چیلر

مزایا و معایب چیلر تراکمی نسبت به جذبی

به طور کلی شما باید به خوبی بدانید که چیلر ها در دسته بندی های متنوعی قرار می‌ گیرند. ما در این مقاله قصد داریم مزایا و معایب چیلر تراکمی را به شما معرفی کنیم. یکی از آنها تراکمی و دیگری جذبی می ‌باشد. نمونه های جذبی و تراکمی با یکدیگر فرق می‌ کنند. هر یک از آنها بر اساس استانداردهای مشخص گردیده تولید گردیدند. برخی از مزایا و معایب چیلر تراکمی که نسبت به جذبی دارند موجب گردید که بیشتر افراد این نمونه از سیستم سرمایشی را خریداری کنند.

برخی از مهم ترین مزایا و معایب چیلر تراکمی نسبت به نمونه های جذبی را در ادامه معرفی می‌ کنیم. با آرتانسیم(گروه تولیدی داکت اسپلیت و چیلر) همراه باشید.

چه مزایا و معایب چیلر تراکمی نسبت به جذبی اهمیت دارد؟

چیلر تراکمی نسبت به چیلر جذبی مزایا و معایب بسیار دارد در زیر ما به هفت مزیت مهم این سیستم تهویه مطبوع یعنی چیلر می پردازیم. از جمله مزیت‌ های مهم سیستم سرمایشی تراکمی نسبت به نمونه های جذبی عبارت است از:

ضریب عملکرد از مزایا چیلر تراکمی

در نمونه ‌های جذبی ضریب عملکرد بسیار پایین می باشد. در حالی که باید بدانید ضریب عملکرد نمونه ‌های تراکمی بین ۳ الی ۷ قرار گرفته است.

تجهیزات

تجهیزات مربوط به نمونه های جذبی حدود ۵۰ درصد بیشتر از نمونه های تراکمی حجم بیشتری را به خود اختصاص می دهند. همچنین به همین اندازه فضای بیشتری از کف موتورخانه را امکان دارد که اشغال کنند.

ارتفاع

ارتفاع هر یک از انواع سیستم سرمایشی جذبی نسبت به نمونه تراکمی بلندتر می باشد. به همین دلیل ارتفاع موتورخانه حدودا 10 فوت بیشتر باید در نظر گرفته شود.

وزن

وزن هر یک از انواع تجهیزات نمونه های جذبی برای تولید برودت نسبت به نمونه های تراکمی حدود ۲ برابر می باشد. به طور معمول این دستگاه را به چندین قسمت متنوع تقسیم می‌ کنند. فونداسیون محکمی را برای این دستگاه به کار گرفته اند.

نصب راحت مبرد

بسیاری از مدل های تراکمی را همراه با مبرد به صورت مستقیم از کارخانه به محل نصب می ‌برند. در حالی که مبرد و همچنین جاذب نمونه های جذبی باید بعد از نصب کردن در موتورخانه درون دستگاه تزریق گردند.

کندانسور

در سیکل چیلر های جذبی مقداری از حرارت درون کندانسور باید خارج شود. مقدار حرارتی که از کندانسور سیستم سرمایشی جذبی خارج می شود حدود ۲۰ تا ۵۰ درصد نسبت به کندانسورهای تراکمی بیشتر است. به همین دلیل نمونه های جذبی به کندانسور و همچنین برج های خنک کننده گران‌ قیمت‌ تری نیاز دارند.

هزینه

هزینه نمونه های جذبی از نوع شعله غیر مستقیم حدودا قیمت بیشتری نسبت به نمونه های تراکمی دارند. قیمت تمام گردیده نمونه های جذبی نوع شعله مستقیم دو برابر بیشتر از نمونه تراکمی می باشد.

برای آشنایی به انواع چیلر ها پیشنهاد می کنیم مقاله “معرفی انواع چیلر” را از سری مقالات آرتانسیم (گروه تولیدی داکت اسپلیت و چیلر) را مطالعه کنید.

نتیجه گیری مربوط به مزایا و معایب چیلر تراکمی به جذبی

 پس از شناخت مزایا و معایب مربوط به سیستم سرمایشی چیلر تراکمی نسبت به جذب شما به نتیجه مشخص گردیده ای می رسید. یکی از این نتایج این است که در شرایط معمولی و عادی استفاده کردن از نمونه های تراکمی بدون شک گزینه بهتری خواهد بود. منبع انرژی مورد نیاز جهت راه اندازی نمونه جذبی حرارت غیرمستقیم و مستقیم است. به همین دلیل از مدل جذبی تنها در زمانی استفاده می کنند که منبع حرارتی در حالت اتلاف قرار بگیرد.

تجهیزات سیستم سرمایشی تراکمی بازیافت می شوند و سیکل سردسازی به بهترین نحو ممکن انجام می‌ شود. از آنجایی که نمونه های جذبی با موتور الکتریکی کار کرده‌ اند در صورتی که پروژه ای با مشکل تامین برق مواجه شود نیاز است که از نمونه های جدید به نام مدل های تجاری استفاده گردد. این نمونه چیلر با گاز شهری کار خواهد کرد و به انرژی الکتریکی بسیار کمی نیاز پیدا می کند.

مزایا و معایب چیلر تراکمی مجهز به بازیافت انرژی

این دستگاه سرمایشی که وظیفه اصلی اش خنک سازی می باشد با دریافت گرما از محیط و دفع کردن آن به خارج از ساختمان فضای ساختمان را خنک می کند. به همین دلیل با انتقال بخش مهمی از گرما به آب بهداشتی قادر است که میزان قابل توجهی از آب را گرم کند. این آب برای مصرف در سرویس‌ های بهداشتی و غیره مفید می باشد.

حجم آب تولید گردیده بر اساس ظرفیت دستگاه حدود ۲۰ متر مکعب در طول یک روز می باشد. این حجم پاسخگوی نیازهای انواع ساختمان ها با کاربری های متفاوت است.

پیشنهاد برای مطالعه بیشتر خواندن مقاله: “چیلر چیست؟” از سری مقالات تخصصی آرتانسیم (تولید کننده انواع داکت اسپلیت و چیلر)

صرفه جویی انرژی

دمای آب گرم اگر مصرف زیادی داشته باشد حدود ۵۰ درجه سانتیگراد است. اگر مصرف آب کمتر باشد به ۷۰ درجه سانتی‌گراد می‌ رسد. با استفاده از سیستم بازیافت انرژی برای صرفه جویی در مورد هزینه های انرژی شما می توانید مزیت ‌های زیادی از این سیستم سرمایشی دریافت کنید. هر سیکل تبرید دارای عناصر مهمی است. کمپرسور و کندانسور به بازیافت انرژی کمک می‌ کنند. کمپرسور با جذب کردن انرژی مبرد را فشرده خواهد کرد. کندانسور حرارت را به محیط انتقال می دهد تا گرما دفع شود.

دیدگاه‌ خود را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

Scroll to Top
اسکرول به بالا