کاربرد و کارایی های هواساز چیست؟

کاربرد و کارایی های هواساز چیست؟

یکی از سیستم‌های تولید هوای تازه و تمیز در سالن‌های بزرگ و مکان‌های تجاری، صنعتی و…. هواساز است. این دستگاه دمای محیط را کنترل می‌کند و در یک شاخص نگه‌می‌دارند. علاوه بر کنترل دمای محیط، هوای تازه و فیلتر شده را به محیط وارد می‌کند. برای آشنایی با کاربرد هواساز و کارایی آن در ادامه با آرتانیسم تولید کننده انواع داکت اسپلیت چیلر و فن کویل همراه باشید. ما به شما کاربرد هواساز و اجزای تشکیل دهنده هواساز را خواهیم گفت. با آرتانسیم (تولید کننده انواع داکت اسپلیت و چیلر) همراه باشید.

در حال حاضر این سیستم به عنوان یکی از بهترین سیستم‌های سرمایشی و گرمایشی معرفی شده است. از آن در اماکن و محیط‌های بزرگی چون بیمارستان، فروشگاه‌های بزرگ، هتل‌ها، ادارات و…. استفاده می‌کنند.

با نصب و استفاده از این دستگاه دیگر نیازی به رادیاتور برای گرم کردن محیط ندارید. هواسازها مانند دیگر سیستم‌های گرمایشی یا فن کویل‌ها نیستند. هواسازها در واقع اتاقکی هستند که می‌توان از آن‌ها برای گرم کردن یا سرد کردن محیط با یک دمای مشخص استفاده کرد.

هواساز

انواع هواساز

یکی از دستگاه هایی که گردش هوا را درون تهویه مطبوع به خوبی کنترل می کند هواساز می باشد. این دستگاه طور معمول به کانال اصلی سیستم های تهویه مطبوع وصل می شود. کانال اصلی سیستم تهویه مطبوع مکانی است که هوای برگشت خورده ساختمان باید به آنجا متصل شود. در برخی از مواقع این دستگاه هوای برگشتی و تازه را از فضای درونی دریافت می کند. دستگاه هایی که کوچک هستند دارای کویل، دمنده و فیلتر هوا می باشد. آنها را به عنوان یونیت می شناسند. این نمونه یونیت ها را فن کویل و کویل دمنده معرفی می کنند. دستگاه های بدون برگشت هوا به طور کامل هوا را از بیرون دریافت می کنند و هوای برگشتی درون آنها وجود ندارد.

دستگاه‌های هواساز با توجه به کاربرد و طراحی که دارند به سه دسته تقسیم شده‌اند.

هواساز

دستگاه‌های هواساز از پرمصرف‌ترین دستگاه‌های هوارسان می‌باشند که محفظه فن، محفظه اختلاط هوا، بستر فیلتراسیون تشکیل شده است. هوای ورودی می‌تواند هم از هوای تازه یا بخشی از هوای برگشتی محیط از کاربرد این هواساز باشد. از این نوع هواساز در بخش‌های مختلف تجاری، اداری، سالن‌های ورزیش و… استفاده می‌کنند.

حالا که تعریف هواساز را متوجه شدید برای اینکه با انواع هواساز آشنا شوید کافی است مقاله “هواساز چیست و انواع آن” را از سری مقالات تخصصی آرتانسیم (تولید کننده انواع داکت اسپلیت و چیلر) مطالعه کنید.

ایرواشر

این نوع هواساز فاقد کویل سرمایشی است و می‌تواند از طریق پاشش هوا و عبور هوا از داخل آن و سرمایش تبخیری موجب کاهش دمای محیط شود. در ایرواشرها از یک نوع فیلتر استفاده می‌شود و باتوجه به نوع رطوبت مورد نیاز طراحی و تولید گردیده اند. کاربرد این هواساز برای تهویه مطبوع ضروری است.

هایژنیک

هایژنیک‌ها از پیچیده‌ترین نوع هواسازها به شمار می‌روند. دستگاه تهویه مطبوع هواساز جهت تهویه، فیلتراسیون، کنترل دما، فشار مثبت و….استفاده می‌شود. از فیلترهای بسیاری در این هواساز استفاده می‌شود و نوع فن استفاده گردیده در آن نیز پلاگ فن می‌باشد. از هواسازهای هایژنیک در صنعت دارویی، نظامی، بیمارستان‌ها، الکترونیکی و…. استفاده می‌شود.

 

عملکرد و کاربرد هواساز

عملکرد و کاربرد هواساز از دیگر سیستم‌های تهویه مطبوع متفاوت است. آب گرم موجود در بویلرها و پکیج‌ها و یا آب سرد موجود در چیلر و مینی چیلرها، توسط لوله کشی‌های انجام گردیده به هواساز منتقل می‌شوند. فن موجود در دستگاه هواساز با دمیدن هوا اطراف کویل‌ها باتوجه به شرایط و فصل مورد نظر موجب سرد شدن یا گرم شدن محیط می‌شوند. بدین ترتیب از کویل‌های آب سرد برای فصول گرم سال و برای خنک کردن محیط استفاده می‌شود. در مقابل از کویل‌های آبگرم هم برای فصول سرد سال و گرم کردن محیط استفاده می‌کنند.

البته این تنها عملکرد و کاربرد هواساز این دستگاه‌ها نیست. دستگاه‌های هواساز با عملکرد فیلتراسیونی که روی هوا انجام می‌دهند، موجب تصفیه هوا و تمیز بودن آن می‌شود. معمولا برای بالا بردن راندمان و بازده هواسازها، از فیلترهای مختلف و قابل شست‌وشویی برای بالا بردن بازده و ورود هوای تمیز به محیط استفاده می‌کنند. فیلترهای مختلفی چون کیسه‌ای، هپا و… در هواسازها استفاده گردیده است که هر کدام با توجه به قابلیتی که دارند برای هدف خاصی مورد استفاده قرار می‌گیرند.

پیشنهاد آرتانسیم(تولید کننده انواع داکت اسپلیت و چیلر) برای مطالعه بیشتر : “چیلرچیست؟”

هواساز چیست

کارایی و کاربرد هواساز

با توجه به نوع، ویژگی و قابلیت‌هایی که این هواسازها دارند، می‌توان کاربردهای مختلفی را برای آن عنوان کرد:

  • مصارف خانگی و آپارتمانی
  • رستوران و تالارها
  • سالن‌های پرورش قارچ
  • آمفی تئاتر
  • مکان‌های عمومی بزرگ
  • کارخانه‌های صنعتی
  • فروشگاه‌های بزرگ
  • سینماها و بانک‌ها
  • مساجد و بیمارستان‌ها
  • سوله‌های بزرگ

به طور کلی هواسازها دستگاهی هستند که برای محیط‌های مختلف مورد استفاده قرار می‌گیرند. در زمان خرید و تهیه آن به ویژگی‌ها، قابلیت و کاربرد دستگاه‌های هواساز توجه داشته باشید.

در نمونه های صنعتی که برای محیط آلوده و وسیع به کار برده می ‌شوند از فیلترهای جذب آلاینده برای تولید آنها استفاده می کنند. دستگاه تصفیه مطبوع خانگی برای کنترل دما و رطوبت اهمیت زیادی دارد. در این نمونه از دستگاه های تهویه مطبوع از تجهیزات کنترل کننده که مربوط به دما و رطوبت می باشد استفاده می‌ کنند.

دیدگاه‌ خود را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

Scroll to Top
اسکرول به بالا