داکت اسپلیت چگونه کار می کند؟

داکت اسپلیت چگونه کار می کند؟

داکت اسپلیت نوعی سیستم سرمایشی و گرمایشی است، در فصول سرد سال موجب گرم شدن هوای محیط و در فصول گرم سال موجب خنک شدن هوای محیط خواهد شد. بسیاری از افراد تصور می‌کنند که نحوه کار داکت اسپلیت‌ها مشابه اسپلیت‌های معمولی می‌باشند، در صورتی که اینگونه نیست و کمی با یکدیگر تفاوت دارند. در ادامه با نحوه عملکرد داکت اسپلیت در حالت سرمایش و گرمایش و اینکه داکت اسپلیت چگونه کار می کند؛ بیشتر آشنا خواهید شد.

داکت اسپلیت چیست؟

یکی از انواع سیستم های تهویه مطبوع، داکت اسپلیت می باشد. به دلیل مزیت های زیادی که از این سیستم داکت اسپلیت دریافت می‌ شود در بسیاری از ساختمان های مسکونی، اداری و غیره مورد استفاده قرار می‌ گیرد.

این سیستم تهویه مطبوع (داکت اسپلیت) از نظر نحوه عملکرد به کولرهای گازی و اسپلیت های معمولی تا حدودی شبیه است. برای اینکه در مورد چگونگی کارکرد داکت اسپلیت اطلاعات بیشتری داشته باشید در ادامه با آرتانسیم (گروه تولیدی داکت اسپلیت و چیلر) می توانید همراه گردید.

 

قیمت داکت اسپلیت

نحوه عملکرد و کار کردن داکت اسپلیت

برای اینکه بتوانید با عملکرد داکت اسپلیت آشنا شوید و بدانید داکت اسپلیت چگونه کار می کند؟ لازم است که ابتدا اجزای تشکیل دهنده داکت اسپلیت را بشناسید.

اجزا اصلی داکت اسپلیت یونیت داخلی و یونیت خارجی، لوله‌های مسی، کانال و دریچه‌ها می‌باشند. برای آشنایی با نحوه عملکرد داکت اسپلیت باید بدانید که هر جز چه وظیفه و چه نقشی دارد.

یونیت خارجی که به آن کندانسور می‌گویند شامل تجهیزاتی چون کمپرسور و گاز مبرد است، این یونیت در خارج از ساختمان قرار می‌گیرد. یونیت داخلی هم که به آن هواساز می‌گویند و در فضای داخلی و زیر سقف کاذب قرار می‌گیرد.

لوله مسی در این میان وظیفه اتصال دو بخش یونیت داخلی و یونیت خارجی را به عهده دارد. برای انتقال هوا از یونیت داخلی به بخش‌های مختلف محیط از کانال استفاده می‌شود، یونیت داخلی با کانال‌های گرد و چهارگوش به کانال متصل خواهد شد.

نحوه عملکرد داکت اسپلیت شباهت بسیار زیادی به اسپلیت معمولی دارد. تنها تفاوت آن در این در اواپراتور است، داکت اسپلیت به جای اواپراتور یا همان پنل دیواری کولر گازی که به صورت روکار قرار می‌گیرد داکت اسپلیت دارای یونیت داخلی است.

این یونیت داخلی به صورت توکار و درون سقف کاذب قرار می‌گیرد. سپس هوای فیلتر گردیده و تمیز از طریق کانال‌ها وارد محیط داخلی می‌شود.

خلاصه کار کردن داکت اسپلیت

به طور کلی باید به خوبی بدانید که داکت اسپلیت دارای یونیت داخلی و یونیت خارجی می باشد. بخش های متنوعی مانند کانال لوله مسی و دریچه برای این سیستم تهویه مطبوع به کار گرفته گردیده است.

برای اینکه به خوبی بدانید اسپلیت ها چگونه کار می کنند باید کارایی هر یک از بخش‌ های این سیستم را بشناسید و بدانید که هر یک از بخش ها چه وظیفه ای را بر عهده دارند. یونیت خارجی که روی داکت نصب می گردد به عنوان کندانسور شناخته می‌ شود.

تجهیزات داکت اسپلیت

کندانسور تجهیزاتی مانند گاز مبرد و کمپرسور را شامل می گردد که این قطعات در بیرون از ساختمان نصب می‌ شوند. یونیت داخلی که درون داکت نصب می گردد به عنوان هواساز شناخته می ‌شود. یونیت داخلی در قسمت داخلی ساختمان و زیر سقف کاذب باید نصب شود.

لوله مسی یونیت خارجی و داخلی سیستم تهویه مطبوع را به یکدیگر متصل می سازد. جهت انتقال هوا از درون یونیت داخلی به بیرون نیاز است که از دریچه هوا و کانال استفاده شود. یونیت داخلی به وسیله کانال هایی که گرد هستند و چهار گوش می باشند به انواع دریچه های هوا انتقال پیدا می کند.

وظایف اجزای داکت اسپلیت

وظیفه و نقش هر یک از بخش‌ های داکت اسپلیت مشخص گردیده است. هر یک از بخش ها به بهترین نحو ممکن کار می‌ کنند و عملکرد آنها شبیه به اسپلیت های معمولی می باشد.

البته باید بدانید در داکت به جای اپراتور و پنل دیواری که به صورت روکار است، از یونیت های داخلی که به صورت تو کار می باشد و زیر سقف نصب می ‌گردد استفاده می‌ کنند. هوای فیلتر شده در یونیت داخلی این سیستم تهویه مطبوع به وسیله کانال ها به محیط مد نظر انتقال داده می شود.

پیشنهاد آرتانسیم (تولیدکننده انواع داکت اسپلیت، فن کویل و چیلر) جهت مطالعه بیشتر و آشنایی با انواع چیلر : معرفی انواع چیلر

انواع داکت اسپلیت

 

داکت اسپلیت در حالت سرمایش چگونه کار می کند

در حالت سرمایش گاز مبرد از طریق کندانسور خنک می‌شود. داکت اسپلیت در حالت سرمایش چگونه کار می کند؟ سپس از طریق لوله مسی که وظیفه اتصال دو یونیت داخلی و خارجی را دارد، به شیر انبساطی و از آنجا به کویل یونیت داخلی انتقال پیدا می‌کند. بدین ترتیب موجب خنک شدن لوله‌های کویل خواهد شد.
یونیت داخلی هوای گرم محیط را به درون خود می‌کشد، بعد از عبور از کویل خنک خواهد شد. سپس توسط فن از طریق کانال‌ها به درون محیط برگردانده می‌شود. بدین ترتیب محیط خنک می‌شود.

در این پروسه که بین لوله‌های کویل سرد و هوای گرم است، گاز مبرد هوای گرم را جذب می‌کند و گرم می‌شود. در نهایت گاز مبرد بار دیگر به کندانسور می‌رود و خنک می‌شود.

برای سرمایش محیط و ادامه دار بودن این روند، این سیکل به همین ترتیب ادامه پیدا می‌کند تا زمانی که هوای محیط به هوای تنظیم گردیده در ترموستات برسد. بعد از رسیدن به دمای مورد نظر، کندانسور قطع خواهد شد.

فرآیند سرمایش توسط داکت اسپلیت

این فرآیند که تبادل حرکت حرارتی بین لوله هوای گرم و کویل است باید با دقت انجام شود.  یونیت داخلی گاز را جذب می‌ کند و گرم خواهد شد. به همین دلیل گاز مبرد که گرم گردیده است یک بار دیگر به کندانسور برگشت می ‌خورد و خنک می گردد.

این سیکل مربوط به سیستم تهویه مطبوع به دمای تنظیم شده می ‌رسد. بعد از رسیدن دما به دمای استاندارد کندانسور قطع می شود. با توجه به مدل دستگاه امکان دارد که فن دستگاه یک بار دیگر به کار ادامه دهد و یا از کار بایستد.

داکت اسپلیت در حالت گرمایش چگونه کار می کند

در سیکل گرمایشی عملکرد داکت اسپلیت تفاوت زیادی با حالت سرمایشی آن دارد. داکت اسپلیت در حالت گرمایش چگونه کار می کند؟ در این حالت گاز در کندانسور گرم می‌شود، سپس از طریق لوله‌های مسی به کویل موجود در یونیت داخلی منتقل خواهد شد.

هوای وارد گردیده از محیط داخلی یونیت را گرم می‌کند. سپس هوای گرم گردیده از طریق کانال‌ها وارد محیط داخلی می‌شود، این فرآیند تا زمانی ادامه پیدا می‌کند که دمای محیط داخلی به دمای تنظیم گردیده در ترموستات برسد.

معمولا برای جلوگیری از هدر رفت انرژی و صرفه جویی در آن به جای استفاده از کویل گازی از کویل آبگرم استفاده می‌کنند. کویل آب گرم می‌تواند در مسیر یونیت داخلی قرار بگیرد و از طریق آب گرم موجود در پکیج یا موتورخانه گرم شود.

بدین ترتیب هوای گرم به درون محیط راه پیدا می‌کند. در این حالت داکت اسپلیت‌ تنها نقش یک فن را ایفا می‌کند، کویل آبگرم باید به صورت جداگانه برای داکت اسپلیت خریداری شود.

داکت اسپلیت‌ها به دلیل مزایای بسیاری که دارد، امروز مورد توجه بسیاری قرار گرفته است. مزایای بسیار این داکت، قیمت مناسب، عملکرد کامل و…. که دارد موجب گردیده تا انتخاب بسیاری از افراد باشد.

فرآیند گرمایش توسط اسپلیت

جهت کاهش مصرف انرژی در فصل زمستان به جای استفاده از کویل گازی می ‌توانید از کویل آب گرم استفاده کنید. کویل آب گرم در مسیر کانال هدایت می‌ شود و آب گرم از موتورخانه و پکیج به درون کویل جریان پیدا می ‌کند تا آن را به خوبی گرم کند.

در این حالت باید بدانید که دستگاه در فصل زمستان، تنها نقش فن را ایجاد می کند. کویل آب گرم را نمی توانید به صورت فابریک روی داکت مشاهده نمایید. در واقع باید این کویل را به صورت جداگانه خریداری نمایید و سپس آن را روی سیستم نصب نمایید.

دیدگاه‌ خود را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

Scroll to Top
اسکرول به بالا