تلفن دفتر مرکزی: 02122099802

کاربرد و کارایی های هواساز چیست؟

کاربرد و کارایی های هواساز چیست؟

یکی از دستگاه هایی که گردش هوا را درون تهویه مطبوع به خوبی کنترل می کند هواساز می باشد. این دستگاه طور معمول به کانال اصلی سیستم های تهویه مطبوع وصل می شود. کانال اصلی سیستم تهویه مطبوع مکانی است که هوای برگشت خورده ساختمان باید به آنجا متصل شود. در برخی از مواقع این دستگاه هوای برگشتی و تازه را از فضای درونی دریافت می کند. دستگاه هایی که کوچک هستند دارای کویل، دمنده و فیلتر هوا می باشد. آنها را به عنوان یونیت می شناسند. این نمونه یونیت ها را فن کویل و کویل دمنده معرفی می کنند. دستگاه های بدون برگشت هوا به طور کامل هوا را از بیرون دریافت می کنند و هوای برگشتی درون آنها وجود ندارد.

ما در این مقاله به شما کاربرد هواساز و اجزای تشکیل دهنده هواساز را خواهیم گفت. با آرتانسیم (تولید کننده انواع داکت اسپلیت و چیلر) همراه باشید.

تعریف کاربرد هواساز

در فصل سرد و گرم سال این دستگاه مورد استفاده قرار می گیرد. آب گرمی که درون پکیج ها و بویلرها وجود دارد با آب سرد درون مینی چیلر به وسیله لوله کشی به درون این دستگاه انتقال داده می‌ شود. فن قرار گرفته در این دستگاه با دمندگی هوا در قسمت اطراف کویل بر اساس شرایط و فصل مربوطه، آب و هوای ساختمان را گرم و سرد می سازد. از کویل های مربوط به آب گرم در فصل سرد سال برای گرم کردن ساختمان استفاده می ‌شود. از کویل های مربوط به آب سرد در فصل گرم سال برای خنک کردن هوای ساختمان استفاده می کنند. این دستگاه علاوه بر عملکرد گرمایشی و سرمایشی که از خود نشان می ‌دهد این قابلیت را دارد که به خوبی هوای اطراف را تصفیه سازد.

حالا که تعریف هواساز را متوجه شدید برای اینکه با انواع هواساز آشنا شوید کافی است مقاله "هواساز چیست و انواع آن" را از سری مقالات تخصصی آرتانسیم (تولید کننده انواع داکت اسپلیت و چیلر) مطالعه کنید.

چرا به هواساز تهویه مطبوع می گویند؟

 به همین دلیل این دستگاه را به عنوان دستگاه تهویه مطبوع می شناسند. این دستگاه برای تصفیه کردن هوا به فیلتراسیون خاصی نیاز دارد. باید فیلتراسیون قبل از نصب روی دستگاه متصل گردد. برای بالا بردن راندمان کاری دستگاه و بهبود عملکرد آن از فیلترهایی که قابلیت شستشو دارند استفاده می شود.

فیلترهایی که پیش از استفاده از دستگاه به کار گرفته می‌ شوند مدل های متفاوتی دارند. عملکرد دستگاه بر اساس انواع فیلتر هایی که کیسه‌ ای و هپا هستند را روی این دستگاه نصب می کنند. دسته بندی هر یک از انواع این دستگاه را بر اساس کاربردی که دارند مشخص می نمایند.

اجزای تشکیل دهنده سیستم

دستگاه هواساز از اجزای متنوعی تشکیل می‌ شود. عملکرد هر یک از بخش های متنوع این دستگاه روی راندمان سیستم تهویه مطبوع تاثیرگذار می ‌باشد. به طور کلی شما باید به خوبی بدانید که هر یک از بخش های متنوع این دستگاه دارای کارایی خاص و منحصر به فردی می باشند. برخی از مهم ترین اجزای استفاده گردیده برای این سیستم عبارت است از :

کویل

کویل های آب گرم و آب سرد به عنوان مهمترین و اصلی ترین بخش های تشکیل دهنده این سیستم شناخته می‌ شوند. این کویل ها را به عنوان کویل مبرد می شناسند.

فن های سانتریفیوژ

فن های سانتریفیوژ که به صورت محوری طراحی می‌ شوند از دیگر اجزای تشکیل دهنده این سیستم تهویه مطبوع به شمار می روند.

فیلتر

فیلترها یکی از مهمترین و اصلی ترین بخش های این سیستم شناخته می شود. فیلتر ها قابلیت شستشو دارند و هر یک از آنها را بعد از مدتی به راحتی می توانید تعویض کنید.

رطوبت گیر

رطوبت گیر و رطوبت زن به عنوان یکی دیگر از اجزای تشکیل دهنده این دستگاه شناخته می‌ شوند.

کانال انتقال هوا

کانال های مربوط به انتقال هوا از دیگر بخش هایی هستند که روی این دستگاه نصب می ‌شوند.

محفظه تامین هوای گرم

محفظه تامین هوای گرم و سرد از دیگر بخش های تشکیل دهنده این سیستم تهویه مطبوع به شمار می ‌رود. این محفظه هوای گرم و سرد ساختمان را به خوبی تأمین می ‌کند.

تجهیزات کنترل کننده

تجهیزات کنترل کننده مانند سنسور تنظیم و ترموستات از دیگر قطعاتی هستند که روی هواساز استفاده می گردند.

پیشنهاد آرتانسیم(تولید کننده انواع داکت اسپلیت و چیلر) برای مطالعه بیشتر : "چیلرچیست؟"

کاربرد هواساز خانگی

از نظر ابعاد و همچنین کاربرد این دستگاه را به دو دسته ساختمانی و صنعتی تقسیم بندی می کنند. نمونه های آپارتمانی و ساختمانی را در اماکن اداری مسکونی و تجاری می توانید نصب کنید. دستگاه های آپارتمانی ابعاد کوچکتری دارند که به عنوان سیستم تهویه مطبوع خانگی شناخته می ‌شوند. این دستگاه‌ ها در مقایسه با نمونه‌ های صنعتی عملکردشان تفاوت چندانی ندارد. تفاوت هایی میان تجهیزاتی که در دستگاه های صنعتی و ساختمانی قراردارد وجود دارد. از جمله این تفاوت ها فیلتر است. طبیعی است که برای هواساز های ساختمانی یک نوع فیلتر و برای هواساز های صنعتی نوعی دیگر استفاده گردد.

 در نمونه های صنعتی که برای محیط آلوده و وسیع به کار برده می ‌شوند از فیلترهای جذب آلاینده برای تولید آنها استفاده می کنند. دستگاه تصفیه مطبوع خانگی برای کنترل دما و رطوبت اهمیت زیادی دارد. در این نمونه از دستگاه های تهویه مطبوع از تجهیزات کنترل کننده که مربوط به دما و رطوبت می باشد استفاده می‌ کنند.نظر بدهید

حاصل عددی