تلفن دفتر مرکزی: 02122099802

روف تاپ پکیج چیست؟

روف تاپ پکیج چیست؟

یکی از دستگاه های مستقل که راندمان انرژی بالایی در بین سیستم های تهویه مطبوع دارد، روف تاپ پکیج می باشد. ساختار این دستگاه ترکیبی از شیر انبساط، چیلر و فن اپراتور می باشد. تمامی مولفه ها و همچنین اجزای لازم برای تولید کردن هوای مطبوع در این دستگاه وجود دارد. اساس کار این دستگاه تامین کردن هوای خنک مورد نیاز می باشد. تامین هوای خنک از طریق انتقال مبرد انجام می گردد. با این تفاوت که در هر دو سیستم یعنی هواساز و کندانسینگ یونیت، تامین هوای خنک در یک مجموعه مستقل و واحد تعریف می گردد. علت نامگذاری این دستگاه این است که روی پشت ‌بام نصب می‌ شود. نصب این دستگاه طبق استانداردهای مشخص گردیده باید انجام گردد. 

پیشنهاد می کنیم قبل از اینکه نحوه عملکرد روف تاپ پکیج را مطالعه کنید، مقاله مزیت های فن کویل چیست؟ را از سری مقالات آرتاسیستم(تولید کننده انواع داکت اسپلیت و چیلر) را مطالعه کنید.

 

نحوه عملکرد روف تاپ پکیج چگونه است؟

مبنای کار روف تاپ پکیج طبق سیکل تبرید تراکمی بخار است. سیکل برودتی دارای ۴ مولفه است که کمپرسور، کندانسور، اواپراتور هوایی و شیر انبساط از جمله مهمترین مولفه های آن شناخته می شود. در این سیستم باید بدانید که بخار مبرد پس از متراکم شدن درون کمپرسور افزایش پیدا می‌ کند و وارد کندانسور می‌ شود. پس از خنک شدن حرارت خود را از دست می‌ دهد. مایع مبرد به دست آمده به قسمت هوادار یا هواساز وارد می‌ شود. مایع مبرد از شیر انبساط عبور پیدا می ‌کند.

 پس از آن با کاهش فشار و دما مواجه می‌ شود که آن را وارد کویل سرمایشی می‌ کند. بر همین اساس با عبور پیدا کردن جریان هوا از درون کویل و خنک شدن جریان هوا مبرد به وسیله دریافت کردن گرمای هوای تبخیر گردیده می تواند یک بار دیگر وارد کمپرسور شود. با توجه به این مسئله که ظرفیت برودتی بسیاری از انواع روف تاپ ها  بین ۱۰ الی ۳۰ تن است به طور معمول از کمپرسورهای اسکرال روی این دستگاه استفاده می ‌کنند.

عملکرد اجزای روف تاپ پکیج

عملکرد هر یک از بخش ها عبارت است از :

1. کمپرسورها به عنوان یکی از مهمترین قطعات به شمار می‌ روند که برای متراکم سازی گاز مبرد مورد استفاده قرار می‌ گیرند. از کمپرسورهای اسکرال روی این دستگاه استفاده می‌ کنند.

2.  کندانسور به دلیل ظرفیت برودتی بسیار پایینی که دارد روی انواع این دستگاه به کار گرفته می ‌شود. کندانسور آبی برای برج خنک کننده مورد استفاده قرار می گیرد.

3. شیر انبساط مانند چیلرها روی روف آب پکیج به کار گرفته می‌ شود. با استفاده از شیر انبساط که مکانیکی است کنترل کردن جریان مبرد و همچنین کاهش دمای آب انجام می شود.

پیشنهاد جهت مطالعه بیشتر : "داکت اسپلیت چیست و چه نوع کاربردی دارد"

 

اجزای اصلی روف تاپ پکیج

اجزای تشکیل دهنده این دستگاه متفاوت است که هر یک از آنها دارای وظایف گوناگونی می باشند. قسمت هواساز این دستگاه بسته به نوع کاربری از بخش‌ های متفاوت و متنوعی تشکیل می ‌گردد. البته که ویژگی های فضای ساختمان نیز در تجهیزات هواساز تاثیر گذار است. اصلی‌ترین تجهیزات مربوط به این دستگاه عبارت است از :

فیلتراسیون

 فیلتراسیون از نظر حفظ سلامتی افراد و همچنین تامین کردن شرایط ضروری جهت فعالیت حساس از اهمیت زیادی برخوردار می ‌باشد. فیلترهایی که روی این دستگاه به کار گرفته می ‌شوند مدل های متفاوتی دارند. با توجه به این مسئله که در این دستگاه ابعاد آن اهمیت زیادی دارد به طور معمول از یک الی دو لایه فیلتر برای پاک ‌سازی هوا استفاده می‌ کنند.

گرمایش

 گرمایش یکی دیگر از قطعات و تجهیزاتی است که در قسمت هواساز این دستگاه به کار گرفته می ‌شود. کویل هایی که از گاز به دست آمده است، جهت تولید گرمایش بهره‌ برداری می ‌کنند. به شکل هیتر برقی با عبور یافتن جریان برق انرژی الکتریکی را می‌ توانند به انرژی گرمایی تبدیل نمایند. رایج ترین نمونه کویل های گرمایشی در این دستگاه که کیل آبی است که در آن از جریان مربوط به آب گرم استفاده می گردد. از بخار آب گرم در کویل بهره برداری می شود.

هوادهی

هوادهی به عنوان یکی دیگر از تجهیزات مربوط روف تاپ پکیج می ‌باشد. به عنوان یکی از مهمترین تجهیزات برای هوادهی این دستگاه این قطعه کاربرد مهمی دارد. این دستگاه با ایجاد نمودن اختلاف فشار مناسب هوای تامین گردیده را می تواند در قسمت هواساز به گردش در بیاورد و به کانال های مربوط به توزیع هوا انتقال دهد. روف تاپ در مقایسه با بسیاری از دیگر سیستم های تهویه هوا، دارای ویژگی‌ ها و مشخصات خاصی است. در واقع باید بدانید که به دلیل مزیت های مربوط به این دستگاه بسیاری از افراد آن را در ساختمان های متفاوت مورد استفاده قرار می دهند. بین انواع دستگاه هایی که مربوط به تهویه هوا می باشد.

خرید روف تاپ پکیج

جهت اجرا و خرید انواع سیستم ها و اجزای روف تاپ پکیج می توانید از فروشگاه اینترنتی تولیدی آرتانسیم (تولید کننده انواع داکت اسپلیت روف تاپ پکیج) سفارش دهید. همچنین می توانید از مشاوره قبل از خرید به صورت رایگان بهره مند گردید.


نظر بدهید

حاصل عددی