یخ زدگی لوله داکت اسپلیت

دلایل یخ زدگی لوله داکت اسپلیت

در حال حاضر بسیاری از افراد برای سیستم سرمایشی و گرمایشی منازل و ادارات از داکت اسپلیت استفاده می‌کنند. داکت اسپلیت‌ها می‌توانند موجب سرد شدن یا گرم شدن محیط در فصول سرد و گرم سال شود. استفاده از داکت اسپلیت‌ها هم در مقایسه با کولرهای گازی دارای مزایا و معایب بسیاری است که بسیار افراد ترجیح می‌دهند از آن‌ها به جای کولر آبی استفاده کنند. اما داکت اسپلیت هم ممکن است مانند هر وسیله برقی دیگری دچار نقص و خرابی‌هایی شود، یخ زدگی لوله های داکت اسپلیت یکی از این نقص‌ها می‌باشد. اما علت های یخ زدگی لوله داکت اسپلیت چیست؟ آیا راه حلی برای رفع این مشکل وجود دارد؟ با آرتانسیم تولیدکننده انواع داکت اسپلیت، چیلر و فن کویل همراه باشید.

علت یخ زدن لوله برگشت کولر گازی

داکت اسپلیت چیست؟

یکی از سیستم‌های سرمایشی و گرمایشی که می‌توان در فصول سرد و گرم سال از آن استفاده کرد، داکت اسپلیت است. داکت اسپلیت مانند هر وسیله دیگری از بخش‌ها و قطعات مختلفی ساخته گردیده است که نقص در هر یک از این قطعات می‌تواند موجب نقص در سیستم کلی داکت شود.

از داکت اسپلیت برای خنک کردن محیط و گرم کردن آن استفاده می‌کنند. داکت اسپلیت هم دارای انواع و اقسام مختلفی است که در ادامه با آن آشنا خواهید شد.

انواع داکت اسپلیت

در سیستم های تهویه مطبوع انواع داکت اسپلیت ها وجود دارند. داکت اسپلیت در دو نوع اینورتر و داکت اسپلیت معمولی ارائه شده است. داکت اسپلیت اینورتر دارای موتور الکتریکی متغیر و با سرعت بالایی است و همین امر موجب صرفه‌جویی در انرژی خواهد شد.

اما داکت اسپلیت معمولی دور موتور ثابتی دارد و تا زمانی که شما نخواهید دور موتور آن کم و زیاد نخواهد شد. همین امر موجب مصرف بالای انرژی در این نوع داکت اسپلیت‌ها می‌شود.


لوله رفت و برگشت کولر گازی

داکت اسپلیت چگونه کار می‌کند؟

داکت اسپلیت عملکردی شبیه به اسپلیت دارد، تفاوت داکت اسپلیت یا اسپلیت با کولر گازی تنها در نام آن‌ها می‌باشد. از نظر عملکرد بسیار مشابه یکدیگر هستند و تفاوت چندانی نخواهند داشت.

داکت اسپلیت از دو قطعه اصلی به نام کندانسور و هواساز ساخته شده که به وسیله یک لوله مسی به یکدیگر متصل شده‌اند و می‌توانند هوا را به هواساز منتقل کنند. سپس هوای تازه و فیلتر شده به محیط بازگردانده خواهد شد.

پیشنهاد می کنیم برای داشتن اطلاعات بیشتر مقاله “داکت اسپلیت چیست و چه نوع کاربردی دارد؟” را از سری مقالات تخصصی آرتانسیم تولید کننده انواع داکت اسپلیت، چیلر و فن کویل مطالعه کنید.

دلایل اصلی یخ زدگی لوله‌ های داکت اسپلیت

سه دلیل اصلی که می‌توان آن‌ها را جزو مهم‌ترین دلایل یخ زدگی لوله‌ های داکت اسپلیت در نظر گرفت عبارتنداز:

درست کار نکردن فن بلوور

یکی از مهم‌ترین قطعات دستگاه داکت اسپلیت، فن بلوور آن است که هوای گرم محیط را به داخل می‌کشد و با تبدیل آن به هوای سرد به خنک کردن محیط کمک بسیاری خواهد کرد.

اگر زمانی فن بلوور نتواند هوای گرم را به داخل بکشد و این پروسه را کامل کند قطعا لوله‌های داکت اسپلیت دچار یخ زدگی لوله خواهند شد. اما تنها دلیل تخلیه نشدن کامل هوای سرد درست کار نکردن فن بلوورها نیست، بلکه دلایل دیگری هم دارد که می‌توان به کثیف بودن فیلترها، نصب داکت اسپلیت در یک مکان سرد، سوختن موتور فن و… اشاره کرد.

پیشنهاد آرتانیسم تولیدکننده انواع داکت اسپلیت، چیلر و فن کویل جهت مطالعه بیشتر: “بررسی مزایا و معایب داکت اسپلیت

علت یخ زدن لوله برگشت داکت اسپلیت

عدم وجود جریان هوا در کویل اواپراتور دستگاه

عدم وجود جریان هوا در لوله‌های داکت اسپلیت می‌تواند موجب یخ زدگی لوله ها شود. داکت اسپلیت‌ها طوری طراحی شده‌اند که می‌توانند با گرفتن گرمای خانه و کاهش دمای محیط موجب خنک شدن هوا شوند. در واقع خروجی این داکت‌ها هوای سرد است.

زمانی که سیستم تهویه نتواند به طور صحیح دمای هوا را عبور دهد و این تبادل گرما اتفاق نمی‌افتد و گاز فریون نمی‌تواند به خوبی گرما را از خانه خارج کند. بدین ترتیب با گذشت زمان دمای هوا کاهش پیدا کرده و لوله‌ های داکت اسپلیت دچار یخ زدگی لوله خواهند شد.

عدم وجود گاز کافی

یکی از مشکلات رایج یخ زدگی لوله های داکت اسپلیت عدم وجود گاز کافی درون داکت است. عدم وجود گاز درون لوله می‌تواند بنابر دلایل مختلفی چون جا به جایی دستگاه، نشتی گاز فریون، شکستگی و… باشد.

در اینصورت سیکل سرمایش با مشکل بزرگی مواجه می‌شود و در نهایت منجر به یخ زدگی لوله های داکت اسپلیت خواهد گردید. این مشکل می‌تواند به راحتی و با شارژ گاز برطرف شود.

دلایل ثانویه یخ زدگی لوله‌های داکت اسپلیت

دلایل دیگری وجود دارد که از علت های یخ زدگی لوله داکت اسپلیت هستند. این دلایل چون از اهمیت کمتری برخوردار هستند. به عنوان دلایل فرعی یا ثانویه یخ زدگی لوله های داکت اسپلیت شناخته می‌شوند. ازجمله این دلایل می‌توان به موارد زیر اشاره کرد:

عدم سرویس به موقع دستگاه

برای بازده بیشتر و جلوگیری از خرابی دستگاه، بهتر است هر چند وقت یکبار دستگاه سرویس شود تا علاوه بر عمر طولانی‌تر بازده دستگاه هم بالاتر رود. به طور کلی سرویس نکردن داکت اسپلیت را می‌توان یکی از دلایل خرابی دستگاه یا یخ زدگی لوله دانست.

خرابی دستگاه در یخ زدگی لوله

در بیشتر مواقع خرابی یک قطعه می‌تواند منجر به یخ زدگی لوله‌ های داکت اسپلیت شود. از این رو بهتر است در صورت خرابی دستگاه از آن استفاده نکنید و با نمایندگی تماس بگیرید.

گرفتگی لوله‌ها و قطعات داخلی در یخ زدگی لوله

در صورتی که لوله مویی یا یکی از قطعات گرفته شده باشد، لوله‌ ها دچار یخ زدگی لوله شدیدی خواهند شد.

استفاده بیش از اندازه از سیستم سرمایشی در یخ زدگی لوله

استفاده بیش از اندازه از داکت اسپلیت هم می‌تواند یکی از دلایلی یخ زدگی لوله ها باشد. در واقع برخی از دستگاه‌ها طوری طراحی شده‌اند که تنها باید در یک بازه زمانی مشخص کار کنند، در صورتی که فضای بیرون سرد باشد، دستگاه با مشکل مواجه خواهد شد.

یخ زدن لوله داکت اسپلیت

راه کارهای رفع مشکل یخ زدگی لوله‌های داکت اسپلیت

بهترین راه برای برطرف کردن مشکلات داکت اسپلیت و راه جلوگیری از یخ زدگی لوله داکت اسپلیت تماس با نمایندگی و سرویس داکت اسپلیت است. داکت اسپلیت سیستم پیچیده‌ای دارد و به راحتی نمی‌توانید مانند وسایل دیگر با کمی دستکاری آن را تعمیر کنید.

پس بهتر است برای اطمینان خاطر با نمایندگی تماس بگیرید تا کارشناسان و تعمیرکاران مجرب برای تعمیر و سرویس آن مراجعه کنند. در بیشتر مواقع اگر به آسیب دیدگی جزئی توجه نکنید می‌توان به یک آسیب کلی و بزرگ تبدیل شود، به همین دلیل بهتر است هر آسیب و مشکلی در دستگاه را در اسرع وقت برطرف کنید.

اما راه جلوگیری از یخ زدگی لوله داکت اسپلیت چه می‌تواند باشد؟ ازجمله کارهایی که نمایندگی در زمان مراجعه انجام می‌دهد می‌توان به موارد زیر اشاره کرد:

  1. بررسی فن بلوور دستگاه و در صورت نیاز تعویض آن قطعه
  2. تمیز کردن کویل اواپراتور و بررسی مداوم آن
  3. استفاده از حالت فن سیستم، زمانی که هوای خارج از خانه سرد است
  4. بررسی، تمیز و تعویض کردن کویل اواپراتور
  5. تعویض فیلتر هوا
  6. بررسی جریان هوای داخل دستگاه و اطلاع از باز بودن تمام لوله‌ها

کارشناسان و تعمیرکاران با حضور در محل و بررسی این عوامل می‌توانند راه جلوگیری از یخ زدگی لوله داکت اسپلیت را پیدا کرده و آن را تعمیر کنند.

یخ زدن داکت اسپلیت

سخن پایانی

استفاده از داکت اسپلیت‌ها در مقایسه با کولرهای آبی و دیگر وسایل سرمایشی و گرماشی بهتر و مقرون به صرفه‌تر خواهد بود. اما داکت‌ها هم مانند هر وسیله دیگری به سرویس دوره‌ای نیاز دارد تا بتواند عملکرد درستی داشته باشد. همواره این موضوع را به یاد داشته باشید که سرویس نکردن داکت اسپلیت می‌تواند عوارض بسیاری را در بر داشته باشد.

دیدگاه‌ خود را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

Scroll to Top
اسکرول به بالا