سردخانه

تجهیزات سردخانه شامل چه مواردی است؟

سردخانه‌ها بر اساس دسته‌بندی‌های مختلف ظرفیت، نوع استفاده و میزان دما تقسیم‌بندی می‌گردند. بخش مهمی از کیفیت و کارکرد آن‌ها در گروی استفاده از تجهیزات سردخانه ‌ای باکیفیت است. در این محیط‌ها انواع گوشت، لبنیات، میوه، سبزی و فراوری‌های دریایی نگه‌داری می‌شود. در مدل‌های کوچک، متحرک و ترانزیت، کانتینری، صنعتی و کنترلی عرضه می‌شوند و اصلی‌ترین و مهم‌ترین قطعه در آن‌ها بدنه و فریم اصلی، درب و کندانسور، تابلوهای برق صنعتی، اپراتور و همین‌طور کمپرسور است. علاوه بر این که در ادامه بیشتر با هرکدام از این قطعات آشنا می‌شویم. در مورد نحوه خرید قطعات باکیفیت برای تجهیزات سردخانه نیز توضیحاتی را در اختیار شما قرار می‌دهیم. با آرتانسیم تولید کننده انواع داکت اسپلیت، چیلر و فن کویل همراه باشید.

سردخانه

درصورتی‌که قصد خرید و تهیه تجهیزات سردخانه‌ای یا سفارش ساخت سردخانه را دارید، می‌توانید بر مبنای این پیش‌نیازها و نکاتی که تماماً تخصصی هستند انتخاب کنید.

سردخانه‌ها بر اساس ساختار، دما و نوع محصولی که قرار است در آن‌ها نگه‌داری شود تقسیم‌بندی می‌شوند. مدل‌های بالای صفر و زیر صفر از جمله رایج‌ترین و نمونه‌های تونل انجماد نیز در دسته‌بندی‌های خاص‌تر قرار می‌گیرند.

تجهیزات سردخانه

تجهیزات سردخانه شامل قطعات و بخش‌های مهمی از این سیستم برودتی می‌شود. البته که در هنگام خرید باید به مشخصه‌های فنی، دامنه نیاز و همین‌طور انتظارات خود از سیستم برودت آگاه باشید.

درصورتی‌که در این مورد اطلاعات کافی را ندارید پیشنهاد می‌کنیم که پیش از هر کاری، مشاوره‌های لازم در مورد نحوه طراحی و ساخت کانتینرها و سردخانه‌ها را دریافت کنید. قیمت سردخانه‌ها بر اساس ابعاد و ظرفیت آن‌ها متفاوت است.

این ظرفیت بر مبنای BTU مشخص می‌گردد و این که قرار است چه چیزی در سردخانه نگه‌داری کنید نیز مسئله مهمی است. یکی دیگر از مسائل کلیدی که روی قیمت تجهیزات سردخانه‌ای تأثیر می‌گذارد، محل استفاده از آن خواهد بود.

می‌توانید در سردخانه‌ها هر چیزی را به‌شرط این که در انجماد دچار تغییر حالت گسترده نشود نگه‌داری کنید. از انواع اقلام خوراکی گرفته تا موادی که ماهیت شیمایی دارند.

قیمت تجهیزات سردخانه

باید به یاد داشته باشید که در بازار ایران خرید قطعات یک راز پیچیده است که متأسفانه بسیاری از مشتریان در مورد آن اطلاعات صحیح را ندارند. برخی عرضه‌کنندگان حتی ممکن است قطعات درجه چند و یا استوک را در اختیار مشتری قرار دهند و برخی از لیبل‌ها حتی گارانتی و خدمات پس از فروشی هم نخواهند داشت.

در ساخت سردخانه‌ها یکی از مهم‌ترین نکات راندمان کاری عادی و استاندارد است. همین‌طور انتظار می‌رود که تاحدامکان از هدررفت انرژی جلوگیری شود.

پیشنهاد آرتانسیم تولیدکننده انواع داکت اسپلیت، چیلر و فن کویل برای مطالعه بیشتر : سابکول و سوپرهیت

کمپرسور

تفاوتی ندارد که چه نوع سردخانه‌ای نیاز دارید، در نهایت استفاده از تمامی قطعات باید در اولویت اصلی شما باشد. ساخت سردخانه‌ها امروزه یکی از روتین‌ترین پیش‌نیازها در بسیاری از موارد نگه‌داری اقلام خوراکی و… است که نیاز به حفظ در محیط سردتر از شرایط معمول اتمسفر زمین دارند.

قیمت سردخانه در بیشتر مواقع به هزینه خرید این قطعات بستگی دارد و البته دستمزد طراحی نیز موضوع مهمی است.

بین تمام تجهیزات سردخانه، کمپرسور یکی از کلیدی‌ترین و مهم‌ترین‌ها به‌عنوان قلب و پیکره اصلی در نظر گرفته می‌شود. در واقع موجب ایجاد حرکت مبرد و همین‌طور اختلاف فشار خواهد شد.

خرید سردخانه

در ساخت این دستگاه از قطعات الکتریکی استفاده می‌شود و در مدل‌های مختلف اسکرال، سیلندری پیستونی و اسکرو عرضه می‌شود.

نکته مهم در مورد خرید کمپرسور این است که حتماً آن را بر اساس نحوه نصب و همین‌طور برند تولیدکننده انتخاب کنید. شرکت‌های داخلی و خارجی زیادی از آلمان تا چین در زمینه ساخت کمپرسور مخصوص سردخانه فعالیت می‌کنند.

دقت کنید که عدم کارکرد صحیح کمپرسور می‌تواند موجب آسیب‌دیدن کل سیستم شود. به طبع تهیه نمونه باکیفیت کمپرسور باید در اولویت تمامی مواردی باشد که تاکنون به آن‌ها اشاره کردیم.

عایق بدنه

لازم است که در ساخت بدنه از عایق استفاده شود تا برودت در فضا حفظ شده و از بین نرود. برای این کار از فوم‌های پلی‌یورتان استفاده می‌شود که در دسته‌بندی مشتقات نفتی و پتروشیمی قرار می‌گیرد.

تجهیزات سردخانه زیر صفر

هرچه میزان ضخامت و وزن این ورق بالاتر برود ضریب انتقال حرارتی آن کاهش می‌یابد. این ضخامت معمولاً از 40 تا 150 میلی‌متر متغیر خواهد بود. این صفحه از دانه‌های ریز پلی‌اتیلن ساخته می‌شود و چگالی آن نیز بسته به کیفیتی که دارد می‌تواند بین 20 تا 30 کیلوگرم بر مترمکعب باشد. دقت کنید که در هنگام خرید تجهیزات سردخانه، حتماً به این مسئله دقت ویژه‌ای داشته باشید.

برای آشنایی با سیستم های تهویه مطبوع مقاله “سیستم تهویه مطبوع چیست؟” را از سایت تخصصی آرتانسیم تولیدکننده انواع داکت اسپلیت، چیلر و فن کویل مطالعه کنید.

کندانسور

یکی دیگر از قطعات مهم در مدار پردازش تجهیزات سردخانه، مرتبط با کندانسور خواهد بود. در واقع وظیفه اصلی آن دفع حرارتی است که مبرد تولید می‌کند. محاسبه و ساخت این قطعه باید بادقت عمل بالایی انجام شود.

به‌عنوان‌مثال سردخانه‌هایی که نیاز به تنظیم مدام برودت دارند به سطح پیشرفته‌تری از آن نیاز خواهند داشت. کندانسور مورداستفاده در تجهیزات سردخانه می‌تواند از مدل‌های مبتنی بر خنک شدن هوا یا آب باشد.

اواپراتور

این قطعه به نام مبدل حرارتی سردخانه نیز شناخته می‌شود. در بخش داخلی نصب شده و وظیفه دارد که گاز را درون کویل‌ها به جریان درآورد. در واقع دمای سرد شده بر اساس گازهای وارد شده در مسیر این قطعه در میانه فضا پخش می‌شود.

لازم است که اپراتور به‌صورت اتوماتیک یا توسط کاربر فعال شود. علاوه‌برآن، در سردخانه‌ها و باتوجه‌به نوع مبرد لازم است که این قطعه سفارشی‌سازی شود. درصورتی‌که قصد خرید تجهیزات سردخانه را دارید حتماً نسبت به سالم بودن و همین‌طور عدم وجود مشکلات فنی در اواپراتور دقت داشته باشید.

تابلو برق در تجهیزات سردخانه

با خرید تجهیزات سردخانه شما نیاز به تابلو برق هم خواهید داشت که جریان را در مدار کنترل می‌کند. این قطعه وضعیت کاری تمامی قطعات از جمله کمپرسور، اپراتور و همین‌طور تنشیم دما را بر عهده دارد.

تبلو برق می‌تواند ابعاد آن باتوجه‌به نیاز مشتری و دستورات الکتریکی که قرار است ارسال کند متفاوت باشد. تابلو های برق شامل دستگاه‌های مهمی از جمله کلیدها، فیوزها، ترموستات‌ها، تایمرها، نشانگرها، هشدار و… هستند.

شیرآلات کنترلی در تجهیزات سردخانه

یکی دیگر از ارکان مهمی که می‌تواند موجب تعیین میزان حرکت مبرد باشد مرتبط با ساختار شیر کنترلی خواهد بود. شیرهای کنترلی نقش کلیدی و مهمی در ایمنی سیستم‌های توزیع برودت دارند و قیمت آن‌ها باتوجه‌به برند سازنده و مشخصه‌های فنی متفاوت خواهد بود.

در سردخانه‌ها نیز مهم‌ترین مسئله برای کنترل فشار مکش، ترموستات‌ها و همین‌طور لوله‌های کنترلی کارکرد صحیح این قطعه است. درهرحال اگر قصد خرید تجهیزات سردخانه را دارید حتماً شیر کنترلی را از یک برند معتبر خریداری کنید.

چون برخلاف بسیاری از قطعات این شیر کنترل‌های مکانیکی زیادی را انجام می‌دهد و لازم است که کارکرد آن با تداوم همچنان کیفیت لازم را داشته باشد.

پیشنهاد می کنیم برای آشنایی با سیستم تهویه مطبوع داکت اسپلیت مقاله “داکت اسپلیت چیست و چه نوع کاربردی دارد؟” را از سایت تخصصی آرتانسیم تولید کننده انواع داکت اسپلیت، چیلر و فن کویل مطالعه کنید.

قیمت سردخانه چطور محاسبه می شود؟

سردخانه‌ها در انواع دسته‌بندی‌های مختلف بر اساس توان کاری و گستره نیاز مشتریان قابل طراحی هستند. این محیط‌ها در ساختمان‌ها به‌صورت ثابت و روی خودرو ها قابل‌نصب و اجرا بوده و قیمت آن‌ها با توجه به سه شرط مهم برند سازنده قطعات، حاشیه سود فروشنده و همین‌طور ابعاد اجرایی تعیین می‌شود.

در بحث کیفیت نیز باید از قطعات باکیفیت و دارای گارانتی و تضمین کیفیت و اصالت کالا استفاده شود. تجربه و آمیخته‌شدن آن با تخصص مهم‌ترین مسئله در مورد ساخت سردخانه و تهیه تجهیزات سردخانه‌ای خواهد بود.

آرتا نسیم در حال حاضر یکی از ارائه‌دهندگان خدمات طراحی سیستم‌های برودتی و سردخانه‌ای در بازار کشور ایران می‌باشد. شما امکان سفارشی‌سازی پکیج‌ها را بر حسب نیاز خود خواهید داشت.

درصورتی‌که مایل به سفارش و خرید تجهیزات سردخانه هستید، می‌توانید نخست با پشتیبانی در این مورد صحبت نموده و توضیحات لازم را دریافت کرده و سپس بر اساس ظرفیت‌های موجود و مقایسه‌های انجام گردیده، پروژه را بر حسب نیاز خود سفارش دهید.

دیدگاه‌ خود را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

Scroll to Top
اسکرول به بالا