فن کویل زمینی

فن کویل زمینی

فن کویل زمینی، یکی از متداول ترین انواع فن کویل در ایران بوده است، در این مدل از فن کویل هوا به صورت عمودی دمیده می شود.

از مزایای این مدل از فن کوئل می توان به نصب ساده، هزینه پایین سرویس و نگهداری، صدای کم و راندمان مناسب اشاره کرد.

فن کویل زمینی

در قسمت فن کویل توضیح داده شد، فن کویل ها دارای انواع مختلفی هستند از جمله، فن کویل سقفی، فن کویل دیواری، فن کویل کانالی، فن کویل کاستی (روکار) و فن کویل زمینی، در این مقاله به توضیح فن کویل زمینی می پردازیم. فن کویل زمینی، یکی از متداول ترین انواع فن کویل در ایران بوده است، در این مدل از فن کویل هوا به صورت عمودی دمیده می شود.

فن کویل زمینی یکی از انواع فن کویل های رو کار است که به صورت عمودی و ایستاده روی زمین قرار می‌گیرد و طرفداران زیادی دارد. این فن کویل به راحتی قابل نصب و جابجایی است. از آنجایی که فن کویل زمینی کاملاً مشخص است، در طراحی ظاهر آن دقت بالایی می‌شود. در واقع فن زمینی قسمتی از ظاهر کلی فضا به حساب می‌آید و عنصری از دکوراسیون آن است. نمونه های زیادی از آنها را در انواع فضاهای تجاری، اداری، آموزشی و حتی مسکونی دیده‌ایم. این نوع از فن کویل در گذر زمان پیشرفت های زیادی داشته است. در واقع تغییر ظاهر آن یکی از این پیشرفت ها است که فن کویل زمینی را مناسب استفاده در هر مکان و زمانی کرده است.

نحوه کار فن کویل های زمینی

نحوه کار فن کویل زمینی که مانند باقی فن کویل ها شامل فن و کویل می‌باشد، به این صورت است که مکش هوا از روبرو یا پشت و دمش هوا از بالا اتفاق می­افتد. این چرخه هوای درون محیط را تعویض کرده و جریان هوا به راه می‌اندازد. این فن کویل طیف ظرفیت های مختلفی دارد و شکل و زاویه دمش هوا هم در آنها قابل تنظیم است. نمونه های دریچه‌ای زاویه دار فن کویل نام فن کویل زمینی شیب دار به خود می‌گیرد.

فن کویل های زمینی در دو نوع تعریف می‌شوند: دو لوله ای و چهار لوله ای. در فن کویل های دو لوله ای هر کدام از این دو لوله به جریان آب گرم و سرد اختصاص دارند، بنابراین در این مدل از فن کویل های زمینی دستگاه مجبور است یا به صورت گرمایشی و یا به شکل سرمایشی کار کند، امکان فعالیت برای دستگاه به صورت هر دو مدل همزمان وجود ندارد.اما فن کویل های چهار لوله ای یک کویل سرد و یک کویل گرم دارند و به همین علت می‌توانند همزمان به صورت سرمایشی و گرمایشی کار کنند.

اگر به یاد آوریم که هوای سرد در قسمت های پایینی یک محیط قرار می‌گیرد و هوای گرم به علت سبکی در قسمت­های بالایی، می‌توانیم علت قرارگیری دریچه های ورودی و خروجی فن کویل را درک کنیم.

در فصول سرد، دریچه ورودی که نزدیک به زمین است، هوای سرد را به داخل فن کویل می‌کشد. این هوا بعد از گرم شدن از دریچه خروجی که بالای فن کویل زمینی قرار دارد دوباره به محیط داخل اتاق بازگردانده می‌شود.

در فصول گرم هم همین هوای سرد، از طریق مکنده های دریچه ورودی وارد فن کویل شده، دوباره سردتر می‌شود و بعد از طریق دریچه های خروجی وارد فضا می‌شود تا محیط را خنک کند.

مزایای فن کوئل زمینی:

از مزایای این مدل از فن کوئل می توان به نصب ساده، هزینه پایین سرویس و نگهداری، صدای کم و راندمان مناسب اشاره کرد

  • به دلیل روکار بودن فن کویل های زمینی، دسترسی به فن کویل به راحتی انجام می‌شود. این قضیه هم سهولت نصب آن را به دنبال دارد و هم سهولت تعمیر آن در مواقع خرابی و تعویض اجزایی مانند فیلتر در صورت نیاز.
  • یکی از بهترین مزایای فن کویل زمینی، قیمت مناسب و به صرفه آن است. ساختار ساده فن کویل زمینی باعث می‌شود مزایای خوب یک فن کویل در یک مجموعه متوسط اما در دسترس جمع شود. همچنین که به دلیل نحوه نصب و قرارگیری فن، هزینه نصب آن هم به نسبت کمتر است.
  • اگر امکان قرارگیری فن کویل در سقف و یا دیوار نباشد، یا امکان شکافت دیوار و سقف محیا نباشد، یکی از گزینه های خوب فن کویل زمینی است
  • همانطور که گفته شد، فن کویل زمینی به عنوان یک عامل در دکوراسیون محسوب می‌شود، این موضوع باعث شده که تولیدکنندگان برای ظاهر فن کویل تنوع ظاهری و رنگ و طراحی های متنوعی قائل شوند. تنوع ظاهری و تنوع رنگ موجود برای فن کویل های زمینی طبیعتاً استقبال افراد زیادی را به دنبال دارد، به این ترتیب این فن محبوبیت زیادی پیدا کرده است.
  • سیستم فن کویل یک سیستم یکپارچه نیست و هر اتاق و فضایی که فن کویل خود را دارد می‌تواند به راحتی شدت کار آن را تنظیم کند که تنظیماتی متفاوت با اتاق دیگر باشد. این تنظیمات صرفاً به قدرت فعالیت فن کویل باز می‌گردد نه نحوه کار آن.

معایب فن کوئل زمینی:

  •  بارزترین عیب این مدل از فن کوئل، اشغال مساحت مشخصی از فضای ساختمان می باشد که با توجه به محدود بودن متراژ اغلب ساختمان های امروزی، مسئله قابل توجهی است. البته که با پیشرفت تکنولوژی های ساخت، ابعاد فن کویل‎های جدید تغییر کرده و خیلی از آنها کاملاً با اختلافی فاحش باریک‌تر از نمونه های قدیمی هستند و حجم کمتری را اشغال می‌کنند، اما به هر حال این موضوع می‌تواند در محیط های کوچک مسئله ساز باشد.
  • از دیگر معایب فن کویل سر و صدایی است که تولید می‌کند. از آنجایی که این فن کویل جسماً روی زمین قرار دارد بنابراین سر و صدای آن کاملاً می‌تواند حس شود، البته که بسته به هر فن کویل متفاوت است و می‌توان آن را به راه های مختلف، شیوه نصب و با استفاده از دمنده های گوناگون کنترل کرد تا آزاردهنده نباشد، اما به هر حال میزان صدای تولید شده به صفر نمی‌رسد.

بهترین فن کویل های موجود در بازار

فن کویل های زمینی آرتانسیم دارای کیفیت عالی و همچنین قیمت مناسب می باشند. لیست بهترین قیمت فن کویل زمینی به همراه مشاوره رایگان را می توانید از آرتانیسم تهویه دریافت نمایید. ما می توانید از فن کویل زمینی efm 300 دیدن کنید.

دیدگاه‌ خود را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

Scroll to Top
اسکرول به بالا