تلفن دفتر مرکزی: 02122099802

نحوه عملکرد داکت اسپلیت

نحوه عملکرد داکت اسپلیت

یکی از انواع سیستم های تهویه مطبوع، داکت اسپلیت می باشد. به دلیل مزیت های زیادی که از این سیستم داکت اسپلیت دریافت می‌ شود در بسیاری از ساختمان های مسکونی، اداری و غیره مورد استفاده قرار می‌ گیرد. این سیستم تهویه مطبوع (داکت اسپلیت) از نظر نحوه عملکرد به کولرهای گازی و اسپلیت های معمولی تا حدودی شبیه است.

برای اینکه در مورد چگونگی کارکرد داکت اسپلیت اطلاعات بیشتری داشته باشید در ادامه با آرتانسیم (گروه تولیدی داکت اسپلیت و چیلر) می توانید همراه گردید.

 

قیمت داکت اسپلیت

داکت اسپلیت چگونه کار می کند ؟

به طور کلی باید به خوبی بدانید که داکت اسپلیت دارای یونیت داخلی و یونیت خارجی می باشد. بخش های متنوعی مانند کانال لوله مسی و دریچه برای این سیستم تهویه مطبوع به کار گرفته گردیده است.

برای اینکه به خوبی بدانید اسپلیت ها چگونه کار می کنند باید کارایی هر یک از بخش‌ های این سیستم را بشناسید و بدانید که هر یک از بخش ها چه وظیفه ای را بر عهده دارند. یونیت خارجی که روی داکت نصب می گردد به عنوان کندانسور شناخته می‌ شود.

تجهیزات داکت اسپلیت

کندانسور تجهیزاتی مانند گاز مبرد و کمپرسور را شامل می گردد که این قطعات در بیرون از ساختمان نصب می‌ شوند. یونیت داخلی که درون داکت نصب می گردد به عنوان هواساز شناخته می ‌شود. یونیت داخلی در قسمت داخلی ساختمان و زیر سقف کاذب باید نصب شود.

لوله مسی یونیت خارجی و داخلی سیستم تهویه مطبوع را به یکدیگر متصل می سازد. جهت انتقال هوا از درون یونیت داخلی به بیرون نیاز است که از دریچه هوا و کانال استفاده شود. یونیت داخلی به وسیله کانال هایی که گرد هستند و چهار گوش می باشند به انواع دریچه های هوا انتقال پیدا می کند.

وظایف اجزاری داکت اسپلیت

 وظیفه و نقش هر یک از بخش‌ های داکت اسپلیت مشخص گردیده است. هر یک از بخش ها به بهترین نحو ممکن کار می‌ کنند و عملکرد آنها شبیه به اسپلیت های معمولی می باشد.

البته باید بدانید در داکت به جای اپراتور و پنل دیواری که به صورت روکار است، از یونیت های داخلی که به صورت تو کار می باشد و زیر سقف نصب می ‌گردد استفاده می‌ کنند. هوای فیلتر شده در یونیت داخلی این سیستم تهویه مطبوع به وسیله کانال ها به محیط مد نظر انتقال داده می شود.

پیشنهاد آرتانسیم (گروه تولیدی داکت اسپلیت و چیلر) جهت مطالعه بیشتر : معرفی انواع چیلر

انواع داکت اسپلیت

نحوه کار و عملکرد اسپلیت در صورت سرمایش

عملکرد داکت زمان سرمایش به این صورت است که ابتدا گاز مبرد درون کندانسور عملیات خنک سازی را انجام می دهد. سپس به وسیله لوله مسی که یونیت خارجی و داخلی را به یکدیگر مرتبط می سازد به شیر انبساط انتقال پیدا می‌ کند.

به این طریق لوله‌ های کویل خنک می شوند. هوای گرم درون ساختمان به درون یونیت داخلی کشیده می ‌شود. بعد از عبور از کویل هوا به خوبی خنک خواهد گردیده است و پس از آن توسط فن و به وسیله کانال به ساختمان برگشت داده می شود. به همین ترتیب محیط خنک می‌ شود.

فرآیند سرمایش توسط داکت اسپلیت

این فرآیند که تبادل حرکت حرارتی بین لوله هوای گرم و کویل است باید با دقت انجام شود.  یونیت داخلی گاز را جذب می‌ کند و گرم خواهد شد. به همین دلیل گاز مبرد که گرم گردیده است یک بار دیگر به کندانسور برگشت می ‌خورد و خنک می گردد.

این سیکل مربوط به سیستم تهویه مطبوع به دمای تنظیم شده می ‌رسد. بعد از رسیدن دما به دمای استاندارد کندانسور قطع می شود. با توجه به مدل دستگاه امکان دارد که فن دستگاه یک بار دیگر به کار ادامه دهد و یا از کار بایستد.

نحوه کار اسپلیت در حالت گرمایش

در سیکل گرمایشی این نمونه از سیستم تهویه مطبوع، عملکرد داکت به این صورت است که گاز را درون کندانسور گرم می کند. مانند عملیات مربوط به سیکل سرمایشی به وسیله لوله مسی آن را به یونیت داخلی منتقل می نماید.

هوای وارد گردیده به یونیت داخلی در این مرحله گرم‌ می شود. هوایی که گرم گردیه است به وسیله کانال و فن به درون ساختمان وارد می ‌شود. این فرآیند تا جایی ادامه پیدا می کند که هوای ساختمان به دمای استاندارد برسد.

فرآیند گرمایش توسط اسپلیت

 جهت کاهش مصرف انرژی در فصل زمستان به جای استفاده از کویل گازی می ‌توانید از کویل آب گرم استفاده کنید. کویل آب گرم در مسیر کانال هدایت می‌ شود و آب گرم از موتورخانه و پکیج به درون کویل جریان پیدا می ‌کند تا آن را به خوبی گرم کند.

در این حالت باید بدانید که دستگاه در فصل زمستان، تنها نقش فن را ایجاد می کند. کویل آب گرم را نمی توانید به صورت فابریک روی داکت مشاهده نمایید. در واقع باید این کویل را به صورت جداگانه خریداری نمایید و سپس آن را روی سیستم نصب نمایید.


نظر بدهید

حاصل عددی