تلفن دفتر مرکزی: 02122099802

مقایسه داکت اسپلیت با سیستم VRF

مقایسه داکت اسپلیت با سیستم VRF

در این مقاله قرار است تا به بررسی و مقایسه سیستم VRF با دستگاه داکت اسپلیت بپردازیم و شما خوانندگان محترم را با این دو دستگاه و کارایی آن­ها بیشتر آشنا کنیم.

داکت اسپلیت و سیستم VRF سیستم پیشرفته ی نوع از کولر گازی اسپلیت هستند. در بسیاری از پروژه­های تهویه مطبوع، بخصوص ساختمان­های مسکونی یکی از گزینه ­­های انتخابی برای افراد می­ باشند.

قبل از هر چیز بهتر است نحوه عملکرد این دو سیستم را بررسی کنیم و مکانیزم کاری داکت اسپلیت و دستگاه VRFرا در ادامه از نظر بگذرانیم.

پیشنهاد می کنیم مقاله "چیلر چیست؟"را از دیگر مقالات آرتانسیم (تولید کننده انواع داکت اسپلیت، فن کویل و چیلر) مطالعه کنید.

بهترین داکت اسپلیت

نحوه کارکرد داکت اسپلیت

نحوه کارکرد داکت اسپلیت، کاملا مانند کولر­های گازیِ اسپلیت است. البته با این تفاوت که هوای سرد و گرم خروجی از یونیت داخلی، از راه کانال کشی در فضاهای مورد نظر توزیع می­شود. از آنجا که داکت اسپلیت هم ظرفیت برودتیِ زیادی دارد، توانایی این را دارد که به ازای هر یونیت، متراژ بیشتری را پوشش دهد.

اجزای داکت اسپلیت

داکت اسپلیت شامل دو یونیت مجزا است که شامل موارد زیر است:

  • داخلی (هوارسان) شامل شیر انبساط، اواپراتور هوایی و فن دمنده
  • خارجی (کندانسینگ یونیت) شامل کمپرسور و کندانسور

یونیت خارجی که بیرون از ساختمان و در فضای آزاد نصب می­گردد. گاز مبرد را بوسیله کمپرسور متراکم می کند. سپس از تقطیر یا چگالش درکندانسور هوایی، مایع مبردِ حاصل را به سمت یونیت داخلی که در درون سقف کاذب قرار گرفته، پمپاژ می­ کند.

مبرد بعد از عبور کردن از شیر انبساط، با دمایی پایین وارد لوله ­های کویل اواپراتور می گردد. درنتیجه باعث کاهش دمای هوای عبوری می­شود. در آخر هم، جریان هوای خنک خروجی، از یونیت داخلی و از راه مسیری کانال کشی در فضاهای مختلفِ داخل ساختمان توزیع می­ گردد.

آشنایی با کارکرد VRF

VRF مخفف عبارت Variable Refrigerant Flow است و سیستمی است که اساس و پایه عملکردش مانند کولر گازی اسپلیت است البته با این تفاوت که تمام یونیت­های داخلی از یک یونیت خارجی مشترک تغذیه می­­کنند.

کلمه VRF یعنی سیستمی که در آن جریان مبرد قابل کنترل است و به لحاظ کلیت نحوه عملکرد این سیستم مشابه داکت اسپلیت است اما با این تمایز که این دستگاه هوشمند­تر است و قابلیت داشتن چند یونیت داخلی در ظرفیت و مدل­های متفاوت و مختلف را هم دارد.

همزمان با پیشرفت تکنولوژی سیستم­های تهویه مطبوع هوشمند هم روانه بازار شدند. این سیستم­ها در کنار کنترل و مدیریت دقیق دما کم مصرف هم هستند و این مورد از مزیت آن­ها می­باشد.

لازم به ذکر است که کمپرسوراستفاده شده در این سیستم­ها اغلب از نوع اسکرال (ثابت) و روتاری «Rotary» همراه با تکنولوژی اینورتر هستند و بعضی از مدل­های آن هم دارای دو و یا سه کمپرسور در یک یونیت خارجی می­باشند.

تفاوت کارکرد اسپلیت با vrf

در دستگاه داکت اسپلیت، یونیت داخلی از نوع کانالی است، یعنی تنها این مدل از یونیت داخلی به دستگاه نصب می‌­شود. اما در یک سیستم VRF می‌­شود از چند یونیت داخلی متفاوت مانند یونیت داخلی کانالی، ایستاده زمینی، کاستی و دیواری با ظرفیت‌های متفاوت استفاده کرد. در حقیقت این سیستم مدل پیشرفته‌تر دستگاه‌های چند پنله قدیمی است.

انواع داکت اسپلیت

ظرفیت های داکت اسپلیت و vrf

از موارد بارز دیگر این سیستم، نداشتن محدودیت در ظرفیت است زیرا یونیت‌های خارجی این دستگاه می‌توانند به هم وصل شده و متناسب با ظرفیت مورد نیاز پروژه نصب گردند.

تامین همزمان سرمایش و گرمایش هم از دیگر ویژگی مهم دستگاه VRF است و این بدین معنا می­باشد که اگر یونیت داخلی یک اتاق در فصل پاییز در حال خنک کردن اتاق باشد، یونت داخلی نصب شده در اتاق دیگر می‌تواند آن اتاق را گرم کند.

این قابلیت فقط در این سیستم دیده می‌شود. درحقیقت با مصرف برق، سرمایش و گرمایش همزمان را فراهم می‌کند. در ضمن، در سیستم VRF حداکثر طول لوله کشی برای یک یونیت داخلی برابر با ۲۲۵ متر و حداکثر فاصله عمودی بین یونیت‌های داخلی و خارجی حدودا ۱۱۰ متر می‌باشد.

قبل از مقایسه داکت اسپلیت با هر دستگاه تهویه مطبوع دیگری پیشنهاد می کنیم مقاله "داکت اسپلیت چیست" را از سلسله مقالات تخصصی آرتانسیم (تولید کننده دستگاه های اسپلیت، فن کویل و چیلر) را مطالعه کنید.

 

مقایسه  داکت اسپلیت و VRF

در ادامه این مطلب شما میتوانید مقایسه بین دو سیستم داکت اسپلیت و VRF را مطالعه کرده و اطلاعات لازم در ارتباط با کارایی، هزینه­های اجرایی و غیره را در این حیطه کسب کنید.

در ارتباط با کنترل مستقل دما لازم است بدانید که داکت اسپلیت­ها این آیتم را ندارند اما در سیستم VRF این تکنولوژی وجود داشته و قابل اجرا می­باشد.

مصرف برق در داکت اسپلیت­ها بسیار بالاتر از سیستم­های VRF است و بنابراین خریداری و استفاده از دستگاه VRFهزینه برق مصرفی شما را در قیاس با داکت اسپلیت کاهش می­دهد.

خوشبختانه هم در داکت اسپلیت و هم در سیستم VRF قابلیت استفاده از کویل آب گرم وجود دارد. کمپرسور اینورتر هم در هر دوی این سیستم­ها وجود داشته و اجرایی است.

قابلیت نصب یونیت داخلی

به لحاظ وجود قابلیت نصب چند یونیت داخلی، تنها درسیستم VRF می­توان این گزینه را به شکلی عملی داشت ولی در داکت اسپلیت این امکان وجود ندارد.

سرمایش و گرمایش هم زمان نیز تنها در سیستم VRF وجود داشته و عملا دستگاه داکت اسپلیت فاقد آن است.

به لحاظ قیمت لازم است یادآوری شود که به دلیل وجود تکنولوژی پیشرفته­تر در سیستم­های VRF و وجود آیتم­های بیشتر قیمت این سیستم هم بالاتر از داکت اسپلیت­ها می­باشد اما هزینه اجرایی در داکت اسپلیت به مراتب پایین­تر از سیستم VRF است.

نصب داکت اسپلیت

تفاوت داکت و vrf در اجرا

سیستم VRF در مقایسه با داکت اسپلیت نیاز به دقت بیشتری در اجرا دارد و در حقیقت برای اجرای لوله مسی سیستم VRF باید ملاحضات لازم که مطابق با استانداردهای شرکت سازنده است لحاظ شود. حداکثر طول لوله کشی بین برنچ‌ها را باید در زمان طراحی در نظر بگیرید. همچینین قطر لوله‌ها و تعداد شاخه‌های خروجی از یک انشعاب از جمله مواردی است که باید در زمان طراحی توسط متخصصان مربوطه درنظر گرفته شوند. بنابراین، همانطور که واضح است اجرای سیستم VRF کاری است کاملا تخصصی و نیازمند به مهارت‌های ویژه و حرفه­ای.

اسپلیت مناسب تر است یا vrf

انتخاب هر یک از این سیستم‌ها بستگی به پروژه موردنظر کاربر دارد. اگر پروژه بزرگ است و به تعداد زیادی یونیت داخلی نیاز است. قطعا دستگاه داکت اسپلیت مستقل پیشنهاد نمی‌شود، چون تعداد بسیار زیادی یونیت خارجی باید جانمایی شوند.

از سوی دیگر مصرف انرژی برق اینگونه پروژه‌ها با بکارگیری چند دستگاه داکت اسپلیت مقرون بصرفه نمی­باشد، بنابراین استفاده از سیستم VRF مناسب تر است.

در نهایت، انتخاب یک سیستم تهویه مطبوع متناسب با کاربری و حجم پروژه نیاز به دانش و تخصص مشخصی دارد. تمامی این محاسبات سبب می گردد تا از بروز اشتباه و تحمیل زیان مالی به کارفرمایان جلوگیری گردد.


نظر بدهید

حاصل عددی