روف تاپ پکیج چیست؟

روف تاپ پکیج چیست؟

یکی از دستگاه های مستقل که راندمان انرژی بالایی در بین سیستم های تهویه مطبوع دارد، روف تاپ پکیج می باشد. ساختار این دستگاه ترکیبی از شیر انبساط، چیلر و فن اپراتور می باشد.

تمامی مولفه ها و همچنین اجزای لازم برای تولید کردن هوای مطبوع در این دستگاه روف تاپ پکیج وجود دارد. اساس کار این دستگاه تامین کردن هوای خنک مورد نیاز می باشد. تامین هوای خنک از طریق انتقال مبرد انجام می گردد.

با این تفاوت که در هر دو سیستم یعنی هواساز و کندانسینگ یونیت، تامین هوای خنک در یک مجموعه مستقل و واحد تعریف می گردد. علت نامگذاری این دستگاه این است که روی پشت ‌بام نصب می‌ شود. نصب این دستگاه طبق استانداردهای مشخص گردیده باید انجام گردد.

پیشنهاد می کنیم قبل از اینکه نحوه عملکرد روف تاپ پکیج را مطالعه کنید، مقاله مزیت های فن کویل چیست؟ را از سری مقالات آرتاسیستم(تولید کننده انواع داکت اسپلیت و چیلر) را مطالعه کنید.

 

تهویه مطبوع پشت بامی

تهویه مطبوع روف تاپ پکیج

روف تاپ پکیج به پکیج پشت بامی هم شناخته می‌شود. روف تاپ پکیج به عنوان یکی از سیستم‌های متداول و رایج تهویه مطبوع شناخته شده است. روفتاپ پکیج‌ها توانایی آن را دارند که به صورت مستقیم موجب ایجاد سرمایش شوند.

بسیاری از کارشناسان این دستگاه را ترکیبی از چیلر و هواساز می‌دانند. از این دستگاه برای تهویه مطبوع ساختمان، ادارات، منازل مسکونی، مساجد، سالن‌های ورزشی و…. استفاده می‌کنند. ظرفیت این دستگاه‌ها بین 3 تا 120 تن است.

نحوه عملکرد روف تاپ پکیج چگونه است؟

مبنای کار روف تاپ پکیج طبق سیکل تبرید تراکمی بخار است. سیکل برودتی دارای ۴ مولفه است که کمپرسور، کندانسور، اواپراتور هوایی و شیر انبساط از جمله مهمترین مولفه های آن شناخته می شود.

در این سیستم باید بدانید که بخار مبرد پس از متراکم شدن درون کمپرسور افزایش پیدا می‌ کند و وارد کندانسور می‌ شود. پس از خنک شدن حرارت خود را از دست می‌ دهد. مایع مبرد به دست آمده به قسمت هوادار یا هواساز وارد می‌ شود. مایع مبرد از شیر انبساط عبور پیدا می ‌کند.

پس از آن با کاهش فشار و دما مواجه می‌ شود که آن را وارد کویل سرمایشی می‌ کند. بر همین اساس با عبور پیدا کردن جریان هوا از درون کویل و خنک شدن جریان هوا مبرد به وسیله دریافت کردن گرمای هوای تبخیر گردیده می تواند یک بار دیگر وارد کمپرسور شود.

با توجه به این مسئله که ظرفیت برودتی بسیاری از انواع روف تاپ ها  بین ۱۰ الی ۳۰ تن است به طور معمول از کمپرسورهای اسکرال روی این دستگاه استفاده می ‌کنند.

 

روف تاپ پکیج

عملکرد اجزای روف تاپ پکیج

عملکرد هر یک از بخش ها عبارت است از :

 1.  کمپرسورها به عنوان یکی از مهمترین قطعات به شمار می‌ روند که برای متراکم سازی گاز مبرد مورد استفاده قرار می‌ گیرند. از کمپرسورهای اسکرال روی این دستگاه استفاده می‌ کنند.
 2.   کندانسور به دلیل ظرفیت برودتی بسیار پایینی که دارد روی انواع این دستگاه به کار گرفته می ‌شود. کندانسور آبی برای برج خنک کننده مورد استفاده قرار می گیرد.
 3.  شیر انبساط مانند چیلرها روی روف آب پکیج به کار گرفته می‌ شود. با استفاده از شیر انبساط که مکانیکی است کنترل کردن جریان مبرد و همچنین کاهش دمای آب انجام می شود.

اجزای روف تاپ پکیج

پیشنهاد جهت مطالعه بیشتر : “داکت اسپلیت چیست و چه نوع کاربردی دارد”

اجزای اصلی روف تاپ پکیج

اجزای تشکیل دهنده این دستگاه متفاوت است که هر یک از آنها دارای وظایف گوناگونی می باشند. قسمت هواساز این دستگاه بسته به نوع کاربری از بخش‌ های متفاوت و متنوعی تشکیل می ‌گردد. البته که ویژگی های فضای ساختمان نیز در تجهیزات هواساز تاثیر گذار است. اصلی‌ترین تجهیزات مربوط به این دستگاه عبارت است از :

کمپرسور

معمولا یک یا دو کمپرسور درون روفت تاپ تعبیه شده است. این کمپرسورها به دلیل تناسب ظرفیت برودتی و حجم هوای خروجی به کمپرسور اسکرال معروف است. سیکل تبرید می‌تواند یک مدار یا دو مدار باشد.

کندانسور

در روف تاپ پکیج یک دستگاه کندانسور هوایی یا هوا خنک وجود دارد. این کندانسور از لوله‌های مسی با فین‌های آلومینیومی تشکیل گردیده است. بدین ترتیب تغییر فاز مبرد از حالت گاز به مایع آسان خواهد شد.

کویل DX

این کویل مشابه داکت اسپلیت است با ایت تفاوت که در آن به جای آب، مبرد جریان دارد. سپس هوا با عبور از روی این بخش خنک گردیده و به سمت کانال‌ها می‌رود.

فن دمنده

وظیفه این فن انتقال هوا و به گردش درآوردن آن است. انتخاب فن و موتور به عوامل مختلفی بستگی دارد، نسبت خاصی بین ظرفیت هوادهی و ظرفیت سرمایش وجود دارد.
این دمنده به دلیل حجم حجم هوا و فشار استاتیک بالا، سانتریفیوژ می‌باشند و جنس آن‌ها گالوانیزه یا پلاستیک فشرده است.

شیر انبساط

شیر انبساط در تمامی سیکل‌های تبرید به عنوان یکی از اجزای چهارگانه به شمار می‌رود. این شیر می‌تواند از جنس مکانیکی یا الکترونیکی باشد، البته نوع الکترونیکی آن گران‌تر خواهد بود.

فیلترها

نوع فیلترهای استفاده گردیده در روف تاپ پکیج به نوع محیط و کاربرد آن بستگی دارد. فیلترها وظیفه تصفیه هوای محیط داخلی را به عهده دارند، به طوری که فیلتر سالن ورزشی با فیلتر آزمایشگاه یا بیمارستان متفاوت است. برای بازدهی و راندمان بیشتر بهتر است این فیلترها را هر چند وقت یکبار تعویض کنند.

فیلتراسیون

فیلتراسیون از نظر حفظ سلامتی افراد و همچنین تامین کردن شرایط ضروری جهت فعالیت حساس از اهمیت زیادی برخوردار می ‌باشد. فیلترهایی که روی این دستگاه به کار گرفته می ‌شوند مدل های متفاوتی دارند.

با توجه به این مسئله که در این دستگاه ابعاد آن اهمیت زیادی دارد به طور معمول از یک الی دو لایه فیلتر برای پاک ‌سازی هوا استفاده می‌ کنند.

گرمایش

گرمایش یکی دیگر از قطعات و تجهیزاتی است که در قسمت هواساز این دستگاه به کار گرفته می ‌شود. کویل هایی که از گاز به دست آمده است، جهت تولید گرمایش بهره‌ برداری می ‌کنند.

به شکل هیتر برقی با عبور یافتن جریان برق انرژی الکتریکی را می‌ توانند به انرژی گرمایی تبدیل نمایند. رایج ترین نمونه کویل های گرمایشی در این دستگاه که کیل آبی است که در آن از جریان مربوط به آب گرم استفاده می گردد. از بخار آب گرم در کویل بهره برداری می شود.

هوادهی

هوادهی به عنوان یکی دیگر از تجهیزات مربوط روف تاپ پکیج می ‌باشد. به عنوان یکی از مهمترین تجهیزات برای هوادهی این دستگاه این قطعه کاربرد مهمی دارد. این دستگاه با ایجاد نمودن اختلاف فشار مناسب هوای تامین گردیده را می تواند در قسمت هواساز به گردش در بیاورد و به کانال های مربوط به توزیع هوا انتقال دهد.

روف تاپ در مقایسه با بسیاری از دیگر سیستم های تهویه هوا، دارای ویژگی‌ ها و مشخصات خاصی است. در واقع باید بدانید که به دلیل مزیت های مربوط به این دستگاه بسیاری از افراد آن را در ساختمان های متفاوت مورد استفاده قرار می دهند. بین انواع دستگاه هایی که مربوط به تهویه هوا می باشد.

 

تهویه روف تاپ پکیج

از روف تاپ برای چه فضاهایی استفاده می‌کنند؟

روف تاپ پکیج به دلیل حجم هوای بسیار بالایی که دارد، یه کانال کشی در ابعاد بالا هم نیاز خواهد داشت. از این رو استفاده از این سیستم سرمایشی و گرمایشی برای محیط‌های اداری و فضاهای کوچک با محدودیت رو به رو است.

در واقع برای فضاهایی که نیاز به سرمایش به صورت یکپارچه و حجم هوای بالایی دارند از این سیستم استفاده می‌کنند. بدین ترتیب از این سیستم برای سالن‌های ورزشی، مساجد، سالن‌های اجتماعات و…. استفاده می‌شود.

نحوه عملکرد روف تاپ

در روف تاپ پکیج معمولا کمپرسور در انتهای کابین قرار می‌گیرد، سپس کویل‌های کندانسور در اطراف آن قرار می‌گیرد. سیستم تراکمی، مبرد با فشار کم وارد کمپرسور گردیده و فشار و دمایش در آن‌جا افزایش پیدا می‌کند.

مبرد به سمت کندانسور هوایی هدایت می‌شود، این ماده مبرد وارد کندانسور می‌شود و و گرمای خود را به هوای عبوری از کندانسور که توسط فن‌های آن انجام می‌شود انتقال می‌دهد.
مایع مبرد پس از خروج از کندانسور از شیرورودی به پکیج، آن را خنک کرده و مبرد از حالت مایع به گاز تغییر حالت پیدا می‌کند. سپس ماده مبرد جهت افزایش فشار مجددا وارد کمپرسور می‌شود و این چرخه ادامه پیدا می‌کند، تا درمان فضای مورد نظر به دمای مطلوب ترموستات برسد.

فیلترهای روف تاپ

فیلتر هوا می‌تواند با تصفیه کردن هوای آلوده محیط، موجب ورود هوای سالم و تصفیه گردیده  به داخل ساختمان و محیط شود. فیلتراسیون هوای محیط خارجی باعث می‌شود تا ذرات ریز و درشت آلودگی وارد فضای داخلی نشود.

در سیستم روف تاپ پکیج به منظور تصفیه هوا از فیلر استفاده می‌شود. فیلتر کیسه‌ای، پیش فیلترهای پلتید و فیلتر فلزی و پیش فیلتر فلزی از فیلترهایی هستند که در روف تاپ پکیج مورد استفاده قرار می‌گیرد.

 

روف تاپ پکیج

مزایا و معایب استفاده از روف تاپ پکیج

استفاده از روف تاپ پکیج در مقایسه با دیگر سیستم‌های سرمایشی و گرمایشی با مزایا و معایب بسیاری همراه است که در ادامه به آن‌ها اشاره می‌کنیم.

مزایای استفاده

 • آلودگی صوتی کمتر
 • امکان استفاده از هوای محیط
 • قابلیت کنترل به وسیله ترموستات
 • عدم نیاز به لوله کشی طولانی
 • قابلیت نصب انواع مختلف PLC
 • سهولت تعمیر و نگهداری
 • امکان استفاده از هوای محیط
 • صرفه جویی در فضا و ایمن بودن در برابر سرقت
 • انعطاف پذیری در تامین میزان سرمایش و گرمایش محیط
 • هزینه نصب کمتر

معایب استفاده

 • وزن زیاد پکیج
 • تک زون
 • کانال کشی افی روی پشت بام

از سیستم‌های سرمایشی و گرمایشی رایجی که امروزه مورد استفاده قرار می‌گیرد می‌توان به روف تاپ پکیج اشاره کرد. در این بلاگ سعی کردیم تا نحوه عملکرد روف تاپ و اجزای تشکیل دهنده آن را مورد بررسی قرار دهیم.

خرید روف تاپ پکیج

جهت اجرا و خرید روف تاپ پکیج انواع سیستم ها و اجزای روف تاپ پکیج می توانید از فروشگاه اینترنتی تولیدی آرتانسیم (تولید کننده انواع داکت اسپلیت روف تاپ پکیج) سفارش دهید. همچنین می توانید از مشاوره قبل از خرید به صورت رایگان بهره مند گردید.

دیدگاه‌ خود را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

Scroll to Top
اسکرول به بالا