خرید فن کویل

خرید انواع فن کویل با بهترین قیمت

یکی از اصلی ترین و تاثیر گذارترین سیستم های سرمایشی و گرمایشی هر یک از انواع ساختمان‌ ها، فن کویل می باشد. این دستگاه برای تامین کردن دمای مطلوب ساختمان در فصل گرما و سرما مورد استفاده قرار می گیرد. این دستگاه از دو بخش اصلی تشکیل شده است. یکی از مهمترین بخش‌ های آن فن دمنده هوا است که وظیفه اصلی این بخش انتقال دادن سرما و گرما به درون مکان مد نظر می باشد. پس تا انتها این مطلب با تهویه مطبوع آرتانسیم تولید کننده انواع داکت اسپلیت و فن کویل همراه باشید تا با راهنمای خرید انواع فن کویل با بهترین قیمت بیشتر آشنا شوید.

اجزای فن کویل

یکی دیگر از بخش های تشکیل دهنده این دستگاه کویل است. شما باید به خوبی بدانید که این دستگاه بر اساس محل نصب، شکل ظاهری و همچنین نوع کارایی به چندین مدل تقسیم بندی می گردد. برای خرید هر یک از انواع فن کویل با بهترین قیمت باید به خوبی در مورد انواع این سیستم اطلاعات بیشتری کسب کنید.

در ادامه انواع این دستگاه را از نظر شکل ظاهری معرفی می‌ کنیم، با آرتانسیم تولید کننده انواع داکت اسپلیت و چیلر همراه باشید. حال که یک آشنایی کلی با فن کویل ها بدست آوردید، در ادامه به سراغ موضوع اصلی این مقاله که همان خرید انواع فن کویل با بهترین قیمت است، می رویم. بنابراین؛ اگر قصد خرید فن کویل را دارید پیشنهاد می کنیم ادامه این مطلب را از دست ندهید

فن کویل چیست؟

فن کویل همانطور که از نامش پیداست از یک فن و کویل تشکیل شده است. از فن کویل امروزه در سیستم‌های سرمایشی و گرمایشی ساختمان‌های اداری استفاده فراوانی می‌کنند. فن کویل یک نوع مبدل حرارتی است که می‌تواند در فصل سرما آب گرم موجود در چیلر یا مینی چیلر را در لوله‌های کویل به گردش در بیاورد. هوای اتاق توسط الکتروفن به درون یونیتفن کشیده شده و پس از فیلتر شدن با عبور از روی کویل تغییر دما ایجاد می‌شود. در نهایت هوای مطبوع از طریق کانال و به صورت مستقیم وارد محیط خواهد شد.

قیمت فن کویل

اغلب فن کویل ها دارای قابلیت های متنوعی هستند. به عنوان مثال برخی از آنها با مکش هوای موجود در یک فضا موجب تنظیم بهتر دمای محیط می شوند. بنابراین؛ به یاد داشته باشید که با خرید فن کویل دیگر وسایلی مانند بخاری یا کولر جایگاهی در منزل تان نخواهند داشت. این دستگاه در همه فصول سال می تواند بهترین هوای مطبوع را برایتان فراهم کند.

اجزای فن کوئل

یکی از تاسیسات مهم و کاربردی در اغلب ساختمان های امروزی، فن کویل ها هستند. تجهیزاتی ساده که از یک مبدل حرارتی و فن تشکیل شده اند. اما این دستگاه به ظاهر ساده، نقش بسیار مهمی در تهویه هوای ساختمان ها دارد و به عنوان بخشی از سیستم تهویه مطبوع در انواع ساختمان ها از مسکونی و تجاری گرفته تا صنعتی و … محسوب می شود.

اجزای فن کویل

فن کویل یا فن کویل یونیت از دو بخش اصلی فن دمنده و مبدل حرارتی یا همان کویل تشکیل شده است. ترکیب این بخش ها با فیلتر و یک مدار کنترلی ساده، قسمت های اصلی این سیستم تهویه پر مصرف را تشکیل می دهند.

همچنین؛ قطعه ای که کنترل فن کویل را بر عهده دارد یک سوئیچ دستی یا یک ترموستات است. با فرمان ترموستات به شیر کنترل می توانید دور فن را تغییر دهید تا به هوای مطلوب دست یابید.

از دیگر جزئیات مهم درباره فن کویل ها، منبع تغذیه آنهاست. در انواع فن کویل، چیلر و دیگ های مرکزی با آب سرد و گرم به عنوان منبع تغذیه شناخته می شوند. نکته دیگر درباره این تجهیزات که بهتر است در زمان خرید فن کویل به آن توجه شود، نصب نسبتا سریع و آسان آن است. با این وجود بهتر است برای عملکرد بهتر فن کویا آن را به صورت سرویس کنید.

انواع فن کویل

فن کویل‌ها هم مانند دیگر سیستم‌های سرمایشی و گرمایشی دارای انواع و اقسام مختلفی هستند.  انواع فن کویل‌ از لحاظ عملکرد و ویژگی به فن کویل زمینی، فن کویل دیواری، فن کویل دولوله ای، فن کویل چهار لوله ای، فن کویل سقفی (کاستی و توکار) و فن کویل کانالی تقسیم می شود. در ادامه به معرفی و شرح هر کدام می پردازیم.

فن کویل زمینی

یکی از متداول‌ترین فن کویل‌ها، فن کویل‌ های زمینی هستند که دمش هوا در آن‌ها به صورت عمودی می‌باشد. ازجمله مزایای خرید فن کویل ها می‌توان به نصب ساده، هزینه پایین سرویس نگهداری، صدای کم و راندمان مناسب و… اشاره کرد. اما امروزه کمتر کسی از خرید فن کویل‌ های زمینی استفاده می‌کند. این فن کویل‌های در مقایسه با دیگر سیستم‌های سرمایشی و گرمایشی فضای زیادی را اشغال می‌کند.

عملکرد فن کویل زمینی

این مدل فن کویل، امکان تامین سرمایش و گرمایش ساختمان ها به صورت ایستاده یا زمینی دارد. فن کویل زمینی اغلب در مکان هایی کاربرد دارد که فضای کافی برای استقرار آنها وجود داشته باشد.

همچنین؛ با توجه به قرارگیری فن کویل زمینی روی سطح، تعمیر این مدل آسان است و این یک مزیت محسوب می شود. اما از طرف دیگر اشغال بخشی از فضای محیط از جمله معایب این مدل مطرح شده است.

نحوه مکش هوا در فن کویل زمینی از سمت پایین و دمیدن هوا هم از بالا یا روبروی دستگاه انجام می شود. از این نوع فن کویل اغلب در اماکنی که امکان شکافتن سقف برای نصب دستگاه وجود ندارد، استفاده می شود. از جمله این اماکن می توان به مراکز آموزشی مانند مدارس، بیمارستان ها و مجتمع های مسکونی اشاره کرد.

فن کویل دیواری

مدل‌های دیواری شباهت بسیاری به اسپلیت‌های دیواری دارند. خرید فن کویل های دیواری به دلیل فضای بسیار کمی که اشغال می‌کنند، امروزه مورد توجه افراد بسیاری قرار گرفته است. اندازه‌ لوله‌های کویل این فن‌ها با اسپلیت‌های دیواری کمی تفاوت دارد.
جریان هوا در فن کویل‌ های دیواری به صورت روبه‌رو زن است و در ظرفیت‌های 200 تا 800 سی اف ام تولید می‌شود. همانطور که از نامش مشخص است این فن کویل‌ها به صورت دیواری نصب می‌شوند، خرید این فن کویل‌ها انتخاب بسیار مناسبی برای فضاهای کوچک است.

فن کویل دیواری

از لحاظ ظاهر می توان این فن کویل ها را به کولرهای گازی تشبیه کرد که امروزه بسیار پر استفاده است. مهمترین تفاوت فن کویل های دیواری با کولرهای گازی، مبرد آنها است. در کولرهای گازی مبرد در درون لوله ها جریان دارد، این در حالی است که در فن کویل دیواری ماده در حال گردش آب است.

فن کویل های دیواری گران قیمت هستند و از این رو مشتریان خاص خود را دارند و امروزه کمتر استفاده می شوند. از طرف دیگر نصب و تعمیر این دستگاه بسیار ساده است که این یک مزیت برای آن است.

کویل دو لوله‌ای

این دستگاه یک مبدل حرارتی است که برای سرمایش و گرمایش محیط از آن استفاده می‌شود. این خرید فن کویل ها به دلیل داشتن دو لوله خروجی و ورودی آب با عنوان فن کویل دو لوله‌ای شناخته می‌شوند. مسیر آب ورودی به فن کویل(آب سرد چیلر یا آب گرم دیگ) و مسیر خروجی آب(برگشت چیلر یا دیگ)از طریق شیر سه راهه تغییر می‌کند.

طراحی فن کویل های دو لوله ای به نحوی است که فقط یک لوله ورودی و یک لوله برگشتی برای جریان آب در آنها تعبیه شده است. این لوله ها با اتصال به چیلر یا دیگ گرمایشی در پکیج یا موتورخانه مرکزی، هوای گرم یا خنک مورد نیاز محیط را تامین می ‌کنند.

فن کویل دولوله ای

عملکرد عالی، نصب و نگهداری به صرفه، راندمان بالا و طراحی ساده، مهمترین مزایای این نوع فن کویل است. همچنین نبود امکان تامین گرمایش و سرمایش به صورت هم زمان و زمان بر بودن تغییر وضعیت دستگاه از حالت گرمایش به سرمایش و بالعکس از جمله معایب این دستگاه است.

کویل چهار لوله‌ای

در بسیاری از مواقع در برخی فضاهای ساختمانی و ادارای نیاز است که از سیستم سرمایشی و گرمایشی به صورت همزمان استفاده کنید. در چنین شرایطی بهتر است از خرید فن کویل های چهارلوله‌ای استفاده کنید، که دارای دو لوله خروجی و دو لوله ورودی است. استفاده از این فن کویل این امکان را فراهم می‌کند که در برخی فضاها سیستم سرمایشی و برخی از فضاها سیستم گرمایشی استفاده شود. بیشتر در هتل‌ها، بیمارستان‌ها و… از این فن کویل استفاده می‌شود.

 

انواع فن کویل

پیشنهاد میکنیم مقاله “مقایسه داکت اسپلیت با سیستم VRF” از سلسه مقالات آرتانسیم (تولید کننده داکت اسپلیت و چیلر) مطالعه کنید.

فن کویل چهار لوله ای دارای دو لوله ورودی و دو لوله برگشتی است. این طراحی موجب شده تا امکان تامین هم زمان هوای گرم و سرد فراهم شود. اگر قصد خرید فن کویل چهار لوله ای را دارید، به یاد داشته باشد این نوع فن کویل به دلیل دسترسی همرمان به آب گرم و سرد، نیازی به به سنسور تغییر وضعیت ندارند.

فن کویل چهار لوله ای

انعطاف پذیری عملکرد بالا در مکان هایی با نیازهای گرمایشی و سرمایشی متنوع و همچنین استفاده ساده تر و کم هزینه تر  ا بازدهی بالاتر از جمله مهمترین مزایای این فن کویل است.

از طرف دیگر هزینه نصب بالا در مقایسه با نوع دو لوله ای و احتمال نشت در لوله ها در مدت زمان طولانی، مهمترین معایب این مدل است.

فن کویل سقفی کاستی

یکی از فن کویل‌ هایی که تنوع بالایی در طراحی دارند، فن کویل‌ سقفی کاستی هست. خرید فن کویل های کاستی دارای ظرفیت‌های مختلفی هستند که با توجه به فضای مورد نظر انتخاب می‌شوند. راندمان بالا، اشغال فضای کمتر و ظاهی زیبا باعث شده تا این فن کویل‌ها در مقایسه با دیگر فن کویل‌ها فروش بیشتری داشته باشند. البته این فن کویل‌ها هم دارای معایبی هستند که هزینه سرویس بالا و کیفیت پایین فیلتراسیون از معایب آن به شمار می‌روند. فن کویل‌های کاستی دارای سه مدل یک طرفه، چهار طرفه و مدور هستند.

این نوع فن کویل که بخش زیادی از آن در سقف کاذب تعبیه می شود، بسیار کاربردی و پرفروش است. با توجه به اینکه فن کویل سقفی کاستی فضای کمی را اشغال می کند و همچنین بهره مندی از نمای دکوراتیو اغلب در مکان های خاص و لاکچری مانند هتل ها استفاده می شود.

فن کویل سقفی

با توجه به محبوبیت بالا و مزایایی از جمله راندمان بالا و نصب و نگهداری آسان، شرکت ‌های مطرح ایرانی و خارجی متعددی از جمله آرتا نسیم این فن کویل را طراحی و روانه بازار کرده اند.

فن کویل سقفی توکار

یکی از ارزان‌ترین فن کویل‌ هایی که به صورت توکار و در سقف کاذب نصب می‌شود، خرید فن کویل سقفی توکار است. با وجود اینکه برای سرویس و تعمیر دسترسی سختی دارند اما به دلیل قیمت پایینی که دارند در بیشتر اماکن مورد استفاده قرار می‌گیرند. امکان کانال کشی در این دستگاه وجود دارد و می‌توان با هزینه کمتر موجب توزیع مناسب هوا در ساختمان شد.

فن کویل سقفی کانالی پرفشار

نوع دیگری از فن کویل‌های توکار که مسیر ورود و خروج هوا در آن‌ها کانالی پرفشار است. این فن کویل موجب ایجاد فشار زیاد در جریان هوا می‌شود، تامین ظرفیت‌های هوادهی سنگین و امکان استفاده از هوای تازه از مزایای انتخاب این فن کویل است.

انواع فن کویل

این مدل فن کویل از یک یونیت مستطیل شکل تشکیل شده است که درون سقف ساختمان نصب می شود. اگر قصد خرید فن کویل را دارید جالب است بدانید که این مدل قیمت مناسب تری در مقایسه با سایر مدل های موجود در بازار دارد.

با توجه به اینکه فیلترهای فن کویل سقفی معمولا قابل شستشو هستند بنابراین شستشوی آنها برای برطرف کردن گرد و غبار ضروری است. از دیگر ویژگی‌های فن ‌کویل سقفی توکار می توان به امکان استفاده از آن در کنار انواع چیلرها اشاره کرد.

این نوع فن کویل به صورت توکار نصب می شود و مسیر ورود و خروج جریان هوا در آن ها از طریق کانال امکان پذیر است. با توجه به اینکه فن کویل سقفی کانالی پرفشار می تواند فشار استاتیکی بالاتری در جریان هوا ایجاد کند، این نام برای آن تعیین شده است.

همچنین؛ امکان هوادهی سنگین و بهره مندی از هوای تازه، از جمله مهمترین ویژگی های این نوع فن کویل محسوب می شود.

مزایا و معایب استفاده از فن کویل

فن‌ کویل‌ها هم مانند دیگر دستگاه‌های سرمایشی و گرمایشی دارای مزایا و معایب مختلفی هستند. این مزایا و معایب باعث گردیده تا امروزه در محیط‌های ساختمانی از این خرید فن کویل ها استفاده شود. مزایا و معایب فن کویل عبارتنداز:

مزایای فن کویل

مزایا

 • در فن کویل‌ها امکان کنترل مستقل دما در فضاهای باز یا بسته وجود دارد.
 • از این دستگاه می‌توان در کنار دیگر دستگاه‌های سرمایشی و گرمایشی استفاده کرد. استفاده از فن کویل با دستگاه‌های دیگر هیچ محدودیتی ندارد.
 • تنوع طراحی در یونیت‌های فن کویل بسیار بالاست، این موضوع باعث گردیده تا محدودیتی در انتخاب فن کویل در فضاهای مختلف نداشته باشید.
 • فن کویل‌های برای سرمایش و گرمایش به سیستم‌های مکملی نیاز ندارند.
 • فن کویل‌ها در مقایسه با دیگر تجهیزات گرمایشی و سرمایشی، هزینه نصب بسیار کمتری دارد.
 • فن کویل‌ها ابعاد کوچکی دارند و می‌توانند در محیط‌های مختلفی نصب شوند. از این رو انطعاف‌پذیری بالاتری خواهند داشت.
 • در این سیستم‌ها می‌توان دمای هر واحد و فضایی را جداگانه کنترل کرد.
 • فن کویل‌ها صدای بسیار کمی هست، از این رو برای منازل و محیط‌های مسکونی می‌توانند انتخاب مناسبی باشند.

معایب

 • در ساختمان‌هایی با متراژ پایین استفاده از این فن کویل گزینه مناسبی نیست.
 • فن کویل‌ها نمی‌توانند کنترل مصرف انرژی را برای هر یک از واحدهای ساختمان به طور جداگانه داشته باشند.

بهترین قیمت فن کویل

قیمت انواع فن کویل

با توجه به شرایط این روزهای بازار ارز، طبیعی است که هر فروشنده ای قیمت موردنظر خود را برای محصولات خود تعیین کند. این موضوع باعث می شود خرید فن کویل برای آن دسته از مشتریانی که اطلاعات کافی درباره چگونگی تعیین قیمت این تجهیزات ندارند، با سردرگمی همراه شود. می توانید برای آشنایی با بهترین قیمت خرید فن کویل به این مقاله مراجعه کنید.

یکی از راه های اطلاع از قیمت انواع فن کویل، بررسی لیست قیمت این تجهیزات در سایت‌های معتبر فروشنده از جمله آرتا نسیم است. از این طریق هم می توانید از قیمت های واقعی دستگاه مطلع شوید و هم خریدی مطمئن داشته باشید.

خرید فن کویل کانالی

به یاد داشته باشید بدون مقایسه قیمت دستگاه ها متوجه نمی شوید خرید کدامیک از آنها برای شما بهتر است. همچنین هنگام خرید فن کویل بهتر است عوامل زیر را مدنظر قرار دهید:

 • نوع موتور
 • جنس فیلتر
 • نوع فن کویل
 • کیفیت قطعات
 • برند تولید کننده
 • قدرت پرتاب باد
 • امکانات فن کویل
 • کیفیت و جنس بدنه
 • محل نصب دستگاه
 • میزان صدای دستگاه
 • ابعاد و ظرفیت فن کویل

قیمت فن کویل سرمایشی

ابعاد و ظرفیت دستگاه دو فاکتور مهم و تاثیرگذار برای تعیین قیمت فن کویل ها هستند. برای خرید فن کویل به این نکته توجه داشته باشید که هرچه ظرفیت دستگاه بیشتر باشد باید هزینه بالاتری را برای آن بپردازید.

برای خرید فن کویل قبل از هر چیز بهتر است سایت های فروشنده مختلف را بررسی کنید.  همچنین برای اطلاع از قیمت هر نوع فن کویل باید عوامل گوناگون از جمله نوسانات ارز، اینورتر، دو لوله ای یا چهار لوله ای بودن و ظرفیت هوادهی دستگاه را در نظر گرفت. می توان نتیجه گرفت، قیمت فن کویل سرمایشی متاثر از موارد بالا، می تواند متغیر باشد.

قیمت فن کویل گرمایشی و سرمایشی

قیمت فن کویل دست دوم

پیش از خرید فن کویل دست دوم باید به این نکته توجه کنید که این دستگاه مانند هر وسیله دیگری بخش مفید بازدهی خود را گذرانده است. به عبارت دیگر مشتریان فن کویل دست دوم برای عمر باقی مانده دستگاه که ممکن است با توجه به کارکرد آن محدود باشد، هزینه می کنند.

در حال حاضر سایت های مختلفی در حوزه فروش اجناس دست دوم فعالیت می کنند. تعیین قیمت فن کویل دست دوم با توجه به وسعت و تنوع آن در این مطلب نمی گنجد. کافی است سایت های فعال در این زمینه را زیر ذره بین ببرید تا محصول موردنظرتان را بیابید.

قیمت فن کویل زمینی دست دوم

قیمت فن کویل گرمایشی

تعیین قیمت فن کویل های گرمایشی هم تفاوتی با نوع سرمایشی آن ندارد. قیمت گذاری این مدل با توجه به ظرفیت و ابعاد دستگاه انجام می شود.

قیمت فن کویل دیواری ایرانی

 در حال حاضر با توجه به استقبال مشتریان از انواع فن کویل و محبوبیت بالای آن، شرکت های داخلی مختلفی اقدام به طراحی و تولید این دستگاه کرده اند. برای خریداینترنتی بهترین مدل فن کویل ایرانی کافی است کمی وقت بگذارید و سایت های مرتبط را بررسی کنید. مطمئنا با یک جستجوی کوتاه می توانید دستگاه موردنظرتان را با قیمت مناسب پیدا کنید.

خرید فن کویل

قیمت فن کویل‌ها با توجه به نوسانات موجود در بازار ثابت نیست. بهتر است قبل از خرید فن کویل قیمت فن کویل مورد نظر را در وب‌سایت‌های معتبر چک کنید، سپس نسبت به خرید آن اقدام کنید. هم چنین می توانید مقاله نکات مهم در خرید فن کویل را از سری مقالات تخصصی بهترین تولید کننده داکت اسپلیت آرتانسیم مطالعه کنید.

فن کویل گرمایشی

همانطور که پیش تر هم اشاره شد، فاکتورهای مختلفی در تعیین قیمت فن کویل تاثیرگذار هستند. توجه به هر یک از این عوامل تعیین کننده، پیش از خرید فن کویل می تواند کمک بزرگی به شما کند.

از طرف دیگر، برخلاف تصور عام؛ همیشه قیمت بالا حاکی از کیفیت بالا نیست. بنابراین توصیه می شود قبل از خرید، فهرست قیمت انواع فن کویل را در سایت های معتبر از جمله آرتا نسیم بررسی کنید و در نهایت بهترین محصول را متناسب با نیاز خود خریداری کنید.

 

دیدگاه‌ خود را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

Scroll to Top
اسکرول به بالا