مزایای فن کویل چیست؟

مزایای فن کویل چیست؟

بین انواع وسیله ها و دستگاه های برودتی و حرارتی باید بدانید که فن کویل مزیت بیشتری دارد. این دستگاه در بسیاری از مجتمع های مسکونی، تجاری و غیره به کار گرفته می‌ شود. اگر به خوبی مزایای فن کویل مربوط به این دستگاه سرمایشی و گرمایشی را بشناسید با اطمینان خاطر بیشتری از آن می توانید استفاده کنید. با آرتانسیم تولیدکننده انواع داکت اسپلیت، چیلر و فن کویل همراه باشید.

فن کویل

یکی از دستگاه‌هایی که به منظور سیستم سرمایشی و گرمایشی مورد استفاده قرار می‌گیرد، فن کویل است. فن کویل‌ها هم مانند سیستم‌های تهویه دیگری چون چیلر، مینی چیلر، داکت اسپلیت و…. وظیفه گرم کردن و خنک کردن محیط داخلی را به عهده دارند. اما هرکدام از این دستگاه‌های تهویه دارای ویژگی‌های منحصر به فردی هستند. در واقع این ویژگی‌ها و مزایا باعث انتخاب آن‌ها شده است. بهتر است قبل از خرید فن کویل با مزایای آن بیشتر آشنا شوید.

پیشنهاد می کنیم قبل از مطالعه مقاله های مزیت های فن کویل چیست؟ مقاله ی آشنایی با کارایی و کاربردهای فن کویل را از سری مقالات آرتانسیم(تولید کننده داکت اسپلیت و چیلر) را مطالعه کنید.

مزایای استفاده از فن کویل

فن کویل‌ها دارای مزایای بسیاری هستند که این مزایا باعث شده تا استفاده از این سیستم تهویه در مقایسه با دیگر سیستم‌ها افزایش پیدا کند. از این رو امروزه در بیشتر ساختمان‌ها و فضاهای اداری، مسکونی و تجاری از فن کویل‌ها استفاده می‌کنند. ازجمله مزایای استفاده از فن کویل‌ها می‌توان به موارد زیر اشاره کرد:

فن کویل سیستم مکمل نیازی ندارد

این دستگاه که در مدل های سقفی، زمینی، کاستی و دیواری تولید می‌ شود وظیفه اصلی‌ اش کنترل کردن دمای محیط در گرمادهی و سرمادهی می ‌باشد. وظیفه اصلی ‌اش را به وسیله آب سرد و گرم ارسال گردیده به کویل ها انجام می دهد. عملیات کاهش رطوبت هوا در این دستگاه انجام می ‌شود. رطوبت دریافت گردیده از هوا به وسیله دستگاه به صورت مایع در قسمت زیر دستگاه جمع می شود.

سپس از طریق لوله کشی از درون دستگاه خارج می گردد. به همین دلیل زمانی که این دستگاه در ساختمان مورد استفاده قرار می گیرد به سیستم گرمایشی مجزا نیازی پیدا نخواهید کرد و در هزینه ‌های تان صرفه جویی می ‌کنید.

مزایای فن کویل

هزینه نصب بسیار پایین از مزایای فن کویل

هزینه نصب کم فن کویل نسبت به دیگر سیستم های مرکزی یکی دیگر از مزیت های آن شناخته می شود. هر یک از انواع دستگاه های مرکزی مانند هواساز را باید روی یکی از سازه های بتنی که در قسمت بیرون ساختمان قرار گرفته است نصب کنید. در حالی که این نمونه دستگاه را درون ساختمان می توانید نصب نمایید. با لوله کشی ساده روی آن قادر خواهید بود از مزیت های سرمایشی و گرمایشی دستگاه بهره مند شوید.

از جمله مزیت‌ های مربوط به این دستگاه هزینه کم نصب آنها نسبت به دیگر سیستم های کانالی می باشد. هزینه تعمیر و همچنین نگهداری این دستگاه به علت کوچک بودن ابعاد دستگاه و همچنین دسترسی آسان به نسبت دیگر سیستم ها کمتر است.

هزینه نصب فن کویل‌ها در مقایسه با سیستم‌های کانالی بسیار کمتر است. فن کویل‌ها روی یک سازه بتنی در بیرون از ساختمان نصب می‌شوند و با کانال کشی‌های مختلف و کانال‌های آبگرم به چیلرها و بویلرها متصل می‌شود.
در داخل ساختمان یونیت‌هیا فن کویل‌ها با تعداد بالایی نصب می‌شوند. هر واحد یونیت جداگانه‌ای دارد، سپس با لوله کشی ساده‌ای به چیلرها یا مینی چیلرها متصل خواهد شد. هزینه تعمیر، نگهداری و سرویس فن کویل‌ها به دلیل دسترسی آسان و ابعادی که دارند بسیار کمتر خواهد بود.

 

طرز کار فن کویل

پیشنهاد آرتانسیم(تولید کننده داکت اسپلیت و چیلر) جهت مطالعه بیشتر : چیلر چیست؟

امکان نصب در محل‌های مختلف از مزایای فن کویل

فن کویل‌ها به دلیل ابعاد زیادی که دارند می‌توانند هوای داخل ساختمان را به طور کامل به گردش درآورند این دستگاه‌های روی بخش‌های مختلف ساختمان نصب می‌شوند و نیازی نیست تا کل هوای محیط وارد آن‌ها شوند. معمولا برای ساختمان‌های که فضای پشت بام آن‌ها کوچک و ضعیف است، فن کویل‌ها می‌توانند گزینه مناسبی باشند.
این فن کویل‌ها انعطاف‌پذیر بوده به طوری که می‌توان آن‌ها را در محل‌های مختلفی نصب کرد.

انعطاف پذیری بالا زمان نصب به عنوان یکی دیگر از مزیت های فن کویل شناخت گفته می ‌شود. هر یک از انواع سیستم های مرکزی کانالی مانند هواساز علاوه بر این مسئله که وزن زیادی دارند، ابعادشان بزرگ می باشد.

فن کویل ایستاده

هوای ورودی درون ساختمان در دستگاه‌ های کانالی طول می کشد تا به گردش در آید. اما باید بدانید که این دستگاه کوچک است و مکعبی شکل می باشد که به راحتی روی سقف نصب می گردد. بر همین اساس نیازی نیست که تمامی هوا از درون آن عبور پیدا کند.

همچنین برای ساختمان هایی  که پشت بام هایشان تحمل وزن زیادی ندارند می توانید این دستگاه را استفاده کنید. در سقف های راهرو این دستگاه جاسازی می گردد و در همان منطقه گردش هوا را به صورت سرمایشی و گرمایشی انجام می دهد.

توجه داشته باشید که این دستگاه دارای یک کانال نمی باشد. تنها با استفاده از چیلر، لوله و موتورخانه راه اندازی می گردد و کار می ‌کند. همچنین باید بدانید که این دستگاه‌ به صورت دیواری و زمینی مورد استفاده قرار می‌ گیرد.

کنترل مستقل هر واحد به صورت مجزا

کنترل مستقل فن کویل ها یکی دیگر از مزیت های آن شناخته می شود. این دستگاه این امکان را به کاربران می دهد که شما به راحتی بتوانید سرعت فن را کنترل کنید. هر اتاق و سالن به وسیله پنل جداگانه طراحی شده است.

عملکرد فن کویل

البته که در سیستم های مرکزی این ویژگی را نمی توانید دریافت کنید. تمامی اتاق ها و سالن های یک ساختمان با دستگاه‌ های کانالی به یکدیگر متصل هستند و به صورت هماهنگ کار می ‌کنند. در سیستم ‌های کانالی با نصب ترمینال باکس نمی‌توانید دما را در هر بخش کنترل کنید. اما با نصب این دستگاه قادر خواهید بود که دما را در هر یک از اتاق ها به راحتی کنترل کنید و یک دمای مناسب برای اتاق و سالن در نظر بگیرید.

یونیت فن کویل‌های این ویژگی‌ و قابلیت را دارند که هر دستگاه به صورت کاملا مجزا خاموش و روشن شوند. بدین ترتیب در هر اتاقی دستگاه به صورت مستقل فعالیت می‌کند و امکان کنترل دمای اتاق‌های به صورت مستقل وجود دارد.

در سیستم‌های مرکزی اینگونه نیست و دمای هوا به صورت مرکزی و یکپارچه تغییر می‌کند. بدین ترتیب امکان کنترل دمای واحدها به صورت جداگانه وجود نخواهد داشت. از مزایای فن کویل کنترل مستقل است.

پیشنهاد می کنیم جهت آشنایی بیشتر با سیستم های تهویه مطبوع مقاله “مزایای سیستم تهویه مطبوع” را از سری مقالات آرتانسیم (تولید کننده انواع داکت اسپلیت و چیلر) را مطالعه کنید.

فن کویل ایستاده

صدای کم فن کویل

یکی از چالش‌هایی که در زمان خرید سیستم‌های تهویه هرکسی با آن مواجه خواهد شد، صدادار بودن فن کویل است. در مکان‌های مسکونی، سینماها، اماکن ورزشی بهتر است از سیستم‌های تهویه‌ای استفاده شود که صدای بسیار کمی دارد. در واقع یکی از مهم‌ترین نکات در زمان خرید سیستم تهویه برای این اماکن کم صدا بودن یا بی صدا بودن آن است. به عنوان مثال در کارخانه‌ها و اماکن صنعتی قطعا صدا دار بودن یا بی صدا بودن فن کویل‌ها چندان اهمیتی نخواهند داشت.

یکی از مزایای استفاده از این فن کویل‌ ها بی صدا بودن آن‌ها می‌باشد. در واقع بی‌ صدا بودن از مزایای فن کویل باعث شده تا بیشتر افراد آن را برای اماکن مسکونی و… انتخاب کنند. دستگاه فن کویل‌ها در مقایسه با دیگر سیستم‌های تهویه کننده صدای بسیار کمتری دارند.

فن به کار رفته صدای کمی دارد و از نظر آئرودینامیکی صدای بسیار کمی دارد. فن کویل‌ها کانال کشی ندارند، از این رو صدا به قسمت‌های مختلف پخش نمی‌شود. امروزه بیشتر سازندگان از یونیت‌های بی صدا و کم صدا فن کویل برای منازل مسکونی استفاده می‌کنند.

 

صدای کم فن کویل به عنوان یکی دیگر از مزایای  این دستگاه شناخته می‌ شود. شما باید به خوبی بدانید که صدای کارکرد این دستگاه بسیار کم است. این مسئله یکی از مواردی است که روی سیستم آن نصب گردیده است.

در مجتمع مسکونی سیستم تهویه مطبوع نیاز است که صدای کمی داشته باشد. ولی در یک کارخانه صنعتی امکان دارد که مسئله صدا اهمیت زیادی نداشته باشد. این سیستم نسبت به دستگاه های دیگر مانند اسپلیت ها صدای کمتری دارد. فن به کار گرفته شده در این دستگاه از نظر ابعادی کوچک است و بی صدا می باشد و از مزایای فن کویل است.

دستگاه سرمایشی و گرمایشی بدون نیاز به واحد مستقل

از مزایای فن کویل‌ ها برای سیستم سرمایش و گرمایشی استفاده می‌کنند. در واقع می‌توان گفت که کاربرد آن‌ها چند منظوره است. این سیستم در سیستم سرمایشی خود می‌تواند رطوبت هوا را کاهش دهد و آن را به آب مایع تبدیل کند. بنابراین در زمان استفاده از فن کویل نیازی به هیچگونه سیستم سرمایشی نخواهد بود.

 

فن کویل ایستاده

صرفه جویی در مصرف انرژی

یکی از مزایای فن کویل ها نسبت به سیستم های تهویه مطبوع، مصرف انرژی فن کویل‌ ها در مقایسه با دیگر سیستم‌های تهویه بسیار کم است. از این رو بیشتر سازندگان ترجیح می‌دهند از فن کویل‌ها در ساختمان‌ها و اماکن اداری استفاده کنند.

عدم انتشار آلودگی در محیط

به دلیل استفاده از فن کویل‌های مستقل در هر واحدی، امکان انتشار آلودگی در محیط به شدت کاهش پیدا می‌کند. این ویژگی به عنوان یکی از منحصر به فردترین مزایای فن کویل شناخته می‌شود.

به طور کلی فن کویل‌ها امروزه در مقایسه با دیگر سیستم‌های تهویه طرفدار بیشتری پیدا کرده‌اند. نحوه استفاده از فن کویل‌های به کاربرد و فضای مورد نظر بستگی دارد. در انتخاب فن کویل به این مزایا باعث می‎شود تا معایب و عوارض آن دیده نشود.

دیدگاه‌ خود را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

Scroll to Top
اسکرول به بالا