انواع داکت اسپلیت

بررسی مزایا و معایب داکت اسپلیت

 وجود تهویه مطبوع، یکی از برترین مزایایی است که مشتریان در هنگام خرید منزل جدید به دنبال آن می گردند. از آنجایی نزدیک به 53% درصد از انرژی های مصرفی ساختمان ها صرف سرمایش وگرمایش آنها می شود، انتخاب سیستم تهویه مطبوع هوا مناسب خانه شما باعث صرفه جویی در خیلی از هزینه ها می شود. اگر قصد بازسازی خانه خود را دارید یا رویای ساخت خانه ی جدیدی را در سر دارید، به ناچار با انتخاب سیستم های تهویه هوا بدون کانال(Ductless) و سیستم های کانالی (Ducted) روبرو خواهید شد.

برای آشنایی کامل و بررسی با انواع مزایا و معایب داکت اسپلیت ها و مینی داکت اسپلیت ها با آرتانسیم (تولید کننده انواع داکت اسپلیت و چیلر) همراه باشید.

داکت اسپلیت ایرانی

عملکرد داکت اسپلیت

داکت اسپلیت ها از کانال های هوا در داخل دیوار ها و سقف خانه شما برای توزیع هوای خنک استفاده می کنند. هوای خنک از درون داکت اسپلیت به کانال ها جریان یافته و از طریق دریچه ها به اتاق ها انتقال پیدا می کند. اما در سیستم تهویه هوا بدون کانال ( معروف به مینی اسپلیت ) نیازی به کانال کشی وجود ندارد و نصب مینی اسپلیت بر روی دیوار یا سقف هر اتاق امکان پذیر است.

خرید داکت اسپلیت

داکت اسپلیت ها و مینی اسپلیت ها در ایران با برند های مختلفی بفروش می رسند. در این مقاله، تمامی اصول اولیه این دو سیستم را به همراه معایب و مزایای آنها به طور کامل پوشش خواهیم داد. زمانی که خواندن این مقاله را از سایت آرتانسیم (گروه تولیدی انواع داکت اسپلیت و چیلر) را تمام کنید. می توانید تصمیم آگاهانه تری در رابطه با انتخاب بهترین سیستم تهویه مطبوع برای خانه تان بگیرید. 

مزایا و معایب داکت اسپلیت

پیشنهاد آرتانسیم جهت مطالعه بیشتر : “چیلر چیست؟” از سری مقالات تخصصی آرتانسیم (تولید کننده انواع داکت اسپلیت و چیلر)

معرفی سیستم های تهویه مطبوع کانالی

به سیستم های تهویه هوای کانالی، سیستم های تهویه مطبوع مرکزی نیز می گویند. آنها به طور کلی در دو دسته تهویه مرکزی داکت اسپلیت(Split Central Air Conditioners). تهویه مطبوع مرکزی پکیچی  Packaged Central Air Conditioners))  قرار می گیرند.

داکت اسپیلت مرکزی

 داکت اسپلیت ها رایج ترین نوع سیستم تهویه مطبوع مرکزی هستند که توسط ساختمان ها و مراکز تجاری مورد استفاده قرار می گیرند. همه داکت اسپلیت ها دارای سیستم تولید گرمایش و سرمایش هستند که در تمامی فصول سال می توانند به راحتی نیاز های خانه را برطرف کنند. بخش هوا ساز داکت اسپلیت به شکل توکار به دورن سقف یا کمد وصل می شود و به کمک کانال ها، هوای گرم یا سرد را به سایر اتاق ها و فضا ها منتقل می کند.

کانال کشی داکت اسپلیت

کانال کشی

یکی از اصلی ترین مراحل نصب و راه اندازی داکت اسپلیت می باشد. کانال های هوا نیز مانند سیستم های تهویه مطبوع، انواع مختلفی دارند. مرتیال استفاده شده در هرکدام متفاوت است. در حال حاضر دو نوع کانال هوای مرکزی استفاده می شود:

کانال های انعطاف پذیر

این دسته از کانال ها ساختاری لوله مانندی دارند که در قطر های متفاوتی به فروش می رسند. آنها از چهارچوب فلزی تشکیل گردیده اند که توسط پلاستیک انعطاف پذیر احاطه است. کانال های انعطاف پذیر ارزان قیمت تر از مدل دیگر هستند و نصب راحتی دارند. کانال های انعطاف پذیر برای فضاهای محدود مناسب تر اند؛ جایی که سازه های سفت و سختی دارند و نصب کانال به سختی صورت می گیرد. نکته مهمی که در هنگام نصب کانال های منعطف باید به خاطر بسپارید. اطمینان از عدم وجود پیچ خوردگی یا خمیدگی است که منجر به اختلال در جریان یافتن هوا می شود.

داکت اسپلیت سقفی

کانال های سخت

همانطور که از نامشان مشخص است، این کانال ها ساختار ثابتی دارند و هوا را در فضای داخلی خود توزیع می کنند. کانال های سخت معمولا از ورق های گالوانیزه ساخته میگردند. نصبت به کانال های انعطاف پذیر مستحکم تر هستند و دوام بیشتری دارند؛ اما در عین حال نصب آنها سخت تر است. نکته قابل توجه این است که کانال های سخت بسیار پر سر و صدا هستند. زیرا کانال های فلزی صوت را بیشتر از کانال های لوله ای منتقل می کنند.

کانال داکت اسپلیت

استفاده از فایبرگلاس در اطراف کانال های فلزی می تواند به کاهش صدای داکت اسپلیت کمک کند؛ اما این انتخاب این گزینه می تواند سلامتی شما را در خطرقرار می دهد. هنگامی که روکش های فایبرگلاس قدیمی می شوند و شروع به پوسیدن می کنند، می توانند ذرات آزبست را در هوا آزاد کنند. استنشاق این ذرات می تواند موجب تحریک ریه انسان ها و همچنین التهابات پوستی شود.

پیشنهاد می کنیم قبل از خواندن بخش مزایای خرید داکت اسپلیت مقاله “تهویه مطبوع چیست؟” را از سری مقالات تخصصی آرتانسیم (تولید کننده انواع داکت اسپلیت  چیلر) را مطالعه کنید.

مزایای خرید داکت اسپلیت

 • بر اساس آمار ها نزدیک به 68% خانه های ساخته در ایران دارای کانال های سخت و مرکزی هستند. بنابر این به احتمال زیاد شما یک شبکه کانالی در داخل منزلتان دارید. اگر اینطور است، هزینه های نصب سیستم داکت اسپلیت به شدت کاهش می یابد.
 • دریچه هایی که برای تهویه های داکت اسپلیت ساخته می گردند. چشم انداز زیبا و دلنوازی را ارائه می دهند. این دریچه ها منظره خانه ی شما را بهبود می دهند.
 • داکت اسپلیت ها رطوبت هوا را با سرعت بسیار بالاتری نسبت به دیگر همتایان بدون کانال خود حذف می کنند. بنابراین اگر در یک محیط مرطوب زندگی می کنید، انتخاب تهویه داکت اسپلیت به شما پیشنهاد می شود.
 • اگر فضای مورد نظر شما یک اتاق بزرگ با افراد زیادی در داخل آن است، داکت اسپلیت ها می توانند سرعت هوای بیشتری را نسبت به سیستم های بدون کانال ارائه دهند. پس از خرید و نصب داکت اسپلیت، دائماً از گردش هوای تازه برخوردار خواهید بود و مشکلی نخواهید داشت.

 معایب خرید داکت اسپلیت

 • تهویه مطبوع مرکزی معمولاً هزینه نصب بالاتری دارند. بخصوص اگر مکان مورد نظر کانال های هوایی نداشته باشد و نیاز به ایجاد فضای کانال باشد.
 • نشتی یا آسیب به کانال ها کارایی سیستم تهویه هوا را کاهش می دهد. در نتیجه هزینه های عملیاتی اضافه را متحمل می شوید.
 • داکت اسپلیت ها عموماً نیازمند تعمیر و نگهداری هستند و کانال ها به نظارت منظم نیاز دارند. در حدود 30% جریان هوا از طریق نشتی ها، سوراخ ها و اتصالات نصب شده در کانال های هوایی از بین می رود.

 معرفی سیستم های تهویه مطبوع بدون کانال (مینی اسپلیت)

داکت اسپلیت سقفی

مینی اسپلیت بدون داکت یک دستگاه بدون تهویه است که هوای مطبوع را به قسمت های مشخصی از خانه ارائه می دهد. مینی اسپلیت ها که به دیوار یا سقف نصب می شوند، به یک کمپرسور در فضای باز (که می تواند تا چهار واحد داخلی را پشتیبانی کنند) متصل است و با برق تغذیه می شوند. می توان مینی اسپلیت ها را به شکل چندگانه برای گرم کردن و خنک کردن اتاق‌های مختلف در سراسر خانه استفاده کرد. از آنجایی که مینی اسپلیت ها برای کار کردن به کانال های هوا نیاز ندارند، راه حل مناسبی برای چالش های خاص گرمایشی و سرمایشی منازل مسکونی ارائه می دهند. مینی اسپلیت های بدون کانال به صلاحبان خانه اجازه می دهند تا دمای اتاق ها را به صپطور جداگانه تنظیم کنند و یک رویکرد سفارشی برای کنترل دمای عمومی خانه ارائه دهند.

مینی اسپلیت های دیواری

نصب مینی اسپلیت های دیواری نیازی به کانال ندارد، انتخاب بسیار ارزان قیمتی است و همین دلایل باعث محبوبیت این سیستم تهویه هوا در بین مصرف کنندگان است. به کمک مینی اسپلیت ها می توانید دمای هر اتاق را به طور اختصاصی تنظیم کنید. علاوه بر این به کمک پمپ های حرارتی می تواند گرمای مورد نیازتان  را در ماه های سرد زمستان تامین کنند.

داکت اسپلیت دیواری

اسپلیت های پنجره ای

بجای داشتن یک واحد داخلی و خارجی جداگانه، اواپراتور و کندانسور در یک محفظه پک است. روی یک پنجره نصب می شوند. هوای داخلید توسط اواپراتور خنک می شود. درحالی که گرمای جذب گردیده به بیرون رانده می شود. برای خنک کردن یک خانه بزرگ نیاز به نصب چندین اسپلیت دیواری داشته باشید.

اسپلیت

اسپیلت های پرتابل (قابل حمل)

اسپلیت های پرتابل مشابه کولر های گازی پنجره ای هستند؛ با این تفاوت که اسپلیت های قابل حمل به اندازه کافی سبک هستند تا بتوانید به راحتی آنها را جابجا کنید. این سیستم ها دارای یک شیلنگ هستند که می توان آن در بیرون از فضای خانه قرار داد تا راه را برای خروج هوای گرم از کندانسور فراهم کند.

کولر گازی

 اگر همچنان نمی دانید داکت اسپلیت چیست و چه کاربردی دارد؟ نگران نباشید! کافی است مقاله تکمیلی “داکت اسپلیت چیست” را از آرتانسیم (گروه تولیدی داکت سپلیت و چیلر) مطالعه کنید.

خرید مینی داکت

مینی داکت اسپلیت
 • به کمک مینی اسپلیت ها می توانید دمای هر اتاق را به طور جداگانه بر اساس نیاز هایتان تنظیم کنید؛ بدون اینکه دمای کل خانه را تغییر دهید.
 • مینی اسپلیت ها راندمان بسیار خوبی دارند. به همین دلیل است که در کشور های اروپایی، شرکت های توزیع برق در حال ارائه تخفیف ها و مشوق های مالی به صاحبخانه ها جهت استفاده از مینی اسپلیت هستند.
 • مینی اسپلیت ها از آنجایی که نیاز به نصب کانال ندارند، تاثیر کمتری در چهره خانه ی شما می گذارند. این موضوع باعث می شود تا کسانی که اقدام به بازسازی منازل خود می کنند، دردسر کمتری بابت ساخت کانال های هوایی داشته باشند.
 • هوای بهبود یافته توسط مینی اسپلیت ها، کیفیت بالاتری نسبت به دیگر سیستم های تهویه هوا ارائه می کند. عدم وجود کانال ها، هرگونه پتانسیل گرد و غبار و آلودگی را از بین می برد. فیلتر های مینی اسپلیت را می توان به راحتی جدا و پاکسازی کرد. نسل جدید و پیشرفته مینی اسپلیت ها فناوری تصفیه کامل هوا را درون خود دارند.
 • فن آوری موتور اینورتر که در داخل مینی اسپلیت ها گنجانده است. کمپرسور را قادر می سازد تا بر حسب تقاضا سرعت خود را کاهش یا افزایش دهد. در نتیجه در مصرف انرژی صرف جویی قابل توجهی می شود.
داکت اسپلیت ایرانی

 مزایای خرید مینی اسپلیت

 • مینی اسپلیت ها نیاز به نصب بر روی دیوار را دارند. سر و صدای حاصل از فعالیت آنها ممکن است باعث ایجاد مزاحمت برایتان شود و گاهاً ایجاد چشم درد کند.
 • سیستم های تهویه مطبوع بدون کانال، هزینه نصب اولیه بالاتری نسبت به سیستم های کانالی دارند. این هزینه را می توان با طول عمر زیاد این دستگاه بازگرداند، اما عمر آنها بستگی به شرایط جغرافیایی و نحوه استفاده شما از مینی اسپلیت ها دارد.
 • مینی اسپلیت ها نمی توانند به خوبی داکت اسپلیت ها در منزل شما جریان هوایی فراهم کنند. اگر به دنبال تامین کردن حجم زیادی از هوا در یک فضای بزرگ هستید، سیستم های تهویه مطبوع کانالی گزینه ی مناسب تری برای شما هستند.

دیدگاه‌ خود را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

Scroll to Top
اسکرول به بالا