شرکت تولید کننده سردخانه

بهترین شرکت تولید کننده سردخانه صنعتی

سردخانه صنعتی، مکانی برای ایجاد و حفظ سرمایش است. این فناوری در اواخر قرن 19 میلادی اختراع شد. از سردخانه ها برای حفظ و نگهداری محصولات پروتئینی، میوه ها، مواد غذایی، آزمایشگاهی و … استفاده می شود. پس به طور کلی، مجموعه سردخانه صنعتی، مجموعه ای از دستگاه های تولید برودت است. این سرما پس از تولید، به داخل فضای عایق سردخانه هدایت شده و دمای آن را تا حد تعیین گردیده ای کاهش می دهد. سردخانه ها انواع مختلفی دارند. پر مصرف ترین آنها، سردخانه هایی هستند که از سیستم تبرید تراکمی استفاده می کنند. تنوع این محصولات در اندازه و نوع، با توجه به چیزی که قرار است در آن نگهداری شود، تعیین می شود. با آرتانسیم تولیدکننده انواع سردخانه، داکت اسپلیت، چیلر و فن کویل همراه باشید.

قیمت سردخانه صنعتی

سردخانه صنعتی

به طور کلی سردخانه صنعتی در چهار دسته بندی عمده قرار می گیرد. این چهار دسته دمای زیر صفر، بالای صفر، تونل انجماد و نگهداری بستنی نام دارند. ساخت این سردخانه ها در سالن های تک مداره و دو مداره صورت می پذیرد.

امروزه علاوه بر سردخانه های نگهداری مواد غذایی، سردخانه هایی نیز برای نگهداری اجساد و خودرو ساخته شده است. سردخانه هایی که از سیستم تبرید تراکمی استفاده می کنند به طور کلی دارای چهار قسمت اصلی هستند. این چهار قسمت به ترتیب کمپرسور، کندانسور، شیر انبساط و اواپراتور هستند. سردخانه های تراکمی از کمپرسور در سیکل تبرید خود استفاده می کنند. علت استفاده از اسم سردخانه تراکمی نیز همین است.

پیشنهاد آرتانسیم جهت مطالعه بیشتر : سیستم تهویه مطبوع چیست؟

نقش سردخانه ها از گذشته تا کنون

در گذشته، قبل از اختراع سردخانه، مردم برای افزایش زمان نگهداری مواد غذایی روش های مختلفی را امتحان می کردند. نگهداری این مواد در سردابه ها، چال کردن در خاک سرد و استفاده از یخچال های طبیعی، از جمله این روش ها بوده است. افزایش زمان نگهداری مواد مختلف در سرما، بشر را به فکر ساخت سردخانه های صنعتی انداخت.

همانطور که گفته شد، سردخانه های صنعتی نقش کلیدی در صنایع گوناگون به خصوص صنایع غذایی ایفا می کنند. بدون وجود سردخانه صنعتی، چرخه مواد غذایی در دنیا به طور عملی مختل می شود. همچنین بسیاری از مواد شیمیایی، آزمایشگاهی و دارویی نیز بدون وجود سردخانه، عملاً از بین می روند.

ساخت سردخانه

ساخت سردخانه صنعتی

به طور کلی سردخانه های ساخته شده رایج در بازار چند نوع هستند. سردخانه های خانگی (یخچال فریزر)، سردخانه مغازه ای (یخچال های ویترین دار)، سردخانه هایی که در مراکز تجاری مانند هتل ها و مراکز تفریحی استفاده می شوند و سردخانه های بزرگ که در صنایع در ابعاد بزرگ تر با توان بیشتر مورد استفاده قرار می گیرند.

انواع سردخانه صنعتی بر اساس حجم و ابعاد هم دسته بندی می شوند. این تقسیم بندی شامل سردخانه متحرک، سردخانه اتاقی، سردخانه صنعتی و سردخانه کانکسی می شود.

آشنایی با انواع سردخانه ها

سردخانه های کانکسی و متحرک، جزو سردخانه های کوچک و متوسط به شمار می روند. عموماً استفاده از این سردخانه ها برای آنهایی که فضای کافی برای نصب سردخانه بزرگ را ندارند، پیشنهاد می شود.

سردخانه های صنعتی، از جمله بزرگترین سردخانه ها هستند. این فضاها، دارای ابعاد بزرگ می باشند و از چندین اتاق تشکیل شده اند. سرمای هر اتاق متناسب با مواد غذایی یا دیگر موارد تاثیرگذار قابل تنظیم است. سردخانه های اتاقی نیز معمولاً برای نگهداری مواد غذایی در رستوران ها، فروشگاه ها، هتل ها و … مورد استفاده قرار می گیرد.

در مراحل ساخت سردخانه صنعتی، اولین موردی که باید به آن توجه کرد، مکان احداث سردخانه است. قدم بعدی، انجام مراحل محوطه سازی است. این مراحل نظیر دیوارکشی و مسطح کردن زمین است که با انجام خاکبرداری یا خاکریزی صورت می گیرد.

مرحله ساخت سوله، پس از محوطه سازی است. ساخت سوله اصلی ترین بخش ساخت سردخانه است. بخش های مهمی مثل فونداسیون و دیوار کشی سوله، اجرای سازه های فلزی، تاسیسات و کف سازی، از اساسی ترین موارد ساخت سردخانه صنعتی است. که در قسمت ساخت سوله لحاظ می شود.

قیمت سردخانه

عوامل موثر بر قیمت ساخت سردخانه صنعتی

برای ساخت یک سردخانه صنعتی با کیفیت، باید به موارد بسیاری توجه شود. در مرحله اول باید نسبت به وزن و دمای محصول ورودی به سردخانه شناخت پیدا کرد. سپس باید استاندارد و شرایط نگهداری محصول را دانست.

گام بعدی محاسبات مکانیکال برای ماشین آلات و تجهیزات است. این قسمت بر عهده کارشناسان است. امروزه عموماً از ساندویچ پانل و درب های پلی یورتان تزریقی سردخانه ای جهت ساخت سردخانه استفاده می کنند. ضخامت و برند ساندویچ پانل هم از عوامل تأثیر گذار در قیمت می باشند.

اجرای عایق بندی های سردخانه و نصب تجهیزات آن، بر طول عمر و کیفیت بسیار موثر است. هر چقدر بهره برداری صحیح و اصولی تر در مراحل ساخت صورت بگیرد، کیفیت سردخانه بهتر خواهد بود. برآورد هزینه ساخت سردخانه صنعتی، به موارد بسیاری بستگی دارد. از جمله اصلی ترین موارد تاثیر گذار بر قیمت ساخت سردخانه برند و کیفیت تجهیزات آن است.

قیمت ساخت سردخانه صنعتی

برند کمپسور، قدرت کمپسور، قیمت بدنه سردخانه، ظرفیت بارگیری، حجم، ابعاد، قیمت تجهیزات و هزینه نصب، از جمله موارد تعیین کننده هزینه ساخت یک سردخانه صنعتی هستند. در سال جاری، از حجم 12 تا 340 متر مکعب، رنج قیمت ساخت سردخانه زیر صفر از حدود 100 میلیون تا 1 میلیارد تومان متفاوت است. این رقم برای برای سردخانه های بالای صفر درجه، از ابعاد 30 تا 950 متر مکعب نیز صدق می کند.

این رقم ها به صورت کلی داده است. همانطور که گفته شد، موارد بسیاری در قیمت ساخت سردخانه تاثیر می گذارد که با تغییر هر کدام از آنها، می توان قیمت را کاهش یا افزایش داد. برای مثال، کمپرسور های استفاده شده در ساخت این سردخانه ها اغلب یا از برند دانفوس فرانسه یا بیتزر یا بوک آلمان هستند.

تجهیزات سردخانه صنعتی

تجهیزات سردخانه صنعتی

تا اینجا دانستیم که تجهیزات سردخانه صنعتی، به طور جداگانه بر کیفیت و قیمت سردخانه تاثیر دارد. همچنین، فهمیدیم که تمام سردخانه هایی که از سیستم های تبرید تراکمی فریونی و آمونیاکی استفاده می کنند، در دو نوع بالای صفر یا زیر صفر فعالیت می کنند.

سردخانه، به طور کلی دارای یک بخش تولید سرمایش مجزا است. این بخش، از همان قطعات اصلی کمپرسور، کندانسور، اواپراتور و شیر انسباط تشکیل گردیده است. در کنار این قطعات اصلی، شیرآلات و قطعات جانبی نیز وجود دارد. تمام این موارد، در کنار یکدیگر مجموعه سیستم تبرید یک سردخانه صنعتی را تشکیل می دهند.

برای بدست آوردن اطلاعات بیشتر در خصوص تجهیزات سردخانه این مقاله را از سری مقالات تخصصی آرتانسیم تولیدکننده انواع داکت اسپلیت، چیلر و فن کویل و سردخانه های صنعتی مطالعه کنید.

سایر قطعات مورد نیاز

این قطعات مسئول تولید سرما هستند. اما این سرما پس از تولید، نیاز به یک فضای عایق دارد. فضای عایقی که توانایی نگهداری مواد ورودی را با توجه به ظرفیت سردخانه، در وزن مشخصی داشته باشد. همچنین از نظر بهداشتی نیز، در حالت استاندارد باشد. به این فضای عایق با این مشخصه ها، اتاق سرد گفته می شود. اتاق سرد معمولاً از مواد عایق با وزنی بسیار کم، به نام ساندویچ پانل ساخته می شود.

از دیگر تجهیزات سردخانه صنعتی می توان به درب آن اشاره کرد. سازندگان سردخانه، ابتدا اقدام به نصب تجهیزات می کنند. پس از نصب، با توجه به نوع کاربرد، درب سردخانه را قرار می دهند. درب هایی که برای سردخانه های صنعتی به کار می روند، انواع گوناگونی دارند. البته در ظرفیت های پایین و سردخانه های کوچکی مثل کانکسی، ماجرا کمی متفاوت است. چرا که نیاز به سوار کردن در روی آن نیست.

تابلو برق سردخانه، از تجهیزات حیاتی است و الزامی است. این تابلو، محفظه ای است که در آن تجهیزات الکتریکی و الکترونیکی، سیم کشی و نصب می شوند. همچنین، تابلو برق این وظیفه را دارد که از ورود شوک الکتریکی به تجهیزات سردخانه جلوگیری کند.

اجزای سردخانه صنعتی

 سردخانه های صعنتی آرتانسیم

آرتانسیم به عنوان یکی از بهترین تولیدکننده ها و عرضه کننده های بزرگ سردخانه های صنعتی در ایران شناخته می شود. تولیدات این مجموعه در این عرصه از مرغوب ترین مواد اولیه و قطعات مورد نیاز بهره می برد.

شما همراهان گرامی می توانید از طریق مسیر های ارتباطی وبسایت آرتانسیم جهت سفارش و خرید سردخانه های صنعتی اقدام کنید. کارشناسان خبره آرتانسیم در این زمینه شما را راهنمایی خواهند کرد تا بهترین انتخاب ممکن را داشته باشید.

دیدگاه‌ خود را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

Scroll to Top
اسکرول به بالا