ویژگی های دستگاه هواساز

ویژگی های دستگاه هواساز

دستگاه هواساز دستگاهی است که بعد از سرد و گرم کردن جریان هوا و همچنین فیلتر کردن و تنظیم و مدیریت رطوبت، هوا را از طریق کانال کشی در سراسر محیط و ساختمان به شکل مناسبی توزیع می کند

ویژگیها و اجزای دستگاه هواساز

هواساز که دستگاهی است برای مطبوع کردن هوا، در محیط­ها و ساختمانها، برای کنترل و تنظیم دمای هوا، کیفیت و رطوبت آن به کار می­رود.

اجزای اصلی سیستم هواساز هم در بخش ساختمانی و یا خانگی و هم در بخش صنعتی شامل موارد زیر میباشد:

قسمت رطوبت زن و رطوبت گیر

فن محوری و یا سانتریفیوژ

فیلتر­های قابل شستشو، اولپا و هپا از جنس بوروسیلیکات، فیلتر کربن فعال به همراه قدرت جذب ذرات معلق تا 12 میکرون

کویل­های آب گرم و سرد و یا کویل مبرد

لرزه گیر­ها برای جلوگیری از ایجاد لرزش در سیستم صنعتی و یا خانگی هواساز

کانال تغذیه هوا به داخل ساختمان

قطعات و تجهیزات کنترل کننده مکانیکی و الکتریکی مانند سنسور یا ترموستات در جهت تنظیم دما و رطوبت و همینطور تجهیزات کنترل کنندخ سرعت حرکت هوا و غیره

مزایای دستگاه هواساز

دستگاه هواساز دستگاهی است که بعد از سرد و گرم کردن جریان هوا و همچنین فیلتر کردن و تنظیم و مدیریت رطوبت ، هوا را از طریق کانال کشی در سراسر محیط و ساختمان به شکل مناسبی توزیع می­کند.

لازم به ذکر این نکته است که در سیستم فن‌کویل به ازای هر قسمت از ساختمان و یا هر اتاق یک فن کویل در نظر گرفته میشود و تمام فن کویل­ها هم ا لوله کشی آب گرم وسرد به بویلر و چیلر متصل میشوند و ازسیستم کانل کشی استفاده نمیشود.

اما برتری که سیستم­های هواساز نسبت به فن کویل­ها دارند این نکته است که در هواساز میتوان حجم بسیار بالایی از هوای تازه را در داخل ساختمان وارد کرد که در این قسمت هواساز­ها به انواع معمولی و فول فرش تقسیم میشوند.

هواساز فول فرش (Full Fresh) به این معنی است که صد در صد هوای عبوری از داخل دستگاه هواساز از طریق هوای آزاد تامین میشود و هیچ درصدی از هوای داخل ساختمان مجدد وارد دستگاه نمی­شود.

دستگاه هواساز توانایی این را دارد که مقدار زیادی هوای تازه وارد ساختمان و محیط مورد نظر کند تا همواره اکسیژن کافی تامین گردد.

دستگاه هوساز مناسب­ترین وسیله جهت پاکسازی هوا از انواع آلاینده­ ها است.

اگر در موردی نیاز باشد تا رطوبت دما هم مانند دمای آن به دقت تحت کنترل و مدیریت باشد با اضافه کردن تجهیزاتی چون رطوبت زن و رطوبت گیر و تعریف سیستم کنترلی در آن میتوان این کار را به شکل مناسب انجام داد

در بسیاری از سوله ها و ساختما­ن­ها از فن‌کویل و هواساز به شکل ترکیبی استفاده میشود و این یعنی بویلر و چیلر هم به فن کویل­ها وصل هستند و هم به یک هواساز تا در یک زمان هم از فواید هوا ساز استفاده شود و هم فن کویل

قیمت دستگاه هواساز چگونه محاسبه میشود

قیمت این دستگاه معمولا بر اساس کمیت دبی حجمی با واحد سی اف ام یا همان فوت مکعب بر دقیقه محاسبه می­شود و در اغلب موارد دستگاه هواساز دارای یک قیمت پایه میباشد که با اضافه شدن تجهیزاتی چون رطوبت زن، رطوبت گیر و فیلتر­های خاص قیمت متغیر خواهد شد.

با توجه به این نکته که هر دستگاهی باید با توجه به نیاز­ها و ظرفیت مکان مورد استفاده آن طراحی و ساخته شود نمی­توان قیمت کاملا مشخصی را برای آن در نظر گرفت و فقط بعد از تعیین دبی و مشخصات فنی دستگاه هواساز مورد نظر، میشود قیمت را مشخصا تعیین کرد.

دیدگاه‌ خود را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

Scroll to Top
اسکرول به بالا