انواع هواساز

انواع هواساز خانگی + قیمت

اکثریت افراد برای تهویه هوای محیط زندگی به دنبال یک دستگاه مناسب می‌گردند. شرایط زندگی در جوامع امروزی با توجه به سکونت در آپارتمان احتیاج به تهویه‌ی مناسب دارد. در واقع  خرید هواساز های خانگی با قیمتی مقرون به صرفه  می‌تواند بهترین گزینه برای این مسئله باشد. البته هنوز هم موارد بسیاری برای سیستم گرمایشی و سرمایشی خود به دنبال ابزار آلات سنتی مانند کولرهای آبی و یا بخاری گازی هستند. اما با پیشرفت صنعت از تعداد این وسایل نیز کاسته شده است. هواساز خانگی هم جزو یکی از اقلام مهم در پیشرفته شدن صنعت به حساب می آید.

اگر شما هم جزو کسانی هستید که برای فصل گرما و یا در زمستان برای سرما به دنبال یک وسیله با حجم کم و تهویه‌ی مناسب می‌گردید، می‌توانید به خرید یک هواساز خانگی یا آپارتمانی با قیمتی مناسب نسبت به سطح بازار فکر کنید. برای کسب اطلاعات بیشتر در خصوص انواع هواساز خانگی + قیمت در ادامه‌ی این مقاله با آرتانسیم فروشگاه اینترنتی داکت اسپلیت و فن کویل همراه باشید.

هواساز

آشنا شدن با دستگاه هواساز خانگی

معمولا وجه تشابه بین هواسازهای خانگی و صنعتی بسیار ناچیز است، زیرا در نحوه‌ی چیدمان قطعات داخلی هر دو هواساز مشابه هم هستند. در واقع هدفی که برای ساخت این دستگاه تعیین گردیده؛ پاکسازی هوای محیط برای ساکنین است. هوای موجود در اتاقی که از هواساز استفاده شده فاقد هر گونه آلودگی، ریزگرد و عدم تعادل در دما می باشد. به همین  دلیل این که از چه نوع هواسازی برای محیط خود استفاده می‌کنید؛ بسیار مهم است. البته باید بدانید که نحوه ی کاربرد این وسیله می تواند در قیمت آن نیز تاثیرگذار باشد.

حال می خواهیم با سیستم عملکرد این دستگاه آشنا شویم. دردسته‌ی هواسازها  انواع مختلفی به نام دمنده، سیستم سرمایش تبخیری، یک هیتر یا کویل و سیستم فیلتراسیون وجود دارد؛ که در مجموع به پاکسازی هوای محیط کمک می‌کند. البته بین هواسازهای خانگی و صنعتی یک تفاوت بسیار مهم وجود دارد. که در نوع استفاده از آن تاثیر گذاشته است.

هواساز آپارتمانی

به دلیل کمبود مکان در منازل آپارتمانی، هواساز در سایز های کوچک تر نیز ساخته گردیده است. البته در برخی موارد با توجه به محیط این هواساز ها در نوع عمودی نیز تعبیه شده اند. یکی از اهداف مهم از ساخت این نوع هواساز، جمع شدن کولر های آبی یا گازی و یا رادیاتور ها و بخاری های گازی می‌باشد. مورد بعدی که باعث اهمیت این وسیله گردیده است، قیمت هواساز خانگی است که نسبت به سایر دستگاه ها در سطح پایین تری قرار دارد. اگر دوست دارید با نحوه ی عملکرد هواسازهای خانگی آشنا شوید، در ادامه ی این مقاله با همراه باشید.

چه قطعاتی در هواساز های خانگی به کار رفته است؟

چیزی که در مورد هر دستگاه علی الخصوص هواساز ها مورد اهمیت است، ساده بودن طراحی و نوع کار کردن با آن هاست. طراحی این دستگاه به دو صورت افقی و عمودی در بازار موجود است. البته نوع آن در قطعات و پوسته اصلی تاثیری ندارد. به طور کلی قطعات اصلی این دستگاه در داخل یک ورق گالوانیزه به صورت مستطیلی قرار گرفته‌اند. اینکه برای ساخت رویه اصلی از چه ورقی استفاده گردیده بسیار مهم است. زیرا مکانی که این دستگاه قرار می گیرد عموما در معرض هوای آزاد قرار دارد و هر لحظه امکان زنگ زدگی و یا شکستن وجود دارد. عایق بندی مناسب برای این دستگاه می‌تواند از نفوذ آب و رطوبت به محفظه‌ی اصلی این دستگاه جلوگیری کند. در ادامه به سایر مدل های این دستگاه کاربردی اشاره می‌کنیم:

دستگاه فن هواساز خانگی

یکی از انواع بسیار مهم در هواسازهای خانگی فن یا دمنده اصلی این دستگاه است. وظیفه‌ی اصلی این دستگاه به جریان انداختن کانال‌های اصلی هواساز با تامین کردن انرژی لازم می‌باشد. نوع فنی که معمولا در نوع خانگی  این دستگاه بکار رفته از نوع سانتریفیوژ است. البته موردی که درباره این نوع دمنده باید به آن توجه کرد، بک وارد و فوروارد بودن آن است.  نحوه ی کارکرد این دستگاه در مصارف خانگی به گونه ایست که؛ در هنگام تهویه،  مقداری از هوای محیط را با هوای تازه ترکیب می کند . این کار به صرفه جویی در انرژی کمک زیادی می‌کند.

هواساز خانگی

یکی از مهم ترین پارامترهایی که در هنگام خرید هواساز خانگی باید به آن توجه کنید؛ ظرفیت دستگاه و قدرت فن آن است. مبنای اندازه گیری برای این پرامتر، واحدی به نام CFM است. که بر اساس فوت مکعب، مقدار هوای تولید گردیده توسط دستگاه را در هر دقیقه محاسبه می‌کند.

شما می توانید با بکارگیری کیت اینورتر  در دستگاه خود ، میزان سرعت در موتور فن را کنترل نمایید. این مسئله در صرفه جویی در میزان انرژی مصرفی هواساز های خانگی تاثیر بسیار زیادی دارد.

دستگاه فیلتراسیون

در هواساز های صنعتی قطعه ای به نام فیلتراسیون هپا وجود دارد. از این قطعه معمولا در محیط های آزمایشگاهی و بیمارستان ها استفاده ی بیشتری می شود. زیرا هوای موجود در این محیط ها باید عاری از هر گونه آلودگی و میکروارگانیسم باشد.

فیلتر هواساز

اما شما در هنگام خرید هواسازهای خانگی به راحتی می توانید فیلترهای مشبک فلزی را در جلوی فن دستگاه مشاهده کنید. این فیلتر های می توانند از عبور کردن  ذرات درست و رریز گرد و غبار تا 1 میلی متر جلوگیری کنند. برخی از دستگاه ها علاوه بر فیلتر فلزی از یک فیلتر کاغذی نیز استفاده می‌کنند. این کار از صدمه رسیدن به اجزای داخلی هواساز جلوگیری می‌کند. و در عین حال به پاکسازی هوا نیز کمک زیادی می‌کند. قابلیت بسیار مهمی که درون دستگاه های هواساز خانگی وجود دارد؛ امکان نصب قطعات جدید بر روی آن هاست.

دستگاه هواساز

برای مشاهده محصولات این حوزه به صفحه فروشگاه انواع هواساز ما مراجعه کنید.

 دستگاه نوع سیستم گرم کننده در هواساز

شما با خرید هواساز خانگی، می‌توانید بدون استفاده از رادیاتور یا بخاری از سیستم گرمایشی نیز استفاده کنید. در این دستگاه کویل‌های حرارتی وجود دارند که به گرم کردن محیط کمک می کنند. آب گرمی که در سیستم پکیج وجود دارد به داخل این کویل ها تزریق می‌شود. از طریق عبور کردن جریان آب داغ  داخل کویل‌ها، هوای محیط به تعادل نصبی می‌رسد. بهتر است بدانید که تمام این مراحل توسط خود دستگاه انجام می شود وشما فقط باید دمای مورد علاقه‌ی خود را تنظیم نمایید.

عملکرد هواساز

البته نوع دیگر از هواساز وجود دارد که برای گرمایش استفاده می‌شود. این نوع هواساز عملکردی همانند هیترهای برقی موجود در بازار دارد. میزان مصرف انرژی در این نوع سیستم گرمایشی، هدر رفت بسیار بالایی دارد. همچنین در خشکی هوای محیط نیز بی تاثیر نیست. استفاده از این هیتر های برقی در کنار کویل های گرمایشی می تواند عملکرد خوشایندی داشته باشد.

دستگاه سیستم سرمازا در هواساز خانگی

نوع عملکرد سرمازایی در هواساز های خانگی به صورت تبخیر دو مرحله ای می باشد. البته این نوع علمکرد را می توانید در کولرهای آبی نیز مشاهده کنید. در ساختمان ها برای هواسازها از نوعی پد های مشبک سلولزی در مسیر هوا استفاده گردیده است. افشانه موجود در دستگاه این پد ها را به کمک چندین افشانه مرطوب می نمایند.

سرمایش هواساز

این  پد های مشبک دارای تمایل زیادی برای تبخیر قطرات آب می باشند. همین فرآیند باعث می شود تا گرمای موجود در هوا را جذب کرده و این رطوبت را تبخیر نماید. تمام این مراحل در خنک سازی هوای اطراف شما تاثیر گذار خواهد بود. البته باید بدانید که این دستگاه به دلیل رطوبت زیاد در مناطق شمالی و جنوبی کشور قابل استفاده نخواهد بود. زیرا می توانند در بالا بردن میزان رطوبت هوا در محیط موثر باشند. همچنین مرطوب بودن دستگاه می تواند باعث ایجاد خوردگی در سایر قطعات نیز شود.

طرز کار هواساز

 دستگاه رطوبت زن

 اگر به رطوبت بیشتر در محیط ساختمان احتیاج دارید، خرید هواساز با قطعه ی رطوبت زن می تواند تصمیم خوبی باشد. در این نوع دستگاه افشانه هایی وجود دارند؛ که قطرات آب بیشتری را در محیط هواساز افشانه می کند.

 دستگاه رطوبت گیر در هواساز خانگی

یکی دیگر از مواردی که می تواند برای هواساز های خانگی آپشن به شمار بیاید، وجود قطعه رطوبت گیر در داخل این دستگاه است. دستگاهی با این امکان می تواند از میزان رطوبت موجود در فضا تا حد امکان بکاهد.

هواساز صنعتی

کنترل هواساز

یکی از گزینه هایی که در هنگام خرید هواساز خانگی  با قیمت مناسب باید به آن توجه کنید، نحوه ی کارکرد آسان این دستگاه است. اغلب این دستگاه ها بوسیله یک ریموت کنترل هدایت می شوند. گزینه هایی که بر روی این ریموت کنترل های وجود دارد؛ به نوع دستگاه و آپشن های موجود در آن بستگی دارد. البته قابلیت هایی مانند تنظیم باد ورودی، تایمر و درجه ی دما در تمام ریموت کنترل ها ثابت است.

  • خرید هواساز خانگی چه مزایایی برای شما می تواند داشته باشد؟
  • نحوه ی عمکلرد مناسب این دستگاه در فصر گرم وسرد سال
  • عدم احتیاج به سایر سیستم های گرمایشی و سرمایشی
  • یکسان شدن هوای محیط
  • تنظیم دمای دستگاه
  • نصب در کمترین فضای ممکن
اجزای هواساز

جمع بندی

به طور کلی هواساز خانگی یا هر مدل دیگری از آن می تواند در قیمت مطرح شده‌ی آن تاثیرگذار باشد.هواساز خانگی هم جزو سایر هواساز هایی هستند که؛ به سیستم گرمایش و سرمایش محیط کمک می کنند. همچنین از این دستگاه برای پاکسازی هوای محیط و برطرف کردن ذرات غبار نیز استفاده می شود. شما می توانید با خرید هواساز خانگی در میزان مصرف انرژی در فصل گرما و سرما نیز صرفه جویی نمایید. این دستگاه ها در انواع سایز ها و مدل ها می توانند در برطرف کردن نیاز افراد در هر محیطی اعم از اداری و خانگی کمک رسانی کنند. با نصب دستگاه مرکزی اصلی بر روی پشت بام منازل، از اشغال فضا نیز جلوگیری می شود. اگر به دنبال قیمت و هزینه برای خرید این دستگاه هستید، در این سایت می توانید به هدف خود دست پیدا کنید.

دیدگاه‌ خود را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

Scroll to Top
اسکرول به بالا