تفاوت ها و شباهت های داکت اسپلیت با کولر گازی

تفاوت ها و شباهت های داکت اسپلیت با کولر گازی

برای دانستن تفاوت، شباهت یا مقایسه هر چیزی، در اولین قدم می‌بایست هرکدام از طرفین مقایسه را به درستی بشناسیم. از این رو قبل هر حرفی به معرفی کولر گازی و داکت اسپلیت می‌پردازیم. شما می توانید برای آشنایی با انواع داکت اسپلیت به صفحه تخصصی خرید انواع داکت اسپلیت آرتانسیم مراجعه نمایید.

 

 کولرگازی چیست؟

کولر گازی یکی از انواع دستگاه های تهویه مطبوع است که از روش سیکل تبرید تراکمی (سیستم گرماگیر)، گرمای فضا را می‌ گیرد و هوای سرد را به محیط تزریق می‌ کند. می‌ توان گفت سیستم کولر گازی تقریباً همان سیستم یخچال است. به همان روش، هوای گرم را در اثر مجاورت دادن با سیال گرماگیر به هوای سرد تبدیل می‌کند.

روش کار کولر گازی هم اگر بخواهیم به صورت مختصر بیان کنیم اینطور است که کمپرسور، با افزایش فشار مبرد(گاز یا سیال سردکننده) از طریق وارد کردن آن به کندانسور باعث متراکم شدن آن می‌ شود. افزایش تراکم، طبق قانون شیمی فشار و شاره، دمای مُبَرِّد را کاهش می‌ دهد.

داکت اسپلیت ایرانی

در ادامه حرکت مُبَرِّد و با ورود به اواپراتور، به علت بزرگ تر شدن محیط مبرد، کاهش تراکم را تجربه و در نتیجه افزایش دما پیدا می‌ کند. در این حالت با توجه به همجواری هوای گرم محیط با اواپراتوری که حاوی ماده گرماگیر است، به‌سرعت دمای هوای گرم محیط جذب و هوای سرد تولید می‌ شود. و این هوا به کمک فن موجود در دستگاه به محیط دمیده می‌ شود.

پیشنهاد می کنیم چنانچه به دنبال مرکز تعمیرات سرویس داکت اسپلیت در تهران هستید مقاله” مرکز تخصصی سرویس و تعمیر داکت اسپلیت در تهران” از آرتانسیم تولیدکننده انواع سیستم های تهویه مطبوع داکت اسپلیت، چیلر و فن کویل مطالعه کنید.

 اسپلیت چیست؟

اسپلیت (split) نیز از طریق سیکل تبرید تراکمی (سیستم گرماگیر) می‌ تواند محیط را سرد کند. که در بند توضیحات این روش داده شد و تفاوت آشکار آن با کولر گازی در این است که علاوه بر سیستم گرماگیر، سیستم سرماگیر نیز دارد. اصلاً کلمه اسپلیت به معنای دو بخشی می ‌باشد و روش تولید هوای گرم توسط داکت اسپلیت به شرح زیر است:

بسیاری از افراد فکر می ‌کنند هوای گرمی که داکت اسپلیت تولید می‌ کند به کمک المنت است و از این رو انرژی زیادی مصرف می‌ شود. در حالی که برای تولید گرما توسط اسپلیت صرفاً نیاز به یک شیر چهار طرفه است. البته موارد دیگری نیز لازم است که توضیح داده می‌ شود.

کمپرسور سیال یا گاز مُبَرِّد گرم‌ شده را به جای اینکه به بخش بیرونی اسپلیت (یونیت خارجی) هدایت کند، به کمک شیر چهار طرفه یا معکوس مستقیم به اواپراتور می‌فرستد. در آنجا بخشی از سرمای محیط در اثر همجواری با لوله ‌های گرم اواپراتور گرم می شود.  به وسیله فن موجود در اسپلیت، گرمای لوله‌ های حاوی مبرد به فضای داخلی منتقل می شود.  مبرد که در این حالت گرمای خود را از دست داده است به بخش بیرونی اسپلیت منتقل می‌ شود.

نظرات مصرف کنندگان داکت اسپلیت

 انواع داکت اسپلیت

بسته به نوع استفاده و همچنین نیاز فضای مد نظر و البته با در نظر گرفتن مسائل مالی می‌ توان از انواع اسپلیت استفاده کرد. مثلاً در جایی که سقف کاذب وجود ندارد، نمی‌ توان از اسپلیت کاستی یا سقفی استفاده کرد. چرا که به‌ شدت بد نمایی می‌ کند. یعنی اینکه برای خرید اسپلیت حتماً با یک کارشناس مشورت کنید. چون مسائلی شاید کوچک و بی‌ اهمیت باشد، ولی دیدن و رعایت آن‌ ها می‌ تواند تاثیر بسزایی در مقدار هزینه‌کرد و یا بازدهی نهایی سیستم تهویه مطبوع محیط مدنظر داشته باشد.

انواع اسپلیت به شکل زیر است:

اسپیلت ایستاده

اگر محیطی اسپلیت بزرگ است، اولین و بهترین گزینه برای شما اسپلیت ایستاده است. البته این اسپلیت به لحاظ عملکرد دقیقاً شبیه اسپلیت معمولی است با این تفاوت برای مقیاس بزرگتری طراحی شده است یعنی سیستم قوی‌ تری دارد.

اسپیلت کاستی یا سقفی

این اسپلیت مناسب برای مکان‌های اداری و سقف بلند است و در ۴ جهت می‌ تواند هوای مطبوع را پخش کند.

اسپلیت سقفی زمینی

اگر در جایی هستید که احتمال می‌ دهید شاید روزی کاربریِ سقفی اسپلیت، زمینی شود و یا برعکس، این نوع اسپلیت انتخاب خوبی است.

اسپیلت سقفی دیواری

اگر مثل اسپلیت قبلی فکر می‌ کنید شاید روزی به جای سقف، نیاز باشد یونیت داخلی اسپلیت روی دیوار نصب شود و یا برعکس، سراغ اسپلیت سقفی دیواری بروید.

بهترین داکت اسپلیت

برای محاسبه ظرفیت داکت اسپلیت برای ساختمان مقاله ” نحوه محاسبه ظرفیت داکت اسپلیت ” را از سری مقالات تخصصی داکت اسپلیت آرتانسیم مطالعه کنید.

داکت اسپیلت یا اسپیلت کانالی

داکت اسپلیت یا اسپلیت کانالی یا اسپلیت داکتی برای محیط‌ های جدا از هم که تعداد آن‌ ها از یک محیط بیشتر است، کاربرد خوبی دارد. چرا که هوای مطبوع توسط یک اسپلیت تولید می ‌شود و از راه کانال ‌های مختلف به محیط‌ های مد نظر می ‌رسد.

 

 مزایا و معایب داکت اسپلیت

اگر اسپلیت با سیستم‌های مختلف تهویه مطبوع مقایسه شود، به طور مشخص مزیت‌ ها و عیب‌ های متفاوتی خواهد داشت. ولی به‌ طور کلی دارای مزایا و معایب زیر است:

مزایای داکت اسپلیت

۱- در صورتی مکان‌ های مختلفی برای استفاده از تهویه مطبوع داشته باشید، برخی از انواع اسپلیت می‌ تواند دما های مختلفی را برای شما ایجاد کند.

۲- اسپلیت به دلیل داشتن باد خشک برای مناطق گرم و خشک نیز انتخاب خیلی بهتری از نمونه‌ های تهویه مطبوع آبی است.

– در صورتی که در منطقه‌ ای زندگی می‌ کنید که کمبود آب است حتماً برای تهویه مطبوع، اسپلیت را انتخاب کنید.

مزایای داکت اسپلیت

 معایب داکت اسپلیت

۱- مصرف برق همیشه بسیاری از مشتری‌ های اسپلیت را برای انتخاب نهایی منصرف می‌کند. هر چند مدل‌ های اینورتر دار انواع اسپلیت تا حد زیادی مصرف برق را کاهش می‌ دهد. ولی هنوز این سیستم تهویه مطبوع نتوانسته در حد انتظار مشتری خود را تطبیق دهد.

۲- به علت استفاده از انواع گازها این سیستم تهویه مطبوع، نگرانی‌ ها را برای مسائل زیست‌ محیطی افزایش می ‌دهد.

۳- اگر حساسیت فصلی دارید، در مقابل باد مستقیم اسپلیت نایستید. شاید کمی عطسه‌ های غیر منتظره را تجربه کنید!

 

تفاوت بین داکت اسپلیت اینورتر و معمولی در چیست؟

به ‌طور خلاصه می‌ توان گفت داکت اسپلیت اینورتر مصرف انرژی کمتری نسبت به نمونه‌ های اسپلیت معمولی دارد. زیرا اینورتر با مکانیزمی که در اسپلیت ایجاد می‌ کند، مصرف انرژی موتور الکتریکی کمپرسور را بر اساس نیاز و مصرف مد نظر محیط تنظیم می‌ کند. در صورتی که در مدل‌ های معمولی مصرف انرژی به دلیل کار کردن دائمی موتور الکتریکی کمپرسور بسیار بالاتر است.

شما می توانید برای آشنایی با نحوه نصب داکت اسپلیت مقاله نحوه نصب داکت اسپلیت را از سری مقالات تخصصی سیستم های تهویه مطبوع آرتانسیم مطالعه کنید.

تفاوت داکت اسپلیت با کولر گازی

با توجه به اینکه کلمات اسپلیت و کولر کلمه‌هایی انگلیسی هستند با برگردان این دو کلمه به فارسی به تفاوت آن‌ها می‌ توان پی برد. از این رو اسپلیت به معنای دو بخشی و کولر یعنی تولید کننده هوای سرد است. پس اسپلیت ها دو بخشی هستند و علاوه بر تولید هوای سرد، هوای گرم نیز می‌سازند، در صورتی که کولر فقط توان تولید هوای سرد دارد.

تفاوت داکت اسپلیت

 تفاوت داکت اسپلیت با کولر آبی

سیستم تهویه مطبوع اسپلیت، سیستمی مبتنی بر استفاده از برق و بدون استفاده آب با توان تولید هوای سرد و گرم خشک است. در صورتی که کولر آبی، سیستمی مبتنی بر استفاده برق و آب و فقط با توان تولید هوای سرد مرطوب است.

خرید داکت اسپیلت

 خرید داکت اسپلیت و کولرگازی

با توجه به حساسیت های موجود و تنوع گسترده این دستگاه های تهویه مطبوع و همانطور که پیشنهاد شد، حتما در خرید از نظرات کارشناسان مجرب استفاده کنید. آرتانسیم از جمله قدیمی ترین فعالین عرصه تولید و عرضه اسپلیت و کولرگازی به این منظور در خدمت شماست. با ما تماس بگیرید تا کارشناسان ما به بهترین شیوه ممکن شما را تا انتخاب بهترین سیستم تهویه مطبوع همراهی کنند.

دیدگاه‌ خود را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

Scroll to Top
اسکرول به بالا