فن کویل آب گرم

معرفی فن کویل آب گرم

در این مطلب قرار است به معرفی اجمالی دستگاه فن کویل بپردازیم. همچنین در ادامه فن کویل آب گرم و چگونگی عملکرد آن را بررسی خواهیم کرد. برای شروع لازم است با قطعاتی که درون فن کویل به کار رفته آشنا شوید. در ادامه نحوه تعامل فن کویل آب گرم با چیلر و بویلر که منابع تامین آب سرد و گرم هستند. همچنین انواع فن کویل از لحاظ موقعیت نصب را به همراه سایر موارد کاربردی بررسی کنیم. با آرتانسیم تولیدکننده انواع داکت اسپلیت، فن کویل و چیلر همراه باشید.

فن کویل

فن کویل چیست؟

این روزها سیستم های تهویه مطبوع را جزئی جدا نشدنی و لاینفک از زندگی امروزی می خوانند. استفاده از آنها در محیط های مختلف، هوای مطبوع و دلنشین را به بهترین نحو ممکن به ارمغان می آورد.

انواع سیستم های تهویه، متناسب با شرایط آب و هوایی منطقه، نوع کاربری ساختمان و نیازی که مصرف کننده تعریف می کند، با طراحی متنوع، تولید و عرضه می شوند.

فن کویل ها در واقع نوعی مبدل چند منظوره هستند. این سیستم های تهویه مطبوع؛ زمینه مناسب برای تولید و توزیع هوای گرم و سرد در فضای اطراف را فراهم می کنند.

جریان یافتن و حرکت آب در داخل کویل های حرارتی فن کویل در نهایت کارکرد و عملکرد مطلوب این دستگاه کاربردی را فراهم می کند. بر همین اساس فرآیند تامین سرما و گرمای مورد نیاز محیط، در فصول گرم، با جریان آب سرد و در فصول سرد نیز با استفاده از آب گرم، انجام می شود.

قیمت فن کویل

نکته دیگر اینکه همه دستگاه های فن کویل با رعایت استانداردها و همچنین بهره مندی از جدیدترین فناوری ها و تکنولوژی ها، طراحی و ساخته می شوند. همچنین تجهیز این سیستم ها به مکانیزم های جدید حرارتی و برودتی مدرن، به راحتی نیازهای سرمایشی و گرمایشی سازه‌های مختلف را از تجاری و اداری گرفته تا ساختمانی و مسکونی به بهترین نحو ممکن فراهم می کند.

برای آشنایی کامل با فن کویل می توانید مقاله”فن کویل چیست؟” را از سری مقالات تخصصی آرتانسیم تولیدکننده انواع داکت اسپلیت، فن کویل و چیلر مطالعه کنید.

انواع فن کویل
Fan coil

فن کویل و اجزای تشکیل دهنده آن

در ساختار این مدل کاربردی از سیستم های تهویه مطبوع، قطعات و تجهیزات فنی مختلفی به کار گرفته است. در واقع همه قطعات و اجزای فن کویل با تعامل در کنار یکدیگر فرآیند سرمایش و گرمایش دستگاه را عملیاتی می کنند.

مهمترین اجزای فن کویل شامل موارد زیر است:

 • کویل: انواع کویل چه گرمایشی باشد یا سرمایشی، در رده مهم ترین و اصلی ترین اجزای فن کویل قرار می گیرد. لوله‌های مسی با فین های آلومینیومی اغلب ساختار این قطعه بسیار کاربردی را تشکیل می دهد. این لوله ها باتوجه به نوع و مدل، در دو یا سه ردیف طراحی می شوند.
 • ترموستات: کنترل، مدیریت و تنظیم دمای هوا، متناسب با شرایط دمایی محیط، با استفاده از ترموستات فن کویل انجام می شود. با پیشگیری از اتلاف انرژی، هزینه های اقتصادی را کاهش می دهد.
 • فن دمنده: این قسمت قابلیت گردش و توزیع هوا در محیط را فراهم می کند. فن دمنده در انواع راست گرد یا چپ گرد عرضه می شوند.
 • تشتک تخلیه: تخلیه و خارج سازی آب حاصل از فرآیند کندانس وظیفه اصلی این قسمت است. تشتک تخلیه مانع از سر ریز شدن آب و ورود آسیب و صدمه به محل نصب دستگاه می ‌شود.
 • شیر هواگیری: این شیر در انواع فن کویل گرمایشی و سرمایشی به صورت دستی یا اتوماتیک است و وظیفه هواگیری و تخلیه هوای در لوله های کویل را بر عهده دارد.
 • الکتروموتور: این قطعه وظیفه راه اندازی فن دستگاه را بر عهده دارد. الکتروموتورها در انواع فن کویل های گرمایشی و سرمایشی معمولا به صورت سه دوره طراحی می شوند و هرچه دور سرعت موتور بیشتر باشد میزان هوادهی نیز افزایش می یابد.
 • فیلتر تصفیه هوا: عملکرد این فیلترها به نحوی است که از ورود هرگونه آلودگی و عوامل بیماری زا به محیط داخلی ممانعت می کند.
قیمت فن کویل ایرانی

خداحافظی با لوله کشی و کانال کشی در فن کویل ها

دانستن یک نکته برای شما که قصد خرید فن کویل را دارید ضروری است و آن اینکه نقطه قوت انواع فن کویل ها برای انتقال و توزیع جریان هوای سرد یا گرم، این است که به هیچگونه لوله کشی و کانال کشی نیاز ندارند.

در واقع هوای تولید گردیده توسط فن کویل آب گرم و سرد تنها از طریق دریچه های خروجی که در ساختار سیستم طراحی گردیده است به فضای موردنظر منتقل می شود که نتیجه آن تعادل و توازن دمای محیط است.

فن کویل ایستاده

انواع فن کویل آب گرم و سرد از لحاظ موقعیت نصب

دستگاه های فن کویل آب گرم و سرد همواره متناسب با کاربرد، فضای دسترسی، نوع لوله‌کشی آب در ساختمان و نحوه نصب و قرارگیری، در مدل های مختلفی تولید می شوند. متداولترین و بهترین فن کویل ها شامل موارد زیر است:

 • فن کویل سقفی: شما می توانید فن کویل های سقفی را در سه مدل توکار، روکار و کانالی خریداری کنید. این نوع فن کویل ظرفیت های متعددی دارند و در زیر سقف و روی سقف نصب می شوند.
 • فن کویل دیواری: این نوع فن کویل نیز در رده فن کویل های مدرن قرار دارد. این سیستم تهویه مطبوع یعنی، فن کویل دیواری از ظاهری شبیه به اسپلیت بهره برده و در بسیاری از مواقع قابل تشخیص نیستند.
 • فن کویل زمینی: در این فن کویل زمینی که از جمله متداولترین انواع فن کویل محسوب می شود. دمش هوا به صورت عمودی است. نصب ساده و هزینه پایین نگهداری از جمله مزایایی است که برای فن کویل زمینی مطرح گردیده است. در مقابل اشغال بخشی از مساحت فضای ساختمان نیز نقطه ضعف آن است.

پیشنهاد آرتانسیم تولیدکننده انواع داکت اسپلیت، چیلر و فن کویل مطالعه مقاله: “معرفی انواع فن کویل” 

خرید فن کویل

نحوه تعامل فن کویل آب گرم با منابع تامین آب

حال که با انواع فن کویل آشنا شدید در ادامه این مطلب، قیمت فن کویل به همراه راهنمای خرید فن کویل آب گرم و بهترین فن کویل ها را زیر ذره بین خواهیم برد. همانطور که در بالا نیز اشاره شد، فن کویل نوعی سیستم سرمایشی گرمایشی است.

نحوه تعامل فن کویل آب گرم با منابع تامین آب به این شکل است که اگر پمپ آب سرد چیلر را به سمت فن کویل ارسال کند. در فصل گرما امکان خنک کردن فضای محیط فراهم می شود.

این روال در فصل سرما به صورت برعکس اتفاق می افتد. بدین معنا که با ارسال آب گرم موتورخانه یا پکیج به سمت فن کویل ‌ها، امکان گرم کردن فضای محیط فراهم می شود.

در حالت معمولی این سیستم فقط از یک مبدل حرارتی بهره برده است. به شکل مشترک به عنوان کویل سرمایشی و گرمایشی استفاده می شود. این نوع از فن کویل ‌ها در گروه فن کویل های دو لوله‌ ای قرار می گیرند.

همچنین در مواردی که با توجه به نوع کاربری و معماری ساختمان، به صورت همزمان نیاز به سرمایش و گرمایش احساس شود از فن کویل های چهار لوله‌ ای استفاده می ‌شود که از دو لوله ورودی و دو لوله خروجی (یک جفت برای سرمایش و دیگری برای گرمایش) بهره برده اند.

اجزای فن کویل

راهنمای خرید فن کویل آب گرم و سرد

برای خرید فن کویل آب گرم یا سرد، رعایت نکاتی که در ادامه به آنها می پردازیم ضروری است:

 • نوع فن کویل: لازم است با توجه به نوع کاربری خود، مناسب‌ ترین فن کویل را برای فضای موردنظرتان خریداری کنید. در صورتی که برای خرید فن کویل به کمک نیاز داشتید. به راحتی می توانید با مراجعه به سایت شرکت آرتا نسیم تهویه از کارشناسان زبده این مجموعه تخصصی، راهنمایی های لازم را دریافت کنید.
 • ظرفیت فن کویل: هنگامی که قصد محاسبه ظرفیت فن کویل انتخابی خود را دارید. باید به این نکته توجه داشته باشید که میزان بار برودتی کل یعنی بار محسوس و بار نهان تبخیر فضای مورد نظرتان را محاسبه کنید. ظرفیت فن کویل ها بر حسب CFM نمایش داده می شود که این عدد به معنای میزان حجم فوت مکعب هوادهی فن کویل در دقیقه است.
فن کویل ایستاده

قیمت فن کویل

فن کویل ها در گستره بسیار وسیعی از خانگی گرفته تا تجاری و صنعتی مورد استفاده قرار می گیرند. از این رو بازه قیمتی آنها بسیار گسترده است. اگر موفق به انتخاب مدل موردنظرتان شدید می توانید از کارشناسان شرکت آرتا نسیم تهویه برای دریافت قیمت های جدید استعلام بگیرید.

بهترین فن کویل های موجود در بازار

 این روزها بسیاری از شرکت ها در بازار داخلی و خارجی در حوزه طراحی و تولید سیستم تهویه مطبوع از جمله فن کویل مشغول به فعالیت هستند. شما در هر زمانی که برای خرید انواع فن کویل اقدام کنید. با بازار متنوعی از برندهای مختلف روبرو می شوید که گاهی انتخاب را برایتان سخت می کند.

مهمترین نکته در هنگام خرید انواع فن کویل آب گرم و سرد، مدت زمان گارانتی و خدمات پس از فروش توزیع کننده انواع برندهای خارجی و همچنین شرکت تولید کننده ایرانی است. با توجه به این دو نکته، در صورت بروز مشکل حین استفاده از دستگاه به راحتی می توانید به نزدیکترین نمایندگی فروش مراجعه و خدمات موردنظرتان را دریافت کنید.

شرکت آرتا نسیم تهویه این افتخار را دارد که با استناد به درصد فروش سال های اخیر در بازار و همچنین میزان رضایت مشتریان از انواع فن کویل های تولیدی این شرکت، به عنوان یکی از برندهای مطرح در بازار داخلی و خارجی فعالیت خود را با پیشینه ای 10 ساله همچنان با قدرت ادامه دهد.

این گروه صنعتی همواره در تلاش است تا محصولات خود را همگام با پیشرفت تکنولوژی های روز دنیا طراحی و تولید کند. برای آشنایی با محصولات این شرکت در زمینه انواع فن کویل های آب گرم و سرد می توانید کاتالوگ محصولات پرفروش این مجموعه را بررسی کنید.

همچنین شما می توانید برای اطلاع و آگاهی از بهترین قیمت خرید فن کویل این مقاله را از سایت آرتانسیم تولیدکننده انواع داکت اسپلیت، چیلر و فن کویل مطالعه کنید.

کلام آخر؛

در این مقاله سعی شد مهترین نکاتی که برای خرید فن کویل موثر هستند را مورد بررسی قرار دهیم. انتخاب شرکت معتبر تولید کننده سیستم های تهویه، برای خرید فن کویل آب گرم و سرد ضروری است.

در صورت بروز مشکلات احتمالی امکان دریافت خدمات پس از فروش برایتان مقدور باشد. همچنین در صورت انتخاب محصولات شرکت آرتا نسیم تهویه، این نکته را در مدنظر داشته باشید که لازم است برای افزایش طول عمر محصول خریداری، سرویس های ضروری از جمله تعویض فیلتر، رسوب گیری و نگهداری سالم را به صورت منظم انجام دهید.

دیدگاه‌ خود را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

Scroll to Top
اسکرول به بالا