در کنار این موضوع، ‌تعویض دستگاه قدیمی با جدید که بهره وری بالاتری نیز دارد، امری حیاتی به شمار می رود.

کلام آخر در خصوص کاهش مصرف برق داکت اسپلیت

در انتها باید گفت هرچند رعایت تمام موارد بالا می‌تواند بهره‌وری حداکثر را برای شما به ارمغان آورد. ولی باید دانست که مشاوره با افراد کاردان برای یک خرید موفق نیز اصلی امکان‌ناپذیر است. شرکت آرتانسیم تولیدکننده انواع سیستم های تهویه مطبوع (داکت اسپلیت، چیلر و فن کویل) در ایران این امکان را برای همه مشتریان عزیز فراهم آورده است.

دیدگاه‌ خود را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

Scroll to Top
اسکرول به بالا